8 مورد از علائم سوختن موتور یخچال | نشانه ها و عوامل خرابی

علامت سوختن موتور یخچال

علائم سوختن موتور یخچال

معمولا علائم سوختن هرگونه وسایل برقی بوی بد و سیاه شدن است. اما در مورد موتور یخچال شاید کمی متفاوت باشد. ایجاد سرما در این وسیله است که موجب ماندگاری مواد غذایی می‌شود.
تولید سرما در یخچال در یک سیکل مشخص صورت می‎‌گیرد که شامل بخش های مختلفی است و قلب تپنده آن موتور یا همان کمپرسور می‌باشد.
عدم وجود سرما در یخچال دلایل مختلفی دارد که در این بخش به یکی از این دلایل که موتور این وسیله می‌باشد میپردازیم. بهتر است قبل از دانستن علت سوختن موتور یخچال نحوه کار آن را بدانیم.

نحوه کار کردن موتور یا کمپرسور یخچال فریزر

همانطور که گفته شد تولید سرما سیکل مشخصی دارد. بدین صورت که موتور، گاز مبرد را متراکم می‌کند و این کار باعث افزایش فشار و دما (80 درجه) گاز مبرد می‌شود. حال گاز مبرد پس از عبور از کندانسور (قسمت شبکه ای سیکل تبرید) دما و فشار خود را از دست داده و پس از عبور از دیگر قسمت های سیکل وارد یخچال شده و در اواپراتور با گرفتن حرارت و گرمای محیط ایجاد سرما می‌کند.
این سیکل بصورت پیوسته کار می‌کند و موجب ایجاد سرما با دمای مشخص و ثابت می‌شود.
اما ممکن است موتور این دستگاه معیوب شده و این عملیات با مشکل مواجه شود.

 

سوختن موتور یخچال

 

8 مورد از نشانه های سوختن موتور یخچال

 • وجود سرو صدای زیاد هنگام کار نکردن یخچال
 •  یخچال روشن است اما موتور کار نمی‌کند
 • گرم شدن یخچال فریزر و شل شدن مواد غذایی
 •  پریدن فیوز در هنگام به برق زدن یخچال
 •  موتور کار می‌کند اما فضای کابین گرم است
 •  موتور کار نمی‌کند و از پشت یخچال صدای تیک تیک می آید
 •  داغ شدن بیش از حد موتور
 •  وجود بوی سوختگی از یخچال فریزر

برررسی عوامل سوختن موتور یخچال تک به تک

در این بخش به تفکیک هر یک از عوامل را با هم بررسی خواهیم کرد.

وجود سرو صدای زیاد هنگام کار نکردن یخچال

وجود سرو صدای بیش از اندازه و غیر عادی هنگام کار کردن کمپرسور می‌تواند یکی از نشانه های خرابی موتور باشد.
اما به آن معنا نیست که حتما موتور  این دستگاه خراب شده است چون وجود سرو صدای اضافی میتواند دلایل دیگری هم داشته باشد.
ممکن است پایه های نگه دارنده موتور معیوب شده و در هنگام لرزش موتور صدا ایجاد گردد و یا یخچال تراز نباشد و حتی صدای شنیده شده از فن های یخچال فریزر باشد.

صدای زیاد از یخچال

 

برای تراز کردن یخچال کلیک کنید.

 یخچال روشن است اما موتور یخچال کار نمی‌کند

یکی دیگر از دلایل سوختن موتور  کار نکردن این قطعه است واضح است که اگر موتور این وسیله کار کند شما می‌بایست مانند گذشته صدای موتور را بشنوید. ولی باید توجه داشته باشید که موتور آن همیشه کار نمی‌کند. اما اگر در فاصله زمانی طولانی برای مثال تا یک ساعت صدایی از موتور این وسیله نشنیده اید میتواند یکی از نشانه های خرابی موتور باشد.

 گرم شدن داخل یخچال فریزر و شل شدن مواد غذایی

یکی دیگر از نشانه های خرابی موتور می‌تواند گرم شدن فضای داخلی یخچال فریزر باشد و در اینصورت مواد غذایی درون فریزر از حالت انجماد در آمده و شل می‌شود. برای اطمینان بیشتر میتوانید از یک دما سنج برای اندازه گیری دما استفاده کنید. اگر از تنظیم دمای یخچال فریزر اطمینان دارید ولی دما نشان داده شده روی دما سنج عدد دیگری با اختلاف بالای ۵ درجه را نشان دهد یخچال فریزر بصورت غیر عادی گرم شده است. توجه داشته باشید که اگر موتور معیوب شود دیگر عملیات تولید سرما انجام نمی‌شود. البته که این نشانه می‌تواند دلایل دیگر هم داشته باشد.

پریدن فیوز در هنگام به برق زدن یخچال

در صورتی که یخچال را به برق میزنید و در لحظه روشن شدن موتور فیوز خانه قطع می‌شود به احتمال بالا موتور یخچال معیوب است.

 موتور کار میکند اما فضای داخلی گرم است

در صورتی که یخچال و موتور روشن می‌باشد اما اصلا سرما نداشته باشیم مشکلی در سیکل تبرید وجود دارد. موتور میتواند از فشار افتاده باشد و توان به حرکت درآوردن گاز مبرد را از دست داده باشد. البته که عدم وجود گاز هم دلیل دیگر است.

 موتور کار نمی‌کند و از پشت یخچال صدای تیک تیک می‌آید

در صورت کار نکردن موتور و شنیدن صدای تیک تیک از آن احتمال خرابی موتور وجود دارد اما نمیتوان از آن اطمینان داشت. چون احتمال خرابی رله استارت و ایجاد اختلال در سیکل تبرید وجود خواهد داشت.

برای رفع صدای یخچال کلیک کنید.

 داغ شدن موتور یخچال

 

 داغ شدن بیش از حد موتور

یکی دیگر از علامت سوختن موتور یخچال داغ شدن است در صورتی که موتور قدرت کافی برای به چرخش در آوردن گاز درون سیکل تبرید را نداشته باشد سرمای مورد نیاز یخچال فریزر را تامین نکرده و ترموستات یا سنسور‌های دستگاه دستور قطع کار موتور را نمی‌دهند. این اتفاق باعث بیش از اندازه کار کردن موتور شده و هر چه این عمل مدت بیش تری زمان ببرد حرارت موتور بالاتر می‌رود. پس یکی از علائم معیوب بودن موتور می‌تواند داغ شدن بیش از حد موتور باشد.

شما میتوانید از دفترچه راهنمای یخچال فریزر خود استفاده کنید و نکاتی که شرکت سازنده آن در اختیار شما قرار داده است را مطالعه کنید.

لازم به ذکر است برای بررسی این علائم نیاز است تا شما به موتور دسترسی داشته باشید. محل قرار گیری موتور در یخچال، پشت دستگاه قسمت پایین میباشد ومعمولا با یک درپوش فلزی یا پلاستیکی که توسط پیچ های نگه دارنده به بدنه یخچال پیچ شده است. پیچ های نگه دارنده را باز کنید و در پوش را کنار بگذارید. حال به موتور دسترسی داشته و عملکرد آن را بررسی کنید.

برای تعمیرات یخچال ال جی کلیک کنید.

کاربرد موتور سوخته یخچال چیست؟

منظور از موتور سوخته این است که موتور قابلیت استفاده در سیستم یخچال فریزر را ندارد.حال علت آن چیست و کدام ویژگی خود را از دست داده است؟

موتور دارای دو قسمت الکتریکی و مکانیکی است.

 1. قسمت مکانیکی شامل سیلندر,پیستون,سوپاپ و… است
 2. قسمت الکتریکی شامل دو سیم پیچ استارت و رانینگ است

در هر دو حالت اگر با مشکل مواجه شویم می توان مشکل را حل کرده و آن را تعمیر کنیم اما باید این را در نظر بگیریم که آیا هزینه تعمیر به استفاده ای که میخواهیم از موتورسوخته داشته باشیم,توجیه اقتصادی دارد؟استفاده از موتور یا کمپرسور تعمیر شده در یخچال خانگی,به دلیل تفاوت کم ازلحاظ مالی و تفاوت زیاد از لحاظ کیفی در مقایسه با تعویض موتور سوخته دارد توصیه نمی شود.

خب سوال اینجاست که موتور سوخته,دیگر هیچ کاربردی ندارد؟

عملا می توان به این سوال پاسخ مثبت داد.یعنی موتور سوخته هیچ کاربردی ندارد.مگر اینکه مثلا بخواهیم یک کمپرسور باد داشته باشیم که نمیتوان به آن فشار زیادی وارد کرد.البته می توان این موتور سوخته را به شکل ضایعات فروخت که آن هم ناچیز است.

آیا موتور سوخته یخچال تعمیر میشود؟

سوختن موتور یخچال یکی از مواردی ست که با استفاده طولانی از یخچال و اتمام عمر کمپرس.ر یا موتور یخچال اتفاق میافتد.
در این صورت سوالی که اغلب مشتریان میپرسند این است که آیا میتوان موتور یخچال را تعمیر کرد یا نیاز به تعویض آن وجود دارد؟

باید بدانید که موتور یا کمپرسور از اجزای زیادی تشکیل شده که در کارخانه تولید کننده درون آن قرار گرفته و بسته شده است.
البته که در صورت خرابی یا سوختن آن، امکان باز کردن کمپرسور و تعمیر آن وجود دارد، اما به دلیل نیاز به تخصص بالا در تشخیص مشکل و بالا بودن قیمت قطعات و همچنین ظرافت و دقت بالای تعمیر کمپرسور، این کار توجیه اقتصادی ندارد.

همچنین علاوه بر قیمت بالای تعمیر، که میتوان گفت اندکی کمتر از تعویض آن با یک کمپرسور نو است، نمیتوان خدمات تعمیرات کمپرسور را ضمانت کرد.

تعمیر موتور یخچال میتواند سبب کارکرد طولانی مدت آن، تا چندین سال شود، همچنین ممکن است تعمیر کمپرسور طول عمر چند هفته ای برای آن ایجاد کند.

هر چند در نهایت تصمیم با مشتری ست اما به دو دلیل بسیار مهم، تقریبا تمامی مشتریان، تعویض موتور را به تعمیر آن ترجیح میدهند:

 • بالا بودن قیمت تعمیر موتور (اندکی کمتر از تعویض موتور)
 • عدم امکان ارائه گارانتی (به دلیل مشخص نبودن مدت زمان کارکرد موتور پس از تعمیر)

جمع بندی 

در پایان این مقاله (علائم سوختن موتور یخچال) لازم میدانیم چند نکته برای ایمنی به شما توضیح دهیم.
داشتن تخصص و مهارت کافی شرط لازم برای عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر می باشد. لذا قبل از هرگونه دستکاری در یخچال اطلاعات کافی کسب کنید و در غیر این صورت با متخصص و تکنسین مربوطه جهت رفع عیب تماس حاصل فرمایید.
قبل از دست زدن به موتور از داغ بودن آن مطلع باشید تا باعث سوختگی دست شما نشود.
دستگاه را از برق بکشید تا هنگام بررسی موتور و سیم های متصل به آن از برق گرفتگی احتمالی جلوگیری شود.
توجه داشته باشید که در صورت معیوب بودن موتور دستگاه سرما ایجاد نمی‌کند و عملیات تعویض یا تعمیر موتور زمان بر بوده و مواد داخل یخچال فریزر گرم می‌شوند. پس در صورت امکان مواد غذایی خود مخصوصا مواد داخل فریزر را بصورت موقت در فریزر دیگر قرار داده تا از فاسد شدن آن جلوگیری شود.

اگر در مورد علت های داغ شدن موتور یخچال می‌خواهید بدانید روی لینک کلیک کنید.

از اینکه تا انتهای مطلب سوختن موتور یخچال با ما بودید بسیار از شما سپاس گذاریم. اگر نظر یا پیشنهاد و یا انتقادی دارید حتما زیر همین مطلب برای ما کامنت بگذارید.


3.3 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صادقی

من یخچالم کار میکنه و لی بوی سوختگی ازپشت یخچال میاد یعنی سوخته موتور ؟

سیفی زاده

سلام روزتون بخیر
خیلی عوامل میتونه باعث ایجاد بوی سوختگی تو یخچال فریزرتون بشه. باید ابتدا یخچال رو جلو بکشید, صفحه محافظ رو که با پیچ به بدنه وصل شده را جدا کرده و با احتیاط سیم ها رو بررسی کنید تا علت بوی سوختگی رو پیدا کنید. در این خصوص پیشنهاد می کنیم از یک متخصص کمک بگیرید چرا که عیب یابی این مشکل یک کار تخصصی ست.
سوال دیگه ای بود در خدمتتون هستیم.