انواع سنسور یخچال و 5 علامت خرابی حسگر و نحوه تعویض آن

سنسور یخچال

سنسور یخچال چیست و چه کارایی دارد؟ 

در یخچال فریزرهای قدیمی اکثر قطعات مکانیکی بوده و الکترونیک و فناوری امروزه سهم کمی در کارکرد کلی دستگاه داشته است. اما با پیشرفت تکنولوژی، شرکت های تولید کننده با بهره گیری از آن تولیدات مدرن تری را در اختیار مصرف کنندگان گذاشته اند.
در این مقاله به سنسور یخچال فریزر که در دستگاه های امروزی کاربرد بسیار دارد و به صورت مستقیم با الکترونیک در ارتباط است می پردازیم.

برای تعمیر یخچال در محل کلیک کنید.

سنسور چیست؟

سنسور ها PTC یا NTC هستند.

 1. PTC خلاصه شده Posetive Temperature coefficient میباشد. یک حسگر PTC در راستای افزایش دما مقاومت بیشتری نشان میدهد.
 2.  NTC خلاصه شده Negetive Temperature coofficient می باشد. حسگر NTC با افزایش دما مقاومت کمتری نشان میدهد.

سنسورهای به کار رفته در یخچال فریزرها از نوع NTC هستند. هدف استفاده از سنسور در یخچال فریزر تشخیص دما و رطوبت و رساندن پیام به برد دستگاه است.
در یخچال فریزرها این قطعات وظایف مختلف و مشخصی دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

اگر نیاز به تعمیر سنسوریخچال خود دارید شماره موبایل یا منزل خود را ثبت کنید 👇

حسگر محیطی یخچال و سنسور محیطی فریزر

این سنسورها وظیفه دارند دمای کابین در قسمت یخچال و یا دمای کابین در قسمت فریزر را در اختیار برد قرار دهند. از این رو برد تشخیص می دهد که چه زمانی موتور و فن یخچال کار کند و چه زمانی کار نکند.
برای مثال اگر یخچال فریزر گرم باشد sensor دمای محیط را تشخیص داده و برد فرمان شروع به کار یخچال فریزر را می دهد و همینطور در زمانی که سرما بیش از اندازه تنظیم شده باشد به برد اطلاع می دهد و برد فرمان قطع کار موتور را می دهد.

برای معرفی همه قطعات یخچال کلیک کنید.

حسگر دیفراست چیست و چه وظیفه ای دارد؟

محل قرارگیری این حسگرها روی اواپراتور می باشد و معمولا در قسمت بالایی اواپراتور قرار می گیرد. وظیفه این sensor تشخیص زمان کار سیستم دیفراست است‌. این sensor گرمای اواپراتور بعد از کار المنت را تشخیص داده و زمانی که دما به میزان حداکثر رسید، به برد پیام قطع دیفراست را می دهد.

حسگر یخساز چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در برخی مدل ها یخساز استفاده شده در یخچال فریزرها دارای sensor دما می باشد تا تشخیص دهد یخساز، یخ درست کرده و آماده به تخلیه یخ ها می باشد یا خیر. در برخی موارد سنسورهایی وجود دارند که زمان کار المنت یخساز را بررسی میکنند.

سنسور فن چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در برخی برندها و مدل های پیشرفته‌تر، فن اواپراتور یخچال فریزر، دارای sensor می باشد تا با تشخیص دمای نزدیک فن دور چرخش فن را توسط برد تغییر دهد.

سنسور محفظه جادویی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

دربعضی مدل یخچال ها محفظه ایزوله نسبت به بقیه فضای کابین وجود دارد تا دمای کشو یا قسمتی از یخچال فریزر متفاوت از دیگر قسمت ها باشد. در این قسمت هم سنسوری وجود دارد تا دمای این کشو را تشخیص دهد.

برای تعمیر یخچال سامسونگ کلیک کنید.

سنسور درب چیست و چه وظیفه ای دارد؟

سنسور درب معمولا در محفظه لولای درب یخچال فریزرها یا ساید بای ساید ها وجود دارد و این قسمت، بیرون از فضای داخلی یخچال فریزر قرار دارد. وظیفه این حسگر تشخیص دمای محیط اطراف یخچال فریزر است تا دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد.

علائم خراب شدن حسگر

اگر سنسور یخچال خراب باشد چه میشود ؟

این سوالیست که بسیار با آن مواجه میشویم. اینکه چه اتفاقی با خرابی سنسور برای یخچال میافتد به این بستگی دارد که کدام یک از سنسورهای یخچال خراب شده باشد.

در یخچال فریزرها، سنسورهایی که میتوانند عملکرد یخچال را با مشکل مواجه کنند سنسورهای محیطی و دیفراست هستند.

خرابی سنسور محیطی: خرابی این سنسور عملکرد کمپرسور را تحت تاثیر قرار میدهد. به این معنی که باعث میشود کمپرسور به موقع شروع به کار نکند یا دست از کار نکشد.

در این شرایط یخچال فریزر یا بیش از اندازه گرم و یا بیش از اندازه سرد میشود.

خرابی سنسور دیفراست: وظیفه سنسور دیفراست اعلام کردن دمای اواپراتور به بورد و متعاقبا روشن شدن المنت است. که در نتیجه این عملکرد سیستم برفک زدایی فعال شده و برفک های موجود را آب میکند.

خرابی این سنسور باعث تداخل در عملکرد سیستم برفک زدایی و برفک زدن یخچال و در نهایت گرم شدن یخچال خواهد شد.

1. علائم خراب شدن سنسور محیطی یخچال فریزر

در صورتی که سنسور محیطی یخچال فریزر معیوب باشد میتواند در میزان کارکرد یخچال تاثیر بگذارد. یا موتور یخچال بیش از اندازه کار میکند یا کمتر از حالت معمولی. البته ممکن است تاثیر دیگری روی دمای تنظیم شده شما بگذارد. یعنی دمای تنظیم شده با دمای وقعی کابین مغایرت داشته باشد.

2. علائم خراب شدن سنسور دیفراست

از شایع ترین علائم خراب شدن سنسور دیفراست می توان به یخزدگی روی اواپراتور اشاره داشت. یعنی sensor دیفراست نمیتواند در زمان مشخص و درست پیام قطع مدار المنت هیتر را بدهد و نتیجه آن عملکرد ضعیف المنت و ایجاد برفک و یخ روی سطح اواپراتور می باشد.

3. علائم خراب شدن حسگر یخساز

طبیعتا خراب شدن حسگر یخساز عملکرد یخساز را مختل می کند و در نتیجه یخساز به درستی عمل نمیکند.

4. علائم خراب شدن حسگر فن

توجه داشته باشید معدود برندهایی هستند که فن آن ها دارای سنسور یخچال می باشد. اما در صورتی که حسگر فن خراب شود دور متغیر فن مختل میشود و دمای تنظیم شده دستگاه متغیر شده و ثابت نمی ماند.

5. علائم خراب شدن سنسور محفظه جادویی

در ساید بای سایدهایی که دارای محفظه جادویی هستند معمولا خرابی sensor این محفظه باعث بروز ارور روی صفحه نمایشگر میشود. البته مختل شدن عملکرد محفظه جادویی را به دنبال دارد و دمایی که برای آن کشو تنظیم می کنید با دمایی که در واقعیت وجود دارد مطابقت ندارد.

برای تعمیر یخچال بوش کلیک کنید.

علت خراب شدن سنسور در یخچال فریزر

همانطور که میدانید سنسور یخچال یک قطعه الکترونیکی است. یخچال فریزر را میتوان پر استفاده ترین لوازم خانگی دانست زیرا همیشه به برق وصل است و تمامی قطعات الکترونیکی طول عمر خاصی دارند. از آنجایی که برق همیشه در یخچال جریان دارد طبیعتا قطعات الکترونیکی مستحلک شده و روزی می رسد که سنسورها هم به پایان طول عمر خود می رسند.

تست سنسور دمای یخچال

توجه داشته باشید تست کردن سنسور دمای یخچال یک کار اخصصی بوده و برای تست این قطعه به مولتی متر نیاز داریم.

 1. ابتدا دو سیم متصل به سنسور را به پایه های مولتی متر وصل کرده و مولتی متر را در حالت اندازه گیری اهم قرار میدهیم
 2. عدد نمایش داده شده توسط اهم متر در دمای اتاق (25 درجه) باید عددی باشد که توسط شرکت سازنده آن مشخص شده است.
 3. حال سنسور را با دست خود گرم کرده و مقاومت آن را اندازه میگیریم، مقاومت آن باید کم شود و سنسور را درون یک لیوان آب و یخ قرار میدهیم باید مقدار مقاومت نمایش داده شده توسط اهم متر بیشتر شده باشد.
 4. در این صورت سنسور سالم است.

نحوه تست سنسور در یخچال

 • ابتدا باید بدانید واحد اندازه گیری سنسور در یخچال فریزرها کیلو اهم است. همینطور باید بدانید که هر برند، حسگرهایی با اندازه های مشخص در جای به خصوص خود را دارد. با علم اینکه مقاومت آن چه میزان است میتوانید توسط یک اهم متر، مقاومت این قطعه را اندازه گیری کنید. توجه داشته باشید که هر sensor باید در دمای ۲۵ درجه اندازه گیری شود و عدد نشان داده شده را با مقدار اعلام شده از طرف شرکت تولید شده مقایسه کنید. اگر اهم اندازه گیری شده با عدد اعلام شده توسط تولید کننده مطابقت داشته باشد تا اینجای کار حسگر سالم می باشد.
 •  حال سنسور یخچال را در دستتان بگیرید تا حرارت دستانتان به آن انتقال پیدا کند. اگر مقاومت نشان داده شده رو به کاهش بود از نشانه های دیگر سالم بودن حسگر است.
 •  سپس سنسور را در قالب یخ فرو کنید و اندازه گیری کنید. اهم اندازه گیری شده می بایست تغییر کرده و افزایش پیدا کند.
  زمانی که هر سه حالت گفته شده را انجام داده و واکنش سنسور یخچال درست بود پس sensor سالم است.

نحوه تعویض حسگرها

کافیست بدانید که از چه سنسوری با چه مقدار اهمی می بایست استفاده کنید. ترجیحا از sensor فابریکی دستگاه خود استفاده کنید تا نیازی به تعویض سوکت ورودی نداشته باشید. در غیر این صورت باید دو سیم سنسور را به دو سر سیم سوکت sensor وصل کنید و آن را در جای خود قرار دهید.

جمع بندی

عیب یابی و تعمیر یخچال فریزرها کاری تخصصی است و دستکاری کردن در سیستم کاری آنها موجب صدمه بیشتر به دستگاهتان خواهد شد. اگر تخصص کافی جهت عیب یابی و تعمیر یخچال فریزرتان را ندارید بهتر است از فردی متخصص و ماهر کمک بگیرید تا از صدمات جانی و مالی جلوگیری شود.
باعث خرسندی تیم فیکسی می باشد اگر سوالات مرتبط خود در این زمینه را در پایان همین مقاله مطرح کنید تا با پاسخ دادن به آن ها به شما عزیزان کمک کرده باشیم.
با آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما همراهان گرامی

4.3 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایمان

بنده تعمیرکار این رشته هستم چرا دربعض بیشتر اوقات به رقم اسیب دیدن سنسور کد خطای مربوط به ان درصفحه نمایشگر نشان داده نمیشود

عرفان دزفولی زاده

سلام دوست عزیز
در برخی برندها این موضوع بوجود می آید و توجیه علمی ندارد.امکان ضعف در سیستم خود عیب یابی وجود دارد.

هادی

سلام
من هم سرویسکار سامسونگ هستم سوالی داشتم
ایا در فریزرهای قدیمی ویرپول هم سنسور دیفراست داریم؟

عرفان دزفولی زاده

سلام وقت بخیر
خیر این قبیل دستگاه ها از ترمودیسک در مدار برفک زدایی استفاده شده