گاز یخچال مهم ترین و اصلی ترین جز سیکل سرماسازی یخچال است و بدون آن عملیات سرماسازی انجام نمی شود. گاز یخچال وظیفه جذب گرمای محیط یخچال و مواد غذایی را بر عهده داشته و در صورت وجود مشکل در مقدار آن، یخچال فریزر عملیات سرماسازی را به درستی انجام نخواهد داد.

در این صورت یا یخچال سرمای خود را به صورت کامل از دست می دهد و یا سرمای اندکی ایجاد کرده که توانایی رساندن یخچال به دمای مطلوب را ندارد.

از آنجایی که تمامی مدل‌ های یخچال در فرآیند خنک کردن از گاز مبرد استفاده می‌کنند، شناختن علائم و نشانه ‌های تمام شدن گاز یخچال امری بسیار حیاتی است. البته گاز یخچال و تمامی عملیات مربوط به آن، از مباحث تخصصی تعمیر یخچال است، اما ما تلاش کرده ایم در این مقاله از فیکسی، مواردی که لازم است کاربران یخچال فریزر بدانند تا بتوانند با آگاهی بیشتر از گاز یخچال و عملیات سرماسازی، به تعمیر یخچال و اخذ تصمیمات درست اقدام کنند را به زبان ساده آموزش دهیم.

در این مقاله با نشانه های خالی شدن گاز یخچال آشنا خواهیم شد و به این موضوع خواهیم پرداخت که گاز یخچال چند سال کار میکند؟ اما پیش از بررسی این موارد باید ابتدا با کارکرد و وظیفه گاز یخچال در عملیات سرماسازی و انواع گاز یخچال آشنا شویم و به این پرسش پاسخ دهیم که گاز یخچال چیست؟

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

گاز یخچال

گاز یخچال یا همان گاز مبرد، در واقع، مهم ترین جز سیستم سرماسازی ست که وظیفه دارد در لوله های یخچال گردش کرده و هوای گرم را به هوای سرد تبدیل کند. گاز یخچال یا گاز مبرد در دمای معمولی به صورت گاز است و با تبخیر و تفطیر دائمی، باعث جذب گرما و ایجاد سرما در محیط یخچال می شود.

باید بدانید که یخچال فریزر در عملیات سرماسازی خود در واقع سرما تولید نمی کند و اساسا “سرما” چیزی نیست که بتوان آن را تولید کرد. بلکه سرما در واقع عدم وجود گرماست و این دقیقا کاری ست که گاز یخچال با جذب گرمای محیط یخچال و مواد غذایی انجام می دهد.

در این عملیات، گاز یخچال توسط موتور یا کمپرسور یخچال به اواپراتور منتقل می شود. در اواپراتور که درون محفظه یخچال یا فریزر قرار دارد، گاز مبرد که به صورت مایع بوده با جذب گرمای محیط (مواد غذایی) به صورت گاز درآمده و وارد موتور و سپس کویل‌های کندانسور می‌شود. در این قسمت مبرّد با از دست دادن گرما دوباره به صورت مایع درآمده و مجددا توسط کمپرسور به اواپراتور منتقل می‌شود.

این عمل تا جایی ادامه می یابد که یخچال فریزر به دمای مورد نظر رسیده و ترموستات دستور قطع سیکل و خاموشی کمپرسور را صادر کند. تا زمانی که دمای یخچال مجددا بالا رفته و از حد مطلوب گرم تر شود تا دوباره دستور روشن شدن موتور و شروع عملیات سرماسازی صادر شود.

اگر می خواهید در مورد نحوه کار گاز یخچال و عملیات سرماسازی یخچال بیشتر بدانید، ما در مقاله معرفی قطعات یخچال فریزر به بررسی و آموزش کامل قطعات مختلف یخچال و کارکرد هر یک پرداخته ایم که پیشنهاد می کنیم برای افزایش آگاهی خود، حتما آن را مطالعه کنید.

مشاوره تخصصی

از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید

تاریخچه بوجود آمدن گاز برای یخچال های امروزی

مبرد ها در قرن ۱۱ میلادی توسط ابن سینا اختراع شدند و تحولی عظیم در نگهداری و حفظ مواد مختلف به وجود آوردند.

مبرد ها مواد یا ترکیبی از مواد هستند که در سیستم‌ های تبرید یا همان سیستم های خنک کننده به کار می‌روند. تا قبل از سال 1930 از گازهایی مانند آمونیاک، دی‌اکسید کربن و دی‌اکسید سولفور به عنوان ماده سرمازا در صنعت سرمایش استفاده می شد.

نقاط قوت این گاز ها، توانایی تولید سرمای بسیار زیاد و عدم آسیب به لایه اوزون بود. اما چون سمی بوده و به شدت قابل اشتعال و ناپایدار هستند گزینه مناسبی برای یخچال فریزرها، به خصوص یخچال فریزر های خانگی نبودند.

در سال 1928 توماس میلچی در شرکت جنرال موتورز مبرّد جدیدی را تولید کرد که باعث ایجاد تحولی بزرگ در صنعت سرمایش شد. این مبرّد از ترکیب اتم ‌های کلر، هیدروژن، فلوئور و کربن ساخته شد که به نام تجاری گاز “فریون” معروف است.

با توجه به اینکه این گاز یا در واقع گاز فریون سمی نیست و در صورت نشت، مشکلی برای انسان ایجاد نمی کند و همچنین قابل اشتعال نبودن آن، پس از اختراع، به صورت گسترده در سیستم های سرماساز و یخچال فریزر های خانگی مورد استفاده قرار گرفت.

اما فریون، با وجود سمی و قابل اشتعال نبود، به شدت برای لایه اوزون مضر بوده و باعث تخریب لایه اوزون می‌شود. البته در سال‌های اخیر ترکیبات جدیدی به فریون اضافه کرده تا میزان آسیب به لایه اوزون را کاهش دهند.

در ادامه با انواع گاز در یخچال فریزر های امروزی آشنا خواهیم شد.

انواع گاز یخچال

برای هر مدل یخچال فریزر و کمپرسور، مقدار و نوع خاصی از گاز مورد استفاده قرار می گیرد که توسط تولید کننده یخچال مشخص می شود.

مقدار و نوع گاز یخچال را نمی توان تغییر داد و تنها در موارد خاصی که گاز اصلی یخچال موجود نباشد می توان آن را با گاز های مشابه جایگزین کرد.

از انواع گاز هایی که در یخچال فریزر مورد استفاده قرار می گیرد میتوان ازR600, R134, R410, R12, R22, R404, R290, R401, R507  نام برد.

1.گاز r600 یخچال

گاز R66 از جمله گاز هایی ست که در بسیاری از یخچال فریزر ها مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت گسترده توسط تکنسین ها استفاده می شود.

از معایب این گاز می توان به بالا بردن مصرف برق و قابلیت اشتعال بالای آن اشاره کرد و مزیت آن قیمت مناسب و خطرناک نبودن این گاز برای انسان و محیط زیست است.

2.گاز r134 یخچال

گاز r134  به دلیل کیفیت بالا و بهبود عملکرد سیستم سرمایشی بسیار مورد توجه قرار گرفته و در بسیاری از یخچال فریزر ها استفاده می شود.

تقریبا می توان گفت در ایران تنها از این دو نوع گاز استفاده می شود و گاز های دیگر در یخچال فریزر های امروزی مورد استفاده قرار نمی گیرند.

گاز یخچال خطرناک است؟

از سال ۱۹۳۰ تا کنون ترکیب گازهای مبرد تغییر کرده و از آن زمان تا کنون، مبرد ها، پایدار و غیر سمی بوده و قابلیت اشتعال کمی دارند و در صورت نشتی در یخچال فریزر نمی تواند برای افراد داخل خانه یا محیط قرارگیری یخچال فریزر خطرناک باشند. البته در حین شارژ گاز دستگاه بهتر است پنجره ها باز و از محل شارژ گاز بصورت موقت فاصله کمی داشته باشید.

توجه داشته باشید استنشاق این گاز ها بصورت مستقیم و در محیط های خیلی کوچک و بسته می تواند برای شما خطرناک باشد.

گاز یخچال سمی است؟

یکی از دلایلی که سازندگان یخچال فریزر های خانگی را به تغییر ساختار و ترکیبات گاز یخچال ترغیب کرد، سمی بودن گاز های اولیه و خطرناک بودن آن ها برای مصرف کنندگان خانگی بود.

در ترکیبات جدید گاز های مبرد این مشکل تا حدود بسیار زیادی حل شد و خطر این گاز ها برای مصرف کنندگان خانگی برطرف شد.

امروزه گاز های r600 و r134 که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند تا حد مطلوبی سمی نبوده و برای انسان خطرناک نیستند.

پس در صورت نشت گاز یخچال، نیازی نیست که نگران سمی بودن و خطر آن برای اعضای خانواده باشید. هرچند بهتر است از استشمام آن تا جای ممکن پرهیز کرده و در صورت نشت گاز و بوی گاز یخچال، به تهویه محل قرار گیری یخچال اقدام نمایید.

آیا گاز یخچال قابل اشتعال است؟

گاز r600 که به علت قیمت مناسب و عدم آسیب به لایه اوزون به صورت گسترده در یخچال فریزر ها مورد استفاده قرار می گیرد، قابل اشتعال است و قابلیت اشتعال بالای این گاز از مهم ترین نکات منفی آن به شمار می رود.

گاز r134 نیز البته قابل اشتعال است اما قابلیت اشتعال آن بسیار کمتر از r600 می باشد.

البته اگر احساس می کنید که یخچال فریزر شما نشتی گاز دارد و بوی گاز یخچال را احساس می کنید، لازم نیست نگران باشید. در این صورت تلاش کنید تهویه مناسب در محیط یخچال ایجاد کرده و مطمئن شوید هوا در محیط گردش کند.

بوی گاز یخچال

گاز یخچال در صورتی که نشتی نداشته و از یخچال خارج نشود مسلما بویی نخواهد داشت. اما در صورت نشتی و خارج شدن گاز از یخچال، احتمالا بوی عجیبی استشمام خواهید کرد.

بوی گاز یخچال شبیه به بویی نیست که برایتان آشنا باشد و بوی عجیبی و نا آشنایی ست. در صورتی که نشتی گاز کم باشد، ممکن است به دلیل مقدار بسیار کم گاز خارج شده اصلا بویی استشمام نکنید، اما اگر لوله ها را با چاقو سوراخ کرده یا نشتی به هر دلیلی زیاد باشد، گاز به صورت ناگهانی خارج شده و بوی زیادی استشمام خواهید کرد.

اگر بوی عجیبی از یخچال احساس می کنید که شبیه به بویی نیست که از قبل بشناسید و بوی عجیبی ست، به احتمال خیلی زیاد، بوی گاز خارج شده از یخچال شماست و باید برای رفع نشتی و شارژ گاز یخچال خود، از یک متخصص کمک بگیرید.

گاز یخچال چند سال کار میکند؟

گاز یخچال چند سال کار میکند؟

بسیاری از مشتریان از ما می پرسند که گاز یخچال چند سال کار میکند و آیا به مرور زمان گاز یخچال از بین می رود؟ تصور این افراد این است که گاز یخچال با کارکرد زیاد یخچال به مرور تمام شده و از بین می رود و یخچال مجددا نیاز به شارژ گاز پیدا می کند.

اما اینطور نیست و گاز یخچال تمام نمی شود بلکه گاز یخچال نشت کرده و از سیکل گازی خارج می شود و اگر لوله های یخچال نشتی نداشته باشند یخچال شما تا سال های سال بدون مشکل کار خواهد کرد.

سیکل گازی دارای لوله های باریک و پیوسته در سرتا سر یخچال حتی در برخی مدل ها در اطراف درب یخچال قرار دارد. گاهی ممکن است تمیز کردن برفک با چاقو یا برخورد اشیا نوک تیز به این لوله ها آنها را سوراخ کرده و باعث تخلیه گاز شود.

همچنین ممکن است پوسیدگی لوله های یخچال و سیکل گازی ناشی از عمر طولانی مدت یخچال سبب سوراخ شدن لوله ها و نشتی گاز شود.
در نتیجه نمیتوان به قطع و با دقت بالا گفت که گاز یخچال چند سال کار میکند.

توجه داشته باشید مشکلات گازی یخچال به معنی نشتی گاز و خارج شدن گاز از سیکل گازی ست و برای رفع مشکل باید ابتدا نشتی به وجود آمده برطرف شود و پس از رفع نشتی و فشار و وکیوم و اطمینان از رفع کامل نشتی، شارژ گاز انجام شود.

اگر بدون نشتی یابی و رفع صحیح و کامل نشتی، شارژ گاز انجام شود، مشکل یخچال شما برطرف نشده و مجددا با مشکلات گازی مواجه خواهید شد.

اگر گاز یخچال خالی شود چه میشود؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، گاز یخچال مهمترین جز سیستم سرماسازی یخچال بوده و یخچال فریزر در صورت خالی شدن گاز یخچال، نمی تواند سرما تولید کند.

در این صورت اگر گاز یخچال خالی شده باشد و هیچ گازی در سیکل گازی یخچال موجود نباشد، یخچال کاملا سرمای خود را از دست داده و گرم  می شود، اما اگر نشتی جزئی بوده و تمام گاز یخچال خالی نشده باشد، یخچال سرمای خود را کمی از دست داده و تنها کمی گرم تر از حالت معمول خواهد شد.

توجه داشته باشید که هر افزایش دمایی در یخچال فریزر و در واقع گرم شدن یخچال، به معنی مشکلات گازی و نشت گاز یخچال شما نیست و سرد نکردن یخچال می تواند دلایل بسیاری داشته باشد.

ما در مقاله سرد نکردن یخچال به تمامی دلایلی که ممکن است علت سرد نکردن یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما باشد را شرح داده ایم که مطالعه آن می تواند مفید باشد.

آیا یخچال بدون گاز کار میکند؟

برخی از افراد کار نکردن یخچال را به مشکلات گازی ارتباط می دهند و تصور می کنند وقتی یخچال کار نمی کند به این معنی ست که گاز یخچال تمام یا در واقع خالی شده است. اما این تصور درست نیست و کار نکردن یخچال ارتباطب به مشکلات گازی یخچال ندارد.

توجه داشته باشید که در صورت خالی شدن گاز یخچال، یخچال شما کار خواهد کرد. یعنی برق به یخچال وارد شده و تمامی قطعات از قبیل کمپرسور کار خواهند کرد و حتی موتور یخچال یکسره یا به مدت خیلی طولانی کار خواهد کرد. اما اگر گاز یخچال خالی شود، یخچال فریزر شما توانایی سرد کردن را از دست می دهد.

پس مشکلات گازی باعث کار نکردن یخچال یا روشن نشدن یخچال نمی شوند.

علت خالی شدن گاز یخچال

همانطور که گفتیم، گاز یخچال خود به خود از بین نمی رود و در صورت نبود نشتی در لوله ها، خالی نشده و تمام نمی شود. در واقع، علت خالی شدن گاز یخچال، وجود نشتی در لوله های یخچال است و اگر لوله ها به هر دلیلی دچار نشتی نشوند، یخچال تا همیشه بدون مشکل کار خواهد کرد.

پس جواب این سوال که چرا گاز یخچال خالی می شود، این است که دلیل آن، نشتی لوله هاست.

اما چرا نشتی در لوله ها ایجاد می شود؟

خب این مشکل دلایل متفاوتی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

1.فرسودگی لوله ‌های یخچال

سیکل تبرید یا همان سرماسازی یخچال فریزرها، شبکه‌ای گسترده از لوله ‌هاست که در سرتاسر یخچال گسترش یافته اند تا سرما را به تمام محیط یخچال منتقل کنند. حتی این لوله ها در اطراف درب یخچال نیز وجود دارند تا سرمایی یکنواخت را برای کاربر فراهم کنند.

عمر این لوله ها اما بی نهایت نیست و در اثر استفاده طولانی مدت از یخچال فریزر، این لوله ‌ها فرسوده شده و ممکن است بر اثر زنگ زدگی یا استهلاک، دچار تَرَک یا سوراخ شوند.

این تَرَک ها که اغلب در لوله های دور درب یخچال اتفاق می افتند، نشتی گاز یخچال و مشکلات گازی را به همراه خواهند داشت که یا باید به وسیله جوش کاری و یا با استفاده از تعویض قطعه یا لوله ها، برطرف شود.

همچنین در بسیاری موارد، نشت گاز از محل اتصالات لوله ها اتفاق می افتد که در این وصرت نیاز است محل نشتی با جوش تعمیر شده و مجددا شارژ گاز انجام شود.

2.سوراخ شدن سطح داخلی یخچال

ممکن است برای از بین بردن برفک‌ ها از چاقو استفاده کرده و ناآگاهانه باعث سوراخ شدن لوله‌ های یخچال شده باشید. ممکن است این سوراخ به قدری کوچک بوده که متوجه آن نشده باشید ولی در طول زمان سبب خالی شدن گاز در یخچال شده باشد.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، نشتی گاز یخچال می تواند به قدری کوچک باشد که خارج شدن گاز از آن تا ماه ها طول بکشد و همچنین ممکن است این نشتی به قدری زیاد باشد که در فاصله چند دقیقه، منجر به خالی شدن گاز یخچال شود.

توجه داشته باشید که گاز یخچال در فشار بسیار بالا کار می کند و حتی نشتی های بسیار کوچک که گاها قابل تشخیص نیستند نیز منجر به خالی شدن گاز یخچال می شود و تنها مدت زمان خالی شدن گاز یخچال به میزان نشتی بستگی دارد.

بنابراین به هیچ عنوان از چاقو برای از بین بردن برفک یخچال استفاده نکنید.

3.نشتی ناشی از ضربه

ممکن است در اثر جابجایی و ضربه به پشت یخچال فریزر لوله ‌های آن آسیب ببیند. این مشکل مخصوصا در یخچال فریزر هایی که دارای کندانسور مسطح در پشت یخچال هستند ایجاد می شود. هرچند لوله های کندانسور های مسطح بسیار مقاوم هستند، اما عدم رعایت اصول جابجایی و بی احتیاطی در حمل یخچال ممکن است به آن ها آسیب برساند.

همچنین در قسمت پایینی یخچال قطعه‌ای به نام درایر وجود دارد که جنس لوله‌های آن مسی بوده و نسبت به ضربه بسیارحساس است. پس در هنگام جابجایی مراقب ضربه‌های احتمالی به یخچال باشید و اصول جابجایی ایمن را رعایت کنید.

علائم خالی شدن گاز یخچال

علائم خالی شدن گاز یخچال

همانطور که قبلا توضیح دادیم، سیکل گردش گاز مبرد در یخچال یک سیکل بسته و پلمپ می‌باشد که در صورت وجود نشتی می تواند در زمان چند ساعت تا چندین ماه خالی شود.
خالی یا کم شدن گاز یخچال علائم و نشانه هایی دارد که در صورت مشاهده باید جهت انجام شارژ گاز اقدام نمایید. البته باید بدانید وجود این علائم میتواند نشانه مشکل دیگری باشد که برای تشخیص آن باید از متخصص کمک بگیرید.

هشدار! مراقب شارژ گاز غیر اصولی باشید!

قبل از درخواست کارشناس برای شارژ گاز یخچال باید درباره این خدمت مهم و پرهزینه بیشتر بدانید.

آیا می دانید شارژ گاز اصولی یخچال مراحل مختلفی دارد که در صورت انجام نشدن هر یک از آن ها یخچال شما با مشکل مواجه خواهد شد؟

1.کم شدن سرمای یخچال فریزر

سرد نکردن یخچال فریزر می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که یکی از آن ها مشکلات گازی در یخچال فریزر است.

توجه داشته باشید اگر کمپرسور یخچال فریزر شما کار نمی کند و یا در پس از کارکرد چند ساعته متوقف می شود احتمال مشکل گازی وجود ندارد بلکه سرد نکردن یخچال شما دلایل دیگری دارد.

اما اگر کمپرسور یخچال فریزر شما تمام مدت کار می‌کند ولی یخچال فریزر گرم شده و توانایی سرما سازی ندارد، احتمال دارد به دلیل نشت گاز و خالی شدن گاز یخچال باشد.

2.سرد شدن کندانسور

همانطور که گفته شد گاز مبرد در قسمت کندانسور گرمای خود را از دست می‌دهد پس کویل‌های کندانسور باید گرم باشند. هر چند کندانسور دارای دو سری لوله رفت و برگشت است که یکی از این مسیر ها دارای گاز سرد و دیگری گرم هستند.

همچنین بررسی سرد شدن کندانسور در صورتی امکان پذیر است که کندانسور یخچال شما از نوع مسطح بوده و از نوع پاکتی نباشد.

کندانوسر های پاکتی در داخل یخچال تعبیه شده و به دلیل فشردگی، سرد یا گرم بودن لوله های آن، توسط کاربر غیر حرفه ای امکان پذیر نیست.

اما اگر به کویل‌های کندانسور پشت یخچال دسترسی دارید می‌توانید با دست آن را بررسی کنید اگر متوجه شدید لوله های رفت و برگشت کندانسور، هر دو، سرد است، احتمالا گاز یخچال خالی شده است.

3.استشمام بوی نامعمول و نامطبوع

عمومی ترین نشانه نشت گاز یخچال که اغلب کاربران متوجه آن می شوند، استشمام بوی نامعمول و نامطبوع از یخچال فریزر است.

البته این بو وقتی شدید و قابل احساس می شود که نشت گاز بسیار زیاد بوده و گاز یخچال به صورت ناگهانی خالی شود. در صورتی که نشت گاز یخچال کم باشد، چون گاز یخچال در مدت زمان بسیار طولانی خالی می شود، شما بویی احساس نخواهید کرد و تنها متوجه کم شدن سرمای یخچال خواهید شد.

اما اگر بوی عجیبی از یخچال احساس یم کنید که برایتان آشنا نیست، به احتمال خیلی زیاد، با نشت شدید گاز یخچال مواجه بوده و بهتر است پس از اطمینان از تهویه مناسب محیط، با یک متخصص جهت شارژ گاز تماس بگیرید.

4.کارکردن دائم کمپرسور

هرچند شاید شما به علت کم صدا یا بی صدا بودن کمپرسور یخچال متوجه کارکرد و استراحت آن نشوید، کمپرسور یخچال فریزر ها دائما کار نمی کنند.

کمپرسور یخچال شروع به کار کرده تا دمای یخچال را به دمای مورد نظر شما برساند و پس از آن خاموش شده تا مجددا با افزایش دما، دستور روشن شدن را دریافت کند.

کارکرد یکسره کمپرسور یخچال منجر به سرمای بی نهایت برای یخچال و فریزر خواهد شد به طوری که در فریزر همه چیز یخ زده و یخچال نیز مانند فریزر یخ خواهد زد.

اگر با وجود کارکرد دائم کمپرسور، این اتفاق نمی افتد و به نظر می رسد دمای یخچال فریزر مطلوب است و حتی مقداری افزایش یافته و گرم شده است، یعنی مشکلی وجود دارد.

نشت گاز به این معنی ست که یخچال فریزر با وجود تشخیص دما و کارکرد کمپرسور و تمامی قطعات یخچال، قادر به خنک کردن یخچال نیست یا مقدار گاز به قدری کم شده که کمپرسور مجبور است بیش از مقدار استاندارد کار کند.

کارکرد دائم کمپرسور، استهلاک این قطعه مهم را به همراه داشته و خرابی زود هنگام موتور و دیگر قطعات را به دنبال دارد. پس اگر احساس می کنید موتور یخچال یکسره کار میکند، حتی اگر دمای یخچال فریزر مطلوب است، ساده از آن عبور نکرده و برای رفع مشکل اقدام کنید تا از هزینه های بیشتر در آینده جلوگیری شود.

5.داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور

با توجه به اینکه در صورت کم شدن یا تمام شدن گاز یخچال، یا اساسا مشکلات گازی، موتور یخچال برای ایجاد سرمای مطلوب و مورد نیاز، به صورت یکسره یا برای مدت طولانی کار می کند، طبیعی ست که بسیار داغ شود.

پس اگر احساس می کنید کمپرسور یخچال شما بیش از اندازه داغ است این می تواند نشانه وجود مشکلات گازی یا تمام شدن گاز یخچال شما باشد.

کارکرد دائم یا طولانی مدت موتور یخچال، استهلاک این قطعه مهم را افزایش داده و طول عمر آن را کاهش می دهد. پس اگر احساس می کنید موتور یخچال شما به قدری داغ شده است که دست را می سوزاند به سرعت جهت بررسی و رفع مشکل اقدام نمایید.

روش‌های نشت‌یابی گاز یخچال

همان طور که گفته شد، این باور که گاز یخچال تمام می شود و پس از تمام شدن گاز یخچال تنها کافی ست یخچال را شارژ گاز کرد تا مشکل برطرف شود، باور غلطی ست.

در واقع مهم ترین مرحله در شارژ گاز یخچال، پیدا کردن نشتی یا اصطلاحا نشتی یابی و سپس برطرف کردن نشتی ست و شارژ گاز یا وارد کردن گاز به داخل لوله های یخچال مرحله پایانی و ساده شارژ گاز است. مراحل نشتی یابی و رفع نشتی هستند که نیاز به تجربه، مهارت و تخصص دارند و در صورت انجام نشدن یا انجام شدن نادرست مشکل یخچال را برطرف نخواهند کرد.

اگر نشتی به درستی تشخیص داده نشده و یا به درستی برطرف نشود، مشکل یخچال مجددا به وجود خواهد آمد. حال ممکن است پس از مدت زمان کوتاه چند هفته ای یا در مدت زمان طولانی مثلا در فاصله چندین ماه، مشکل مجددا بروز کرده و در واقع، گاز یخچال مجددا خالی شود.

همانطور که گفته شد، یافتن نشتی گاز در یخچال فریزر بسیار تخصصی ست. معمولا نشت گاز در سیکل تبرید در محل اتصالات اتفاق می افتد و معمولا محل نشت چرب می‌ شود زیرا همراه مبرد، روغن نیز خارج می‌گردد. البته ممکن است نشت گاز از قسمت های دیگر سیستم تبرید بوده و هیچ نشانه ای نیز نداشته باشد.

یک متخخص با استفاده از روش‌های زیر می‌تواند محل نشت گاز را تشخیص دهد.

1.استفاده از کف صابون

متداول‌ترین روش نشت‌یابی استفاده از محلول کف است. در این روش در محل‌های مشکوک محلول کف صابون قرار می‌دهیم. در قسمت هایی که کف حباب می کند یعنی نست گاز وجود دارد و اگر هیچ حبابی تولید نشود، محل مورد نظر نشتی ندارد.

البته این روش در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد که بتوان محل شنتی را به صورت حدودی مشخص کرد. اگر محدوده نشتی مشخص نباشد، امکان این وجود ندارد که متخصص در سرتاسر سیکل گازی و لوله ها از کف صابون استفاده کند و منتظر تولید حباب بماند.

2.استفاده از مشعل هالید

مشعل هالید مشعل ساده ‌ای ست که شعله‌ای آبی رنگ و بدون دود دارد. این شعله وقتی مواد فریونی به همراه هوا وارد محفظه آن شود، به رنگ سبز درمی‌آید. با نزدیک کردن مشعل به محل مشکوک و مشاهده رنگ سبز میتوان محل نشتی را تشخیص داد.

البته این روش در بین متخصصان تعمیر یخچال، حداقل در ایران، رایج نیست و متخصصین تعمیر یخچال از روش های دیگری استفاده می کنند.

3.نشت‌یاب الکترونیکی

نشت‌یاب الکترونیکی یک دستگاه الکترونیکی حساس و بسیار دقیق است. این دستگاه وقتی در مجاورت ماده فریونی قرار می‌گیرد صدای بوقی شبیه آژیر ایجاد می‌کند. البته این دستگاه یکی از روش های پیشرفته تشخیص نشتی گاز در یخچال فریزر ها ست و در ایران وجود ندارد.

در نتیجه متخصصین تعمیر یخچال از این روش برای نشتی یابی استفاده نمی کنند.

4.نشتی یابی بر اساس تجربه تکنسین

همانطور که گفتیم شارژ گاز یخچال یک کار تخصصی ست و به مهارت، تخصص و تجربه تکنسین نیاز دارد. تکنسین های متخصص و با تجربه، با باز کردن یخچال فریزر و مشاهده لوله ها و مسیر های گازی و نشانه های موجود، و با استفاده از تجربه قبلی، محل نشتی گاز را تشخیص می دهند.

مثلا برخی از یخچال فریزر ها اغلب در قسمت های به خصوصی، مثلا در لوله های دور در، دچار نشتی می شوند یا برخی دیگر از قسمت های اتصالات یا اواپراتور دچار نشتی می شوند که متخصص با تجربه به این موارد آگاه است و سریعا مشکل را شناسایی می کند.

شارژ گاز یخچال

شارژ گاز یخچال

شارژ گاز یخچال از خدمات تعمیرات یخچال است که پس از مواجه با شمکلات گازی یخچال نیاز به انجام آن وجود دارد. شارژ گاز یخچال فرآیند برطرف کردن نشتی یا کیپی لوله های گاز یخچال از طریق جوش دادن یا تعویض قطعات، شستشوی سیکل، تعویض درایر، فشار، وکیوم و در نهایت تزریق گاز مناسب یخچال و به مقدار مناسب به یخچال فریزر است.

این عملیات که یکی از تخصصی ترین تعمیرات مربوط به یخچال فریزرهاست توسط متخصص آموزش دیده و با تجربه انجام می شود و برخلاف باور برخی که فقط تزریق گاز به یخچال است شامل مراحل پیچیده ای ست که از عهده هر تکنسین تعمیراتی بر نمی آید.

برای انجام درست این فرآیند به صورتی که بتوان از یخچال فریزر برای سالیان متوالی بدون مشکل استفاده کرد، علاوه بر تجربه و تخصص، نیاز است تمامی مراحل گفته شده به دقت بالا و صحت صد درصدی انجام شود تا بتوان شارژ گاز یخچال را ضمانت کرد.

برای آشنایی بیشتر با شارژ گاز یخچال و مراحل انجام درست و اصولی آن پیشنهاد می کنیم مقاله شارژ گاز یخچال را مطالعه نمایید.

جمع بندی 

در این مقاله از فیکسی، به بررسی گاز یخچال، تاریخچه و انواع آن پرداختیم و با گاز یخچال، بوی آن و خطرات احتمالی آن آشنا شدیم. همچنین آموختیم گاز یخچال چگونه کار می کند و خالی شدن گاز یخچال چه نشانه هایی به دنبال خواهد داشت.

هدف از این مقاله، افزایش آگاهی شما عزیزان، در رابطه با گاز یخچال و علائم خالی شدن گاز یخچال بود تا بتوانید با آگاهی بیشتر اقدام به تعمیر یخچال و شارژ گاز یخچال خود نمایید.

همان طور که گفته شد، تشخیص نشتی گاز یخچال و تعمیر آن نیازمند دانش تخصصی و تجربه است. چرا که همانطور که گفته شد عیب‌های مختلف یخچال فریزر ممکن است علائم یکسان اما علت های مختلفی داشته باشند. پس در صورت بروز این مشکل برای یخچال فریزر خود حتما از یک متخصص تعمیر یخچال کمک بگیرید.

4.5/5 - (18 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

14 پاسخ

    1. سلام آرمان عزیز
      اگر گاز موتور یخچال r600 هست ترجیحا باید از همین استفاده بشه. ولی میتونید از r134 هم استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که روغن موتور رو هم باید عوض کنید.
      اگر سوال دیگه ای داشتید در خدمتتون هستیم.

  1. از کجا بفهمیم گاز یخچال تمام شده ؟ اگر فهمیدیم که تموم شده باید چه کار کنیم

    1. سلام. روزتون بخیر.
      نشانه های خارج شدن گاز یخچال در مقاله به صورت مفصل و کامل توضیح داده شده. مهمترین نشانه خالی شدن گاز یخچال اینه که موتور یخچال کار میکنه و روشنه اما یخچال فریزر سرما ندارد. بهتره برای اطمینان از خالی شدن گاز یخچال از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. فقط کافیه با ما تماس بگیرید یا فرم ثبت سفارش رو توی چند ثانیه پر کنید. متخصصین فیکسی قبل از مراجعه باهاتون تماس میگیرن و اطلاعات لازم رو در اختیارتون قرار میدن.
      ما در خدمتتون هستیم.

    1. سلام دوست عزیز؛
      سوراخ شدن لوله گاز یخچال که باعث خارج شدن گاز یخچال میشه رو باید از طریق جوش دادن یا تعویض قطعه در صورت عدم امکان رفع مشکل با جوش برطرف کرد. بعد از اون تمام مراحل شارژ گاز انجام می شه و یخچال به کارکرد عادی خودش برمی گرده.

    1. سلام
      اگر لوله بعد از خروجی کمپرسور گرم باشد و همه لوله های اواپراتور شبنم داشته باشند یعنی گاز به مقدار کافی وجود دارد.
      اگر لوله های نزدیک به موتور یخ بزنند به این معنی ست که گاز بیش از اندازه در یخچال وجود دارد. البته میزان گاز مناسب برای یخچال بر روی مشخصات یخچال نوشته می شود.

  2. سلام وقت بخیر ایا گاز یخچال بدون نشتی میتونه بی خاصیت بشه یا به اصطلاح زورش کم شه و نتونه یخچال خنک کنه

  3. سلام ببخشید اگر محفظه برفک یخچال توسط چاغو سوراخ شود و اب به درون لوله ها نفوذ کند باید چکار کرد ؟

    1. سلام دوست عزیز؛
      در این صورت رطوبت به سیکل گازی نفوذ کرده و احتمال یخ زدگی در لوله مویی و کیپ کردن آن بعد از عملیات شارژ گاز وجود دارد.در صورت کیپ شدن لوله مویی بهتر است لوله مویی تعویض یا با روش های خاص، عاری از رطوبت شود.

  4. سلام.فریزر یخچال ما از تو برفک میزنه ودرجه ی فریزر کم میشه ومواد غذایی منجمد آب میشه آیا این میتونه از تموم شدن گاز یخچال باشه ؟

    1. سلام دوست عزیز؛
      اگر قسمت کوچیکی برفک میزنه احتمال وجود مشکل گازی هست، اما اگر کل قسمت داخلی برفک داره احتمال وجود مشکل گازی کمه و احتمال مشکل برفک زدایی یا ترموستات، بسته به نوع یخچالتون، وجود داره. یخچال رو یک روز از برق بکشید و مجددا به برق وصل کنید. 24 ساعت صبر کنید تا سرماسازی انجام بشه، اگر فریزر بدون مشکل سرما ایجاد کرد، مشکل گازی وجود نداره و باید مشکل رو در سیستم برفک زدایی یا ترموستات یخچال جستجو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *