لاستیک و نوار دور درب یخچال

نوار دور درب یخچال یک نوار لاستیکی درزبند بوده که از قطعات ساده ولی بسیار مهم یخچال است.

وظیفه‌ی این نوار، ایزوله کردن محیط داخلی یخچال فریزر از فضای بیرونی است تا تبادل دمایی با بیرون نداشته باشد و کارکرد موتور یا کمپرسور یخچال به حداقل برسد. همچنین این قطعه با داشتن خاصیت چسبندگی باعث بسته شدن آسان درب یخچال و عدم باز ماندن آن در اثر سهل‌انگاری می‌شود.

با اینکه جنس لاستیک دور درب از پلاستیک بسیار مقاوم می‌باشد ولی به دلیل استفاده مداوم می‌تواند آسیب ببیند. مشکلاتی که برای لاستیک دور درب ایجاد میشود متفاوتند; گاهی نیاز به تعمیر و در مواقعی نیاز به تعویض دارند. از جمله این مشکلات میتوان به خشک شدن, شل شدن, جدا شدن از درب, ترک خوردن و پارگی, چسبندگی و … اشاره کرد.

اگر موارد بالا را در یخچال فریزر خود مشاهده کردید هرچه سریعتر اقدام به برطرف کردن مشکل نمایید. چرا که ادامه این روند موجب استهلاک قطعات دیگر یخچال خواهد شد. در این صورت وارد شدن هوای گرم به داخل یخچال و خارج شدن هوای سرد از آن باعث فاسد شدن زود هنگام مواد غذایی میشود. همچنین کمپرسور یا موتور یخچال برای خنثی کردن تبادل دما مجبور به کار بیش از حد است که موجب مستهلک شدن آن می‌شود.

انواع لاستیک دور درب یخچال

نوار دور درب یخچال وظیفه وکیوم کردن فضای کابین یخچال فریزر را دارد و مانع عبور رطوبت و گرما به داخل یخچال فریزر می شود.

نوارهای دور درب یخچال‌ها با توجه به مدل یخچال فریزرها متفاوتند. پس قبل از اقدام به خرید, از نوع لاستیک دور درب یخچال و طول دقیق آن اطمینان حاصل کنید. انواع نوارهای دور درب یخچال به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 1. نوار دور درب پیچی : در این مدل،نوار دور درب توسط پیچهایی به درب یخچال وصل میشوند
 2. نوار دور درب چفتی : در این مدل،درب دستگاه دارای شیاری است که نوار دور درب درون آن شیار می افتد و ساده ترین روش تعویض را هم داراست.
 3. نوار دور درب چسبی یا پرسی : در این مدل،نوار دور درب بین درب یخچال و پلاستیک داخلی یخچال توسط چسب پرس شده است و برای تعویض آن ابتدا باید توسط یک کاتر یا پیچگوشتی بین درب و پلاستیک درونی دستگاه شیاری ایجاد کنید و نوار قبلی را جدا کرده سپس نوار جدید را جایگزین کنید.بعد ا جایگزینی نوار جدید توسط پیچ،نوار دور درب بدنه داخلی و خود درب را به هم پیچ کنید.

علاوه بر این, لاستیک‌های دور درب یخچال‌ها با اعدادی معرفی میشوند که در واقع همان طول لاستیک است.

برای تعمیر یخچال در کرج کلیک کنید.

علائم خرابی نوار دور درب یخچال

خرابی لاستیک دور درب یخچال به آسانی قابل تشخیص است. هرچند یخچال فریزر از قطعات بسیاری تشکیل شده که خرابی آن‌ها می‌تواند علائم یکسانی داشته باشد و تشخیص قطعی خرابی‌ها اغلب به کمک متخصص و بازدید حضوری از دستگاه میسر است اما میتوانید به کمک علائمی که در زیر آمده خرابی لاستیک دور درب را تشخیص دهید.

 1.  اگر متوجه شدید که موتور یا همان کمپرسور یخچال فریزر به صورت مداوم کار می‌کند احتمالا نوار دور درب درست کار نمی‌کند. البته همان‌طور که در بالا اشاره کردیم, کار کردن دائم موتور می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد.
  2. اگر مواد غذایی زودتر از قبل فاسد می‌شوند احتمالا به خاطر ورود هوای گرم به داخل یخچال است.

تشخیص خرابی نوار دور درب یخچال

 • برای تشخیص خرابی لاستیک دور درب یخچال ابتدا آن را با دقت بررسی کنید. اگر در قسمت‌هایی ترک, پارگی یا شل شدگی مشاهده کردید و یا متوجه شدید قسمتی از لاستیک از درب یخچال جدا شده باید برای رفع مشکل اقدام کنید.
 • همچنین اگر درب یخچال به سختی باز میشود و چسبندگی بیش از حد دارد و یا احساس کردید نوار خشک شده و قدرت چسبندگی ندارد سعی کنید با دست خروج هوای سرد را بررسی کنید.
 • اما بهترین و ساده ترین راه استفاده از یک تکه کاغذ است. کاغذ را لای درب گذاشته و درب را ببندید. حالا سعی کنید کاغذ را بیرون بکشید. این کار را برای تمامی دور درب انجام دهید. حتی قسمت بالای درب یخچال که دسترسی به آن دشوار است. اگر به آسانی قادر به بیرون کشیدن کاغذ بودید به این معنی‌ست که لاستیک دور درب درست کار نکرده و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.

اگر صدای یخچال شما را اذیت می‌کند این مقاله را از دست ندهید: علت صدای یخچال و روش‌های رفع آن

تعویض لاستیک دور درب یخچال

همانطور که گفته شد لاستیک‌های دور درب یخچال‌ها با توجه به مدل دستگاه متفاوت است. هر کدام روش‌های خاص خود را برای تعویض دارند. تعویض لاستیک دور درب پیچی ساده‌تر از مدل‌های پرسی و چسبی‌ست. ما در زیر به بررسی هر دو مورد می‌پردازیم. با این وجود اگر برای تعویض لاستیک دور درب یخچال خود نیاز به کمک و یا راهنمایی دارید, با مشاورین متخصص فیکسی در ارتباط باشید.
نکته: برای تعویض لاستیک دور درب و اساسا تعمیر یخچال فریزر در وهله اول یخچال فریزر را از برق کشیده و مطمئن شوید نکات ایمنی را رعایت می‌کنید.
توجه داشته باشید پس از تهیه لاستیک نو و قبل از تعویض, آن را درون ظرف آب داغ قرار داده و یا با سشوار گرم کنید تا فرمی که در هنگام جابه‌جایی و تاخوردگی گرفته اصلاح شود. سپس آن را با مقداری وازلین چرب کنید تا دچار ترک خوردگی و خشک شدگی نشود و طول عمر بیشتری پیدا کند.

برای تعمیر یخچال فریزر سامسونگ کلیک کنید.

نحوه تعویض لاستیک دور درب پیچی

ابتدا لاستیک را کنار زده و به وسیله پیچ گوشتی, پیچ‌های درب را باز کنید. البته توجه داشته باشید که نباید پیچ‌ها کاملا باز شوند و همین که بتوان لاستیک را از محفظه بیرون کشید کافیست. پس از شل کردن تمامی پیچ‌ها, لاستیک را از درب جدا کنید.

نحوه تعویض لاستیک دور درب پرسی یا چسبی

اگر با کنار زدن لاستیک پیچی مشاهده نکردید یعنی لاستیک از نوع چسبی یا پرسی ست. تعویض این لاستیک‌ها دشوار تر از نوع پیچی‌ست پس پیشنهاد می‌کنیم برای انجام دقیق کار آن را به یک متخصص بسپارید.
ابتدا گوشه لاستیک را بالا زده و با کاتر نقطه اتصال آن با درب را ببُرّید. سپس با استفاده از همان کاتر درز دور تا دور یخچال را باز کنید و لاستیک را بیرون بکشید. اگر لاستیک به قدری محکم چسبیده که نمیتوانید آن را بیرون بکشید با کاتر لاستیک را از لبه ببُرّید.
حال لاستیک جدید را داخل درز کنید و برای بهتر شدن کار هر 10 سانت را چسب بزنید.

علت های خشک شدن نوار دور درب یخچال

دلایل متعددی برای خشک شدن نوار دور درب یخچال وجود دارد:

 1. طول عمر: جنس نوار دور درب از پلاستیک بوده و طبیعی می باشد که پس از مدتی معیوب شود.
 2. بی کیفیت بودن نوار دور درب: هرچقدر کیفیت نوار درب کمتر باشد طبیعتا طول عمر آن کمتر خواهد بود
 3. درجه یخچال فریزر: اگر درجه دمای یخچال فریزر نامناسب باشد،روی خشک شدن نوار دور درب تاثیر میگذارد.
 4. نظافت و تمیز بودن نوار دور درب هم یکی دیگر از عواملی است که روی خشک شدن آن تاثیر گذار است.
 5. باز ماندن قسمتی از نوار دور درب: در این حالت نوار دور درب در مجاورت عبور هوا قرار گرفته و پس از مدتی باعث خشک شدن نوار دور درب می شود.

تعمیر لاستیک دور درب یخچال

اما چه زمانی نیاز به تعویض لاستیک نیست؟ بعنوان مثال در اغلب مواقع اگر لاستیک دچار چسبندگی, خشک شدگی و یا کمی شل شدگی شده باشد می‌توان آن را تعمیر کرد. اما اگر با اقداماتی که به آنها اشاره خواهیم کرد مشکل برطرف نشد و یا لاستیک دچار پارگی و یا ترک‌های عمیق شده بود باید آن را تعویض کرد.

 1.  اگر لاستیک دچار چسبندگی شده به احتمال زیاد به علت وجود مایعات و مواد غذایی بر روی آن است. پس برای رفع این مشکل تنها کافیست پس از جدا کردن لاستیک آن را با آب ولرم و مواد شوینده تمیز کنید. سپس با یک حوله اقدام به خشک کردن آن نمایید. پس از اطمینان از خشک بودن میتوانید مجددا از همان لاستیک استفاده کنید.
 2.  اگر لاستیک خشک شده باشد پس از جدا کردن لاستیک از درب, آن را داخل یک ظرف پر از آب جوش کرده و یا با استفاده از سشوار آن را گرم کنید. معمولا پس از استفاده طولانی, لاستیک دور درب خشک میشود که اغلب با این کار مشکل برطرف شده و می‌توان مجددا از لاستیک استفاده کرد.
 3. اگر قسمتی از لاستیک دچار شل شدگی و یا افتادگی شده, ابتدا لاستیک را با آب داغ یا سشوار گرم کرده و در قسمت شل شده یک دستمال یا پنبه قرار دهید. چند ساعت صبر کنید تا فرم بگیرد. این مشکل اغلب با این روش برطرف شده و نیاز به تعویض لاستیک نیست.

برای تعمیر یخچال فریزر دوو کلیک کنید.

تميز كردن لاستيك درب يخچال

برای تمیز کردناین قطعه بهتر است که مراقب باشید تا آسیبی نزنید تا و محلولی استفاده نکنید تا نوار را از بین ببرید. از یک دستمال مرطوب نرم و شیشه پاک کن می‌توانید استفاده کنید. آب و جوش شیرین بهترین راه حل برای پاک کردن آن است.

اگر این لاستیک خیلی کثیف است می‌توانید از محلول سفید کننده وایتکس هم استفاده کنید.

پودر آب و صابون هم بسیار می‌تواند کمک کننده باشد.

فیکسی

نمایندگی مجاز خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 با در اختیار داشتن تکنسین‌های متخصص و با تجربه اقدام به نصب, سرویس و تعمیر انواع یخچال و فریزر می‌نماید. جهت ثبت درخواست تنها کافیست فرم درخواست را تکمیل نموده یا با ما تماس بگیرید.

برای تعمیر یخچال جنرال الکتریک کلیک کنید.

جمع بندی

توجه داشته باشید که نواد دور درب یخچال بسیار مهم و برای ماندگاری این محصول مهم است. حتما باید این قطعه را هر چند وقت یکبار چک و تمیز کنید. این لاستیک باعث نفوذ و یا جلوگیری از ورود هوای گرم بیرون به داخل و یا هوای سرد داخل به بیرون می‌شود. پس باید هر چند وقت یکبار درستی کار آن چک شود.

می‌توانید از تیم حرفه ای فیکسی برای چک کردن آن کمک بگیرید.

5/5 - (4 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

14 پاسخ

  1. سلام. وقتتون بخیر.
   تعویض لاستیک درب یخچال مدل پرسی سخت‌تر از مدل پیچی است. تعویض این نوع لاستیک نیاز به تخصص و تجربه داره و بهتره از یک متخصص کمک بگیرید. ولی اگر مایلید خودتون تعویض کنید, حتما اول از مدل و اندازه دقیق لاستیک دور درب مطمئن بشید بعد اقدام به خرید کنید. بعد از تهیه لاستیک دور درب جدید, باید لاستیک قدیمی رو از درب جدا کنید. برای این کار گوشه لاستیک رو با دست بگیرید و نقطه اتصالش به بدنه رو پیدا کنید. حال کاتر رو بین لایه بیرونی و درونی درب, جایی که لاستیک داخل اون قرار داره, قرار داده و لاستیک رو ببرید. این کار رو برای دور تا دور درب انجام بدید تا لاستیک کاملا از درب جدا بشه. حالا باید لاستیک نو رو جایگزین کنید. در این مدل یخچال‌ها امکان پرس مجدد لاستیک وجود نداره و باید با استفاده از پیچ‌های خودرو, لاستیک رو به یخچال پیج کنید.
   اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید هم میتونید از مشاوره رایگان تلفنی فیکسی استفاده کنید.

 1. سلام وقتتون بخیر . دستتون درد نکنه بابت توضیحاتتون انواع نوار درب یخچال باهم تفاوت دارن میشه بگید چند نوع داره؟ من میخوام خودم عوض کنم یه یخچال قدیمی دارم نمیدونم چی باید بگیرم

  1. سلام. وقت شما هم بخیر.
   اغلب تفاوت نوارها در رنگ,جنس, طول و عرض اونهاست. رنگ و جنس توسط تولید کننده انتخاب می‌شه و اگر از جای معتبری تهیه کنید میتونید مطمئن باشید که جنس خوبی دارن. چیزی که در تهیه لاستیک دور درب اهمیت زیادی داره, اینه که طول و عرض دقیق نوار دور درب رو اندازه بگیرید. تولید کننده‌ها با دونستن طول و عرض, نوار دور درب مناسب یخچال تون رو براتون تولید و ارسال می‌کنند.
   اگر سوال دیگه ای داشتید در خدمتتون هستیم.
   میتونید از مشاوره تلفنی فیکسی هم بهره‌مند بشد. متخصصین ما 24 ساعته پاسخگوی شما هستند.

 2. ببخشید علت خشک شدن نوار درب یخچال چه چیزی میتونه باشه و راه حل تعمیر آن چیه ؟ ممنون از پاسخگویی

  1. با سلام دوست عزیز. خشک شدن لاستیک دور در میتونه علت های مختلفی داشته باشه اما معمولا جنس بده نوار میتونه دلیل اصلی باشه. دلیل بعدی میتونه دمای نا مناسبه درون یخچال و یا رطوبت بیش از حد دمای بیرون و یا داخل یخچال باشه. بهتره از یک نواره با کیفیت استفاده کنید و از تعمیرکاران با تجربه برای تعویض کمک بگیرید.

  1. سلام فریبرز عزیر،
   خیر ما تولید کننده نیستیم ولی قطعات رو برای تکنسین ها تامین می‌کنیم. اگه برای تعویض نوار دور درب یخچالتون به تکنسین نیاز دارید میتونید با ما تماس بگیرید و درخواستتون رو ثبت کنید تا تکنسین متخصص همراه با قطعات مورد نیاز به محل مراجعه کنه. اگه هم تصمیم دارید خودتون تعویض رو انجام بدید میتونید از فروشگاه های لوازم یدکی یخچال، لاستیک دور درب یخچالتون رو تهیه کنید.

  1. سلام شاهین عزیز
   هزینه تعویض لاستیک دور درب بستگی به مدل یخچال فریزرتون داره و اینکه چقدر نوار دور درب نیازه. برای اطلاع از قیمت دقیق میتونید با ما تماس بگیرید و مدل یخچالتون رو اعلام کنید تا هزینه تعویض بهتون اعلام بشه.

  1. سلام
   قیمت نوار دور درب یخچال بسته به نوع لاستیک,کیفیت و سایز آن متفاوت است.در صورت نیاز با ثبت شماره در سایت یا تماس تلفنی به صورت دقیق تر می توانید مشاوره شوید.

  1. سلام
   بسته به سایز درب ها و نوع لاستیک آن ها متغیر است.سایز و نوع آن اندازه گیری کنید و با ثبت درخواست در سایت و یا تماس تلفنی مشاوره دقیق تری درباره قیمت محصولات بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *