روشن نشدن یخچال مشکلی ست بسیار مهم که در برخی مواقع بعد از قطع برق یا جابجایی یا شستشوی یخچال اتفاق می افتد و بسیار نگران کننده است.

ممکن است روشن نشدن به گونه‌ای باشد که حتی چراغ یخچال نیز روشن نشود و برق رسانی به صورت کلی به یخچال انجام نشود، یا چراغ یخچال روشن و برق رسانی انجام شده اما موتور یخچال روشن نشود و یخال کار نکند. در هر یک از موارد گفته شده، مشکلات مربوز به یخچال متفاوت است.

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

در این مقاله از فیکسی تمامی علت‌های روشن نشدن یخچال را بررسی خواهیم کرد. مهم نیست یخچال فریزر شما از چه برندی، قدیمی یا جدید باشد.  دلیل روشن نشدن یخچال سامسونگ، ال‌جی، جنرال الکتریک، اسنوا، دوو و همه برندها یکسان است. فقط در یخچال فریزرهایی که برد الکتریکی ندارند، خرابی این قطعه نمی‌تواند دلیل روشن نشدن دستگاه شما باشد.

این مقاله برای راهنمایی کاربران در هنگام مواجهه با این مشکل نوشته شده است. اما باید در نظر داشته باشید به غیر از معیوب بودن پریزر برق که می‌تواند توسط اشخاص بدون مهارت بررسی شود، دیگر علت‌های روشن نشدن یخچال نیاز به بررسی دقیق و عیب‌یابی حضوری یخچال توسط متخصص مربوطه دارد.

پس اگر در زمینه تعمیر یخچال فریزر تخصص و تجربه کافی ندارید، برای رفع مشکل حتما از متخصص کمک گرفته تا از بروز خطرات احتمالی برای خود و آسیب بیشتر به یخچال فریزر و ایجاد هزینه اضافی جلوگیری کنید.

مشکلات یخچال

مشکلات یخچال‌ ها می‌توانند به طور گسترده‌ای از سرد نکردن یخچال تا سرو صدای زیاد یخچال هنگام کار متنوع باشند. ممکن است با مسائلی مانند ناکارآمدی در سیستم خنک کننده، دمای غیرقابل کنترل، یا حتی نشتی آب روبه‌رو شویم.

با این حال، یکی از مشکلاتی که معمولاً به عنوان یکی از مهم‌ترین موارد مورد توجه قرار می‌گیرد، روشن نشدن یخچال است.

وقتی که یخچال روشن نمی‌شود، این می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات جدی در سیستم برقی یا الکترونیکی باشد که باید به سرعت بررسی و رفع شود. ما در ادامه این مقاله به بررسی دلایل روشن نشدن یخچال و راهکارهای مقابله با آن پرداخته ایم.

مشاوره تخصصی

از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید

روشن نشدن یخچال

روشن نشدن یخچال به این صورت اتفاق می افتد که یخچال روشن نشده و هیچ برقی وارد آن نمی شود. در این شرایط، چراغ داخل یخچال و همچنین نمایشگر یخچال نیز روشن نخواهد شد.

روشن نشدن یخچال با این شرایط، که به خصوص در هنگام جابجایی یخچال بروز می کند به علت مشکلات برق رسانی به یخچال است که سبب می شود برق به صورت کلی وارد یخچال شما نشود.

اگر جریان ورودی یخچال فریزر شما دچار مشکل شده باشد برق به هیچ عنوان به یخچال نرسیده و نمایشگر و چراغ داخل یخچال روشن نمی‌شود. در این صورت برای بررسی برق ورودی به یخچال باید از سالم بودن قسمت‌های زیر اطمینان حاصل کنید:

 • فیوز برق
 • پریزر برق
 • دو شاخه و سیم یخچال
 •  محافظ یا ترانس

ابتدا به بررسی فیوز بپردازید. مطمئن شوید فیوز آشپزخانه نپریده یا معیوب نباشد. برای اطمینان از سالم بودن فیوز لوازم برقی دیگری که در آشپزخانه وجود دارند را بررسی کنید. اگر آشپزخانه برق دارد مشکل از فیوز نیست.

سپس به بررسی پریز یا محافظ بپردازید. برای اطمینان از سالم بودن پریز و یا محافظ میتوانید از یک وسیله برقی مانند سشوار استفاده کنید. اگر سشوار کار کرد یعنی پریز و ترانس مشکلی ندارند.

سپس بررسی کنید سیم یخچال دچار پارگی یا آسیب نشده باشد. گاهی سیم یخچال با قرار گرفتن در زیر یخچال آسیب میبیند. همچنین برای تست دوشاخه و سیم میتونید از اهم متر نیز استفاده کنید.

اگر نتوانستید مشکل را پیدا کنید از یک متخصص کمک بگیرید. احتمالا سیم اصلی برق یخچال از محل اتصال به یخچال جدا شده است و باید توسط متخصص تعمیر شود.

چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند

مشکل دومی که مربوط به روشن نشدن یخچال و در واقع کار نکردن یخچال است، روشن بودن چراغ یخچال و کار نکردن یخچال است. در این شرایط، چراغ داخل یخچال روشن است و در واقع برق وارد یخچال می شود اما یخچال کار نمی کند.

دلایل این مشکل که اغلب بعد از شستن یخچال یا قطع برق اتفاق می افتد، با مشکل روشن نشدن یخچال به صورت کلی متفاوت است که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

1.خرابی برد الکترونیکی یخچال

یکی از مشکلات شایعی که می‌تواند باعث روشن نشدن یخچال، به خصوص بعد از قطعی برق شود، خرابی برد الکترونیکی یخچال است.

برد یخچال مسئول کنترل و تنظیم عملکرد قسمت های مختلف یخچال مانند دما، فعالیت کمپرسور، و سرماسازی است و خرابی آن می تواند سبب بروز مشکلات مختلف حتی روشن نشدن یخچال شود.

خرابی یکی از اجزای الکترونیکی این بردها می‌تواند به دلایل مختلفی، از جمله استهلاک قطعات تا نوسانات ولتاژ یا برق‌های ناپایدار اتفاق بی افتد که برای تعمیر نیاز به متخصص الکترونیک دارد.

تشخیص خرابی برد باید کاری تخصصی ست و نیاز به تجربه و تخصص دارد. پس برای بررسی این مشکل حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

2.خرابی موتور یا کمپرسور یخچال

یکی دیگر از مشکلاتی که می‌تواند باعث کار نکردن یخچال با وجود جریان برق شود، خرابی موتور یخچال است.

موتور یخچال یکی از قسمت‌های اساسی یخچال فریزر است که مسئولیت فشرده‌سازی و گرمایش مواد خنک‌کننده را بر عهده دارد. خرابی در این قسمت می‌تواند منجر به کار نکردن یخچال به صورت کلی شده یا سرد نکردن یخچال فریزر را به همراه داشته باشد.

خرابی موتور یخچال به دلایل مختلفی، از جمله استهلاک موتور یا نوسانات برق به خصوص در موتور های اینورتر اتفاق می افتد و باید توسط متخصص بررسی شود.

کمپرسور یخچال از قطعات گران قیمت یخچال فریزرهاست ولی با این حال در اغلب موارد تعمیر کمپرسور توصیه نمی‌شود چرا که با وجود صرف هزینه هیچ تضمینی برای سالم ماندن موتور در طولانی مدت وجود ندارد.

قبل از هرچیز بهتر است در صورت خرابی کمپرسور با متخصص تعمیر یخچال مشورت کنید.

3.خرابی رله استارت، اورلود(overload) یا خازن یخچال

اگر یخچال فریزر برق دارد و نمایشگر و چراغ داخل یخچال روشن هستند ولی موتور یخچال روشن نمی‌شود علاوه بر خرابی خود موتور، باید به بررسی قطعات مربوط به موتور مانند رله استارت، خازن و یا اورلود بپردازید.

این قطعات قسمت‌هایی هستند که عمل برق رسانی به کمپرسور یخچال را انجام داده و در صورت معیوب بودن هر کدام، برق به کمپرسور نرسیده و در نتیجه روشن نمی‌شود.

 •  رله استارت قطعه‌ای الکتریکی‌ ست که در لحظه روشن شدن موتور یا کمپرسور برق مورد نیاز آن را تامین می‌کند. اندکی پس از روشن شدن کمپرسور، رله استارت، ولتاژ سیم پیچ های شروع را قطع کرده و موتور با استفاده از سیم پیچ های موتور به کار خود ادامه می‌دهد. در صورت خرابی رله استارت برق مورد نیاز برای روشن شدن موتور تامین نشده و کمپرسور روشن نمی شود.
 •  اورلود قطعه ایست که در مدار کمپرسور قرار داشته و کمپرسور را در برابر گرمای زیاد محافظت می کند. اگر موتور یخچال بیش از اندازه گرم شود، اورلود با قطع برق کمپرسور را خاموش می‌کند و وقتی کمپرسور سرد شد اورلود مجددا وصل شده و کمپرسور روشن می شود. در صورت معیوب بودن اورلود، وقتی کمپرسور سرد است، اورلود کمپرسور را خاموش می‌کند.
 •  مورد سوم بررسی خازن استارت است. این خازن برای این در سر راه موتور قرار دارد تا در هنگام روشن شدن، موتور برق زیادی از ساختمان نکشد. خازن را بررسی کنید تا در صورت معیوب بودن تعویض شود.

4.خرابی ترموستات یخچال

البته ترموستات در همه یخچال فریزرها مورد استفاده قرار نمی گیرد و یخچال فریزرهای قدیمی از این سیستم استفاده می کنند. اما اگر یخچال شما ترموستات دارد و با وجود روشن بودن چراغ یخچال کار نمیکند و موتور یخچال روشن نمی شود، احتمال خرابی ترموستات وجود دارد.

ترموستات یخچال قطعه ایست که گرم و سرد شدن محیط داخلی یخچال را تشخیص داده و در صورت نیاز، دستور روشن و خاموش شدن کمپرسور را صادر می‌کند. اگر این قطعه معیوب باشد با بالا رفتن دمای یخچال دستور روشن شدن کمپرسور صادر نمی شود.

5.مشکلات مربوط به سیم کشی داخلی یخچال

یخچال فریزر سیم کشی پیچیده و فراوانی دارد که در داخل بدنه یخچال فریزر قرار دارد. هرگونه اختلال در این سیم ها میتواند منجر به خرابی قسمتی از یخچال فریزر شده و روشن نشدن یخچال را در پی داشته باشد.

بررسی خرابی سیم‌های یخچال بسیار تخصصی ست و نیاز به مهارت و تخصص دارد و باید توسط متخصص بررسی شود.

6.خرابی تایمر دیفراست یا یخ زدایی

با کار کردن یخچال و رسیدن محفظه یخچال به دمای مطلوب، کویل های اواپراتور دچار یخ زدگی و برفک می‌شوند. برای آب کردن این برفک در بسیاری از یخچال فریزها از تایمر استفاده می شود.

تایمر دیفراست که وظیفه تعیین زمان خاموش شدن موتور و روشن شدن هیتر المنت یخچال را برعهده دارد سبب ذوب شدن برفک های روی کویل های اواپراتور می شود.

خرابی تایمر دیفراست می تواند سبب روشن نشدن کمپرسور یخچال شود که موجب خاموش نشدن هیتر و تمام نشدن سیکل دیفراست می شود. برای رفع این مشکل باید تایمر دیفراست تعویض شود.

7.خرابی سنسور دمای یخچال

سنسور دمای یخچال مسئول اندازه‌گیری و کنترل دمای درون یخچال و فریزر است تا مطمئن شود که دما به درستی تنظیم شده و محافظت از مواد ذخیره شده درون یخچال صورت گیرد.

اگر سنسور دمای یخچال خراب باشد، ممکن است به درستی دما را اندازه‌گیری نکند و در نتیجه، عدم تشخیص صحیح دما توسط سنسور ممکن است باعث کار نکردن یخچال شود و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد.

برای رفع این مشکل، نیاز است تا سنسور دمای معیوب تعویض شود تا دمای داخل یخچال به درستی تشخیص داده شود و عملکرد یخچال به حالت عادی بازگردد.

علت روشن نشدن یخچال

علت روشن نشدن یخچال قدیمی

علت روشن نشدن یخچال های قدیمی که برد الکترونیکی ندارند ممکن است اندکی با مدل های جدیدتر که دارای قطعات مختلف و همچنین برد الکترونیکی هستند متفاوت باشد.

البته همانطور که گفته شد اگر برق وارد یخچال شما نمی شود و حتی چراغ داخل یخچال قدیمی شما نیز روشن نمی شود، باید مشکل را در برق رسانی یخچال جست و جو کنید. سیم برق در یخچال های قدیمی اغلب مستهلک شده و با اندکی جابجایی ممکن است اتصال به بدنه یخچال را از دست بدهد. پس اگر با روشن نشدن یخچال قدیمی مواجه شدید، ابتدا سیم اصلی برق یخچال را بررسی کنید.

البته قبل از آن مطمئن شوید محافظ خراب نبوده یا برق اصلی ساختمان قطع نشده باشد.

اگر چراغ داخل یخچال قدیمی شما روشن است اما یخچال کار نمی کند و موتور یخچال روشن نمی شود علت آن نرسیدن برق به یخچال نیست. در این صورت احتمالا موتور یا رله موتور معیوب شده است.

همچنین ممکن است مشکل از ترموستات یخچال شما باشد که دستور روشن شدن موتور یخچال را صادر نمی کند.

در نتیجه بسته به نوع یخچال شما و قطعات به کار رفته در آن، روشن نشدن یخچال قدیمی در حالی که چراغ داخل آن روشن است ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • خرابی موتور یخچال
 • خرابی رله استارت
 • خرابی ترموستات
 • خرابی تایمر

روشن نشدن یخچال بعد از جابجایی

توجه داشته باشید به هیچ عنوان بلافاصله پس از جایجایی، یخچال فریزر را روشن نکنید!

در هنگام جابجایی و خارج شدن یخچال از حالت عمودی، امکان دارد روغن موتور وارد سیکل گازی شده و با روشن کردن یخچال، روغن در سیکل گازی حرکت کرده و منجر به گرفتگی لوله های یخچال به خصوص لوله مویی یا خرابی یا سوختن موتور شود.

پس از جابجایی باید یخچال فریزر را حداقل به مدت 8 ساعت به صورت عمودی و ثابت نگه داشته و سپس آن را روشن کنید.

جابجایی یخچال در اسباب کشی ممکن است باعث بروز مشکل در یخچال فریزرها شود. کافیست اصولی را رعایت کرد تا احتمال بروز مشکل را به حداقل رساند. در ادامه به نکاتی که حین اسباب کشی باید رعایت کرد می پردازیم.

 • مهمترین علت در روشن نشدن یخچال پس از جابجایی بروز مشکل در سیستم گازی یخچال است. اگر حین جابجایی سیستم لوله کشی و کندانسور یخچال آسیب ببیند می تواند نشتی لوله ها را در پی داشته باشد و در نتیجه یخچال فریزر به رفع نشتی و شارژ گاز احتیاج پیدا میکند.
 • مورد بعدی گرفتگی یا کیپی در سیستم لوله کشی است. باید توجه داشته باشید که یخچال فریزر میبایست حدود ۱ ساعت قبل از اسباب کشی خاموش شود و در حد امکان عمودی حمل شود. بعد از جابجایی ترجیحا 6 تا 8 ساعت باید یخچال خاموش بماند و بعد از این زمان می توانید یخچال فریزر را روشن کنید.
 • اگر در حین جابجایی مجبور به حمل نسبتا افقی شدید زمان ثابت ماندن یخچال حتی به ۱ روز هم می رسد.

در آخر اگر تمامی موارد بالا را رعایت کردید احتمال بروز مشکل به حداقل می رسد. در صورت روشن نشدن یخچال فریزر بعد از جابجایی و رعایت نکات بالا ممکن است به موتور دستگاه آسیب وارد شده باشد.

علت روشن نشدن یخچال بعد از شستن

روشن نشدن یخچال و بروز ایرادات الکتریکی در یخچال پس از شستن یخچال از مسائل شایع در یخچال فریزرها ست. توجه داشته باشید که تمیز کردن کابین یخچال باید به گونه ای باشد که آب به داخل محفظه آن نفوذ نکند. بنابراین به هیچ عنوان داخل کابین یخچال را آب نگیرید.

برای تمیز کردن کابین یخچال تنها کافی ست با تمیز کننده مناسب و دستمال این کار را انجام دهید. شاید انجام این کار بیشتر زمان ببرد اما از بروز خرابی در دستگاه جلوگیری خواهد کرد.

درون کابین یخچال، از ساده ترین مدل ها تا جدیدترین آنها، همگی دارای قطعات الکتریکی می باشند که در صورت برخورد آب یا موجب اتصالی برق شده یا باعث مستهلک شدن قطعات آن می شود.

برای مثال قطعاتی مثل کلید لای درب، لامپ کابین، سنسورها، فن، المنت و سوکت ورودی ممکن است آسیب ببیند. پس در تمیز کردن یخچال حوصله بیشتری داشته باشید و از آب گرفتن داخل دستگاه خودداری کنید.

علت روشن نشدن یخچال بعد از قطعی برق

بطور کلی اگر یخچال فریزر بعد از قطعی برق روشن نشد به دو روش عیب یابی می‍‌‌‌شود.

 1. یخچال فریزرهای بردی:
  در این صورت یا برد دستگاه ایراد دارد یا مشکل از رله استارت کمپرسور یخچال فریزر می باشد
 2. یخچال فریزر های مکانیکی یا ترموستاتی:
  در این صورت یا ترموستات دستگاه معیوب است یا رله استارت موتور یخچال خراب است

البته پس از عیب یابی لازم است موتور یا کمپرسور یخچال فریزر هم بررسی شود تا از سلامت کمپرسور یخچال فریزر هم اطمینان حاصل شود.

تشخیص علت روشن نشدن یخچال فریزر نیاز به مهارت و تخصص دارد. بنابراین در صورت بروز این مشکل حتما از متخصص کمک بگیرید.

نتیجه گیری

در این مقاله از فیکسی، ما به بررسی علل مختلفی که می‌تواند منجر به روشن نشدن یخچال و کار نکردن آن با وجود روشن بودن چراغ آن شود، پرداختیم.

از جمله این علل می‌توان به خرابی در سیستم برقی یا الکترونیکی، مشکلات در سیستم خنک کننده، خرابی در سیستم برفک زدایی، و خرابی سنسور دمای یخچال اشاره کرد که با بررسی دقیق این علل و اعمال تعمیرات و تغییرات لازم، می‌توان به بازگشت عملکرد بهینه یخچال رسید.

در صورتی که هنوز سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشد، در زیر همین مقاله بپرسید تا متخصصین فیکسی به شما پاسخ دهند. همچنین اگر نیاز به مشاوره بیشتر دارید، با ما در تماس باشید. ما در اختیار شما هستیم تا به بهبود و تعمیر یخچال شما کمک کنیم.

4.6/5 - (7 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

10 پاسخ

 1. سلام ببخشید علت روشن نشدن یخچال بعد از شستن سوختن موتور یخچال هست؟ باید بگم تعمیرکار بیاد؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   احتمالش وجود داره ولی نمیشه با قطعیت گفت. روشن نشدن یخچال دلایل بسیار زیادی میتونه داشته باشه که در این مقاله بهشون اشاره کردیم. برای عیب یابی دقیق باید از یک متخصص برای بازدید حضوری یخچال کمک بگیرید.

  1. سلام دوست عزیز،
   بستگی داره که یخچال کلا روشن نمیشه و برق وجود نداره یا برق هست ولی کمپرسور روشن نمیشه؟ بعضی دستگاه ها نیاز دارن که 15 دقیقه به برق باشن سپس کمپرسور روشن میشه اگه باز هم کمپرسور روشن نشه احتمالا معیوب شده. ولی اگه کلا روشن نمیشه و حتی برق هم وارد یخچال نمیشه به احتمال زیاد برد دستگاه مشکل داره.
   در هر دو صورت بهتره از یک متخصص کمک بگیرید.

 2. سلام یخچال من ١٢الی١٣ساعت کا میکند یعنی وسایل داخل فریزر یخ می زند وقسمت یخچال سرد میشود وکاملا نرمال اتومات میکند تاهمان زمان ١٣ ساعت بعد خاموش میشود دیگر روشن نمیشه حتما بایدبرق را قطع ووصل کنیم تا روشن شود هر یک ماه قسمت فریزر شبکه ها یخ میزند تا به پروانه گیر میکند مجبوریم ٢روز خاموش کنیم تا برفک اب شود وهمان کارکرد ١٢ ساعت یا ١٣ ساعت ادامه پیدا کنه وما با قطع ووصل کردن برق روشن کنیم

 3. سلام یخچال ما تازه دو ماه بود به برق زده شده بعد از مسافرت برگشتیم دیدم روشن نمی شود اصلا برق داخل یخچال نیست فقط سیم را چک کردم تا پشت یخچال برق میاد یعنی سیم و دوشاخه سالمه علت از چیست

  1. سلام دوست عزیز؛
   به احتمال زیاد سیم اصلی برق یخچال شما از بدنه یخچال جدا شده یا اتصال درستی با بدنه نداره.

  1. سلام دوست عزیز؛
   به احتمال فراوان ایراد اولیه یا در لامپ بوده و یا در سیم کشی مربوط به لامپ(ولتاژ مصرفی مغایرت دارد)
   در مورد ایراد بعدی که دیگه یخچال روشن نشده به احتمال فراوان ایراد در فرمان دهنده که برد یا ترموستات می باشد وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *