علت داغ شدن موتور یخچال

موتورها یا کمپرسورها قطعاتی از لوازم مکانیکی هستند که به علت کارکردشون اغلب داغ هستند. موتور یا در واقع کمپرسور یخچال هم دقیقا همین شرایط رو داره پس اگه گرمای کمی اطراف کمپرسور یخچال احساس می‌کنید جای نگرانی نیست.
اما گاهی دمای کمپرسور به اندازه قابل توجهی بالا میره و از مقدار گرمای طبیعی بیشتر میشه. این حالت نشون دهنده وجود مشکل در یکی از قطعات یخچال فریزره که باید هر چه سریعتر برطرف بشه.
دمای بیش از حد کمپرسور یخچال میتونه منجر به استهلاک موتور و یا حتی سوختن کمپرسور یخچال فریزرتون بشه و هزینه زیادی رو به شما تحمیل کنه.
پس بهتره با علت های داغ شدن کمپرسور یخچال آشنا باشید تا بتونید برای رفع مشکل اقدام کنید.
در این مقاله قصد داریم با موتور یا کمپرسور و کارکردش آشنا بشیم و علت های داغ شدن اون رو بررسی کنیم. در نهایت روش هایی ارائه میدیم تا از داغ شدن موتور جلوگیری کنید.

اگر تمایل دارید بدانید علائم سوختن موتور یخچال چیست روی لینک لیک کنید.

?اگر نیاز به تعمیر موتور یخچال دارید شماره خود را ثبت کنید تا کمتر از 1 دقیقه دیگر با شما تماس بگیریم?

برای تعمیر یخچال در منزل کلیک کنید.

چرا موتور یا کمپرسور یخچال همیشه گرمه؟

در ابتدا بهتره با کارکرد موتور یخچال آشنا بشیم تا بفهمیم چرا کمپرسور یخچال همیشه گرمه. و علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟
موتور یا کمپرسور وظیفه حمل ونقل گاز سرمازا (مبرد) رو بعهده داره. یعنی از طریق یک لوله بنام لوله رانش (لوله رفت)، گاز رو به سمت جلو هدایت میکنه و از طریق یک لوله دیگر بنام لوله مکش(برگشت)، همون گاز رو جذب میکنه.
گاز زمانی که از لوله رانش، حرکت خودش رو به سمت لوله مکش شروع میکنه، مسیر طولانی رو طی میکنه و دما و فشارش در طول مسیر تغییر میکنه. در اثر همین اختلاف فشار از گاز به مایع و دوباره از مایع به گاز تبدیل میشه. این چرخه به صورت دائم در یخچال فریزر تکرار میشه.
البته موتور وظیفه دیگری هم داره و اون اینه که گاز ورودی از لوله ساکشن (برگشت) رو متراکم و سپس اجازه ورود گاز سرمازا به لوله رفت رو صادر میکنه.
موتور یا کمپرسور یخچال مثل قلب تپنده هر موجود زنده‌ای که خون رو در رگ‌های بدن به حرکت در میاره، گاز مبرد رو در لوله های سیکل مکانیکی یخچال هدایت میکنه، حال هر چقدر قدرت موتور بیشتر باشه سرعت انتقال گاز هم بیشتر می شه.

علت داغ شدن کمپرسور یخچال

پس متوجه شدیم که:

 • فعالیت موتور برای تولید سرما خیلی زیاده و طبیعتا در اثر این حجم از فعالیت و تکاپو موتور دمای بیشتری نسبت به محیط پیدا میکنه و داغ میشه.
 • و زمانی که گاز مبرد درون موتور متراکم می شه جنبش ملوکولی گاز هم بیشتر شده و این جنبش گرما ایجاد میکنه.
  قبل از اینکه به موضوع اصلی برگردیم بد نیست کمی هم با کندانسور یخچال فریزر آشنا بشیم چون در ادامه به آن احتیاج پیدا می کنیم.

کندانسور یخچال فریزر و داغ شدن موتور یخچال

کندانسور لوله بلند و مارپیچی است که به لوله رفت موتور متصل میشه. گاز مبرد از همین کندانسور مسیر خودش رو شروع میکنه و در حین عبور از این لوله با از دست دادن گرما به مایع تبدیل می شه.
گاز در حین رد شدن از لوله کندانسور حرارت خودش رو به محیط اطراف یخچال میده و در نتیجه خنک و در نهایت به مایع تبدیل میشه.
پس بخش اصلی لوله کندانسور در محیط بیرونی یخچال قرار گرفته تا بتونه به راحتی این تبادل حرارت رو داشته باشه.

اگر نمی‌دانید کندانسور یخچال چیست کلیک کنید.

علت داغ شدن کندانسور یخچال

حال که با کارکرد موتور و کندانسور آشنا شدیم به علت های داغ شدن موتور یا کمپرسور می‌پردازیم.

1. خراب شدن فن کندانسور یا موتور

فن کندانسور وظیفه خنک کردن گاز داخل لوله ها رو بعهده داره و اگه به هر دلیلی خراب بشه یا حتی نتونه با سرعت مناسب گردش کنه، گاز سرمازا از شرایط استاندارد خودش خارج و شروع به داغ شدن میکنه و باعث و علت داغ شدن موتور یخچال می شه.

2. کثیف بودن لوله های کندانسور

همونطور که متوجه شدید لوله‌های کندانسور در بیرون از یخچال و در مجاورت هوا قرار دارن. به مرور زمان گرد و خاک و آلودگی روی این لوله‌ها میشینه و مثل عایق عمل میکنه و اجازه تبادل حرارتی با محیط بیرون رو به کندانسور نمیده. در نتیجه موتور نمیتونه گرماش رو از دست بده و شروع به گرم شدن می کنه.

3. باز ماندن درب دستگاه

زمانی که درب دستگاه به مدت طولانی باز بمونه و یا بیشتر از حالت معمول باز و بسته بشه، موتور برای جبران سرمای از دست رفته مجبور می شه زمان بیشتری کار کرده و در نتیجه بیش از اندازه داغ می شه.

4. لاستیک دور درب یخچال فریزر

اگه لاستیک دور درب کیفیت و چسبندگی خودش رو از دست بده یا پاره بشه و یا حتی به درستی تمام درب رو پوشش نده، سرما به راحتی از دستگاه خارج می شه. در این شرایط موتور دائما و بدون استراحت کار می‌کنه و در نتیجه حرارت موتور افزایش پیدا می کنه.

5. قراردادن مواد غذایی زیاد در یخچال فریزر

 علت داغ شدن موتور یخچال می تواند مواد غذایی باشد. در محیط یخچال هوا همواره در حال گردشه. حال بنظر شما اگه یخچال پر از مواد غذایی باشه جایی برای گردش سرما در داخل دستگاه می مونه؟
مسلما خیر و در نتیجه کارکرد موتور زیاد می شه و کاهش راندمان تولید سرما و داغ شدن موتور رو به دنبال داره.

6. قرار دادن یخچال فریزر در محیط نامناسب

کار یخچال تولید سرما ست ،حال اگه در مجاورت گرما یا نور آفتاب قرار بگیره زمان رسیدن به سرمای لازم بیشتر می شه و موتور شروع به داغ شدن می کنه.

7. خراب بودن رله استارت و یا خازن موتور

رله استارت وظیفه روشن و خاموش کردن موتور رو به عهده داره و اگه این قطعه به هر دلیلی دچار مشکل بشه، موتور دیگه توانایی روشن شدن (استارت اولیه) رو نداره و با بالا رفتن آمپر برق، تحت فشار قرار می گیره در نتیجه دماش بالا می ره.
خازن موتور با کاهش میزان آمپر مصرفی موتور در هر بار روشن شدن، راندمان و عمر مفید دستگاه رو بالا می بره. اگه این خازن خراب بشه موتور به روز های پایانی عمر خودش نزدیک تر می شه.

8. کمبود گاز داخل سیکل مکانیکی

اگه لوله‌های یخچال دچار نشتی و یا روغن موتور وارد سیکل گازی بشه، کمپرسور بدون وقفه کار می‌کنه. این اتفاق نه تنها هیچ فایده ای برای تولید سرما نداره بلکه باعث می شه موتور بیشتر از ظرفیت خودش کار کرده و داغ بشه.

9. کیپ کردن لوله مویی یا فیلتر درایر

علت داغ شدن موتور یخچال فیلتر هم می تواند باشد. فیلتر درایر رطوبت اضافه داخل سیکل و یا هرگونه ناخالصی موجود در سیکل گازی رو به خودش می‌گیره و این ممکن است در دراز مدت رفت وآمد گاز از این فیلتر رو به چالش بکشد و با مشکل مواجه کنه.
حتی ممکنه این مواد اضافی داخل سیکل، باعث آلوده شدن یا کیپ شدن لوله مویی بشن که در این حالت موتور تحت فشار قرار گرفته و حرارتش بالا می ره.

10. خراب شدن قطعات الکترونیکی

ترموستات، برد، سنسور و دیگر وسیله های مصرفی یخچال، قطعاتی هستند که در صورت خرابی روند اتوماتیک کردن دستگاه یا همان زمان استراحت موتور رو از یخچال میگیرن و نتیجه ای که حاصل می شه حرارت بیش از اندازه موتوره.

11. عمر بالای یخچال فریزر

هر چقدر عمر موتور بیشتر باشه به مراتب آمپر مصرفی موتور بالاتر میره و در نتیجه هم گرمای بیشتری توسط موتور تولید شده و هزینه مصرف برق هم بالاتر می رود.

برای تعمیر آبسردکن یخچال خود کلیک کنید.

اگر موتور بیش از حد داغ شود چه اتفاقی می افتد؟

 1.  تجزیه شیمیایی گاز سرماساز و روغن
 2. سیاه شدن روغن موتور در طولانی مدت و صدمه زدن به کندانسور و لوله مویی و فیلتر درایر و اواپراتور
 3. سوختن موتور

پیشگیری از داغ شدن موتور

 •  فاصله یخچال با دیوار رو حفظ کنید تا هوا بتونه به راحتی در پشت یخچال فریزر جریان داشته باشد.
 • لوله های کندانسور که در پشت یخچال قرار دارند رو مرتب تمیز کنید.
 •  درب یخچال رو بیش از حد باز و بسته نکنید.
 •  مواد غذایی داغ رو دورن یخچال قرار ندهید.
 • از سالم بودن لاستیک دور درب اطمینان حاصل کنید.
 • یخچال فریزر رو در محیط گرم قرار ندهید.

با هم علت داغ شدن موتور یخچال رو بررسی کردیم. با رعایت تمامی نکات فوق اگه موتور یخچال فریزرتون به صورت طولانی کار میکنه، مکررا قطع و وصل میشه و یا حتی تغییری در صدای موتور احساس میکنید حتما با متخصص تماس بگیرید.
موتور یا کمپرسور یخچال از قطعات بسیار مهم و گرون قسمت یخچال فریزرهاست پس بهتره در صورت وجود مشکل هر چه سریعتر برای رفع اون اقدام کنید.

در آخر اگر سوالی در مورد علت داغ کردن موتور یخچال دارید پایین همین مقاله بپرسید تا متخصصی فیکسی راهنماییتون کنند. اگر هم نیاز به مشاوره تلفنی و یا اعزام کارشناس دارید میتونید با ما تماس بگیرید یا درخواستتون رو تو چند ثانیه به صورت آنلاین ثبت کنید تا نزدیکترین متخصص فیکسی باهاتون تماس بگیره.

5/5 - (2 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

10 پاسخ

 1. با سلام وقت شما بخیر موتور یخچال ما داغ میکنه خیلی زیاد ولی داره کار میکنه این موضوع مشکلی داره؟

  1. سلام دوست عزیز، وقت شما هم بخیر
   کمپرسور یا موتور یخچال با توجه به کارکردی که داره معمولا داغه ولی اگه یخچال فریزرتون، فن کندانسور یا فن موتور داره باید این فن ها وقتی موتور کار میکنه روشن باشن. اگه این فن ها کار نمیکنن مشکل از این فن هاست.

 2. سلام مرسی و تشکر از سایت و راهنمایی عالیتون… اگر موتور زیاد از حد داغ کنه به طوری که بدون فرمان گرفتن از ترموسات بعد از ده دقیقه ‌کارکردخاموش کنه و بیست دقیقه بعد دوباره روشن کنه و عمل یخ زدن صورت نگیره و یک سره هم کردیم موتور را بعد ده دقیقه کار کردن از داغی زیاد از حد خاموش میکنه… اگر آمپر بکشه تا چه حد مجازه؟ و موتور در حالت سوختنه؟اگر هم آمپر زیاد نکشه آیا از همان گرفتن لوله مویی هستش؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   خوشحالیم که محتوای سایت فیکسی براتون مفید بوده.
   اینکه یخچال چقدر آمپر بکشه به نوع موتور بستگی داره اما میشه گفت اغلب موتورها باید نهایتا 1.5 تا 1.6 آمپر برق بکشند. گرم شدن موتور و خاموش شدن اون ارتباطی به گرفتگی لوله مویی نداره. اگر موتور بعد از چند دقیقه کار خود به خود خاموش میشه به احتمال خیلی زیاد آمپری که میکشه بالاتر از حد مجاز برای موتوره که به این معنیه که احتمالا سیم پیچ موتور خراب شده.

  1. سلام دوست عزیز؛
   موتور یخچال وقتی کار می کنه داغ میشه و تا حدی این داغ بودن طبیعیه. اما اگر به اندازه ای داغ باشه که دستتون رو بسوزونه، فن کندانسور در صورت وجود باید بررسی بشه، همچنین بررسی بشه که موتور یکسره کار می کنه یا استراحت هم داره. البته روشن کردن پنکه پشت یخچال راه حل دائمی نیست و اگر مشکلی وجود داره باید برطرف بشه.

 3. سلام بابت اطلاعات خوب سایتتون خیلی ممنونم
  یخچال فریزرهای قدیمی بعد از استارت اول موتور با رسیدن به دمای تنظیمی خاموش شده ولی موقع اتومات کردن ترموستات عمل کرده ولی موتور دیگه روشن نمیشه و داغ میکنه دلیل این اتفاق چی میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز؛
   در حالتی که موتور روشن نمیشه ایراد یا از فرمان دهنده که ترموستات است می تواند باشد یا از موتور و رله اورلور آن.این قطعات باید به صورت جداگانه تست شوند.

 4. سلام ممنون از مطالب مفیدتون اسباب کشی داشتم بعد ۱۵ روز یخچال زدم به برق وقبلش پشتشو (کندانسور روتمیز کردم) الان یه چندساعت روشنه ودماشو تتظیم کردم میبینم خیلی گرم شده کمپرسور طبیعی هستش؟دمای یخچال رو باچه وسیله ای اندازه بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   کمپرسور یخچال برای رسیدن یه دمای مطلوب بعد از چندین ساعت خاموش بودن، ناچاره یکسره کار کنه تا دما رو پایین بیاره. حتی تا 12 ساعت ممکنه یکسره کار کنه و به خاطر کارکرد یکسره هم کمپرسور گرم میشه و این گرم بودن کمپرسور کاملا طبیعیه و جای نگرانی نیست. برای اندازه گیری دقیق دمای یخچال فریزر هم می تونید از دماسنج استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *