اگر به تازگی یخچال مابه خریده اید، اما مفهوم انواع ارور یخچال مابه را نمی دانید، ما در اینجا به شما کمک می کنیم تا آنها را بفهمید و تا حد امکان برطرف کنید.

همه چیز درباره ارور یخچال مابه

اگر به تازگی یخچال مارک «مابه» خریده اید، اما مفهوم انواع ارور یخچال مابه را نمی دانید، ما در اینجا به شما کمک می کنیم تا آنها را بفهمید و برای برطرف کردنشان اقدامات لازم را انجام دهید.

ارورها، زبانی هستند که یخچال با استفاده از آن با شما صحبت می کند.

یخچال ها، مخصوصا در قرن اخیر، جزء جدایی ناپذیری از زندگی انسان ها شده اند. آنها در طرح ها، رنگ ها و اندازه های مختلف تولید می شوند تا مواد غذایی را خنک نگه دارند و از فساد آنها جلوگیری کنند. یخچال ها معمولا شامل فریزر هم هستند. در انواع ساید بای ساید، یخچال در یک طرف و فریزر در طرف دیگر قرار می گیرد. درحالی که در انواع معمولی، بخشی از دستگاه  معمولا در قسمت بالای آن  نقش فریز کردن را به عهده می گیرد.

فرقی نمی کند چه دستگاهی داشته باشید، تقریبا همه یخچال های امروزی، در صورت بروز مشکل، روی نمایشگر خود ارورهایی را نشان می دهند که نشانه ای از آن مشکل است.
این ارورها، با کد های خاصی نشان داده می شوند. این کدها، در حقیقیت زبانی هستند که ارتباط بین شما و یخچال را برقرار می کنند. وقتی معنای آنها را بفهمید، متوجه شکایت یخچال می شوید و می توانید با برطرف-کردن آن عملکرد صحیح را به دستگاه خود برگردانید.
یخچال مابه نیز مانند سایر یخچال ها ارورهای مخصوص به خود را دارد که نشانه مشکلی است که برای آن به وجود آمده است. ارور این یخچال با حروف انگلیسی روی نمایشگر آن نشان داده می شوند. در این قسمت از مقاله ما درباره این انواع ارور یخچال مابه و مفاهیم آنها صحبت می کنیم.

انواع ارور یخچال مابه و معانی آنها

انواع ارور یخچال و فریزر مابه شامل موارد زیر است:

 • ارور Hrs
 • کد خطای چراغ هشدار
 • ارور PO
 • ارور E0
 • ارور E1
 • ارور E2
 • ارور E3
 • ارور E4
 • ارور E5
 • ارور E6
 • ارور E7
 • ارور E8
 • ارور E9
 • ارور EE

ارور Hrs:

این نوع ارور یخچال مابه نشان دهنده خرابی برد دستگاه است. وقتی این ارور نمایش داده می شود، معمولا علائم زیر را در یخچال خود می بینید:

 1. یخچال از کار می افتد
 2.  اعداد و شماره‌های نمایشگر یخچال به درستی نشان داده نمی شوند.
 3.  صداهای عجیب و غیر عادی از یخچال می شنوید.
 4. گاهی هم لامپ داخلی یخچال روشن می ماند و دمای داخل یخچال به مرور گرم می شود.

برای برطرف کردن این ایراد، حتما بایستی با شرکتی که دستگاه را از آن خریده اید تماس بگیرید تا متخصصان خود را برای تعمیر برد یخچال شما بفرستند. به طور کلی مواردی که باعث خرابی برد یخچال و ایجاد ارور Hrs می شود شامل موارد زیر هستند:

 1. استفاده نکردن از محافظ برق
 2.  تغییر شدید نوسانات برق
 3. سرویس نکردن به موقع دستگاه
 4. نبودن جریان هوای کافی در پشت یخچال

کد خطای چراغ هشدار

کد خطای چراغ هشدار معمولا در شرایطی نشان داده می شود که دمای یخچال بیش از حد بالا رفته باشد. این مشکل ممکن است به علل زیر ایجاد شود:

قرار دادن غذای گرم در یخچال یا گذاشتن مقادیر زیادی از مواد غذایی داخل یخچال:

در این شرایط، مقدار بیش از حدی گرما وارد یخچال می شود. چون دستگاه نمی تواند به سرعت این گرما را خارج کند، دمای داخل یخچال بالا رفته و سبب روشن شدن چراغ هشدار می شود. برای جلوگیری از این ارور یخچال مابه، لازم است یک تا دو ساعت قبل از اینکه مواد غذایی زیادی را در یخچال قرار دهید، دمای آن را کم کنید.

خراب شدن درب:

گاهی درب درست بسته نشده است، یا لاستیک های آن کثیف هستند و یا خراب شده¬اند. به همین دلیل، هوای گرم به درون یخچال راه یافته، دمای آن را بالا برده و سبب ایجاد این ارور یخچال مابه می شود. برای حل این مشکل لازم است درب یخچال را چک کرده، در صورت نیاز آن را تعمیر و یا تمیز کنید.

خرابی عنصر گرمایش ناودان:

در یخچال های بدون یخ (no frost) آب حاصل از یخ زدایی، در داخل یک ناودان مخصوص جریان می یابد. این ناوردانT به یک عنصر گرمایشی مجهز است که آب را گرم می کند تا یخ نزند. اگر این عنصر گرمایشی خراب شود، آب یخ  زده و سبب روشن شدن چراغ هشدار می شود.

خرابی سنسورها:

سنسورها دمای قسمت های مختلف یخچال را تشخیص می دهند. همچنین عنصر گرمایش ناودان را پس از یخ-زدایی خاموش می کنند. اگر سنسورها اشتباه کنند و یا عنصر گرمایشی را خاموش نکنند، چراغ هشدار به غلط یا درست روشن خواهد شد.

خرابی ترموستات:

ترموستات دمای یخچال را تنظیم می کند. پس اگر خراب باشد، دمای داخل یخچال یا خیلی سرد یا خیلی گرم شده و این ارور یخچال مابه با روشن شدن چراغ هشدار به نمایش در می آید.

سایر علل این نوع این ارور یخچال مابه (خطای چراغ هشدار) شامل موارد زیر است:

 • خرابی فیوز حرارتی یا ترموستات یخ‌زدای
 •  خرابی برد مدار
 •  خراب بودن کمپرسور
 •  مشکل در گردش مایع خنک کننده

ارور PO:

نشان دهنده قطع شدن برق یخچال است. در این شریط باید ورودی برق به دستگاه را بررسی کنید.

ارور E0:

نشان دهنده مشکل در یخ ساز است که لازم است برای برطرف کردن آن، از تکنیسین مجرب استفاده کنید.

ارور E1:

ترمیستور یا سنسور دمای یخچال معیوب است.

ارور E2

ترمیستور یا سنسور دمای فریزر معیوب است.

ارور E3:

سنسور یخ زدایی معیوب است. مطمئن شوید چیزی مانع خروج یخ از لوله تخلیه یخچال نیست و اگر درست نشد، تعمیرکار خبر کنید.

ارور E4:

سنسور یخ‌زدایی قسمت یخچال معیوب است.

ارور E5:

سنسور یخ‌زدایی قسمت فریزر معیوب است.

ارور E6:

صفحه‌نمایش و برد کنترل اصلی مشکل دارند.

E7 و E8:

سنسور دمای محیط معیوب است.

ارور E9:

درجه حرارت قسمت فریزر زیاد شده.

ارور EE:

مدار یخ‌ساز در یخچال معیوب است.

سخن آخر:
ارور این یخچال، مانند ارور سایر یخچال ها، برای نشان دادن مشکلات خاصی در یخچال عمل می کند. انواع مختلف ارور یخچال مابه وجود دارد که در این مقاله آنها را بررسی کردیم و راه هایی را برای برطرف کردن برخی از آنها پیش پای شما گذاشتیم.

با این حال، اگر با یک ارور یخچال مابه روبرو شدید که معنای آن  را نمی دانستید و یا نمی توانستید مشکل را حل کنید، با تکنسین شرکتی که یخچال را از آن خریداری کرده اید تماس بگیرید تا برای تعمیر دستگاه به منزل شما بیاید. به یاد داشته باشید که شما نمی توانید همه انواع ارور مابه را خودتان برطرف کنید. پس در کمک گرفتن تردید نکنید.

5/5 - (2 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *