تعمیر بورد یخچال
بورد یخچال چیست و چه چه کاربردی دارد؟ علائم و نشانه های خرابی بورد چیست و راه حل برطرف کردن آن چیست؟

همان گونه که می دانید با پیشرفت تکنولوژی نحوه کارکرد اکثر دستگاه ها مانند یخچال فریزر ها تغییر کرده و با ایجاد این تغییرات راندمان کاری آن ها بیشتر شده و کار را برای ما مصرف کنندگان راحت کرده است.
در یخچال فریزر های قدیمی کنترل کننده دستگاه ترموستات بوده است و در یخچال فریزرهای امروزی این وظیفه بر عهده بورد است. ضریب خطا بسیار کم شده, راندمان یخچال فریزرها بیشتر شده و به نوعی دستگاه خودش تمامی کارها را به صورت اتوماتیک انجام میدهد. فقط کافیست دمای دلخواه را تنظیم کنید و دیگر کاری با یخچال فریزر نداشته باشید.
برد یخچال فریزر ها به نوعی مغز این دستگاه ها هستند و تمامی فرمان ها از این قسمت صادر می شود. کارکرد کمپرسور, کارکردفن ها, سیستم دیفراست, دمپر یخچال و… همه و همه زمانی کار می کنند که دستور آن را برد داده باشد.
در واقع برد یکی از قطعات سخت افزاری در یخچال فریزر است که کاربرد الکترونیکی دارد. برد شامل یک صفحه می باشد و روی این صفحه تعدادی قطعات الکترونیکی نصب می‌شود. این قطعات کوچک از طریق سیم های مسی بسیار باریک به هم متصل می شوند و تشکیل مدار خاصی را می دهند. بگونه ای که اگر هر کدام از این قطعات کوچک معیوب شود می تواند زود کارکرد آن قسمت از برد تاثیر بگذارد. مثلا تمامی قطعات یخچال فریزر به درستی کار میکنند ولی تنها موتور کار نمی کند. یا فن اواپراتور کار نمی کند. حتی ممکن است با خرابی یکی از قطعات روی برد به طور کامل یخچال از کار بیافتد.

برای تعمیر برد یخچال می‌توانید شماره خود را وارد کنید ?

نشانه های خرابی برد یخچال

  1.  اگر یخچال فریزر بطور کامل کار نکند بطوری که برق وارد یخچال فریزر نشود احتمال دارد با خرابی برد مواجه باشید.
  2.  ارور های خاصی که روی نمایشگرهای یخچال فریزر های مختلف نشان داده می شود و اعلام بروز مشکل در دستگاه می کند.
  3. اگر فقط چراغ ها و نماشگر روشن باشد اما بقیه قطعات یخچال فریزر کارکرد نداشته باشد.
  4.  بروز ایراد در کارکرد یخچال ممکن است به خرابی برد برسد. برای مثال بروز ایراد در سیستم دیفراست. در ابتدا می بایست تمامی قطعات داخلی ذیفراست چک شود. در صورت سالم بودن قطعات دیفراست برد باید چک شود.

می توان گفت احتمال خرابی برد در تمامی ایرادات بوجود آمده هست اما قبل از بررسی برد می بایست تمامی قطعات مرتبط با آن ایراد تست شود سپس به بررسی برد رجوع کرد.

برای تعمیر یخچال در منزل با فیکسی در تماس باشید.

چه عواملی باعث خراب شدن برد و تعمیر برد یخچال می شود؟

یخچال فریزر نسبت به تمامی لوازم خانگی مدت زمان بیشتری روشن است و می توان گفت همیشه برق در آن جریان است. هر قطعه الکترونیکی از زمانی که برق در آن جریان دارد استحلاکش شروع شده و رفته رفته از طول عمر آن کاسته می شود. پس می توان گفت به طور معمول خرابی برد یخچال در طول مدت زمان غیر مشخصی طبیعی است.اما عوامل خاصی هستند که این استحلاک را بیشتر می کنند.

1. نوسان برق

نوسان برق بخصوص نوسان ناگهانی برق موجب خرابی برد در کوتاه مدت و بلند مدت میشود. ساخت و ساز ساختمانی به علت استفاده از وسایل برقی سنگین و نیمه سنگین می تواند باعث ایجاد نوسان برق شود. بارندگی و رعد وبرق, همچنین سیم کشی و کابل کشی غیر استاندارد از دیگر عواملی هستند که باعث نوسان برق می شوند. راه جلوگیری از نوسان برق استفاده از ترانس های نوسان گیر است.

اشتباه نکنید این دستگاه با محافظ برق فرق میکند و علاوه بر انجام کاری که محافظ می کند نوسان های افزایشی و یا نوسان های کاهشی را با خطای کوچکی می گیرد.

فیکسی نمایندگی تعمیر بوش در تهران و کرج

2. وصل کردن یخچال فریزر به پریز مشترک با مصرف کننده های دیگر

توجه داشته باشید چون یخچال فریزر همیشه به برق وصل می باشو یعنی همیشه برد آن درحال کار کردن است. زمانی که لوارم دیگر آشپزخانه مانند لباسشویی, ظرفشویی, فر و مایکروفر را به پریز مشترک با یخچال می زنید, در هر بار استفاده از آن لوازم جریان برق اضافی از پریز و کابل کشی مرتبط با آن می کنید. می توان گفت این کار برای سلامت برد یخچالتان سم است و بسیار در سلامت برد در دراز مدت می کند.

3. طول عمر

همان گونه که در قبل گفته شد طول عمر میتواند در خراب شدن برد تاثیر داشته باشد و رابطه مستقیم با کیفیت قطعات به کار رفته در برد دارد. هرچه طول عمر بر بیشتر باشد به تعمیر برد یخچال نزدیک تر خواهید شد.

علت خرابی برد یخچال ال جی

خرابی برد یخچال فریزر ال جی دلایل مشابهی با دیگر بردها دارد:

  • نوسانات برق (عدم استفاده از استابیلایزر یا محافظ برای یخچال): برد یخچال فریزرها قطعات بسیار حساسی هستند و با کوچکترین نوسان برق آسیب میبینند در نتیجه برای محافظت از برد یخچال فریزر ال جی خود حتما از استابیلایزر استفاده کنید. اگر در اطراف محل زندگی شما ساختمانی در حال ساخت است و از ماشین آلات صنعتی استفاده میکند احتمال سوختن برد دستگاه شما بسیار بالا خواهد رفت.
  • شستشوی یخچال با آب و نفوذ آب یا رطوبت به داخل برد: متاسفانه موارد بسیاری مشاهده شده که برای تمیز کردن یخچال فریزر از آب استفاده میکنند. این کار بسیار اشتباه بوده و به احتمال خیلی زیاد سبب آسیب به بورد یخچال شما خواهد شد.

برای تمیز کردن یخچال از دستمال نمدار استفاده کنید.

  • عمر طولانی یخچال فریزر: هر قطعه الکترونیکی و مکانیکی طول عمری دارد و با اتمام آن، عمر قطعه به پایان میرسد. اگر سالهاست از یخچال فریزر خود استفاده میکنید احتمال سوختگی قطعات و همچنین خرابی بورد وجود دارد.

البته در بسیاری از مواقع، با رعایت اصول نگهداری، میتوان از آسیب به برد یخچال جلوگیری کرد. اما اگر بورد یخچالتان خراب شده، جای نگرانی نیست.

در بیشتر مواقع بورد را میتوان تعمیر کرد و نیازی به تعویض آن نیست.

 

راه حل رفع مشکل برد یخچال

در صورت معیوب بودن برد می بایست برد از دستگاه جدا شده و اقدام به تعویض یا تعمیر برد کرد.
با توجه به گران بودن برد یخچال فریزر های خارجی و حتی موجود نبودن آن در بازار, همچنین توجیه اقتصادی تعمیر به جای تعویض, در اکثر مواقع توصیه به تعمیر برد داریم. مگر در مواقعی که برد تعمیر نشود و یا تعمیر آن کارکرد یخچال فریزر را تضمین نکند.

برای تعمیرات یخچال ال جی روی لینک کلیک کنید.

نحوه تعویض و تعمیر برد یخچال فریزر

توجه داشته باشید قبل از انجام این کارها ابتدا یخچال را از برق بکشید تا از بروز صدمات جانی و مالی جلوگیری کنید.

برای تعمیر برد یخچال یا تعویض برد یخچال فریزر کافیست مکانی که برد در آن جا قرار گرفته را پیدا کنید و توسط پیچ گوشتی مخصوص پیچ های محفظه را باز کنید. سوکت های متصل به برد را از آن جدا کنید. توصیه می شود قبل از جدا سازی سوکت های برد از آن عکس بگیرید تا سوکت ها را جا به جا وصل نکنید. بعد از جداسازی کافیست برد جایگزین را به سوکت ها وصل کنید و آن را در فضای مخصوص خود قرار دهید و پیچ های محفظه را ببندید.
برای تعمیر برد هم می بایست برد را به تکنسین متخصص تحویل دهید تا به تعمیر آن بپردازد.

توجه داشته باشید عیب یابی و تعمیر این مشکل بسیار تخصصی بوده و نیاز به مراجعه یک تکسین متخصص است. در بسیاری مواقع انجام دادن این کار بدون داشتن متخصص بیهوده بوده و حتی باعث آسیب بیشتر به برد و یا یخچال فریزر می شود.

در انتها امیدواریم اطلاعات کافی و مفیدی در اختیار شما گذاشته باشیم. با این حال باعث خوشحالی ما است تا سوالات مرتبط خود را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید تا در کمترین زمان به آن ها پاسخ دهیم.

5/5 - (2 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *