تمیز کردن یخچال به دلیل تاثیر مستقیمی که بر روی سلامت اعضای خانواده دارد از اهمیت زیادی برخوردار است. میوه‌های فاسد, غذای مانده ? و مواد تاریخ مصرف گذشته می‌توانند یخچال را کثیف و بد بو ? کنند.

لکه‌ای که مدت زیادی از چشم شما دور مانده , میتواند سبب ایجاد باکتری در یخچال و مواد غذایی دیگر شده و برای سلامتی شما و سایر اعضای خانواده خطرآفرین باشد. همچنین کثیف بودن یخچال سبب ایجاد بوی بد شده که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. بنابراین تمیز کردن و تمیز نگه داشتن یخچال بسیار اهمیت دارد.

حال که به اهمیت این دستگاه پی بردیم:

 1. باید بدانیم یخچال را چگونه تمیز کنیم؟
 2. کدام قسمت‌های یخچال را باید تمیز کرد؟
 3. چند وقت یکبار باید یخچال را تمیز کرد؟
 4. چگونه یخچال خود را تمیز نگه داریم؟

 

در ادامه این مقاله از فیکسی قصد داریم به سوالات فوق پاسخ داده و به راه‌های تمیز کردن اصولی یخچال می‌پردازیم.

7 نکته اساسی برای تمیز نگه داشتن یخچال

بهتر است هر 3 ماه یکبار یخچال فریزر خود را تمیز کنید اما اغلب ما به دلیل مشغله زیاد وقت نداریم در این بازه زمانی یخچال فریزر خود را تمیز کنیم. پس بهتر است یخچال فریزر را تمیز نگه داشته تا کمتر مجبور به صرف زمان زیاد برای تمیز کردن تمام یخچال شویم.

با رعایت چند نکته ساده می‌توانید یخچال فریزر را تا حد امکان تمیز و خوشبو نگه داشته تا کمتر نیاز به شستشو داشته باشید.

 

1- مواد غذایی را در ظروف در بسته نگه دارید

بهتر است برای نگهداری مواد غذایی از ظروف در بسته یا زیپ کیپ استفاده کنید. با این کار هم جلوی پخش انواع بو در یخچال را میگیرید هم در صورت فاسد شدن آن ماده یخچال شما تمیز می‌ماند.

 

2- بلافاصله پس از ریختن مواد غذایی در یخچال آن را تمیز کنید

اگر متوجه ریختن مواد غذایی یا وجود لکه در آن شدید هرچه سریعتر آن را تمیز کنید. لکه‌ها وقتی تازه هستند راحت‌تر تمیز می‌شوند.

 

3- مواد غذایی را بیش از 3 ماه در یخچال نگه ندارید

وقتی ماده غذایی بیش از 3 ماه در یخچال مانده به احتمال زیاد هرگز مصرف نخواهد شد. آن را دور بریزید. نگهداشتن این گونه مواد غذایی یخچال شما را شلوغ و تمیز کردن یخچال را دشوار می‌کند.

 

4-حواستان به دمای یخچال در فصول مختلف باشد

بهتر است در فصول گرم سال دمای یخچال پایین تر باشد. با این کار مانع فاسد شدن مواد غذایی و کثیف شدن یخچال می‌شوید.

 

5- مواد غذایی را قبل از قرار دادن در یخچال خشک کنید

مواد غذایی مرطوب, به خصوص میوه و سبزیجات, زود خراب شده و یخچال را کثیف می‌کنند. اگر میوه و سبزیجات را بعد از خرید می‌شوید, حتما قبل از قرار دادن در یخچال خشک کنید.

 

6- سبزیجات را درون دستمال یا کیسه های مخصوص نگه دارید

با توجه به اینکه رطوبت یخچال بالاست میوه و سبزیجات به سرعت خراب می‌شوند. برای طولانی‌تر شدن زمان نگهداری آن‌ها در یخچال, سبزیجات را درون حوله یا دستمال یا کیسه‌های مخصوص سبزیجات نگه‌دارید.

 

7- هر ماده غذایی را در یخچال قرار ندهید

برخی از افراد تمام مواد غذایی را در یخچال نگهداری می‌کنند. نیازی به این کار نیست. غذاهای کنسرو شده, سیب‌زمینی, پیاز,سیر و انواع روغن‌ها نیازی بخ نگهداری در یخچال ندارند. فقط آن‌ها را در جای خشک و تاریک نگه‌دارید.

فیکسی

نمایندگی مجاز خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 با در اختیار داشتن تکنسین‌های متخصص و با تجربه اقدام به نصب, سرویس و تعمیر انواع یخچال و فریزر می‌نماید. جهت ثبت درخواست تنها کافیست فرم درخواست را تکمیل نموده یا با ما تماس بگیرید.

کدام قسمتهای یخچال را بیشتر و زودتر تمیز کنیم؟

ما معمولا تصور می‌کنیم که بهتر است روی درب و کناره های یخچال را برا ظاهر بهتر تمیز کنیم و گه گاهی هم قفسه ها را اگر تمیز کنیم بهترین کار را انجام داده ایم. یک نکته را دقت داشته باشید که یه هیچ عنوان از مواد شوینده مانند وایتکس و … که دارای بو هستند به هیچ عنوان برای قفسه های داخل دستگاه استفاده نکنید. این مواد اگر خوب تمیز نشود به قفسه ها می‌چسبد و ممکن است به درون غذا هم وارد شود. بهتر است تمامی موارد زیر هر ماه با دقت تمیز شود:

 1. کشوها و قفسه ها
 2. قسمت میوه ها
 3. لولاهای یخچال
 4. واشر داخلی
 5. سطوح خارجی یخچال مانند پشت یخچال = کنداسور و کویل
 6. فیلتر آب هر شش ماه یکبار

نحوه تمیز کردن یخچال و فریزر

با رعایت نکات بالا یخچال شما تا حد امکان تمیز می‌ماند. ولی با این حال باید یخچال فریزر را حداقل هر 6 ماه تمیز کرد. برای تمیز کردن این وسیله ابتدا به نکات زیر توجه کنید:

 •  سعی کنید  زمانی انجام دهید که یخچال خیلی پر نباشد تا کار راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود. اگر هر ماه یا هر هفته خرید می‌کنید, تمیز کردن این دستگاه را به یک روز قبل از خرید موکول کنید.
 • قبل از تمیز کردن آن, برای جلوگیری از آسیب به خود یا دستگاه, یخچال فریزر را برق کشیده و خاموش کنید. به هیچ وجه اقدام به تمیز کردن یخچال روشن نکنید. در این صورت علاوه بر احتمال خطر برای شما, به کمپرسور فشار زیادی وارد شده و ممکن است دستگاه آسیب ببیند.
 • قبل از تمیز کردن این وسیله, تمام مواد غذایی را از آن خارج و یخچال فریزر را کاملا خالی کنید. ممکن است تمیز کردن چند ساعت طول بکشد. پس اگر یخچال دیگری دارید مواد غذایی را در آن قرار دهید. می‌توانید از باکس یخ یونولیتی هم استفاده کنید.

پس از انجام موارد فوق می‌توانید شروع به تمیز کردن آن کنید.

5 نکته اساسی برای تمیز کردن یخچال

 

1. خارج کردن قفسه‌ها

ابتدا تمام قفسه‌ها, کشوها و هر قسمتی که قابل جدا شدن است را جدا کنید. قفسه‌های درب یخچال را فراموش نکنید. برای شستشوی آن‌ها می‌توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید.
در این مرحله به این نکات توجه کنید:

 1. اگر از مواد شوینده شیمیایی استفاده می‌کنید مطمئن شوید کاملا مواد را با آب شسته باشید. وجود این مواد در یخچال علاوه بر ایجاد بوی شیمیایی روی مواد غذایی می‌تواند آن‌ها را آلوده و برای سلامتی شما ضررآفرین باشد.
 2. برای اینکه از بی‌ضرر بودن مواد شستشو مطمئن شوید میتوانید از مخلوط جوش شیرین و آب و یا لیمو و سرکه و آب هم استفاده کنید. لیمو علاوه بر قدرت پاک کنندگی بالا بوی خوبی هم در یخچال ایجاد می‌کند.
 3. بلافاصله پس از خارج کردن قفسه‌ها و طبقات یخچال آن‌ها را زیر آب گرم نگیرید. ممکن است بر اثر تغییر ناگهانی دما ترک خورده یا بشکنند. می‌توانید از آب سرد برای شستشو استفاده کرده یا کمی صبر کنید تا دمای قفسه‌ها نزدیک به دمای محیط شود.

 

2. از بین بردن برفک یخچال

اگر یخچال شما قدیمی‌ست و برفک دارد, قبل از تمیز کردن آن باید برفک‌ها را ازبین ببرید. بهترین روش برای ایز بین بردن سریع برفک این است که یک قابلمه آب داغ درون یخچال قرار دهید با گرمای ظرف آب داغ, برفک‌ها آب شوند.
نکته: هرگز با استفاده از چاقو و یا بوسیله ضربه زدن اقدام به کندن برفک یخچال نکنید. در این صورت احتمال وارد شدن آسیب جدی به یخچال زیاد خواهد بود.
برخی برای از بین بردن برفک یخچال استفاده از سشوار را پیشنهاد می‌کنند که این روش نیز پیشنهاد نمی‌شود. چون علاوه بر مصرف برق زیاد و احتمال خراب شدن سشوار, ممکن است دمای بالا به یخچال فریزر شما آسیب وارد کند.

 

3. شستن فضای داخل یخچال و فریزر

در مدت زمانی که قفسه‌ها را شسته و جایی قرار می‌دهید تا خشک شوند شروع به تمیز کردن یخچال و فریزر کنید. برای این کار بهتر است از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید. برای این منظور میتوانید از مخلوط آب و جوش شیرین استفاده کنید که بی بو بوده و قدرت پاک کنندگی زیادی دارد. همچنین می‌توانید از ترکیب لیمو با آب و سرکه با آب هم استفاده کنید. لیمو نه تنها قدرت بالایی در تمیزی دارد, بوی خوبی نیز در یخچال ایحاد می‌کند.
در این مرحله تمیز کردن درب یخچال و فریزر را فراموش نکنید.

4. تمیز کردن لاستیک دور درب

لاستیک دور درب از قسمت‌هایی از یخچال است که زیاد کثیف شده و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. برای تمیز کردن لاستیک دور درب میتوانید از یک مسواک کهنه استفاده کنید. ولی مراقب باشید, چون مواد شوینده و سفید کننده ممکن است به لاستیک آسیب زده یا باعث کنده شدن آن از درب یخچال شوند. پس این کار را با احتیاط انجام دهید.
پس از تمیز کردن لاستیک دور درب, دستمال را آغشته به آب گرم کرده و روی لاستیک دور درب بکشید تا گرم شود. سپس با کمی وازلین یا روغن, لاستیک را کمی چرب کنید تا طول عمر لاستیک را به حداکثر برسانید.

 

5. تمیز کردن یخچال (قسمت پشت)

از تمیز کردن پشت یخچال غافل نشوید. بعضی از یخچال‌ها به گونه ای طراحی شده‌اند که کندانسور آن‌ها به صورت ایستاده و خارج از یخچال و برخی به گونه‌ای هستند که کندانسور آنها در زیر یخچال کنار موتور قرار دارد. در هر دو صورت تمیز کردن کندانسور اهمیت زیادی دارد. این کار منجر به کارایی بهتر یخچال و افزایش طول عمر آن می‌شود.
برای این منظور از فرچه یا مسواک استفاده کنید. ابتدا به وسیله فرچه یا مسواک کندانسور را گرد گیری کرده و سپس گرد و خاک موجود را با جاروبرقی جمع کنید.

 

پس از انجام این مراحل وسایل خود را در یخچال بچینید. برای خوشبو کردن یخچال پس از تمیز کردن آن می‌توانید از وانیل استفاده کنید. در مقاله روش های از بین بردن بوی یخچال به تفصیل به روش‌های از بین بردن بوی بد یخچال و خوشبو کردن آن پرداخته‌ایم.

جمع بندی 

تميز كردن يخچال سايد هم به همین صورت است و شما می‌توانید با همین روش‌هایی که در مقاله گفته شد این کار را انجام دهید. یادتان نرود که اگر یجچال را هر چند وقت یکبار تمیز نکنید ممکن است بوی بد یخچال انقدر آزار دهنده شود که حتی نشود در آن را باز کرد.

 

دوستان عزیز از شما تشکر می‌کنیم که تا اینجای مقاله با ما همراه بودید اگر نکته دیگری را شما می‌دانید زیر همین مقاله برای ما بنویسید. ?

3.7/5 - (3 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

6 پاسخ

 1. تمیز کردن پشت یخچال ایرادی داره؟ یعنی اگه جابجاش کنیم بعد برشگردونیم سرجاش؟

  1. سلام, وقت بخیر
   تمیز کردن پشت یخچال فریزر نه تنها اشکالی نداره بلکه توصیه میشه هر چند وقت یکبار کندانسور پشت یخچال رو تمیز کنید. با این کار گرد و غبار پشت یخچال تمیز و راندمان دستگاه بالاتر میره. توصیه میکنیم برای تمیز کردن کندانسور پشت یخچال اون رو خاموش و اصول ایمنی رو رعایت کنید تا آسیبی بهتون نرسه.

  1. سلام دوست عزیز
   بله میتونید استفاده کنید هر چند بهتره تمیز کردن یخچال رو با مواد غیر سمی مثل سرکه انجام بدید. بعد از شستشو مراقب باشید که با آب تمام مواد شوینده رو بشورید و تمیز کنید تا داخل یخچال باقی نمونه.

 2. سلام . یخچال فریزر ما برقش قطع شده و تمام گوشتها و کره ها اب شده و پخش شده داخل فریزر چجوری باید خونابه و کره های اب شده داخل خلل و درز های اون رو تمیز کنم

  1. سلام و عرض احترام
   در ابتدا می بایست تمامی مواد غذایی را از دستگاه تخلیه و یخچال را خاموش نگه دارید.سپس کشو ها و قفسه های درون آن را خارج کرده و توسط مخلوط آب و جوش شیرین به کمک یک فرچه بلند تمامی درزهای بین ریل قفسه ها و کشوها را تمیز کنید و سپس دستمال بکشید.پیشنهاد می شود تا قبل از خشک شدن فضای داخلی یخچال را به برق نزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *