چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده ؟ 4 علامت اصلی تمام شدن گاز

چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده

عمل خنک سازی ❄ یخچال به عهده گاز یخچال است.

نشانه تمام شدن این گاز سرد شدن محفظه داخلی و همچنین دمای داخل یخچال است. نگران نباشید اگر این مشکل را دارید ما قرار است در این مطلب همه این مشکلات را بررسی و راه حل آن را به شما بگوییم.

تا انتهای این مقاله با ما باشید. 😊

بهتر است اول بدانید که گاز در یخچال چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

این گاز در واقع بخشی از سیکل تبرید یخچال فریزرهاست. این مبرّد که در دمای معمولی به صورت گاز است با تبخیر و تقطیر باعث ایجاد سرما در محیط یخچال می‌شود.
البته باید بدانید که سرما را نمیتوان تولید کرد بلکه در واقع وجود سرما همان عدم وجود گرماست! این دقیقا کاریست که گاز انجام میدهد.
در این پروسه, مبرّد توسط موتور یا کمپرسور یخچال به اواپراتور منتقل میشود. در این قسمت که درون محفظه یخچال یا فریزر قرار دارد, مبرّد که به صورت مایع بوده با جذب گرمای محیط (مواد غذایی) به صورت گاز درآمده و وارد موتور و سپس کویل‌های کندانسور می‌شود. در این قسمت مبرّد با از دست دادن گرما دوباره به صورت مایع درآمده و مجددا توسط کمپرسور به اواپراتور منتقل می‌شود.

این عمل تا جایی ادامه میابد که یخچال فریزر به دمای مورد نظر رسیده و ترموستات دستور قطع سیکل و خاموشی کمپرسور را صادر کند.

اگر نیازمند شارژ گاز یخچال خود هستید شماره خود را ثبت کنید 👇

علائم خالی شدن گاز یخچال

باید بدانید که گاز یخچال تمام نمی‌شود بلکه به دلایل مختلف کم می‌شود.

سیکل گردش گاز مبرد در یخچال یک سیکل بسته و پلمپ می‌باشد که در صورت وجود نشتی میتواند در مدت زمان چندین ماه تا چند هفته خالی شود.
خالی یا کم شدن گاز این وسیله برقی علائمی دارد که در صورت مشاهده باید جهت انجام شارژ گاز اقدام نمایید. البته باید بدانید وجود این علائم میتواند نشانه مشکل دیگری باشد که برای تشخیص آن باید از متخصص کمک بگیرید.

یک مقاله مخصوص خانم های خانه دار: بوی بد یخچال از چیست؟

1-کم شدن سرمای یخچال فریزر

اگر کمپرسور یخچال فریزر شما تمام مدت کار می‌کند ولی یخچال فریزر گرم شده احتمال دارد به دلیل نشت گاز و خالی شدن آن باشد. البته گرم شدن یخچال میتواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. که تشخیص این امر با مراجعه و بررسی تکنسین متخصص امکان پذیر است.

برای تعمیرات یخچال ال جی کلیک کنید.

 2-سرد شدن کندانسور

همانطور که گفته شد گاز مبرد در قسمت کندانسور گرمای خود را از دست می‌دهد پس کویل‌های کندانسور باید گرم باشند.

اگر به کویل‌های کندانسور پشت یخچال دسترسی دارید می‌توانید با دست آن را بررسی کنید اگر متوجه شدید کندانسور سرد است احتمالا گاز خالی شده است.

3-استشمام بوی نامعمول و نامطبوع

هرچند گاز این دستگاه بی بوست ولی برای اینکه متوجه نشت آن شویم, بوی خاصی به آن اضافه می‌کنند. اگر متوجه بویی نامطبوع از یخچال شدید یعنی گاز یخچال نشت پیدا کرده و باید برای برطرف کردن مشکل اقدام کنید.

4-کارکردن دائم کمپرسور

اگر کمپرسور دائم کار می‌کند به این معنی‌ست که نمیتواند دمای یخچال را به دمای مورد نظر برساند. کارکرد دائم موتور یخچال نشانه وجود مشکل در یخچال فریزر است که یکی از این مشکلات خالی شدن یا کم شدن گاز است.

برای تعمیرات یخچال سامسونگ کلیک کنید.

چرا گاز یخچال کم می‌شود؟

این گاز  ممکن است به دلایل مختلفی خالی شود. در زیر به تعدادی از مهمترین آن‌ها اشاره میکنیم.

فرسودگی لوله‌های یخچال

سیکل تبرید یخچال فریزرها شبکه‌ای گسترده از لوله‌هاست. در اثر استفاده طولانی مدت از یخچال فریزر, این لوله‌ها فرسوده شده و ممکن است بر اثر زنگ زدگی دچار ترک یا یا سوراخ شوند.

سوراخ شدن سطح داخلی یخچال

ممکن است برای از بین بردن برفک‌ها از چاقو استفاده کرده و ناآگاهانه باعث سوراخ شدن لوله‌های یخچال شده باشید. ممکن است این سوراخ به قدری کوچو بوده که متوجه آن نشده باشید ولی در طول زمان سبب خالی شدن گاز در یخچال شده باشد.

بنابراین به هیچ عنوان از چاقو برای از بین بردن برفک یخچال استفاده نکنید.

نشتی ناشی از ضربه

ممکن است در اثر جابجایی و ضربه به پشت یخچال فریزر لوله‌های آن آسیب ببیند. در قسمت پایینی یخچال قطعه‌ای به نام درایر وجود دارد که جنس لوله‌های آن مسی بوده و نسبت به ضربه حساس است. پس در هنگام جابجایی مراقب ضربه‌های احتمالی به پشت یخچال باشید.

گاز یخچال چند سال کار میکند؟

بسیاری از مشتریان از ما میپرسند که گاز یخچال چند سال کار میکند و آیا به مرور زمان گاز یخچال از بین میرود؟
باید بدانید که سیکل گازی یخچال فریزرها یک سیکل بسته است و تا زمانیکه این سیکل بسته بماند گاز آن از بین نمیرود و تمام نمیشود.
پس چرا یخچال فریزرها به شارژ گاز نیاز پیدا میکنند؟

سیکل گازی دارای لوله های باریک و پیوسته در سرتاسر یخچال حتی در برخی مدل ها در اطراف در یخچال قرار دارد. گاهی ممکن است تمیز کردن برفک با چاقو یا برخورد اشیا نوک تیز به این لوله ها آنها را سوراخ کرده و باعث تخلیه گاز شود.

همچنین ممکن است برخورد جسم تیز سبب سوراخ شدن لوله ها نشده باشد و بدون انجام دادن کاری متوجه شوید که گاز یخچال خالی شده، در این صورت علت چیست؟

گاهی ممکن است پوسیدگی لوله های یخچال و سیکل گازی ناشی از عمر طولانی مدت یخچال سبب سوراخ شدن لوله ها و نشتی گاز شود.
در نتیجه نمیتوان به قطع و با دقت بالا گفت که گاز یخچال چند سال کار میکند.

روش‌های نشت‌یابی گاز یخچال

معمولا نشت گاز در سیکل تبرید در محل اتصالات اتفاق میافتد و معمولا محل نشت چرب می‌شود زیرا همراه مبرد روغن نیز خارج می‌گردد. به روش‌های زیر می‌توان محل نشت گاز را تشخیص داد.

استفاده از کف صابون

متداول‌ترین روش نشت‌یابی استفاده از محلول کف است. در این روش در محل‌های مشکوک محلول کف صابون قرار می‌دهیم. اگر هیچ حبابی تولید نشود, محل مورد نظر نشتی ندارد.

استفاده از مشعل هالید

مشعل هالید مشعل ساده‌ایست که شعله‌ای آبی رنگ و بدون دود دارد. این شعله وقتی مواد فریونی به همراه هوا وارد محفظه آن شود, به رنگ سبز درمی‌آید. با نزدیک کردن مشعل به محل مشکوک و مشاهده رنگ سبز میتوان محل نشتی را تشخیص داد.

نشت‌یاب الکترونیکی

نشت‌یاب الکترونیکی یک دستگاه الکترونیکی حساس و بسیار دقیق است. این دستگاه وقتی در مجاورت ماده فریونی قرار می‌گیرد صدای بوقی شبیه آژیر ایجاد می‌کند.

برای تعمیرات یخچال در کرج کلیک کنید.

آیا گاز یخچال خطرناک است؟

از سال ۱۹۳۰ تا کنون ترکیب گازهای مبرد تغییر کرده ومبردها پایدار غیرسمی و غیر قابل اشتعال هستند و در صورت نشتی در یخچال فریزر نمی تواند برای افراد داخل خانه یا محیط قرارگیری یخچال فریزر خطرناک باشد.البته در حین شارژ گاز دستگاه بهتر است پنجره ها باز و از محل شارژ گاز بصورت موقت فاصله کمی داشته باشید.
توجه داشته باشید استنشاق این گاز ها بصورت مستقیم و در محیط های خیلی کوچک و بسته می تواند برای شما خطرناک باشد.

تاریخچه بوجود آمدن گاز برای یخچال های امروزی

تا قبل از سال 1930 از گازهایی مانند آمونیاک, دی‌اکسید کربن و دی‌اکسید سولفور به عنوان ماده سرمازا در صنعت سرمایش مورد استفاده قرار می‌گرفت.

مزیتی که این گازها داشتند توانایی تولید سرمای بسیار زیاد و عدم آسیب به لایه اوزون بودند. اما چون سمی بوده و به شدت قابل اشتعال و ناپایدار هستند گزینه مناسبی برای یخچال فریزرها, به خصوص دستگاه‌های خانگی نبودند.

در سال 1928 توماس میلچی در شرکت جنرال موتورز مبرّد جدیدی را تولید کرد که باعث ایجاد تحولی بزرگ در صنعت سرمایش شد. این مبرّد از ترکیب اتم‌های کلر, هیدروژن, فلوئور و کربن ساخته شد که به نام تجاری “فریون” معروف است.
مزیت فریون این است که سمی نیست و در صورت نشت مشکلی برای انسان ایجاد نکرده و قابل اشتعال هم نیست.

اما به شدت برای لایه اوزون مضر بوده و باعث تخریب لایه اوزون می‌شود. البته در سال‌های اخیر ترکیبات جدیدی به فریون اضافه کرده تا میزان آسیب به لایه اوزون را کاهش دهند.

انواع گاز در یخچال

تمامی یخچال‌ها عمل تبرید یا سرمایش را به وسیله گاز مبرد انجام می‌دهند. گاز مبرد با توجه به مدل یخچال فریزر می‌تواند متفاوت باشد. مشخص کردن ماده سرمازا در صنایع تبرید به وسیله شماره گذاری آن‌ها انجام می‌شود.

قبل از شماره‌ای که توسط تولیدکننده مشخص می‌شوداز حرف لاتین R که مخفف کلمه سرمازا (Refrigerant) است استفاده می‌شود. از گازهای پرکاربرد در یخچال فریزرها میتوان از R600 و R134A نام برد.

  • گاز R600: این گاز از گازهای پرمصرف در صنایع تبرید به شمار می‌رود. R600 که جایگزین R-12 شده در اروپا در اغلب یخچال فریزرها استفاده می‌شود. در ایران نیز این گاز از محبوبیت زیادی بین تعمیرکاران برخوردار است.از معایب این گاز بالا بردن مصرف برق است و استفاده از آن باعث می‌شود بازده انرژِی دستگاه دو رتبه‌ کاهش یابد. بزرگترین عیب این گاز قابلیت اشتعال بالای آن است که می‌تواند خطرناک باشد. اما به دلیل قیمت مناسب آن, کاربرد گسترده‌ای دارد. همچنین این گاز سمی نبوده و برای انسان و محیط زیست خطرناک نمی‌باشد.
  •  گاز R134: این گاز که در ایران رواج بسیاری پیدا کرده نیز مانند گاز R600 جایگزین R-12 می‌باشد. این محصول به دلیل کیفیت بالا و بهبود عملکرد سیستم سرمایشی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
  • از دیگر گازهای مورد استفاده میتوان از R410, R12, R22, R404, R290, R401, R507 نام برد.

 

برای تعمیرات یخچال بوش کلیک کنید.

جمع بندی 

عیب‌یابی نشتی گاز یخچال و تعمیر آن نیازمند دانش تخصصی و تجربه است. چرا که همانطور که گفته شد عیب‌های مختلف یخچال فریزر ممکن است علائم یکسانی داشته باشند. پس در صورت بروز این مشکل برای یخچال فریزر خود حتما از متخصص کمک بگیرید.

2 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
17 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرمان

سلام وقت شما بخیر جایگزین گاز r600 هم چیزی توی بازار موجود هست؟

نهال

چطوری تشخیص نشتی گاز یخچال بدیم ؟

فریده سبزروی

سلام وقت شما بخیر. روش های مختلفی برای تشخیص نشتی وجود داره: برفک زدن در بعضی از موارد میتونه دلیل نشتی گاز باشه. کار کردن دائم کمپرسور یا داغ شدن لوله های پشت یخچال هم میتونه دلیل این موضوع باشه. یکی دیگه از دلایل نشتی بوی بده نشت گاز از یخچاله و یا سرد نشدن مواد غذایی داخل یخچال هم نشانه های نشتی گاز میتونه باشه.

شهره ناصری

از کجا بفهمیم گاز یخچال تمام شده ؟ اگر فهمیدیم که تموم شده باید چه کار کنیم

هانی

سوراخ شدن لوله گاز یخچال رو باید چیکار کنیم؟

فریبرز

تست میزان گاز چجوریه؟

عرفان دزفولی زاده

سلام
اگر لوله بعد از خروجی کمپرسور گرم باشد و همه لوله های اواپراتور شبنم داشته باشند یعنی گاز به مقدار کافی وجود دارد

علی اصغر

سلام

Mohammad

سلام وقت بخیر ایا گاز یخچال بدون نشتی میتونه بی خاصیت بشه یا به اصطلاح زورش کم شه و نتونه یخچال خنک کنه

کاربر

سلام ببخشید اگر محفظه برفک یخچال توسط چاغو سوراخ شود و اب به درون لوله ها نفوذ کند باید چکار کرد ؟

عرفان دزفولی زاده

سلام وقت بخیر
در این صورت رطوبت به سیکل گازی نفوذ کرده و احتمال یخ زدگی در لوله مویی و کیپ کردن آن بعد از عملیات شارژ گاز وجود دارد.در صورت کیپ شدن لوله مویی بهتر است تمام سیکل گازی تعویض یا به ضورت بسیار سخت عاری از رطوبت شود.