شکستگی داخل یخچال | 5 دلیل ترک خوردن همراه با آموزش و تعمیر

شکستگی داخل یخچال

شکستگی داخل یخچال | ترمیم بدنه داخلی یخچال 

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید احتمالا داخل یخچال فریزرتان دچار ترک و یا شکستگی شده و نگران سوختن موتور و یا خالی شدن گاز آن هستید.

شاید وقتی یخچال فریزر رو خریداری کردید هیچوقت فکر نمی‌کردید که برای رفع شکستگی یا ترک داخل یخچال نیاز به متخصص داشته باشید. اما باید بدانید این اتفاق اصلا بعید نیست و ممکن است قسمت سفید رنگ داخل یخچال بر اثر قرار دادن یک ظرف سنگین، گیر کردن قفسه‌ها و تلاش برای بیرون آوردن آن ها و حتی خود به خود دچار ترک یا شکستگی شود.

فضای داخلی یخچال فریزر به صورتی طراحی شده که کاملا وکیوم بوده و نباید هیچ گونه تبادل دمایی با بیرون داشته باشد در نتیجه زمانی که این اتفاق می افتد می‌تواند باعث ایجاد مشکلات بیشتر برای دستگاه، مثل سوختن موتور یخچال فریزر تان شود.

پس در صورت بروز این مشکل آن را جدی بگیرید و برای رفع آن اقدام کنید.
در این مقاله به خرابی درون یخچال میپردازیم و بررسی خواهیم کرد که در صورت بروز این مشکل چه باید کرد.

برای تعمیر شکستگی و ترمیم بدنه داخلی یخچال شماره خود را وارد کنید. 

برای تعمیر یخچال در منزل کلیک کنید.

لاینر یخچال کجاست؟

همانطور که می‌دانید یخچال فریزر از قطعات متفاوتی تشکیل شده است که با سیم و لوله به یکدیگر متصل هستند. اما وقتی درب یخچال فریزر را باز میکنید تنها چیزی که مشاهده می‌کنید یک بدنه سفید رنگ است.
تمام این لوله ها و سیم ها بین دیواره خارجی یخچال فریزر و دیواره داخلی یا همان لاینر قرار دارند.
لاینر یخچال یا همان بدنه سفید رنگ داخلی از نوعی پلاستیک خشک و سبک ساخته شده و وظیفه پوشاندن قطعات، سیم ها و لوله ها و همچنین وکیوم کردن فضای داخلی یخچال فریزر را بر عهده دارد.

دلایل شکستگی درون یخچال چیست؟

با توجه به اینکه لاینر یخچال از پلاستیک سبک، نازک و شکننده ساخته شده میتواند به راحتی ترک خورده و یا بشکند. این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم:

 • قرار دادن یک وسیله سنگین داخل یخچال
 •  ضربه های ناگهانی هنگام جداکردن برفک ها
 •  قرار دادن مواد غذایی خیلی گرم داخل یخچال
 •  سرمای بیش از اندازه یخچال
 •  بیرون کشیدن طبقات یخچال

اگر شما هم نیاز به صافکاری درب یخچال دارید روی لینک کلیک کنید.

شکستگی داخل یخچال را چگونه برطرف کنیم؟

نکته حائز اهمیت در هنگام شکستگی یا ترک خوردن لاینر یخچال این است که آن را جدی گرفته و سریعا برای رفع آن اقدام کنید.
اما چگونه باید ترک خوردن داخل یخچال را برطرف کرد؟ آیا برای این کار میتوان از چسب استفاده کرد؟ آیا شکستگی قابل تعمیر است یا نیاز به تعویض کل بدنه دارد؟ این سوالات، مسائلی هستند که حتما به ذهن شما خطور کرده است. در ادامه این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

چگونه خودمان شکستگی یا ترک خوردن یخچال را برطرف کنیم؟

اگر داخل یخچال ترک خورده و یا شکستگی ناچیز است و یا به هر دلیل دیگری تمایل به تعمیر و یا تعویض آن ندارید و قصد دارید مشکل را موقتا برطرف کنید میتوانید با استفاده از چسب برای ترک داخل یخچال این کار را انجام دهید.
یا میتوانید موقتا از چسب آکواریوم یا چسب های خمیری برای پوشاندن قسمت ترک خورده استفاده کنید و جلوی ورود هوا را بگیرید.
برای این کار مطمئن شوید که محل ورود هوا را کاملا گرفته باشید، چرا که در صورت ورود هوا موتور یخچال باید کار بیشتری برای ایجاد سرما انجام دهد که خود باعث استهلاک دستگاه و یا حتی سوختن موتور خواهد شد.

تعویض لاینر یخچال

به جای تعمیر لاینر شکسته میتوانید آن را با یک لاینر نو تعویض کنید و البته باید بدانید این کار هزینه زیادی خواهد داشت و در ضمن ممکن است لاینر یخچال فریزر شما به دلایل مختلفی اعم از توقف تولید قابل تهیه نباشد. در این صورت چاره ای جز تعمیر لاینر شکسته نخواهید داشت.
البته هزینه تعمیر لاینر یخچال بسیار پایین تر از تعویض آن بوده و بسیار به صرفه تر است.
در ضمن، تعمیر لاینر شکسته در مجموعه فیکسی به قدری با دقت و مهارت انجام میشود که هیچ گونه تفاوتی با تعویض آن نداشته و شما هرگز متوجه تعمیر آن نخواهید شد.

اگر شما هم قسمتهایی از یخچالتان پوسیده و نیاز به تعمیر پوسیدگی درب یخچال دارید روی لینک کلیک کنید.

نحوه تعمیر شکستگی داخل یخچال

اگر داخل یخچال فریزرتان شکسته، ترک خورده و یا سوراخ شده به راحتی میتوان آن را تعمیر کرد.
برای این کار متخصص مربوطه محل شکستگی را با بتونه و یا در صورت نیاز با جوش دادن تعمیر میکند. پس از بستن مسیر هوا و اطمینان از عایق شدن مجدد دستگاه، آن را رنگ میکند.

تعمیر شکستگی داخل یخچال یکی از خدمات تخصصی فیکسی ست که در چند مرحله به صورت زیر انجام می‌شود:

 1. مراجعه تکنسین و انتقال یخچال فریزر به کارگاه
 2. جدا کردن قسمت داخلی یا لاینر یخچال
 3. ترمیم قسمت ترک خورده و یا شکسته به وسیله جوش و یا بتونه
 4. رنگ کردن لاینر با استفاده از رنگ مخصوص
 5. اتصال مجدد لاینر به دستگاه
 6.  تحویل یخچال فریزر سالم به مشتری

نکات مهم در جلوگیری از شکستگی داخل یخچال

هر چند گاهی شکستگی لاینر یا داخل یخچال خود به خود و به دلیل مشکلاتی در تولید دستگاه رخ میدهد، مواردی هست که میتوانید با انجام آنها از این اتفاق جلوگیری نمایید:

 •  هرگز غذای داغ را دورن یخچال فریزر قرار ندهید
 •  اگر دمای یخچال بیش از اندازه پایین است و یخچال دائما یخ میزند، به این معنی ست که یکی از قطعات یخچال فریزر معیوب بوده و نیاز به بررسی دارد. برای برطرف کردن آن اقدام کنید.
 •  هرگز برفک های یخچال را با چاقو و یا اجسام محکم از بین نبرید
 •  از قرار دادن ظروف سنگین در یخچال پرهیز کنید
 • برای بیرون آوردن طبقات یخچال از زور و فشار استفاده نکنید
 •  جنس داخل یخچال از پلاستیک خشک و نازک بوده و به راحتی شکسته میشود، پس مراقب برخورد اجسام با بدنه داخلی یخچال باشید.

چسب مخصوص ترک یخچال چیست؟

احتمالا زمانی که به مطالعه این مقاله مشغولید که ترک ایجاد شده درون یخچال فریزرتان ذهنتان را مشغول کرده و دنبال راه حل مناسب برای رفع مشکل پیش آمده هستید.با ما همراه باشید تا یک راه حل ساده اما کاربردی به شما معرفی کنیم.

فضای داخلی کابین یخچال فریزرها وکیوم است.یعنی هیچ تبادل حرارتی با محیط اطراف خود ندارد.بدنه یخچال از سه بخش بیرونی,عایق حرارتی(فوم تزریقی) و داخلی (لاینر) تشکیل شده است.ایجاد شکاف و یا روزنه ای که بخواهد این حالت وکیوم را از بین ببرد باعث رطوبت گرفتن فوم داخلی و بیشتر شدن تبادل حرارتی فصای داخل کابین با محیط بیرون می شود.

مشکلات ایجاد شده در اثر ترک خوردن لاینر یخچال فریزر:

اگر ترک خوردگی یا شکاف ایجاد شده به مقداری باشد که باعث اتلاف سرمای داخل یخچال شود,در نتیجه افزایش کارکرد موتور را به دنبال دارد.معیوب شدن فوم ترزیقی داخل بدنه و همچنین بیشتر شدن شکستگی یا ترک ایجاد شده از دیگر مشکلاتی است که با نادیده گرفتن ترک های جزئی ممکن است بوجود آید.

راه حل ترک ایجاد شده در لاینر یخچال فریزرها:

برای حل مشکل ترک ایجاد شده دو راه وجود دارد:

 1. صافکاری نقاشی لاینر داخل
 2. استفاده ار چسب هایی که میتواند ترک داخلی را بپوشاند

1. صافکاری نقاشی لاینر داخل:

در برخی موارد شکستگی یا ترک لاینر یخچال فریزر به مقداری است که فضای خالی ایجاد شده را تنها میتوان با بتونه و یا جوش پلاستیک پر کرد.در این حالت همانطور که گفته شد با استفاده از جوش پلاستیک یا بتونه کاری شکستگی یا ترک ایجاد شده را ترمیم کرده و سپس با سمباده کاری و پاشش رنگ وضعیت لاینر داخلی یخچال فریزر همانند روز اول می گردد و هیچ نشانه ای از تعمیرات انجام گرفته قابل مشاهده نیست.

2. استفاده از چسب های مخصوص:

در صورتی که شکستگی یا ترک ایجاد شده کوچک و جزئی بود می توان با استفاده از چند نوع چسب از مشکلات ناشی از این ترک خوردگی جلوگیری کرد.

2.1 نوار چسب های آلمینیومی:

این چسب ها مقاومت بالایی در مقابل حرارت و رطوبت دارند و همچنین در مقابل فشار هوا از خود مقاومت خوبی نشان می دهند.اما نفطه ضعف این چسب ها فقط ظاهر آن هاست.زمانی که این چسب را روی ترک ایجاد شده میزنید رنگ نقره ای و براق آن نسبت به رنگ سفید لاینر داخلی یخچال فریزر کاملا متمایز است و شاید بتوان گفت اگر برایتان زیبایی داخلی فضای کابین مهم است این نوار چسب ها به کار شما نمی آید.

2.2 چسب های آب بندی و درز گیر:

این چسب ها یا به صورت خمیری هستند یا به صورت مایع,دوقلو هستد یا به صورت تکی استفاده می شوند.در هر حالتی با هر طرز استفاده ای شما یک کاردک پلاستیکی و یک تکه پارچه و همچنین یک سمباده نرم نیاز دارید.کافیست چسب را توسط کاردک پلاستیکی به داخل ترک خوردگی هدایت کنید و با کمک کاردک آن را درون ترک کاملا پخش کنید.توجه داشته باشید ممکن است مقداری از چسب بیرون از فضای ترک خوردگی بماند.نگران نباید در ابتدای کار که چسب خشک نشده آن را با دستمال پاک کنید و در ادامه پس از خشک شدن چسب توسط یک سمباده نرم سطح چسب و اطراف آن را سیقل می دهیم.

چند راهکار ساده برای ترک لاینر داخلی یخچال فریزر معرفی کردیم.امیدواریم مطالعه این مقاله به شما کمک کرده باشد.در صورت داشتن سوال در این رابطه میتوانید با تماس تلفنی یا گزاشتن شماره خود در بخش ارتباطی با متخصصین ارتباط گرفته و یا در پایان همین مقاله سوالات خود را مطرح کنید تا با پاسخ دادن به آنها به شما کمک کرده باشیم.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله بررسی شد، شکستگی داخل یخچال یا همان لاینر میتاواند خسارت های زیادی به یخچال فریزرتان و متعقبا هزینه های زیادی را برای شما ایجاد کنید. پس در صورت بروز این مشکل حتما برای برطرف کردن آن اقدام نمایید.
اگر نیاز به مشاوره و یا اعزام کارشناس دارید میتوانید با ما تماس گرفته و یا درخواست خود را در چند ثانیه به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصی فیکسی با شما تماس بگیرند.
همچنین میتوانید سوالات خود را در زیر همین مقاله بپرسید تا از راهنمایی تکنسین متخصص استفاده کنید.

نیاز به مشاوره دارید؟

نیاز به اعزام تکنسین هست؟

همین حالا شماره‌تون رو وارد کنید

تا در کمتر از چند دقیقه با شما تماس بگیریم

4.2 5 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها