استفاده از فیلتر یخچال چه اهمیتی دارد؟  مدت زمان مناسب استفاده از آن چقدر است؟  روشن شدن چراغ فیلتر به چه معناست؟ اگر برای مدت طولانی فیلتر را تعویض نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ اینها سوالاتی هستند که حتما به ذهن صاحبان یخچال‌های ساید بای ساید و دارای آبسرد کن و یخساز خطور می‌کند. ما اینجا هستیم تا به سوالات شما پاسخ دهیم.

?اگر حوصله خواندن مقاله فیلتر یخچال را ندارید پادکست زیر را گوش دهید?

چرا باید از فیلتر یخچال استفاده کنیم؟

اغلب یخچال‌ فریزرهای جدید آبسردکن, و یخچال‌ فریزرهای ساید بای ساید علاوه بر آبسردکن, یخساز هم دارند. بسیاری از یخچال فریزرها برای آبسردکن یک مخزن جداگانه داشته که روی درب نصب می‌شود ولی آبسردکن و یخساز در یخچال‌های ساید بای ساید مستقیما به آب شهری وصل می‌شود.
همانطور که احتمالا می‌دانید, آب شهری به دلایل مختلف از کیفیت بالایی برخوردار نبوده و استفاده طولانی مدت از آن می‌تواند برای سلامتی شما خطر آفرین و موجب خرابی یخچال فریزرتان شود. کیفیت آب در شهرهای مختلف متفاوت است و در بعضی شهرها کیفیت آب به قدری پایین است که حتی بو و مزه آب غیر طبیعی ست.
ممکن است آب شهری شما بو و مزه غیر معمولی هم نداشته و شما به هیچ وجه متوجه چیزی غیر طبیعی در آب نشوید. مثلا:

 •  کلر
 •  گل و لای, شن و ماسه و ذرات معلق در آب
 •  لجن, خزه و جلبک
 •  انواع میکروارگانیسم ها
 •  سموم کشاورزی و مواد شیمیایی

این ذرات کوچک تر از آنند که شما متوجه وجود آنها شوید. اما در طول زمان برای سلامتی شما مضر و حتی ممکن است سبب بیماری های گوارشی و سرطان شوند. همچنین این ذرات در سیستم آبسرد کن و یخچال شما رسوب کرده و سبب گرفتگی آن و کم شدن فشار آب, تیره شدن رنگ یخ‌های یخساز و حتی سوختن شیر برقی یخچال می‌شود.
سازندگان برخی یخچال‌های جدید و همه یخچال‌های ساید بای ساید برای این مشکل راه حلی در نظر گرفته‌اند و آن, استفاده از فیلتر یخچال است. با استفاده از فیلترهای مختلف برای یخچال فریزرتان می‌توانید مطمئن باشید آبی که از یخچال می‌گیرید هیچ خطری برای سلامتی اعضای خانواده و همچنین یخچال فریزرتان ندارد.

انواع فیلترهای یخچال

به طور کلی در یخچال هایی که آبسرد کن داشته و آب را مستقیما از آب شهری میگیرند از دو نوع فیلتر استفاده می‌شود:

 • فیلتر خارجی یا فیلتر پشت
 • فیلتر داخلی

 1. فیلتر خارجی یا فیلتر پشت

این نوع فیلتر در تمام یخچال فریزرها, فارغ از نوع یخچال فریزر, یکسان است. این فیلتر در پشت یخچال و بین شیر آب و محل ورود آب یخچال قرار گرفته و آب را قبل از ورود به یخچال تصفیه می‌کند.
نکته: حتی اگر یخچال فریزر شما آب را به صورت مستقیم از آب شهری گرفته ولی فیلتر خارجی ندارد نیز می‌توانید خودتان برای بهبود کیفیت آب از این نوع فیلترها استفاده کنید.

انواع فیلترهای خارجی

1. فیلترهای کربنی: این فیلترها از کربن فعال ساخته شده و علاوه بر سختی آب بو و طعم ناخوشایند آب را نیز از بین می‌برند. کربن خاصیت معجزه آسایی در تصفیه آب دارد وهمچنین باعث از بین بردن آلاینده‌های شیمیایی, کلر و ترکیبات کلر, ویروس‌ها و انگل‌ها نیز می‌شوند.

نکته: ممکن است پس از نصب این فیلتر آب یخچال فریزرتان سیاه شود. این سیاهی در واقع ذرات ریز کربن فعال است. جای نگرانی نیست این موضوع, نشانه نو و سالم بودن فیلتر شماست. در این صورت باید گرفتن آب از آبسردکن را تا جایی ادامه دهید که این سیاهی برطرف شود.

2. فیلترهای الیافی: جنس این فیلترها از از فیبر بوده و وظیفه از بین بردن گل و لای, رسوبات, ذرات معلق و ناخالصی‌های فیزیکی که معمولا 5 میکرون یا بزرگتر هستند را برعهده دارد.

3. فیلترهای دوکاره (نیمه کربنی نیمه الیافی): این نوع فیلترها ترکیب دو نوع کربنی و الیافی بوده و خاصیت هر دو را با هم دارند. این فیلترها از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر از استفاده از دو فیلتر کربنی و الیافی هستند.
4. فیلترهای مینرال (مواد معدنی): این فیلترها علاوه بر حذف رسوبات و مواد شیمیایی مانند کلر, املاح معدنی مفید را نیز به آب اضافه می‌کنند.
5. فیلترهای آنتی باکتریال: این نوع فیلترها دارای آلیاژی از نقره بوده و بیشتر از انواع دیگر فیلتر یخچال, باکتری‌ها و آلاینده‌های آب را از بین میبرند.
برای فیلتر خارجی یخچال فریزر میتوانید با توجه به آب منطقه خود از هر کدام از این فیلترها و یا ترکیبی از چند فیلتر خارجی استفاده کنید.

2. فیلتر داخلی

بعضی یخچال فریزرها علاوه بر فیلتر خارجی فیلتر داخلی نیز دارند. فیلتر داخلی یخچال فریزر, با توجه به مدل و سال ساخت یخچال فریزر متفاوت است.
این فیلترها توسط سازنده یخچال فریزر تعیین شده و برای تعویض آن باید دقیقا از همان نوع فیلتر استفاده شود.

فیلترهای یخچال را چند وقت یکبار عوض کنیم؟

فیلترهای یخچال در طول عمر به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1.  فیلترهایی با ظرفیت تصفیه 1500 گالن آب که معمولا باید 6 ماهه تعویض شوند. این مقدار معادل 5600 لیتر آب بوده که بین آبسردکن و یخساز تقسیم می‌شود.
 2. فیلترهایی با ظرفیت تصفیه 2500 گالن آب که باید پس از یکسال استفاده تعویض شوند.

این اطلاعات را می‌توانید روی جعبه فیلتر و یا خود فیلتر و در قسمت Service Life و Capacity مشاهده کنید.
پس از اتمام این زمان, یخچال نیز پایان مدت استفاده از فیلتر را با چراغ قرمز موسوم به چراغ فیلتر به شما نشان می‌دهد. اما قبل از روشن شدن چراغ فیلتر یخچال, اگر هر گونه تغییر رنگ و یا طعم و بو را در آب آبسردکن و یا تیرگی یخ‌های یخساز مشاهده کردید حتما جهت تعویض فیلتر اقدام نمایید. در غیر این صورت پس از روشن شدن چراغ فیلتر یخچال, فیلترها را عوض کنید.

مقاله مرتبط: چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده ؟

چرا باید فیلترهای یخچال را تعویض کنیم؟

کارکرد فیلترهای آب یخچال به این صورت است که آلاینده‌ها را ازبین نمیبرند, بلکه اجازه خروج به آنها را نمی‌دهند. فیلترها در واقع این مواد را در خود نگه میدارند. پس طبیعی ست که فیلترهای یخچال پس از مدتی نه تنها کارایی خود را از دست داده بلکه اثر سو نیز داشته باشند. در واقع می‌توان گفت پس از اتمام عمر مفید فیلتر, بهتر است هیچ فیلتری در یخچال نباشد تا اینکه از یک فیلتر پس از اتمام عمر مفیدش استفاده کنید.

پس حتما برای جلوگیری از ایجاد مشکلات سلامتی برای خود و همچنین خرابی یخچال فریزر, پس از اتمام عمر مفید فیلترهای یخچال, اقدام به تعویض آنها نمایید.

از عوارضی که عدم تعویض فیلتر یخچال در پی خواهد داشت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  خرابی شیر برقی
 • پوسیدگی شیلنگ‌های آب بوسیله رسوبات موجود در آب
 • ایجاد رسوب در لبه آبریز یا دیسپنسر یخچال فریزر
 •  آلوده شدن آب به دلیل فساد مواد داخل فیلتر
 • گرفتگی و پوسیدگی قالب‌های یخساز
فیکسی

نمایندگی مجاز خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 با در اختیار داشتن تکنسین‌های متخصص و با تجربه اقدام به نصب, سرویس و تعمیر انواع یخچال و فریزر می‌نماید. جهت ثبت درخواست تنها کافیست فرم درخواست را تکمیل نموده یا با ما تماس بگیرید.

جمع بندی
آب و پاکیزگی آن ارتباط مستقیمی با ما و سلامتی ما دارد. فیلترهای یخچال با تصفیه آب آشامیدنی و بالا بردن کیفیت آن, سلامتی را برای ما و اعضای خانواده و همچنین یخچال فریزرمان به ارمغان می‌آورند. در صورت روشن شدن چراغ فیلتر آب یخچال فریزر و یا پس از گذشت عمر مفید فیلتر ختما جهت تعویض آن اقدام نمایید تا مشکلی برای شما و یخچال فریزرتان پیش نیاید.

5/5 - (3 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

6 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر
   مواد داخل فیلترها با توجه به نوعشون متفاوته. ولی اغلب کربن, الیاف و مواد معدنی دارن. دو تای اول مانع عبور آلودگی میشه و سومی مواد معدنی مورد نیاز بدن رو به آب اضافه میکنه.
   سوال دیگه داشتید در خدمتتون هستیم.

 1. من چند باری فیلتر رو عوض کردم و برندهای مختلفی رو عوض کردم انواع فیلتر یخچال رو اگه استفاده کنیم ضرر داره ؟ یا همیشه باید یه برند خاصی باشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   خیر برند مهم نیست و لازم نیست از یک برند استفاده کنید. برندهای مختلف کارکرد یکسان ولی قطعا کیفیت های متفاوتی دارند. فقط کیفیت فیلتر بر روی عملکردش تاثیر میزاره و فیلترهای باکیفیت تر و گرونتر عملکرد بهتری دارن.
   باز هم سوالی داشتید در خدمتتون هستیم.

  1. سلام
   برای تعویض فیلتر داخلی شبیه یا عین فیلتر داخلی دستگاه را تهیه کرده و در جای خود قرار بدهید.برای فیلتر های پشت هم میتوانید از انواع فیلترهای موجود در بازار تهیه کرده و در مسیر شیر آب تا یخچال قرار دهید.در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با فیکسی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *