کار نکردن فن داخل یخچال مشکلی ست که می تواند علت های مختلفی داشته و مشکلات متفاوتی را برای یخچال فریزر ایجاد کند. به دلیل اهمیت فن یخچال به خصوص در یخچال فریزر های امروزی، این مقاله از فیکسی را به بررسی کار نکردن فن داخل یخچال و علت ها و نشانه های آن اختصاص داده ایم.

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

یخچال فریزرهای قدیمی ساختار ساده‌ای داشتند و در آن‌ها از هیچ فنی استفاده نمی‌شد و سرمای تولید شده توسط اواپراتور بدون استفاده از فن و به صورت مستقیم مواد غذایی را خنک می‌کرد. ولی با پیچیده‌تر شدن عملکرد یخچال فریزرها و نیاز به تولید سرمای بیشتر و یکنواخت‌تر، فن به قطعه‌ای جداناپذیر از یخچال فریزرها تبدیل شد.

در یخچال فریزرهای امروزی، فن های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند که هر کدام وظایف مشخص و متفاوتی دارند. فن یخچال به دو دسته فن داخلی و فن خارجی یا فن پشت تقسیم می شوند که کار نکردن هر کدام علت ها و نشانه های متفاوتی دارد.

فن یخچال

در یخچال‌ها و فریزرهای مدرن، از فن‌های مختلفی برای بهبود عملکرد و کارایی یخچال استفاده می‌شود.

همانطور که از نام فن داخل یخچال یا فن اواپراتور یخچال پیداست، این فن ها در داخل یخچال قرار داشته و به طور کلی دو وظیفه اصلی بر عهده دارند، یکی جابجایی هوای سرد درون یخچال و پخش یکنواخت سرما در محیط یخچال فریزر و دیگری خنک کردن قطعاتی از یخچال که با فعالیت خود گرما تولید می‌کنند. تعداد فن استفاده شده در یخچال فریزر بسته به نوع یخچال، برند و سال تولید آن، می‌تواند از 1 تا 4 متغیر باشد.

همچنین، برخی از یخچال‌ها از فن برای بهبود عملکردسیستم برفک زدایی نیز استفاده می‌کنند که با باز شدن درب یخچال یا فریزر روشن شده و گرمای اضافی را به بیرون یخچال منتقل می کنند.

از طرف دیگر، یخچال‌های جدید که دارای کندانسور پاکتی هستند، برای خنک شدن کندانسور و موتور به فن نیاز دارند که به آن “فن پشتی” یا “فن کندانسور” می‌گویند. به این ترتیب، استفاده از فن‌ها در این دستگاه‌ها به بهبود عملکرد و بهره‌وری آنها کمک می‌کند.

انواع فن یخچال

فن های یخچال انواع مختلفی دارند و می توان آن ها را از نظر ولتاژ، نوع دور (ثابت یا متغیر) و کارکرد تقسیم بندی کرد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

آشنایی با دسته بندی های مختلف فن داخل یخچال به شما در شناسایی و خرید فن مناسب برای یخچال راهنمایی خواهد کرد.

دسته‌بندی فن یخچال از نظر ولتاژ

یکی از دسته‌بندی‌های موجود در رابطه با فن داخل یخچال، دسته‌بندی فن داخل یخچال بر اساس ولتاژ است. در این دسته‌بندی فن های اواپراتور یخچال به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1.  فن با ولتاژ v110 یا v220: این نوع فن اغلب در یخچال فریزرهایی به کار می‌رود که برد الکترونیکی ندارند و برق مورد نیاز خود را مستقیما از برق شهری تامین می‌کنند. برق شهری در ایران و بسیاری کشورها 220v است اما در اغلب یخچال‌های امریکایی فن با ولتاژ 110v کار می‌کند که در این صورت در مسیر فن از یک ترانس مبدل استفاده می شود.
 2. فن با ولتاژ 8v, 12v و …: در اغلب یخچال‌ فریزرهای جدید که برد اکترونیکی دارند از این نوع فن های یخچال فریزر که با جریان متناوب یا DC کار می‌کنند، استفاده می‌شود. برق مورد نیاز این نوع فن‌ها از برد یخچال فریزر تامین شده و به همین دلیل دارای ولتاژ کمی هستند.

دسته‌بندی فن یخچال از نظر نوع دور

 1. فن با دور ثابت: این نوع فن‌ها تعداد دور ثابتی دارند. معمولا فن‌های کندانسور یا فن‌های داخلی از این نوع فن هستند.
 2. فن با دور متغیر: در اغلب یخچال‌ فریزرهای پیشرفته و جدید از این نوع فن استفاده می‌شود و تعداد دور آن‌ها با توجه به نیاز یخچال فریزر، توسط برد الکترونیکی یخچال تعیین می‌شود. این نوع فن‌ها اغلب سرامیکی بوده و بعنوان فن اواپراتور استفاده می‌شوند.

دسته‌بندی فن یخچال از نظر کارکرد

این نوع دسته‌بندی که متداول‌ترین و مهمترین نوع دسته‌بندی‌ ست مربوط به کارکرد و جای قرارگیری فن در یخچال فریزرها می‌باشد. در این نوع دسته‌بندی، فن‌های یخچال فریزر به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. فن داخل یخچال (فن اواپراتور)
 2. فن کندانسور (فن پشتی)

حال که با انواع فن یخچال آشنا شدیم در ادامه مقاله به بررسی تفصیلی هر کدام از انواع فن یخچال فریزر، همچنین علائم و نشانه های خرابی و علت کار نکردن هر یک از آن ها می پردازیم.

مشاوره تخصصی

از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید

فن اواپراتور یخچال (فن داخل یخچال)

اواپراتور قطعه‌ای ست که در داخل یخچال فریزر قرار داشته و وظیفه گرفتن گرمای محیط و پایین آوردن دمای یخچال فریزر را بر عهده دارد. این قطعه که بسته به نوع یخچال فریزر ممکن است فقط در فریزر یا هم در یخچال و هم در فریزر وجود داشته باشد یکی از قطعات اصلی سیستم سرماسازی یخچال فریزر هاست.

کار فن داخل یخچال چیست ؟

اواپراتور در قسمت دیواره پشتی یخچال و در داخل بدنه آن قرار گرفته و به طبع آن فن اواپراتور نیز در پشت یخچال فریزرها قرار دارد.

از فن اواپراتور برای ایجاد سرمای بیشتر از طریق عبور دادن هوای سرد از کویل‌های اواپراتور استفاده می‌شود. فن اواپراتور یا فن داخل یخچال در واقع باعث گردش هوا در کویل‌ها یا سیم‌پیچ‌های اواپراتور می‌شود.

همچنین فن های اواپراتور سرمای ایجاد شده در اواپراتور را در محیط یخچال به گردش درآورده و سرمای ثابت و یکنواختی را برای یخچال و فریزر فراهم می کنند.

به غیر از فن اواپراتور فن های دیگری نیز در داخل یخچال فریزر وجود دارند که آن ها نیز برای گردش هوا و تامین سرمای یکنواخت در یخچال و فریزر به کار رفته شده اند.

دسته دیگری از فن های داخلی یخچال که در برخی از مدل های پیشرفته یخچال فریزر به کار می روند نیز برای هدایت گرمای اضافی به بیرون از یخچال فریزر با باز شدن درب های یخچال فریزر کاربرد دارند.

فن داخل یخچال چه موقع کار می کند ؟

اغلب با شروع به کار سیستم سرماسازی یخچال به علت کم شدن سرمای یخچال و فریزر با روشن شدن کمپرسور یخچال، فن اواپراتور یا فن داخلی یخچال شروع به کار می کند. البته در این صورت با باز کردن درب یخچال یا فریزر فن از کار می افتد تا سرمای تولید شده از یخچال خارج نشود.

پس از تامین سرمای مورد نیاز و رسیدن یخچال و فریزر به دمای مطلوب با خاموش شدن کمپرسور یخچال، فن داخل یخچال نیز خاموش می شود.

اگر فن دستگاه شما به ترمودیسک متصل باشه بعد از روشن شدن یخچال و شروع به کار موتور زمان کوتاهی لازم است تا فن فعالیت خود را آغاز کند چرا که دمای ترمودیسک باید به میزان لازم رسیده باشد (۵-) تا اجازه شروع کار به فن داده شود.

اگر فن یخچال کار نکند

کار نکردن فن داخل یخچال و اتفاقاتی که با کار نکردن فن داخل یخچال خواهد افتاد سوال بسیاری از کاربران یخچال فریزر هاست. به راستی اگر فن یخچال کار نکند چه میشود ؟

چون اغلب فن‌های اواپراتور در قسمت فریزر قرار دارند اگر از فریزر صدای غیر معمول یا صدای گیر کردن پره‌های فن را می‌شنوید به این معنی‌ست که فن اواپراتور خراب شده است.
اگر دمای یخچال یا فریزرتان بالا رفته و مواد غذایی به خوبی خنک نمی‌شوند می‌تواند از نشانه‌های خرابی فن اواپراتور باشد.
فن اواپراتور بر اثر استفاده طولانی مدت, نوسانات برق و یا یخ زدگی ناشی از برفک ممکن است خراب شود.
گاهی ممکن است فن اواپراتور خراب نشده و فقط دچار یخ‌زدگی شده باشد. برای تست این مشکل برفک‌ها را با سشوار یا بوسیله خاموش کردن یخچال به مدت چند ساعت از بین ببرید.
اگر مشکل برطرف نشد باید جهت تعویض فن اقدام نمایید.

فن کندانسور (فن پشت یخچال)

کندانسور قطعه‌ای است که خارج از یخچال فریزر قرار داشته و دارای سیم‌پیچ یا کویل‌هایی ست که در نزدیکی موتور یا کمپرسور و در بیشتر یخچال فریزرها در پشت یخچال و قسمت پایینی آن قرار دارد.

کندانسور ها در یخچال فریزر های قدیمی به صورت لوله های مشکی رنگ در پشت یخچال گسترده شده بودند لذا به راحتی گرمای خود را از دست داده و برای خنک شدن نیازی به فن نداشتند. اما در یخچال فریزر های جدیدتر، کندانسورها به صورت پاکتی و به اندازه یک مربع کوچک با لوله های تو در تو، در کنار موتور قرار گرفته و برای خنک شدن نیاز به فن دارند.

فن کندانسور باعث گردش هوا در کویل‌های کندانسور شده و کندانسور و کمپرسور را خنک نگه می‌دارد.

علائم خرابی فن کندانسور

 1. شنیدن صدای غیر معمول از پشت یخچال
 2. بالا رفتن دمای یخچال فریزر
 3. روشن و خاموش شدن سریع یخچال فریزر
 4. گرم شدن بدنه یخچال
 5. گرم بودن بیش از اندازه موتور یخچال

هر چند علائم فوق می‌توانند دلایل دیگری نیز داشته باشند ولی از عمده‌ترین علائم خرابی فن کندانسور هستند.

نکته: فن کندانسور وظیفه خنک کردن کندانسور و کمپرسور یخچال فریزر را به عهده دارد پس خرابی آن می‌تواند منجر به گرم شدن و سوختن کمپرسور یا موتور یخچال فریزر شود. پس در صورت مشاهده علائم فوق سریعا برای رفع مشکل اقدام کنید.

آیا فن یخچال باید یکسره کار کند؟

گاهی این سوال برای مشتریان مطرح می‌شود که آیا فن یخچال باید دائم کار کند. نحوه کار فن به نوع یخچال فریزر بستگی دارد. اما در اغلب یخچال فریزرها نیازی به کار کردن دائم فن نیست. هرچند کار کردن فن به صورت دائم حتما دلیل بر خرابی آن نیست.

برای تعمیر یخچال در کرج کلیک کنید.

علت کار نکردن فن یخچال

در این قسمت از مقاله به بررسی علت کار نکردن فن یخچال، هم فن داخلی یخچال و هم فن خارجی آن می پردازیم.

علت کار نکردن فن داخلی یخچال

کار نکردن فن داخل یخچال منجر به گرم شدن یخچال یا ایجاد سرمای غیر یکنواخت در یخچال یا فریزر می شود. پس اگر با گرم شدن یخچال مواجه شده و متوجه کار نکردن فن داخل یخچال شدید باید به دنبال علت کار نکردن فن داخل یخچال خود باشید.

کار نکردن فن داخل یخچال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که عیب یابی و تشخیص دقیق منشا مشکل نیاز به بررسی کارشناس دارد. اما می توان به صورت کلی تمام مواردی را که منجر به کار نکردن فن داخل یخچال می شوند را به صورت زیر برشمرد:

 1. خرابی فن
 2. مشکلات برد یخچال
 3. مشکلات سیم کشی
 4. خرابی سنسور ها
 5. گیر کردن فن در برفک و یخ به علت مشکلات برفک زدایی
 6. خرابی ترموستات در یخچال فریزرهای ترموستاتی

علت کار نکردن فن پشت یخچال

 1. خرابی فن پشت یخچال
 2. مشکلات برد و سیم کشی یخچال

علت کار نکردن فن داخل یخچال امرسان

در یخچال های مکانیکی یا ترموستاتی امرسان کار نکردن فن داحلی یخچال می تواند دو علت داشته باشد

 1.  معیوب بودن موتور فن داخلی یخچال فریزر
 2. معیوب بودن شاستی یا سوییچ لای درب یخچال فریزر

هرکدام از موارد فوق می تواند یکی از دلایلی باشد تا فن داخلی یخچال فریزر مکانیکی امرسان کار نکند.

یخچال های الکترونیکی یا بردی امرسان

در این مدل یخچال فریزر ها کار نکردن فن داخلی می تواند به یکی از دلایل زیر اتفاق بیافتد:

 1. معیوب بودن موتور فن یخچال فریزر
 2. معیوب بودن شاستی یا سوییچ لای درب
 3. ایراد در سیم کشی داخلی یخچال فریزر
 4. بروز مشکل در برد یخچال فریزر

نحوه تست فن یخچال

فن ها در یخچال با ولتاژ مختلفی به کار برده می‌شوند.

 • فن های ۲۲۰ ولت:

در این مدل فن ها کافیست فن را از یخچال جدا کرده و با برقی شهری تست کنید.یعنی به صورت مستقیم به برق شهری وصل کنید.اگر فن شروع به کار کرد یعنی فن سالم است.

 • فن های DC با ولتاژهای متنوع:

به دو صورت میتوان این فن ها را مورد بررسی قرار داد.

 1. روی دستگاه چک شود: وبدین گونه که شاسی لای درب را با انگشت نگه دارید. بعد از نهایتا ۱ دقیقه اگر موتور دستگاه در حال کار کردن باشد فن یخچال شروع بکار کرد فن دستگاه سالم است.در برخی دستگاه ها شاسی لای درب به صورت مغناطیسی دداخل درپوش لولای درب است.کافیست یک آهن ربای کوچک روی آن قرار دهید پس از خاموش شدن چراغ های داخل یخچال این تست انجام شود.
 2. توسط یک منبع تغذیه: این دستگاه یک ابزار تخصصی است و معمولا متخصصان الکترونیک آن را دارند.میتوانید از آن ها کمک بگیرید تا ولتاژ مورد نیاز برای روشن شدن فن را به آن بدهند.در صورت کارکرد فن فن سالم است.

برای جلوگیری از خرابی فن داخل یخچال چه کنیم؟

برای جلوگیری از خرابی فن‌های داخل یخچال و طولانی‌تر شدن طول عم آن‌ها:

  •  حتما از ترنس یا محافظ برق برای یخچال فریزر استفاده کنید. نوسانات برق هرچند کوچک می‌تواند به فن آسیب برساند.
  •  نشستن گرد و غبار روی فن طول عمر آن را کاهش می‌دهد. پس هرچند وقت یکبار کندانسور و فن آن را با جاروبرقی تمیز کنید.
  •  سرویس و روغن‌کاری فن نیز می‌تواند به افزایش طول عمر آن کمک کند. برای این کار به میل شفتی که وارد آرمیچر میشود کمی روغن بزنید.
  •  ممکن است بر اثر ضربه به پشت یخچال نیز فن آن خراب شود. پس در هنگام جابجایی مراقب ضربه به پشت یخچال باشید.

فیکسی؛

مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی

موارد

گارانتی خدمات

موارد

مرکز پشتیبانی 24 ساعته

موارد

مشاوره تخصصی

جمع بندی

به هر حال فن از قطعات مصرفی یخچال فریزرهاست که به مرور زمان خراب خواهد شد. گاهی مشتریان از بروز خرابی بیش از حد در یخچال فریزر جدید خود شکایت می‌کنند ولی باید بدانید یخچال‌های جدید به دلیل کارایی بهتر و عملکرد پیچیده‌تر قطعات مصرفی بیشتری دارند که در یخچال فریزرهای قدیمی وجود نداشت. پس بروز خرابی بیشتر در یخچال فریزرهای جدید طبیعی‌ست.
همچنین فن‌های داخل یخچال دارای قسمت‌های مختلفی‌ هستند که تعمیر خرابی در هیچ کدام از آن‌ها توجیه نداشته و در صورت بروز مشکل بهتر است فن را تعویض نمایید.

4.2/5 - (12 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

14 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   تو 90 درصد یخچال فریزرها فن داخل یخچال وقتی که درب باز میشه متوقف میشه و وقتی درب رو میبندید مجددا شروع به کار می‌کنه. به صورت کلی هم فن صدای کمی داره و همیشه هم روشن نیست بسته به سیکل دستگاه در دوره زمانی خاصی روشن میشه پس ممکنه شما متوجه کارکردش نشید. اما اگر با افت سرمای یخچال یا فریزر مواجه شدید ممکنه نشانه خرابی فن یخچال شما باشه.

   1. سلام فن داخل فریزر من در اثر یخ زدگی از کار می‌افتد.تعمیر کار آوردم گفت برد ایراد داره .بردو تعمیر کرد .مدتی خوب شد ولی دوباره خطای فن میده .میشه راهنمایی کنید ممنون

    1. سلام دوست عزیز؛
     اگر فن داخل یخ گیر می کنه به این معنیه که سیستم برفک زدایی یخچال شما درست کار نمی کنه. سیستم برفک زدایی در یخچال های مختلف از قطعات متفاوتی تشکیل شده. اما احتمالا برای یخچال شما شامل سنسور، المنت، ترمودیسک، ترموفیوز، برد و سیم کشی برد هست که باید توسط متخصص بررسی بشن.

 1. سلام چند روز پیش در اثر نوسان برق یخچال خراب شد مجبور ب تعمیر شدم برد اتصال کرده بود .سنسور دمای کابینم خراب شده بود بعد از درست کرد الان نمیدونم یخچال خیلی کم صدا شده قبلا همیشه فن ها سر چن دقه کار میکرد الان خیلی کم پیش میاد فن ها کار کن میشه راهنمایی کنید یخچال مدل هیمالیا

  1. سلام دوست عزیز؛
   اگر یخچال و فریزر شما سرمای مطلوبی دارند یعنی یخچال کارکرد عادی خودش رو داره و جای نگرانی نیست. اما اگر یخچال یا فریزر گرم شدن یا سرمای یخچال یا فریزر یکنواخت نیست احتمالا فن یخچال شما کار نمی کنه.

 2. درود و ارادت
  ساید مابه دارم که فن اوپراتور فریزر اشکال داشت تعویض کردم بعد از تعویض دو تا اتفاق افتاده یکی یخهای تولید شده در مخزن جمع آوری یخ بهم میچسبد و دیگری داخل فریزر روی کیسه ها مقداری برفک زده میشود ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با سپاس

  1. سلام و عرض ادب؛
   چند احتمال وجود داره: فن معیوب هست، مدار فن روی برد آسیب دیده، ترمودیسک دارای خطاست.
   ولی با توجه به برند یخچالتون که مابه هست بیشتر احتمال آسیب برد و فن وجود داره. در ساید مابه بهتره همیشه وقتی فن معیوب میشه برد هم توسط کارشناس برد بررسی بشه.

 3. باعرض سلام
  فن داخل یخچال ما بعداز این که دمای داخل یخچال به ۴ میرسه هم فن هم کمپرسور ولی بهداز چند دقیقه اتوماتیک کمپرسور میاد سرویس ولی فن سرویس نمیاد. و دمای داخل یخچال بالا میره.
  بعد بلافاصله وقتی درب یخچال رو باز میکنم فن میاد سرویس.
  به نظر شما مشکل کجاست

  1. سلام و عرض ادب
   زمانی که یخچال اتومات میکنه اصطلاحا فن های داخلی و فن کمپرسور به مانند خود کمپرسور از کار می افتند در برخی مدل ها و بعد از به کار افتادن کمپرسور دوباره شروع به کار می کنند.اگر مشکلی در این روند وجود دارد احتمالا در فرمان دهنده که میتونه برد یا ترموستات باشه عیب وجود داره و توسط کارشناس می بایست بررسی بشه.

 4. سلام یخچال فن داخل هیمالیا خیلی صدا میده اینطور نبود بعد جابجایی و تمیز کردن اینطور شد چکارش کنم یه فن کوچیکه

  1. سلام دوست عزیز؛
   ابتدا اطمینان حاصل کنید پیچ های فن در جابجایی شل نشده و پروانه های فن در جای اصلی خود باشند و در هنگام کار به قاب فن یا قاب اواپراتور برخورد نکنند. این احتمال هم وجود دارد که مواد غذایی داخل یخچال به فن برخورد می کنند.

 5. سلام دوستان فن یخچال با فن فریزر همزمان با استارت کمپرسور باید کار کند ویا فن داخلی یخچال برعکس فن فریزر باید کار کند؟؟
  یخچال ما فن بالایی موقع استپ کمپرسور کار میکند وموقع برفک زدایی استارت کمپرسور هم فن استپ می‌باشد مشکل از کجاس که یخچال برفک میزند ودمای پایین زیاده سبزیجات یخ میزنه واب بالا زیاد سرد نمیکنه

  1. سلام دوست عزیز؛
   در حالت کلی فن یخچال و فریزر باید وقتی کمپرسور یخچال شروع به کار می کنه روشن بشه. البته در بعضی مدل های یخچال فریزر، وقتی درب یخچال یا فریزر باز میشه برای برفک زدایی فن داخل یخچال یا فریزر روشن میشه تا هوای گرم رو به بیرون هدایت کنه. در رابطه با مشکلی که شما دارید، احتمالا سیستم برفک زدایی یخچال یا فن یخچال دچار مشکل شده. برای تشخیص دقیق مشکل باید از یک متخصص کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *