اگر فن یخچال کار نکند چه می‌شود؟ ???

از نام فن داخل یخچال پیداست که به طور کلی دو وظیفه دارد، یکی جابجایی هوای سرد درون یخچال و پخش یکنواخت سرما در محیط یخچال فریزر و دیگری خنک کردن قطعاتی از یخچال که با فعالیت خود گرما تولید می‌کنند. تعداد فن استفاده شده در یخچال فریزر بسته به نوع و سال تولید یخچال, می‌تواند از 1 تا 4 متغیر باشد.
یخچال فریزرهای قدیمی ساختار ساده‌ای داشتند و در آن‌ها از هیچ فنی استفاده نمی‌شد و سرمای تولید شده توسط اواپراتور بدون استفاده از فن و به صورت مستقیم مواد غذایی را خنک می‌کرد. ولی با پیچیده‌تر شدن عملکرد یخچال فریزرها و نیاز به تولید سرمای بیشتر و یکنواخت‌تر, فن به قطعه‌ای جداناپذیر از یخچال فریزرها تبدیل شد. به طوری که در یخچال‌های جدید از 4 فن در قسمت‌های مختلف استفاده می‌شود.
اما هرکدام از این فن‌ها چه کاربردی دارند؟ فن‌های داخل به چند دسته تقسیم می‌شوند؟ چگونه خرابی فن را تشخیص دهیم؟ علائم خرابی فن درون یخچال چیست؟ علت کار نکردن فن یخچال چیست؟ و … این‌ها سوالاتی هستند که در ادامه به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

?اگر نیاز به تعمیر فن یخچال دارید شماره خود را در کادر زیر ثبت کنید?

 

فن داخل یخچال چه موقع کار می کنه

گاز مبرد یخچال بعد از اینکه از لوله های کندانسور و لوله مویی گذر کرد به شکل سرما در اواپراتور دیده میشه
حالا این سرما توسط فن در داخل یخچال گردش می کنه تا به تمامی قسمتها سرما به میزان لازم برسه
اگر فن دستگاه شما به ترمودیسک متصل باشه بعد از روشن شدن یخچال و شروع به کار موتور زمان کوتاهی لازم تا فن فعالیت خودش رو آغاز کنه چرا که دمای ترمودیسک باید به میزان لازم رسیده باشه (۵-) تا اجازه ی کار به فن داده بشه
در یخچال های دیگه بعد از استارت موتور فن هم همزمان گردش خودش رو آغاز می کنه
حالا در چه مواقعی فن دستگاه شما کار نمی کنه؟
در مواقعی که دستگاه روی دیفراست رفته باشه (اصطلاحا موتور اتومات کرده باشه)
مواقعی که موتور مشغول کار باشه و شما درب دستگاه رو باز کنین به دستور سوییچ لای درب فن از کار می افته و به جای اون چراغ داخل یخچال جایگزین میشه

انواع فن یخچال

فن‌‌های داخل یخچال را میتوان به صورت‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. اما اصلی‌ترین دسته بندی آن‌ها از نظر کارکرد, ولتاژ و نوع دور (ثابت یا متغیر) می‌باشد.
مهمترین دسته‌بندی فن برای یخچال, دسته‌بندی از نظر کارکرد و جای قرارگیری در یخچال فیرزرهاست که در ادامه به تفصیل به آن خواهیم پرداخت. اما قبل از آن بهتر است بدانیم فن‌های داخل یخچال از نظر ولتاژ و نوع دور به چند دسته تقسیم می‌شوند.

مقاله های مرتبط: علت سوختن لامپ یخچال

دسته‌بندی فن داخل یخچال از نظر ولتاژ

یکی از دسته‌بندی‌های موجود, دسته‌بندی فن یخچال بر اساس ولتاژ است. در این دسته‌بندی فن به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 •  فن با ولتاژ v110 یا v220 :این نوع فن اغلب در یخچال فریزرهایی به کار می‌رود که بورد ندارند و برق مورد نیاز خود را مستقیما از برق شهری تامین می‌کنند. برق شهری در ایران و بسیاری کشورها 220v است اما در اغلب یخچال‌های امریکایی فن با ولتاژ 110v کار می‌کند که در این صورت باید در مسیر فن از یک ترانس مبدل استفاده کرد.
 • فن با ولتاژ 8v, 12v و …: در اغلب یخچال‌ فریزرهای جدید که بورد اکترونیکی دارند از این نوع فن‌های یخچال فریزر که با جریان متناوب یا DC کار می‌کنند, استفاده می‌شود. برق مورد نیاز این نوع فن‌ها از بورد یخچال فریزر تامین شده و به همین دلیل دارای ولتاژ اندکی‌ست.

دسته‌بندی فن برای یخچال از نظر نوع دور

 1. فن با دور ثابت: این نوع فن‌ها تعداد دور ثابتی دارند. معمولا فن‌های کندانسور یا فن‌های داخلی از این نوع فن هستند.
 2. فن با دور متغیر: در اغلب یخچال‌ فریزرهای پیشرفته از این نوع فن استفاده می‌شود و تعداد دور آن‌ها با توجه به نیاز دستگاه, توسط بورد دستگاه تعیین می‌شود. این نوع فن‌ها اغلب سرامیکی بوده و بعنوان فن اواپراتور استفاده می‌شوند.

مقاله مرتبط: تنظیم درجه یخچال

دسته‌بندی فن بر اساس کارکرد

این نوع دسته‌بندی که متداول‌ترین و مهمترین نوع دسته‌بندی‌ ست مربوط به کارکرد و جای قرارگیری فن در یخچال فریزرها می‌باشد. در این نوع دسته‌بندی, فن‌های یخچال فریزر به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1.  فن اواپراتور (تبخیر)
 2. فن کندانسور
 3.  فن داخلی

در ادامه مقاله به بررسی تفصیلی هر کدام میپردازیم.

 فن اواپراتور (تبخیر کننده)

اواپراتور قطعه‌ای از یخچال فریزر است که وظیفه گرفتن گرمای محیط و پایین آوردن دما را بر عهده دارد. این قطعه در تمام فریزرها وجود داشته ولی گاهی علاوه بر فریزر در محیط یخچال‌ نیز وجود دارد. از فن اواپراتور برای ایجاد سرمای بیشتر از طریق عبور دادن هوای سرد از کویل‌های اواپراتور استفاده می‌شود. فن اواپراتور یا فن تبخیر در واقع باعث گردش هوا در کویل‌ها یا سیم‌پیچ‌های اواپراتور می‌شود.
کویل و اواپراتور در پشت یخچال و به طبع آن فن اواپراتور نیز در پشت یخچال فریزرها قرار دارد.

 • علائم خرابی فن اواپراتور

چون اغلب فن‌های اواپراتور در قسمت فریزر قرار دارند اگر از فریزر صدای غیر معمول یا صدای گیر کردن پره‌های فن را می‌شنوید به این معنی‌ست که فن اواپراتور خراب شده است.
اگر دمای یخچال یا فریزرتان بالا رفته و مواد غذایی به خوبی خنک نمی‌شوند می‌تواند از نشانه‌های خرابی فن اواپراتور باشد.
فن اواپراتور بر اثر استفاده طولانی مدت, نوسانات برق و یا یخ زدگی ناشی از برفک ممکن است خراب شود.
گاهی ممکن است فن اواپراتور خراب نشده و فقط دچار یخ‌زدگی شده باشد. برای تست این مشکل برفک‌ها را با سشوار یا بوسیله خاموش کردن یخچال به مدت چند ساعت از بین ببرید.
اگر مشکل برطرف نشد باید جهت تعویض فن اقدام نمایید.

 فن کندانسور

کندانسور قطعه‌ایست که دارای سیم‌پیچ یا کویل‌هایی ست که در نزدیکی موتور یا کمپرسور و در بیشتر یخچال فریزرها در پشت یخچال و قسمت پایینی آن قرار دارد. فن کندانسور باعث گردش هوا در کویل‌های کندانسور شده و کندانسور و کمپرسور را خنک نگه می‌دارد.

مقاله مرتبط: برق داشتن بدنه یخچال

علائم خرابی فن کندانسور

 1. شنیدن صدای غیر معمول از یخچال
 2. بالا رفتن دمای یخچال فریزر
 3. روشن و خاموش شدن سریع یخچال فریزر
 4. جمع شدن آب زیر یخچال

هر چند علائم فوق می‌توانند دلایل دیگری نیز داشته باشند ولی از عمده‌ترین علائم خرابی فن کندانسور هستند.
نکته: فن کندانسور وظیفه خنک کردن کندانسور و کمپرسور یخچال فریزر را به عهده دارد پس خرابی آن می‌تواند منجر به گرم شدن و سوختن کمپرسور یا موتور یخچال فریزر شود. پس در صورت مشاهده علائم فوق سریعا برای رفع مشکل اقدام کنید.

فن داخلی

همانطور که از اسم این فن پیداست, این فن در داخل بدنه یخچال فریزر قرار داشته و باعث گردش هوا در آن می‌شود. وظیفه این فن ایجاد دمای یکنواخت در داخل کابین یخچال فریزرهاست که باعث ایجاد دمای پایین و یکنواخت در یخچال و تسریع فرآیند انجماد در فریزرها می‌شود. در بعضی از یخچال فریزرهای جدید سیستم های پیشرفته‌تری جایگزین فن داخلی شده اند.

آیا فن یخچال باید یکسره کار کند؟

گاهی این سوال برای مشتریان مطرح می‌شود که آیا فن یخچال باید دائم کار کند. نحوه کار فن به نوع یخچال فریزر بستگی دارد. اما در اغلب یخچال فریزرها نیازی به کار کردن دائم فن نیست. هرچند کار کردن فن به صورت دائم حتما دلیل بر خرابی آن نیست.

برای تعمیر یخچال در کرج کلیک کنید.

نحوه تست فن یخچال چگونه است؟

فن ها در یخچال با ولتاژ مختلفی به کار برده می‌شوند.

 • فن های ۲۲۰ ولت:

در این مدل فن ها کافیست فن را از یخچال جدا کرده و با برقی شهری تست کنید.یعنی به صورت مستقیم به برق شهری وصل کنید.اگر فن شروع به کار کرد یعنی فن سالم است.

 • فنهای DC با ولتاژهای متنوع:

به دو صورت میتوان این فن ها را مورد بررسی قرار داد.

 1. روی دستگاه چک شود: وبدین گونه که شاسی لای درب را با انگشت نگه دارید.بعد از نهایتا ۱ دقیقه اگر موتور دستگاه در حال کار کردن باشد فن یخچال شروع بکار کرد فن دستگاه سالم است.در برخی دستگاه ها شاسی لای درب به صورت مغناطیسی دداخل درپوش لولای درب است.کافیست یک آهن ربای کوچک روی آن قرار دهید پس از خاموش شدن چراغ های داخل یخچال این تست انجام شود.
 2. توسط یک منبع تغذیه: این دستگاه یک ابزار تخصصی است و معمولا متخصصان الکترونیک آن را دارند.میتوانید از آن ها کمک بگیرید تا ولتاژ مورد نیاز برای روشن شدن فن را به آن بدهند.در صورت کارکرد فن فن سالم است.

برای جلوگیری از خرابی فن داخل یخچال چه کنیم؟

برای جلوگیری از خرابی فن‌های داخل یخچال و طولانی‌تر شدن طول عم آن‌ها:

 •  حتما از ترنس یا محافظ برق برای یخچال فریزر استفاده کنید. نوسانات برق هرچند کوچک می‌تواند به فن آسیب برساند.
 •  نشستن گرد و غبار روی فن طول عمر آن را کاهش می‌دهد. پس هرچند وقت یکبار کندانسور و فن آن را با جاروبرقی تمیز کنید.
 •  سرویس و روغن‌کاری فن نیز می‌تواند به افزایش طول عمر آن کمک کند. برای این کار به میل شفتی که وارد آرمیچر میشود کمی روغن بزنید.
 •  ممکن است بر اثر ضربه به پشت یخچال نیز فن آن خراب شود. پس در هنگام جابجایی مراقب ضربه به پشت یخچال باشید.

علت کار نکردن فن داخل یخچال امرسان

در یخچال های مکانیکی یا ترموستاتی امرسان کار نکردن فن داحلی یخچال می تواند دو علت داشته باشد

 1.  معیوب بودن موتور فن داخلی یخچال فریزر
 2. معیوب بودن شاستی یا سوییچ لای درب یخچال فریزر

هرکدام از موارد فوق می تواند یکی از دلایلی باشد تا فن داخلی یخچال فریزر مکانیکی امرسان کار نکند.

یخچال های الکترونیکی یا بردی امرسان

در این مدل یخچال فریزر ها کار نکردن فن داخلی می تواند به یکی از دلایل زیر اتفاق بیافتد:

 1. معیوب بودن موتور فن یخچال فریزر
 2. معیوب بودن شاستی یا سوییچ لای درب
 3. ایراد در سیم کشی داخلی یخچال فریزر
 4. بروز مشکل در برد یخچال فریزر

جمع بندی

به هر حال فن از قطعات مصرفی یخچال فریزرهاست که به مرور زمان خراب خواهد شد. گاهی مشتریان از بروز خرابی بیش از حد در یخچال فریزر جدید خود شکایت می‌کنند ولی باید بدانید یخچال‌های جدید به دلیل کارایی بهتر و عملکرد پیچیده‌تر قطعات مصرفی بیشتری دارند که در یخچال فریزرهای قدیمی وجود نداشت. پس بروز خرابی بیشتر در یخچال فریزرهای جدید طبیعی‌ست.
همچنین فن‌های داخل یخچال دارای قسمت‌های مختلفی‌ هستند که تعمیر خرابی در هیچ کدام از آن‌ها توجیه نداشته و در صورت بروز مشکل بهتر است فن را تعویض نمایید.

5/5 - (4 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

8 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   تو 90 درصد یخچال فریزرها فن داخل یخچال وقتی که درب باز میشه متوقف میشه و وقتی درب رو میبندید مجددا شروع به کار می‌کنه. به صورت کلی هم فن صدای کمی داره و همیشه هم روشن نیست بسته به سیکل دستگاه در دوره زمانی خاصی روشن میشه.

 1. سلام چن روز پیش در اثر نوسان برق یخچال خراب شد مجبور ب تعمیر شدم برد اتصال کرده بود .سنسور دمای کابینم خراب شده بود بعد از درست کرد الان نمیدونم یخچال خیلی کم صدا شده قبلا همیشه فن ها سر چن دقه کار میکرد الان خیلی کم پیش میاد فن ها کار کن میشه راهنمایی کنید یخچال مدل هیمالیا

 2. درود و ارادت
  ساید مابه دارم که فن اوپراتور فریزر اشکال داشت تعویض کردم بعد از تعویض دو تا اتفاق افتاده یکی یخهای تولید شده در مخزن جمع آوری یخ بهم میچسبد و دیگری داخل فریزر روی کیسه ها مقداری برفک زده میشود ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با سپاس

  1. سلام و عرض ادب
   چند احتمال وجود داره، فن معیوب هست، مدار فن روی برد آسیب دیده، ترمودیسک دارای خطاست.ولی بیشتر احتمال آسیب برد و فن وجود داره در ساید های مابه و بهتره همیشه وقتی فن معیوب میشه برد هم توسط کارشناس بررسی بشه

 3. باعرض سلام
  فن داخل یخچال ما بعداز این که دمای داخل یخچال به ۴ میرسه هم فن هم کمپرسور ولی بهداز چند دقیقه اتوماتیک کمپرسور میاد سرویس ولی فن سرویس نمیاد. و دمای داخل یخچال بالا میره.
  بعد بلافاصله وقتی درب یخچال رو باز میکنم فن میاد سرویس.
  به نظر شما مشکل کجاست

  1. سلام و عرض ادب
   زمانی که یخچال اتومات میکنه اصطلاحا فن های داخلی و فن کمپرسور به مانند خود کمپرسور از کار می افتند در برخی مدل ها و بعد از به کار افتادن کمپرسور دوباره شروع به کار می کنند.اگر مشکلی در این روند وجود دارد احتمالا در فرمان دهنده که میتونه برد یا ترموستات باشه عیب وجود داره و توسط کارشناس می بایست بررسی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *