داغ شدن موتور یخچال از مسائلی ست که هرچند ممکن است در بسیاری از موارد طبیعی باشد اما موجبات نگرانی مشتریان را فراهم می کند. از این رو آگاهی از مواردی که ممکن است منجر به داغ شدن موتور یخچال شوند و همچنین اطلاع از میزان داغ بودن طبیعی موتور در مقایسه با میزان داغی بیش از اندازه و غیر طبیعی موتور یخچال می تواند به جلوگیری از خرابی این قطعه ارزشمند از یخچال کمک کند.

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

موتورها یا کمپرسورها قطعاتی هستند که به علت ماهیت و کارکرد شان، اغلب داغ هستند. موتور یا کمپرسور یخچال نیز با توجه به ماهیت و کارکرد آن، اغلب داغ است و اگر گرمای اندکی از موتور یخچال، به خصوص در هنگام کارکرد آن احساس می کنید، کاملا طبیعی است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

اما گاهی دمای کمپرسور به اندازه قابل توجهی بالا رفته و از مقدار گرمای طبیعی بیشتر می شود. این حالت نشان دهنده وجود مشکل در یکی از قطعات یخچال فریزر است و باید هر چه سریعتر تشخیص داده و برطرف شود تا به بروز مشکلات بیشتر برای یخچال و قطعات آن منجر نشود.

دمای بیش از حد کمپرسور یخچال برای مدت طولانی می تواند منجر به استهلاک موتور و یا در موارد شدیدتر سوختن موتور یخچال شما شود. ابته این مشکل ممکن است نشانه وجود مشکل در خود کمپرسور باشد اما در هر صورت باید سریعا برطرف شود تا از بروز مشکلات بیشتر و تحمیل هزینه بیشتر به کاربران جلوگیری شود.

در نتیجه بهتر است با علت های داغ شدن کمپرسور یخچال و همچنین با میزان غیر طبیعی داغ بودن موتور یخچال خود آشنا باشید تا بتوانید در هنگام بروز مشکل برای رفع هرچه سریعتر آن اقدام نمایید.

در این مقاله از فیسکی، قصد داریم با موتور یا کمپرسور یخچال و کارکرد آن آشنا شویم و علت های داغ شدن موتور یخچال را مورد بررسی کارشناسانه قرار دهیم و روش هایی ارائه دهیم تا از داغ شدن موتور یخچال خود جلوگیری کرده تا استهلاک این قطعه ارزشمند از یخچال خود را به حداقل برسانید.

موتور یخچال

موتور یخچال، به عنوان قطعه ای حیاتی در فرآیند خنک کردن، نقش اساسی در عملکرد و کارایی یخچال دارد. موتور یخچال با استفاده از یک فن و کمپرسور، هوا را به داخل فضای داخلی یخچال جابجا می‌کند تا حرارت مواد داخلی را جذب کند و سردی فضا را افزایش دهد.

همچنین، موتور یا کمپرسور یخچال با تنظیم فشار و دمای مناسب، میزان مصرف انرژی را بهینه‌سازی می‌کند. علاوه بر این، نگهداری و تعمیرات دوره‌ای این موتور ضروری است تا عمر مفید و عملکرد بهینه یخچال تضمین شود.

به طور خلاصه، موتور یخچال نقش بسیار مهمی در حفظ سرمای مواد ذخیره شده و بهره‌وری انرژی دارد، بنابراین اهمیت مراقبت و نگهداری منظم آن از بیانی قابل اغماض نیست.

داغ شدن موتور یخچال

برای پاسخ به این سوال باید با کارکرد موتور آشنا باشیم:

موتور یا کمپرسور یخچال وظیفه حمل ونقل گاز سرمازا (مبرد) را بر عهده دارد. موتور یخچال از طریق لوله ای به نام لوله رانش (لوله رفت)، گاز را به سمت جلو هدایت میکند و از طریق یک لوله دیگر بنام لوله مکش(برگشت)، گاز یخچال را مجددا جذب می کند.

دما و فشار گاز یخچال زمانی که حرکت خود را از لوله های رانش به سمت لوله های مکش شروع می کند، با طی کردن مسیری طولانی، تغییر می کند. در اثر همین اختلاف فشار، که به صورت مداوم در یخچال و چرخه گازی تکرار می شود تا دما به دمای مطلوب برسد، گاز یخچال دائما از مایع به گاز و از گاز به مایع تبدیل می شود.

موتور یا کمپرسور یخچال مانند قلب تپنده هر موجود زنده‌ای که خون را در رگ‌های بدن به حرکت در می آورد، گاز مبرد را در لوله های سیکل مکانیکی یخچال هدایت میکند، حال هر چقدر قدرت موتور بیشتر باشد سرعت انتقال گاز هم بیشتر شده و در نتیجه موتور گرم تر می شود.

با توجه به کارکرد موتور یخچال می توان فهمید که چرا موتور یخچال همیشه گرم است.

آیا داغ شدن موتور یخچال طبیعی است؟

با توجه به مطالبی که تا کنون آموختیم در پاسخ به این پرسش باید بگوییم بله، تا حدودی داغ شدن موتور یخچال به علت کارکرد آن امری طبیعی است.

موتور یخچال برای ایجاد سرمای مورد نیاز برای سرمایش داخل یخچال، باید به طور مداوم کار کند و این فعالیت ممکن است باعث گرمایش موتور شود. اما اگر متوجه شوید که موتور به قدری داغ شده است که قابل تحمل نیست و مثلاً دست شما را می‌سوزاند، ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکلات فنی در موتور یخچال یا عیب‌های جدی در سیستم تهویه یا خنک‌کننده موتور باشد.

در این صورت، بهتر است بلافاصله مشکل را تشخیص داده و اقدامات لازم برای رفع آن را انجام دهید. یادآوری می‌شود که داغ شدن بیش از حد موتور یخچال ممکن است منجر به خرابی یا سوختن موتور شود و هزینه های زیادی را به شما تحمیل کند، بنابراین توجه به این نشانه مهم است و نیاز به بررسی و تعمیر فوری دارد.

علت داغ شدن موتور یخچال

تا به اینجا متوجه شدیم که موتور یخچال در حالت طبیعی داغ است و در صورت گرم بودن موتور یخچال جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر موتور یخچال بیش از اندازه داغ است باید به دنبال دلایل آن باشیم.

در حالت کلی می توان گفت داغ بودن بیش از حد موتور یخچال می تواند از دو عامل ناشی شود:

 1. خراب بودن موتور یخچال و داغ شدن آن در حالت کارکرد عادی
 2. فشار زیاد روی موتور یخچال و کارکرد بیش از اندازه آن به علت وجود مشکل در بخش های مختلف یخچال
مشاوره تخصصی

از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید

در ادامه به بررسی هر یک از دلایل و مشکلاتی که منجر به بروز آن ها می شوند می پردازیم:

1. خرابی موتور یخچال

خرابی موتور یخچال یکی از عوامل اصلی و مهم ترین علت داغ شدن موتور یخچال است.

وجود خرابی‌های مختلف در قطعات موتور یخچال می‌تواند باعث افزایش دمای موتور شده و در نتیجه داغی بیش از حد آن را نسبت به وضعیت معمولی نمایان کند. این خرابی‌ها ممکن است شامل مشکلات مکانیکی مانند زنگ زدگی بلبرینگ‌ها یا مشکلات الکتریکی مانند قطع یا کاهش جریان در قطعات الکتریکی موتور باشد.

اغلب خرابی موتور یخچال با گرم شدن یخچال همراه است پس در صورت مشاهده این علائم باید از یک متخصص برای تشخیص و رفع مشکل کمک بگیرید. در صورت تشخیص خرابی موتور یخچال باید موتور یخچال را تعویض کرد زیرا در اغلی موارد تعمیر موتور یخچال صرفه اقتصادی ندارد.

در ادامه به بررسی دلایلی می پردازیم که ناشی از خرابی موتور یخچال نبوده و به علت کارکرد بیش از اندازه موتور یا مشکلات دیگر رخ می دهند.

2.خراب شدن فن کندانسور یا فن پشت یخچال

در برخی از مدل های یخچال فریزر، به خصوص آن دسته از یخچال فریزرهایی که دارای کندانسور پاکتی هستند، یک فن در کنار موتور و کندانسور قرار گرفته است که فن کندانسور یا فن پشت یخچال نامیده می شود.

فن کندانسور وظیفه خنک کردن کندانسور و موتور یخچال را بر عهده دارد. اگر این فن خراب باشد یا به درستی کار نکند، موتور یخچال و کندانسور بیش از اندازه داغ می شوند.

همچنین خرابی فن کندانسور، گرم شدن بدنه یخچال را به دنبال داشته و کار نکردن طولانی مدت آن بر روی سرمایش یخچال فریزر نیز اثرگذار است.

برای بررسی خرابی فن کندانسور تنها کافی ست مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا دست خود را بر روی بدنه خارجی یخچال قرار دهید. اگر مقدار گرمای غیر عادی احساس می کنید احتمال خرابی فن کندانسور وجود دارد.
 2. حال یخچال را به شمت جلو بکشید.
 3. برای بررسی وجود فن کندانسور تنها کافیست نوع کندانسور یخچال را تشخیص دهید. اگر لوله های در هم تنیده سیاه رنگ که پشت یخچال را پوشانده اند مشاهده نمی کنید، کندانسور یخچال شما از مدل پاکتی بوده و دارای فن می باشد.
 4. فن را در اطراف موتور پیدا کنید و مطمئن شوید کار می کند.
 5. کار نکردن فن پشت یخچال ممکن است بر اثر خرابی فن، مشکلات سیم کشی یا مشکلات مربوط به برد یخچال باشد.

3. کثیف بودن لوله های کندانسور

لوله‌های کندانسور، به خصوص کندانسور های پاکتی، در بیرون از یخچال و در مجاورت هوا قرار دارند و مستعد جذب گرد و خاک و سایر آلاینده ها هستند.

گرد و غبار روی کندانسور مانند یک عایق عمل کرده و اجازه تبادل گرما با محیط بیرون را نمی دهد. در این صورت علاوه بر گرم شدن موتور و کندانسور یخچال به علت عدم تبادل هوا با محیط، به علت کاهش توان سرماسازی یخچال، موتور یخچال بیشتر از مقدار عادی کار می کند که سبب گرم شدن بیش از اندازه آن می شود.

پس توجه داشته باشید که به خصوص در صورت وجود کندانسور پاکتی، حتما پشت یخچال و کندانسور یخچال را مرتبا تمیز کنید. برای تمیز کردن کندانسور از جاروبرقی و یک فرچه استفاده کنید و برای حفظ ایمنی یخچال را خاموش کرده و از دستمال خیس استفاده نکنید.

4. باز ماندن درب یخچال فریزر

باز ماندن درب یخچال فریزر می‌تواند یکی از عواملی باشد که منجر به کارکرد بیش از حد و داغ شدن موتور یخچال شود.

هنگامی که درب یخچال فریزر به طور کامل بسته نشود، هوای گرم از محیط خارجی وارد داخل یخچال فریزر می‌شود و باعث افزایش بار خنک‌کنندگی موتور می‌گردد تا دمای داخل یخچال فریزر را به حد مطلوب برساند. این فرایند باعث کارکرد بیش از حد موتور می‌شود و در نتیجه داغی بیش از حد موتور را در پی خواهد داشت.

برای جلوگیری از این مشکل، باید اطمینان حاصل کرد که درب یخچال فریزر به طور کامل بسته شود و برای اطمینان از این موضوع، بهتر است هنگام نصب و تنظیم پایه های یخچال، پایه های جلویی را اندکی بلندتر تنظیم کرد تا درب یخچال به صورت سهوی باز نماند و با رها کردن درب یخچال بسته شود.

5. خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر

خرابی لاستیک دور درب یخچال می‌تواند یکی از عواملی باشد که منجر به داغ شدن موتور یخچال شود. وجود خرابی در لاستیک دور درب یخچال ممکن است باعث تبادل هوا بین محیط داخلی و خارجی یخچال شود و در نتیجه، موتور یخچال باید به طور مداوم برای کمک به حفظ دمای مطلوب در داخل یخچال فعالیت کند.

این مشکل، منجر به فعالیت بیش از حد موتور شده و باعث داغ شدن موتور یخچال می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، لازم است که لاستیک درب یخچال به طور منظم بررسی و در صورت وجود هر گونه خرابی، به موقع تعمیر یا در صورت لزوم تعویض شود.

6. قراردادن مواد غذایی بیش از حد در یخچال فریزر

قرار دادن مواد غذایی بیش از حد در یخچال فریزر می‌تواند یکی از عواملی باشد که منجر به کارکرد بیش از حد موتور و داغ شدن موتور یخچال شود. زمانی که مواد غذایی بیش از اندازه در فضای داخل یخچال قرار می‌گیرند، مسیر جریان هوای سرد در داخل یخچال از طریق فن های یخچال ممکن است مسدود شود و این باعث می‌شود که موتور یخچال بیش از حد فعالیت کند تا دمای مطلوب را حفظ کند.

همچنین، مواد غذایی بیش از حد می‌توانند گردش هوای سرد در داخل یخچال را محدود کنند که در نتیجه، موتور یخچال باید به طور مداوم برای حفظ دمای مطلوب کار کند و این باعث افزایش بار خنک‌کنندگی و داغ شدن بیش از حد موتور می‌شود.

بنابراین، به منظور جلوگیری از این مشکل، توصیه می‌شود که مواد غذایی به میزان مناسب و متناسب با ظرفیت یخچال در آن قرار داده شوند تا جریان هوا در داخل یخچال را مسدود نکنند و بار خنک‌کنندگی موتور را افزایش ندهند.

7. قرار دادن یخچال فریزر در محیط نامناسب

قرار دادن یخچال فریزر در محیط نامناسب مثل محیط همراه با رطوبت و گرما می‌تواند یکی از عواملی باشد که منجر داغ شدن موتور یخچال شود.

وجود رطوبت و گرمای بیش از حد در محیط بیرونی یخچال می‌تواند باعث افزایش دما و همچنین افزایش بار خنک‌کنندگی موتور یخچال شود، زیرا موتور باید برای کاهش دمای داخل یخچال بیشتر تلاش کند. این باعث افزایش فعالیت و مصرف انرژی موتور می‌شود و در نتیجه، به داغ شدن بیش از حد موتور یخچال منجر می‌شود.

بنابراین، به منظور جلوگیری از این مشکل، توصیه می‌شود که یخچال فریزر در محیطی با دمای مناسب و خشک قرار گیرد و از قرار دادن آن در محیط همراه با رطوبت و گرما پرهیز شود.

8. خراب بودن رله استارت و یا خازن موتور

رله استارت و خازن موتور را می توان از قطعات موتور یخچال به حساب آورد که خرابی آن ها بر روی کارکرد موتور اثرگذار بوده و داغ شدن موتور یخچال را به دنبال خواهد داشت.

9. کمبود گاز یخچال

کمبود گاز در یخچال می‌تواند یکی از عواملی باشد که منجر به کارکرد بیش از حد و داغ شدن موتور یخچال شود.

گاز موجود در یخچال برای فرآیند سرمایش داخل فضای داخلی یخچال لازم است. اگر در یخچال به دلیل نشتی لوله ها، کمبود گاز رخ دهد، این موضوع موجب کاهش کارایی سیستم سرمایشی می‌شود و موتور یخچال باید بیشتر حتی در مواردی یکسره کار کند تا دمای فضای داخلی یخچال را به حد مطلوب برساند. این باعث افزایش بار خنک‌کنندگی موتور و در نتیجه داغ شدن موتور یخچال می‌شود.

علاوه بر این، کمبود گاز می‌تواند به علت کاهش فشار در سیستم سرمایشی، باعث افزایش دمای موتور شود. بنابراین، در صورت مشاهده نشانه‌هایی مانند کاهش سرمایش یخچال یا گرم شدن بیش از حد موتور یخچال، بهتر است به یک تکنسین متخصص مراجعه کنید تا کمبود گاز را تشخیص داده و مشکل را برطرف کند.

10. کیپی لوله مویی یا فیلتر درایر

علت داغ شدن موتور یخچال ممکن است کیپی لوله های یخچال و اختلال در سیستم گازی یخچال باشد.

کیپی لوله های یخچال که اغلب در لوله مویی رخ می دهد به معنی نشت روغن به درون سیکل گازی و بسته شدن مسیر گاز یخچال است. که به دلیل ایجاد اختلال در گردش گاز یخچال، کارکرد بیش از حد موتور یخچال و در نتیجه داغ شدن بیش از اندازه آن را  به دنبال خواهد داشت.

فیلتر درایر رطوبت اضافه داخل سیکل و یا هرگونه ناخالصی موجود در سیکل گازی را فیلتر می کند و در صورت بسته بودن این فیلتر یا خرابی آن و نشت رطوبت و آلودگی به سیکل گازی، کاهش سرما در نتیجه کارکرد بیش از حد موتور و داغ شدن موتور یخچال را به دنبال دارد.

11. خراب شدن قطعات الکترونیکی

ترموستات، برد الکترونیکی، سنسور و دیگر قطعات الکترونیکی مصرفی یخچال، قطعاتی هستند که در صورت خرابی روند سرماسازی یخچال را مختل کرده و ممکن است کارکرد بیش از حد موتور یخچال را به دنبال داشته باشد.

12. برفک زدن یخچال و مشکلات برف زدایی

وجود برفک در یخچال یا مشکلات در سیستم برفک زدایی یخچال می‌تواند یکی از عواملی باشد که منجر به کارکرد بیش از حد موتور داغ شدن موتور یخچال شود.

وجود برفک یا یخ درون یخچال ممکن است باعث مسدود شدن لوله‌ها یا کانال‌های هوایی داخلی یخچال شود که این موضوع باعث کاهش جریان هوای سرد و افزایش بار خنک‌کنندگی موتور یخچال می‌شود. این باعث افزایش فعالیت موتور می‌شود تا بتواند دمای داخل یخچال را به حد مطلوب برساند که در نتیجه، موتور بیش از حد کار می‌کند و گرم می‌شود.

برای جلوگیری از این مشکلات، لازم است برفک زدایی یخچال به صورت منظم و با استفاده از روش‌های صحیح و مناسب صورت گیرد و همچنین سیستم برفک زدایی و قطعات مرتبط با آن باید به صورت صحیح عمل کنند.

13.عمر بالای یخچال فریزر

هر یخچالی دارای عمر مفیدی است و با گذشت زمان و استفاده مداوم، قطعات داخلی آن ممکن است خراب شوند یا کارایی آنها کاهش یابد. در صورتی که یخچال دچار خرابی‌های مکانیکی یا الکتریکی شود، موتور یخچال باید بیشتر کار کند تا عملکرد مطلوب را حفظ کند. این افزایش فعالیت موتور ممکن است باعث افزایش بار خنک‌کنندگی و در نتیجه داغ شدن موتور یخچال شود.

همچنین، با گذشت زمان و استفاده مداوم، راندمان سیستم خنک‌کننده یخچال نیز کاهش می‌یابد که می‌تواند منجر به افزایش فعالیت موتور و در نتیجه داغ شدن موتور یخچال شود.

اگر موتور بیش از حد داغ شود چه اتفاقی می افتد؟

 1.  تجزیه شیمیایی گاز سرماساز و روغن
 2. سیاه شدن روغن موتور در طولانی مدت و صدمه زدن به کندانسور و لوله مویی و فیلتر درایر و اواپراتور
 3. سوختن موتور

پیشگیری از داغ شدن موتور

 • فاصله یخچال با دیوار را حفظ کنید تا هوا بتواند به راحتی در پشت یخچال فریزر جریان داشته باشد.
 • لوله های کندانسور که در پشت یخچال قرار دارند را مرتب تمیز کنید.
 • درب یخچال را بیش از حد باز و بسته نکنید.
 •  مواد غذایی داغ را دورن یخچال قرار ندهید.
 • از سالم بودن لاستیک دور درب یخچال اطمینان حاصل کنید.
 • یخچال فریزر را در محیط گرم و مرطوب قرار ندهید.

نتیجه گیری

داغ شدن موتور یخچال ممکن است نشانگر مشکلات جدی باشد که نیاز به توجه و تعمیرات فوری دارد هرچند گرم بودن موتور یخچال طبیعی ست.

داغ شدن موتور یخچال ممکن است از عوامل مختلفی مانند خرابی موتور یخچال، قرار دادن بیش از حد مواد غذایی در یخچال، مشکلات گازی یا اختلال در سیستم سرمایشی و برفک زدایی ناشی شود. از این رو، رعایت نکات نگهداری، انجام تعمیرات دوره‌ای و در صورت مشاهده هر گونه نشانه غیر عادی، مراجعه به تکنسین متخصص تعمیر یخچال ضروری است.

4.7/5 - (4 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

12 پاسخ

 1. با سلام وقت شما بخیر موتور یخچال ما داغ میکنه خیلی زیاد ولی داره کار میکنه این موضوع مشکلی داره؟

  1. سلام دوست عزیز، وقت شما هم بخیر
   کمپرسور یا موتور یخچال با توجه به کارکردی که داره معمولا داغه ولی اگه یخچال فریزرتون، فن کندانسور یا فن موتور داره باید این فن ها وقتی موتور کار میکنه روشن باشن. اگه این فن ها کار نمیکنن مشکل از این فن هاست.

 2. سلام مرسی و تشکر از سایت و راهنمایی عالیتون… اگر موتور زیاد از حد داغ کنه به طوری که بدون فرمان گرفتن از ترموسات بعد از ده دقیقه ‌کارکردخاموش کنه و بیست دقیقه بعد دوباره روشن کنه و عمل یخ زدن صورت نگیره و یک سره هم کردیم موتور را بعد ده دقیقه کار کردن از داغی زیاد از حد خاموش میکنه… اگر آمپر بکشه تا چه حد مجازه؟ و موتور در حالت سوختنه؟اگر هم آمپر زیاد نکشه آیا از همان گرفتن لوله مویی هستش؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   خوشحالیم که محتوای سایت فیکسی براتون مفید بوده.
   اینکه یخچال چقدر آمپر بکشه به نوع موتور بستگی داره اما میشه گفت اغلب موتورها باید نهایتا 1.5 تا 1.6 آمپر برق بکشند. گرم شدن موتور و خاموش شدن اون ارتباطی به گرفتگی لوله مویی نداره. اگر موتور بعد از چند دقیقه کار خود به خود خاموش میشه به احتمال خیلی زیاد آمپری که میکشه بالاتر از حد مجاز برای موتوره که به این معنیه که احتمالا سیم پیچ موتور خراب شده.

  1. سلام دوست عزیز؛
   موتور یخچال وقتی کار می کنه داغ میشه و تا حدی این داغ بودن طبیعیه. اما اگر به اندازه ای داغ باشه که دستتون رو بسوزونه، فن کندانسور در صورت وجود باید بررسی بشه، همچنین بررسی بشه که موتور یکسره کار می کنه یا استراحت هم داره. روشن کردن پنکه پشت یخچال می تونه راه حل موقتی باشه ولی راه حل دائمی نیست و اگر مشکلی وجود داره باید برطرف بشه.

 3. سلام بابت اطلاعات خوب سایتتون خیلی ممنونم
  یخچال فریزرهای قدیمی بعد از استارت اول موتور با رسیدن به دمای تنظیمی خاموش شده ولی موقع اتومات کردن ترموستات عمل کرده ولی موتور دیگه روشن نمیشه و داغ میکنه دلیل این اتفاق چی میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز؛
   در حالتی که موتور روشن نمیشه ایراد یا از فرمان دهنده که ترموستات است می تواند باشد یا از موتور و رله اورلور آن.این قطعات باید به صورت جداگانه تست شوند.

 4. سلام ممنون از مطالب مفیدتون اسباب کشی داشتم بعد ۱۵ روز یخچال زدم به برق وقبلش پشتشو (کندانسور روتمیز کردم) الان یه چندساعت روشنه ودماشو تتظیم کردم میبینم خیلی گرم شده کمپرسور طبیعی هستش؟دمای یخچال رو باچه وسیله ای اندازه بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   کمپرسور یخچال برای رسیدن یه دمای مطلوب بعد از چندین ساعت خاموش بودن، ناچاره یکسره کار کنه تا دما رو پایین بیاره. حتی تا 12 ساعت ممکنه یکسره کار کنه و به خاطر کارکرد یکسره هم کمپرسور گرم میشه و این گرم بودن کمپرسور کاملا طبیعیه و جای نگرانی نیست. برای اندازه گیری دقیق دمای یخچال فریزر هم می تونید از دماسنج استفاده کنید.

 5. سلام
  یخچال خونه ام رو بعد از اینکه به پریز برق میزنم نیم ساعت کار میکنه
  و بعد کمپرسور به شدت داغ میشه و فقط چند ثانیه روشن میشه ( یه صدای ویز غیر متعارفی میده ) و فورا خاموش میشه
  علت چی میتونه باشه ؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   به احتمال زیاد کمپرسور یا موتور یخچالتون معیوب شده، البته احتمال خرابی رله استارت و اورلود هم وجود داره که باید توسط متخصص بررسی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *