علت داغ شدن ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی پس از یخچال فریزر دومین وسیله پراستفاده در آشپزخانه هاست که خرابی‌های متداولی دارد. یکی از شایع ترین آنها، داغ شدن بیش از حد آب درون ماشین لباسشویی و بدنه آنها ست.‌
ماشین‌های لباسشویی برنامه های مختلف با درجه حرارت های متفاوتی دارند که باید با توجه به جنس پارچه و مدت زمان شستشو تعیین شوند. دمای تنظیم شده و مورد استفاده برای اغلب پارچه ها بین 45 تا 50 درجه بوده و بیشترین حرارتی که ماشین های لباسشویی تولید میکنند 90 درجه سانتیگراد است که برای پارچه های مقاوم تر و یا ضد عفونی کردن پارچه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

اگر دمای ماشین لباسشویی به درستی تنظیم نشود و یا به دلیل وجود مشکل دمای آب داخل لباسشویی از حد تعیین شده فراتر رود الیاف لباس ها ضعیف یا نابود شده و همچنین به شدت چروک میشوند.
لذا تنظیم دمای مناسب برای ماشین لباسشویی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اما گاهی با وجود تنظیم دمای آب، دمای ماشین لباسشویی بالاتر از حد تعیین شده میرود، به صورتی که میتوان حرارت را از روی شیشه در لباسشویی و یا بالای آن احساس کرد.
این حالت، یعنی گرمای نامعمول ماشین لباسشویی حتما نشان دهنده وجود مشکل در یکی از قطعات ماشین لباسشویی ست که نه تنها موجب خرابی لباس ها شده بلکه ممکن است آسیب های بیشتری به دستگاه شما وارد کند.

به همین دلیل پیگیری علت این امر و تلاش برای رفع هر چه سریعتر مشکل، از اهمیت بسیاری برخوردار است.
در ادامه این مقاله از فیکسی به بررسی علت های گرم شدن ماشین‌لباسشویی و نشانه های آن و همچنین بررسی چگونگی رفع این مشکل میپردازیم.

از کجا بفهمیم دمای ماشین لباسشویی بیش از اندازه و غیرطبیعی است؟

قبل از هر کاری لازم است دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود را مطالعه کرده و از دمای مناسب برای هر نوع پارچه و الیاف، برنامه های مختلف و دمای هر کدام و همچنین بیشترین دمای تولید شده توسط ماشین لباسشویی خود آگاه شوید.
در حالت کلی همانطور که گفته شد بیشترین دمایی که ماشین های لباسشویی تولید میکنند 90 درجه است بنابراین هر دمایی بالاتر از این مقدار غیر طبیعی و نشانه وجود مشکل در ماشین لباسشویی ست.
اگر ماشین لباسشویی را روی دمای معمولی یعنی دمایی بین 40 تا 60 درجه تنظیم کرده اید ولی حرارتی که از در یا بالای لباسشویی احساس میکنید بالاست یعنی مشکلی در دستگاه وجود دارد.

فیکسی: نمایندگی تعمیر یخچال جنرال الکتریک

از نشانه های علت داغ شدن ماشین لباسشویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. احساس حرارت در قسمت فوقانی ماشین لباسشویی در هنگام شستشو
 2. داغ شدن بیش از حد شیشه در ماشین لباسشویی
 3. داغ بودن بیش از اندازه لباس ها پس از شستشو
 4. بیرون زدن بخار زیاد در هنگام باز کردن در ماشین لباسشویی پس از شستشو
 5. چروک شدن بیش از اندازه لباس ها پس از شستشو

با مشاهده هر یک از این موارد برای جلوگیری از آسیب به قطعات دیگر ماشین لباسشویی و همچنین خرابی و پوسیدگی لباس هایتان حتما جهت رفع مشکل اقدام نمایید.

جهت تعمیرات ۲۴ ساعته یخچال کلیک کنید.

علل بالا رفتن دمای ماشین لباسشویی

اولین نکته ای که باید بدانید این است که حتی با تنظیم دما در دماهای بالاتر مثلا 60 درجه، لباس ها باید پس از شستشو و خارج شدن از ماشین لباسشویی سرد باشند.

 •  اگر اینطور نیست و لباس ها داغ هستند مشکل از نصب دستگاه و جابه‌جایی شیرهای آب است. در این صورت احتمالا شیر آب سرد و گرم اشتباها به ماشین لباسشویی وصل شده اند. چرا که حتی با وجود شستشو با آب گرم در ماشین های لباسشویی، آبکشی با آب سرد انجام میشود. در نتیجه بهتر است برای نصب ماشین لباسشویی از افراد متخصص کمک بگیرید.

اما اگر از تنظیم دمای شستشو و قرار دادن آن در دمای معمولی بین 40 تا 60 درجه اطمینان دارید ولی هر یک از علائم گفته شده را مشاهده کردید یعنی مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود.
از جمه این مشکلات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی ترموستات یا سنسور دمای ماشین لباسشویی
 • خرابی هیتر المنت
 • خرابی برد ماشین لباسشویی

در ادامه به بررسی هر یک از موارد یاعلت داغ شدن ماشین لباسشویی میپردازیم:

خرابی ترموستات یا سنسور دمای یخچال فریزر

ترموستات یا سنسور در تمامی دستگاه های الکترونیکی که نیاز به تنظیم دقیق دما در مقدار تنظیم شده دارند، به کار میرود.
ماشین های لباسشویی نیز ترموستات یا سنسور دارند تا بتوانند دمای کار ماشین لباسشویی را بر روی دمای مورد نظر و تنظیم شده ثابت نگه دارند.
کارکرد این قطعه به این صورت است که با پایین آمدن دما، هیتر المنت را وارد مدار دستگاه کرده تا آب را گرم کند و پس از رسیدن به دمای مشخص شده، دستور قطع برق و هیتر را صادر کرده و دما را ثابت نگه میدارد.
اگر این قطعه معیوب شود، یا آب ماشین لباسشویی سرد و یا بیش از اندازه گرم میشود.

فیکسی : نمایندگی یخچال امرسان

خرابی هیتر المنت و علت داغ شدن ماشین لباسشویی

المنت قطعه ایست که با دستور سنسور و یا ترموستات روشن شده و آب را گرم میکند. اگر این قطعه معیوب شده باشد یا کار نکرده و آب را گرم نمیکند و یا یکسره کار کرده و دمای آب را بدون وقفه بالا میبرد.

خرابی بورد ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی های جدید دارای بورد هستند که تنظیم دستگاه روی دماهای مختلف را ممکن میسازند. یکی از وظایف بورد در ماشین های لباسشویی قطع برق هیتر المنت در زمان رسیدن آن به دمای مطلوب است.
اگر بورد ماشین لباسشویی معیوب باشد، دستور توقف را به هیتر المنت نمیفرستد و دما بی وقفه بالا میرود.

ماشین‌های لباسشویی به خصوص ماشین های لباسشویی جدید، از سیستم پیچیده ای شامل بورد و قطعات مکانیکی دیگری تشکیل شده اند که حتی باز کردن و جابجایی آن برای تشخیص عیب را نیز دشوار میکند.
تشخیص عیب و رفع آن در ماشین های لباسشویی امری تخصصی بوده و باید توسط متخصصین با تجربه انجام شود. و هدف ما از این مقاله صرفا افزایش آگاهی شما عزیزان در مواجه با مشکل داغ شدن ماشین لباسشویی بوده است.

امیدواریم مقاله علت داغ شدن ماشین لباسشویی برای شما مفید بوده باشد ولی اگر باز هم سوالی دارید در پایین همین مقاله بپرسید تا متخصصین فیکسی شما را راهنمایی کنند و اگر به مشاوره تلفنی یا اعزام کارشناس نیاز دارید میتوانید درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کرده و یا با ما تماس بگیرید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

2 پاسخ

 1. بیش از اندازه مطلب نوشتید ! نیاز دارید موضوع مربوطه رو خیلی مختصر و مفید بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز؛
   از اینکه نظرتون رو با ما در میان گذاشتید سپاسگزاریم. حتما تلاش می کنیم مختصر و مفیدتر بنویسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *