برای اطلاع از دلیل ایجاد بوی بد کولر گازی و چگونگی رفعان بهتر است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

منتشر شدن بوی بد کولر گازی به همان میزانی که سرمای کولر سبب آسایش شما می‌شود، می‌تواند همان قدر نیز از شما سلب آسایش نماید. در گذشته بیشتر افراد در فصول گرم سال برای خنک کردن خود یا از بادگیر و یا از پنکه‌ها و انواع بادبزن دستی استفاده می‌کردند. رفته‌رفته با پیشرفت علم و تکنولوژی کولرها تولید شدند. اولین نسل کولر به صورت آبی بوده که هنوز در بسیاری از شهرها از آن استفاده می‌شود.

مشکلی که این کولرها داشتند این بود که هوای بیرون را نیز به داخل خانه هدایت می‌کردند و زمانی که بوی نامطبوع و یا گردوخاک در بیرون از خانه رخ می‌داد، آن را به درون خانه مکش می‌کردند. اما کولرهای گازی که نسل جدیدتری از انواع کولر هستند، این مشکل را حل نموده و نه تنها هوای بیرون را به داخل نمی‌آورند، بلکه هوای درون خانه را نیز تهویه می‌کنند.

اما مشکلی که ممکن است در این کولرها ایجاد شود، مربوط به ایجاد بوی بدی است که گاهی ممکن است از خود انتشار دهند.

تمیز نمودن فیلترهای کولر

اما علت بوی بد کولر گازی چیست؟ به صورت کلی می‌توان گفت علت بوی کولر گازی این است که در این کولرها یک رادیاتور وجود داشته که هوای داخل خانه را به بیرون هدایت می‌کند. گاهی ممکن است این رادیاتور دچار رسوب شده باشد و در نتیجه بوی نامطبوعی را تولید و به درون فضای خانه هدایت کند.

مطالعه بیشتر: ۵ علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

انواع بوی بد کولر گازی

علت ایجاد بوی بد کولر گازی تنها به یک مورد مربوط نمی‌شود؛ بلکه ممکن است این موضوع به سبب عوامل مختلفی باشد و در نتیجه موجب ایجاد انواع بوی بد کولر گازی در خانه شما شود. بر این اساس در این بخش به انواع بوی بد کولر گازی و علل آن پرداخته خواهد شد.

بررسی علت بوی بد کولر گازی

بوی دود سیگار

یکی از کارهایی که برخی از مردان در خانه انجام می‌دهند، کشیدن سیگار است. این عادت ناپسند به‌ویژه زمانی که کولر گازی روشن است سبب می‌شود تا فیلتر کولر، بو را مکش نموده و در بخش رادیاتور آن انباشته شود، همین امر نیز موجب ایجاد بوی بد کولر گازی شما می‌شود.

مطالعه بیشتر: ۱۰ علت داغ شدن ماشین لباسشویی

بوی سوزش

به مشام رسیدن بوی سوزش و سوختن از کولر گازی نیز نشانه بدی است. این موضوع می‌تواند نشان دهد که فشار بیش از حدی به کولر شما وارد شده و احتمالاً برخی از قطعات کولر بر اثر حرارت بالا در حال ذوب شدن هستند. در این مواقع بهتر است به سرعت کولر را خاموش کرده و از یک تعمیرکار بخواهید که موضوع را بررسی کند. گاهی نیز بوی باروت ممکن است به مشامتان برسد که این هم می‌تواند بیانگر خرابی فن موتور و یا نوعی اتصالی باشد.

فیکسی معتبرترین نمایندگی یخچال زیمنس

بوی مردار

بوی بد کولر گازی زمانی که بوی مردار یا لاشه حیوانات را بدهد، بسیار آزاردهنده بوده و آسایش شما را کاملاً سلب خواهد نمود. در واقع این حالت زمانی ممکن است رخ دهد، که یک حشره یا یک موجود زنده مانند مارمولک در کولر شما گیر کرده و تلف شده است. به همین خاطر نیز با گذشت زمان دچار فساد شده و بوی نامطبوع آن از کولر به بیرون منتشر می‌شود.

همچنین گاهی ممکن است بوی گوگرد یا تخم‌مرغ گندیده به مشامتان برسد. در این حالت به احتمال بسیار زیاد، یک پرنده توانسته به درون کولر شما راه‌یافته و پس مدتی بمیرد.

بوی دود

این مشکل را اغلب افراد تجربه کرده‌اند. در واقع بوی دود شبیه اگزوز ماشین نیز ممکن است از کولر اسپلیت شما منتشر شود. همان طور که می‌دانید کمپرسور کولر با استفاده از یک روغن مخصوص که در کولر ریخته می‌شود، عملکرد بهتری در خصوص رفت‌وبرگشت گاز خواهد داشت. زمانی که این روغن دچار نشتی شود، از کولر شما بوی نامطبوع شبیه دود اگزوز خارج می‌شود.

فیکسی: نمایندگی یخچال اسنوا

بوی پا

بوی بد کولر گازی که همانند بوی پا یا بوی جوراب است نیز گاهی ممکن است از کولر شما منعکس شود. زمانی که این بو از کولر شما خارج می‌شود، به این معناست که آب خروجی از مخزن دچار رسوب شده و به درستی تخلیه نمی‌شود، در نتیجه سبب ایجاد بوی پا در کولر شما می‌شود.

بوی نامطبوع استون

این بو نیز زمانی که از کولر شما خارج می‌شود، به این معناست که ممکن است از دستگاه شما گاز سردکننده در حال نشتی بوده و به همین سبب باید در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به حل این مشکل اقدام نمایید.
نکته دیگر این است که کولرهای اسپلیت و گازی معمولاً رطوبت ایجاد شده در خانه را نیز مکش نموده و به بیرون هدایت می‌کند، زمانی که در خانه شما گردوخاک زیادی وجود داشته باشد، موجب می‌شود تا گردوخاک به همراه رطوبت درون کولر رسوب نموده در نتیجه بوی نامطبوعی شبیه بوی کپک ایجاد کند.

مطالعه بیشتر: اینورتر یخچال چیست

رفع بوی بد کولر گازی

برای رفع بوی بد کولر گازی اولین نکته این است که ابتدا علت این بو را شناسایی نمایید. همان طور که در بالا اشاره شد، معمولاً بوی بد کولر گازی ناشی از ایجاد رسوب، مردن حیوانات درون کولر و یا نشتی است. در صورتی که شما کولر گازی خود را به صورت مرتب تمیز نکنید ممکن است مسائل زیر برای شما ایجاد شود.

  1. تشکیل بوی بد کولر گازی
  2. ایجاد آلرژی در افراد
  3. افزایش باکتری‌ها در خانه
  4. کاهش عمر مفید کولر
  5. افزایش مصرف برق

بر این اساس بهتر است ابتدا کولر گازی خود را چک نموده و در صورتی که حیوانی درون آن مرده است، آن را بردارید. پس از آن حتماً فیلترهای تهویه هوا را شست‌وشو نمایید. همچنین بهتر است لوله‌های اتصال کندانسور را نیز باز نموده و درون آنها را هم به خوبی تمیز کنید. از سوی دیگر فیلترها را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز، نسبت تعویض سریع آنها اقدام نمایید. مطمئن باشید پس از انجام این کارها حتماً بوی بد کولر گازی از بین رفته و شما می‌توانید با خیال راحت از باد خنک آن بهره‌مند شوید.

نظافت کولر گازی

درمجموع می‌توان گفت بوی بد کولر گازی بیش از هر چیزی ناشی از این مورد است که شما توجه چندانی به نظافت کولر خود نداشته‌اید. در واقع اگر شما به صورت مرتب کولر گازی خود را چک کنید، بدون شک از ایجاد هرگونه رسوب و یا نشتی مطلع شده و قبل از ایجاد بوی بد کولر گازی نسبت به رفع آن اقدام خواهید کرد.

5/5 - (2 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *