یک قطعه کوچک که بین دریچه یخچال و فریزر قرار دارد را دمپر می‌گویند.

در این مقاله از فیکسی سعی کرده‌ایم تا بطور کامل در مورد دمپر (damper) یخچال, نشانه های خرابی این قطعه و نحوه تعمیر دمپر یخچال توضیح دهیم.

دمپر یخچال چیست؟

اواپراتور یا سرد کننده در یخچال فریزرهای مختلف بسته به نوع و برند یخچال ممکن است یک یا دو عدد باشد. در یخچال فریزرهایی که یک اواپراتور دارند و در واقع تک اواپراتور هستند این قطعه تنها در قسمت فریزر وجود دارد. در این مدل یخچال فریزرها برودت و سرما توسط اواپراتور موجود در فریزر تولید شده و از فریزر به کابین یخچال منتقل می‌شود.
سرمای تولید شده در فریزر از دریچه ای به نام دریچه دمپر (که شبیه به حفره یا سوراخ میباشد) به کابین یخچال منتقل می‌شود. بسته به برند و نوع یخچال فریزر یک یا دو دریچه بین یخچال و فریزر دستگاه قرار داشته که دمپر روی این دریچه قرار می‌گیرد.
دمپر قطعه‌ای مکانیکی دارای تعدادی پره و موتور است که وظیفه انتقال سرما از فریزر به یخچال و در واقع کنترل جریان هوا از فریزر را بر عهده دارد.

دمپر در یخچال دستور باز و بسته کردن دریچه را از بورد و یا در یخچال‌های مکانیکی و نیمه مکانیکی از ترموستات دریافت می‌کند.

برای تعمیر یخچال بوش کلیک کنید.

?اگر نیازمند تعویض یا تعمیر دمپر یخچال خود هستید فیکسی کنار شماست ?

عملکرد دمپر در یخچال چگونه است؟

 • در یخچال فریزرهای مکانیکی یا نیمه مکانیکی که ترموستات دارند, زمانی که سرمای موجود در یخچال کافی نباشد, ترموستات به دمپر فرمان باز شدن میدهد و جریان هوا را از فریزر به داخل کابین یخچال منتقل می‌کند. پس از رسیدن یخچال به دمای مطلوب, ترموستات دستور بسته شدن دریچه را می دهد.

 

 • در یخچال فریزرهای الکترونیکی که دارای بورد الکترونیکی هستند, وظیفه باز و بسته کردن دمپر یخچال بر عهده بورد یخچال می باشد. اما باید بدانید که خود بورد اطلاعات لازم جهت مقدار سرمای موجود را از سنسورهای موجود در کابین یخچال میگیرد.

علائم خرابی دمپر یخچال

زمانی که یخچال فریزر شما کار میکند و سرمای فریزر به صورت عادی است اما یخچال شما از حالت عادی خارج شده و خیلی سرد و یا خیلی گرم میشود، این قطعه یکی از قطعاتیست که احتمال خرابی در آن وجود دارد.

نکته: توجه داشته باشید قبل از بررسی خرابی آن, باید خرابی قطعاتی مانند ترموستات،سنسور،فن یخچال و فریزر،گاز دستگاه و سیستم دیفراست(یخ زدایی) دستگاه را بررسی و سپس به تست آن بپردازیم.

در یخچال فریزرهایی که فریزر در قسمت بالا قرار دارد احتمال دارد که لوله تخلیه سیستم دیفراست یخ زده و یا گرفته باشد و همین امر موجب گسترش یخ زدگی در محفظه اواپراتور و دریچه دمپر شده و دریچه دمپر توسط یخ بسته شده باشد و از عبور جریان هوا به یخچال جلوگیری شود.

پس حتما توجه داشته باشید که در این صورت به احتمال زیاد مشکل از دمپر نیست و مربوط به سینی تخلیه دیفراست است.

 1.نامتعادل بودن دمای یخچال

خرابی دمپر باعث ایجاد اختلال در جریان هوا از فریزر به یخچال میشود. پس اگر متوجه شدید فریزر به درستی کار می‌کند ولی دمای یخچال نامتعادل و گاهی سرو و گاهی گرم است میتواند به معنی وجود مشکل در این قطعه باشد.

2. گرم شدن یخچال

در صورت خرابی دمپر و بسته شدن دائمی دریچه دمپر, هوای سرد از فریزر به یخچال منتقل نمی‌شود. در این صورت فریزر سرد است و سیستم خنک کننده کار خود را به درستی انجام می‌دهد ولی یخچال سرد نمی‌شود. البته گرم شدن یخچال می‌تواند دلایل بسیاری داشته بباشد که یکی از آن‌ها خرابی دمپر یخچال است.

3. سرمای بیش از حد یخچال

در صورت باز بودن دائمی دریچه دمپر یخچال, هوای سرد فریزر دائما وارد یخچال شده و دمای یخچال بیش از مقدار تعیین شده کاهش میابد. البته مشکل سرد شدن بیش از حد یخچال می‌تواند دلایل دیگری نیز از جمله خرابی ترموستات هم داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: خرابی ترموستات یخچال

تست خرابی دمپر در یخچال

در صورت کار کردن صحیح فریزر اگر یخچال گرم باشد, می‌توانید به روش زیر اقدام به تست دمپر یخچال خود نمایید:

 1.  ابتدا درب یخچال را باز کرده و شاسی لامپ یخچال را با دست نگه دارید
 2. کمی صبر کنید تا دمای یخچال بالا رفته و یخچال گرم شود. (در این صورت ترموستات یا بورد دستور روشن شدن کمپرسور را صادر کرده و کمپرسور شروع به کار می‌کند.)
 3.  حال ورود جریان هوای سرد را از دریچه دمپر با دست بررسی کنید. آیا هوای سرد از فریزر وارد یخچال می‌شود؟
 4. اگر جریان هوای سرد را احساس نمی‌کنید ولی فریزر به درستی کار می‌کند یعنی دمپر خراب است. اما اگر فریزر هم سرما نداشته باشد یعنی مشکل از جای دیگری‌ ست.

تعمیر دمپر یخچال

حال که از خراب بودن  اطمینان حاصل کردید می‌توانید جهت تعویض آن اقدام نمایید. توجه داشته باشید تعمیر دمپر پیشنهاد نمی‌شود زیرا به صرفه نبوده و نمی‌توان گفت دمپر پس از تعمیر تا چه مدت کار می‌کند.

نکته: عیب یابی خرابی دمپر و تعویض آن نیاز به تخصص و تجربه و همچنین ابزار مخصوصی دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای این کار از یک متخصص کمک بگیرید.

 1.  قبل از انجام کار یخچال را از برق بکشید و مطمئن شوید مسائل ایمنی را رعایت کرده‌اید.
 2. ابتدا اقدام به خرید دمپر نو نمایید. دقت کنید قطعه با توجه به مدل و سال ساخت یخچال متفاوت است. پس حتما قبل از خرید از نوع دمپر یخچال فریزر خود از نوع دمپر اطمینان حاصل کنید. برای این کار می‌توانید به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کرده یا از مدل نوشته شده روی محصول خود عکس بگیرید.
 3.  یخچال را از مواد غذایی خالی کنید. یخچال را جلو کشیده و اطراف آن را نیز خلوت کنید تا به راحتی به دمپر دسترسی داشته باشید.
 4.  درپوش دمپر را بردارید. در بعضی یخچال فریزرها درپوش دمپر با گیره و در بعضی با پیچ محکم شده‌اند که به راحتی قابل باز شدن هستند.آن‌ها را باز و درپوش را جدا کنید.
 5.  حال به دمپر و لامپ درون یخچال دسترسی پیدا کرده‌اید.
 6.  موتور دمپر را از جایگاه خود جدا کنید.
 7. دمپر جدید را جایگزین و برای اطمینان از جایگزاری درست پره‌های آن را با دست بچرخانید.
 8.  حال درپوش را در جای خود قرار داده و با گیره یا پیچ محکم کنید.
 9.  حال دمای یخچال را تنظیم کرده و منتظر بمانید تا یخچال به دمای مطلوب برسد.

 

کلام آخر
در انتها لازم میدانیم یادآور شویم از آنجایی که مشکلات مختلف یخچال فریزر می‌توانند علائم یکسانی داشته باشند, تست و عیب یابی قطعات و رفع مشکل یخچال فریزر، کاری تخصصی است پس در صورت نداشتن تخصص کافی از هرگونه دستکاری و بروز خطرات احتمالی برای خود و آسیب های بیشتر به یخچال فریزر جلوگیری کنید و از نیروی متخصص تعمیرات یخچال کمک بگیرید.

حال پس از مطالعه مقاله اگر در زمینه دمپر یخچال, علائم خرابی و یا تعمیر آن سوالی دارید می‌توانید زیر همین مقاله سوال خود را مطرح کرده تا متخصصین فیکسی در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

4.7/5 - (4 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

11 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز وقت بخیر. هر قطعه ای به دلیلی ساخته میشه قطعا اگه تعمیر نشه آسیب جدی به وسیله های برقی وارد میشه شاید در کوتاه مدت ایرادی نداشته باشه اما حتما در دراز مدت وسیله برقی رو از کار میندازه. دمپر هم برای سرد کردن این وسیله استفاده میشه اگر به خوبی کار نکنه یعنی این وسیله رو عملا شما از دست دادید.

  1. سلام وقتتون بخیر
   میتونید از فروشگاه های لوازم یدکی یخچال فریزر تهیه کنید. ولی بهتره برای اطمینان از اصلی بودن قطعات, تعویض اونها رو به نمایندگی های مجاز تعمیرات یخچال فریزرتون بسپرید.

  1. سلام فرهاد عزیز, وقت بخیر
   بعد از اینکه از خرابی دمپر یخچال مطمئن شدید باید با توجه به مدل دستگاه دمپر یخچال فریزرتون رو تهیه کنید. برای تعویض دمپر قاب محافظ اواپراتور رو باز کنید, بعد از باز کردن قاب به دمپر دسترسی پیدا می کنید. بسته به مدل دستگاه دمپر با پیچ یا سوکت به یخچال وصل شده, اونها رو جدا کنید و دمپر جدید رو جایگزین کنید.
   باز هم سوالی داشتید در خدمتتون هستیم.

  1. سلام یاشار عزیز،
   دمپر یخچال قطعه ایه که هوای سرد رو از فریزر به یخچال هدایت میکنه در نتیجه بین یخچال و فریزر قرار داده. بسته به نوع یخچال فریزر میتونه کف کابین یخچال یا سقف یخچال باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *