سنسور یخچال چیست و چه کارایی دارد؟ 

در یخچال فریزرهای قدیمی اکثر قطعات مکانیکی بوده و الکترونیک و فناوری امروزه سهم کمی در کارکرد کلی دستگاه داشته است. اما با پیشرفت تکنولوژی، شرکت های تولید کننده با بهره گیری از آن تولیدات مدرن تری را در اختیار مصرف کنندگان گذاشته اند.
در این مقاله به سنسور یخچال فریزر که در دستگاه های امروزی کاربرد بسیار دارد و به صورت مستقیم با الکترونیک در ارتباط است می پردازیم.

برای تعمیر یخچال در محل کلیک کنید.

سنسور چیست؟

سنسور ها PTC یا NTC هستند.

 1. PTC خلاصه شده Posetive Temperature coefficient میباشد. یک حسگر PTC در راستای افزایش دما مقاومت بیشتری نشان میدهد.
 2.  NTC خلاصه شده Negetive Temperature coofficient می باشد. حسگر NTC با افزایش دما مقاومت کمتری نشان میدهد.

سنسورهای به کار رفته در یخچال فریزرها از نوع NTC هستند. هدف استفاده از سنسور در یخچال فریزر تشخیص دما و رطوبت و رساندن پیام به برد دستگاه است.
در یخچال فریزرها این قطعات وظایف مختلف و مشخصی دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

اگر نیاز به تعمیر سنسوریخچال خود دارید شماره موبایل یا منزل خود را ثبت کنید ?

حسگر محیطی یخچال و سنسور محیطی فریزر

این سنسورها وظیفه دارند دمای کابین در قسمت یخچال و یا دمای کابین در قسمت فریزر را در اختیار برد قرار دهند. از این رو برد تشخیص می دهد که چه زمانی موتور و فن یخچال کار کند و چه زمانی کار نکند.
برای مثال اگر یخچال فریزر گرم باشد sensor دمای محیط را تشخیص داده و برد فرمان شروع به کار یخچال فریزر را می دهد و همینطور در زمانی که سرما بیش از اندازه تنظیم شده باشد به برد اطلاع می دهد و برد فرمان قطع کار موتور را می دهد.

برای معرفی همه قطعات یخچال کلیک کنید.

حسگر دیفراست چیست و چه وظیفه ای دارد؟

محل قرارگیری این حسگرها روی اواپراتور می باشد و معمولا در قسمت بالایی اواپراتور قرار می گیرد. وظیفه این sensor تشخیص زمان کار سیستم دیفراست است‌. این sensor گرمای اواپراتور بعد از کار المنت را تشخیص داده و زمانی که دما به میزان حداکثر رسید، به برد پیام قطع دیفراست را می دهد.

حسگر یخساز چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در برخی مدل ها یخساز استفاده شده در یخچال فریزرها دارای sensor دما می باشد تا تشخیص دهد یخساز، یخ درست کرده و آماده به تخلیه یخ ها می باشد یا خیر. در برخی موارد سنسورهایی وجود دارند که زمان کار المنت یخساز را بررسی میکنند.

سنسور فن چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در برخی برندها و مدل های پیشرفته‌تر، فن اواپراتور یخچال فریزر، دارای sensor می باشد تا با تشخیص دمای نزدیک فن دور چرخش فن را توسط برد تغییر دهد.

سنسور محفظه جادویی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

دربعضی مدل یخچال ها محفظه ایزوله نسبت به بقیه فضای کابین وجود دارد تا دمای کشو یا قسمتی از یخچال فریزر متفاوت از دیگر قسمت ها باشد. در این قسمت هم سنسوری وجود دارد تا دمای این کشو را تشخیص دهد.

برای تعمیر یخچال سامسونگ کلیک کنید.

سنسور درب چیست و چه وظیفه ای دارد؟

سنسور درب معمولا در محفظه لولای درب یخچال فریزرها یا ساید بای ساید ها وجود دارد و این قسمت، بیرون از فضای داخلی یخچال فریزر قرار دارد. وظیفه این حسگر تشخیص دمای محیط اطراف یخچال فریزر است تا دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد.

علائم خراب شدن حسگر

اگر سنسور یخچال خراب باشد چه میشود ؟

این سوالیست که بسیار با آن مواجه میشویم. اینکه چه اتفاقی با خرابی سنسور برای یخچال میافتد به این بستگی دارد که کدام یک از سنسورهای یخچال خراب شده باشد.

در یخچال فریزرها، سنسورهایی که میتوانند عملکرد یخچال را با مشکل مواجه کنند سنسورهای محیطی و دیفراست هستند.

خرابی سنسور محیطی: خرابی این سنسور عملکرد کمپرسور را تحت تاثیر قرار میدهد. به این معنی که باعث میشود کمپرسور به موقع شروع به کار نکند یا دست از کار نکشد.

در این شرایط یخچال فریزر یا بیش از اندازه گرم و یا بیش از اندازه سرد میشود.

خرابی سنسور دیفراست: وظیفه سنسور دیفراست اعلام کردن دمای اواپراتور به بورد و متعاقبا روشن شدن المنت است. که در نتیجه این عملکرد سیستم برفک زدایی فعال شده و برفک های موجود را آب میکند.

خرابی این سنسور باعث تداخل در عملکرد سیستم برفک زدایی و برفک زدن یخچال و در نهایت گرم شدن یخچال خواهد شد.

1. علائم خراب شدن سنسور محیطی یخچال فریزر

در صورتی که سنسور محیطی یخچال فریزر معیوب باشد میتواند در میزان کارکرد یخچال تاثیر بگذارد. یا موتور یخچال بیش از اندازه کار میکند یا کمتر از حالت معمولی. البته ممکن است تاثیر دیگری روی دمای تنظیم شده شما بگذارد. یعنی دمای تنظیم شده با دمای وقعی کابین مغایرت داشته باشد.

2. علائم خراب شدن سنسور دیفراست

از شایع ترین علائم خراب شدن سنسور دیفراست می توان به یخزدگی روی اواپراتور اشاره داشت. یعنی sensor دیفراست نمیتواند در زمان مشخص و درست پیام قطع مدار المنت هیتر را بدهد و نتیجه آن عملکرد ضعیف المنت و ایجاد برفک و یخ روی سطح اواپراتور می باشد.

3. علائم خراب شدن حسگر یخساز

طبیعتا خراب شدن حسگر یخساز عملکرد یخساز را مختل می کند و در نتیجه یخساز به درستی عمل نمیکند.

4. علائم خراب شدن حسگر فن

توجه داشته باشید معدود برندهایی هستند که فن آن ها دارای سنسور یخچال می باشد. اما در صورتی که حسگر فن خراب شود دور متغیر فن مختل میشود و دمای تنظیم شده دستگاه متغیر شده و ثابت نمی ماند.

5. علائم خراب شدن سنسور محفظه جادویی

در ساید بای سایدهایی که دارای محفظه جادویی هستند معمولا خرابی sensor این محفظه باعث بروز ارور روی صفحه نمایشگر میشود. البته مختل شدن عملکرد محفظه جادویی را به دنبال دارد و دمایی که برای آن کشو تنظیم می کنید با دمایی که در واقعیت وجود دارد مطابقت ندارد.

برای تعمیر یخچال بوش کلیک کنید.

علت خراب شدن سنسور در یخچال فریزر

همانطور که میدانید سنسور یخچال یک قطعه الکترونیکی است. یخچال فریزر را میتوان پر استفاده ترین لوازم خانگی دانست زیرا همیشه به برق وصل است و تمامی قطعات الکترونیکی طول عمر خاصی دارند. از آنجایی که برق همیشه در یخچال جریان دارد طبیعتا قطعات الکترونیکی مستحلک شده و روزی می رسد که سنسورها هم به پایان طول عمر خود می رسند.

تست سنسور دمای یخچال

توجه داشته باشید تست کردن سنسور دمای یخچال یک کار اخصصی بوده و برای تست این قطعه به مولتی متر نیاز داریم.

 1. ابتدا دو سیم متصل به سنسور را به پایه های مولتی متر وصل کرده و مولتی متر را در حالت اندازه گیری اهم قرار میدهیم
 2. عدد نمایش داده شده توسط اهم متر در دمای اتاق (25 درجه) باید عددی باشد که توسط شرکت سازنده آن مشخص شده است.
 3. حال سنسور را با دست خود گرم کرده و مقاومت آن را اندازه میگیریم، مقاومت آن باید کم شود و سنسور را درون یک لیوان آب و یخ قرار میدهیم باید مقدار مقاومت نمایش داده شده توسط اهم متر بیشتر شده باشد.
 4. در این صورت سنسور سالم است.

نحوه تست سنسور در یخچال

 • ابتدا باید بدانید واحد اندازه گیری سنسور در یخچال فریزرها کیلو اهم است. همینطور باید بدانید که هر برند، حسگرهایی با اندازه های مشخص در جای به خصوص خود را دارد. با علم اینکه مقاومت آن چه میزان است میتوانید توسط یک اهم متر، مقاومت این قطعه را اندازه گیری کنید. توجه داشته باشید که هر sensor باید در دمای ۲۵ درجه اندازه گیری شود و عدد نشان داده شده را با مقدار اعلام شده از طرف شرکت تولید شده مقایسه کنید. اگر اهم اندازه گیری شده با عدد اعلام شده توسط تولید کننده مطابقت داشته باشد تا اینجای کار حسگر سالم می باشد.
 •  حال سنسور یخچال را در دستتان بگیرید تا حرارت دستانتان به آن انتقال پیدا کند. اگر مقاومت نشان داده شده رو به کاهش بود از نشانه های دیگر سالم بودن حسگر است.
 •  سپس سنسور را در قالب یخ فرو کنید و اندازه گیری کنید. اهم اندازه گیری شده می بایست تغییر کرده و افزایش پیدا کند.
  زمانی که هر سه حالت گفته شده را انجام داده و واکنش سنسور یخچال درست بود پس sensor سالم است.

نحوه تعویض حسگرها

کافیست بدانید که از چه سنسوری با چه مقدار اهمی می بایست استفاده کنید. ترجیحا از sensor فابریکی دستگاه خود استفاده کنید تا نیازی به تعویض سوکت ورودی نداشته باشید. در غیر این صورت باید دو سیم سنسور را به دو سر سیم سوکت sensor وصل کنید و آن را در جای خود قرار دهید.

جمع بندی

عیب یابی و تعمیر یخچال فریزرها کاری تخصصی است و دستکاری کردن در سیستم کاری آنها موجب صدمه بیشتر به دستگاهتان خواهد شد. اگر تخصص کافی جهت عیب یابی و تعمیر یخچال فریزرتان را ندارید بهتر است از فردی متخصص و ماهر کمک بگیرید تا از صدمات جانی و مالی جلوگیری شود.
باعث خرسندی تیم فیکسی می باشد اگر سوالات مرتبط خود در این زمینه را در پایان همین مقاله مطرح کنید تا با پاسخ دادن به آن ها به شما عزیزان کمک کرده باشیم.
با آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما همراهان گرامی

4.3/5 - (18 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

29 پاسخ

 1. بنده تعمیرکار این رشته هستم چرا دربعض بیشتر اوقات به رقم اسیب دیدن سنسور کد خطای مربوط به ان درصفحه نمایشگر نشان داده نمیشود

 2. سلام
  من هم سرویسکار سامسونگ هستم سوالی داشتم
  ایا در فریزرهای قدیمی ویرپول هم سنسور دیفراست داریم؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا لوله درین یا تخلیه یخچال شما دچار گرفتگی شده. هرچند ممکنه گرفتگی به علت گیر کردن اجسام خارجی مثل تکه های غذا باشه ولی اغلب به دلیل یخ زدگی اتفاق میوفته. احتمال داره سیستم برفک زدایی به درستی کار نکنه یا در صورت وجود المنت کف خراب شده باشه. احتمال داره که سیستم برفک زدایی مشکل نداشته باشه و فقط نیاز باشه المنت کمکی اضافه بشه. با کشیدن دستگاه از برق و صبر تا آب شدن برفک های احتمالی میتونید این مشکل رو موقتا برطرف کنید.اما برای برطرف شدن دائمی مشکل باید از یک متخصص برای عیب یابی کمک بگیرید.

   1. سلام وقت بخیر یخچال امرسال مدل nrf2260dدست دوم خریدم مدام بوق میزنه انگار در یخچال بازه و وقتی درب بسته چراغ یخچال روشنه وقتی باز میکنه چراغ خاموش میشه مشکل از چیه ؟

 3. سلام وقت بخیر یخچالمون دو در رنزو که H2به جای یخساز فعال شده الان من باید دقیقا چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز؛
   این ارور مربوط به سنسور اواپراتور دستگاه شماست. مهمترین علامت خرابی سنسور، گرم شدن یخچال هست. یخچال رو ریست کنید یا به مدت 10 دقیقه از برق بکشید. اگر ارور همچنان وجود داشت و یخچال هم سرمای خود را از دست داده از یک متخصص برای عیب یابی حضوری کمک بگیرید.

 4. با درود فراوان شما بهترین هستید ممنون از راهنمایی ها و عیب یابی بی نقصتان
  بهترین هارا برایتان آرزو مندم
  برای تعمیرات یخچال، فقط فیکسی رو پیشنهاد میکنم.

 5. سلام و خسته نباشید بابت مطالبتون
  یخچال من ساید کنووده کمپرسور یخچال تازه تعمیر شده حس میکنم لیش از اندازه کار میکنه مثلا 3 یا 4 ساعت کار میکنه بعد 20 دقیقه خاموش عدد روی صفحه نمایش مربوط به یخچال خود به خود تغییر میکنه از 2 تا 8 و گاهی لایت بخش آب سرد کن خود به خود روشن میشه لطفا راهنماییم کنید.
  سپاس

  1. سلام
   با توجه به تعویض کمپرسور باید توجه داشته باشید که کمپرسور جدید با نمونه قبلی خود از لحاظ توان برودتی مغایرت نداشته باشد.همچنین مقدار گاز وارد شده به سیکل می بایست به اندازه استاندارد نوشته شده بر روی برچسب اطلاعات یخچال باشد.همچنین در مورد روشن شدن لایت در قسمت دیسپنسر نیاز به مراجعه متخصص است تا با عیب یابی دقیق مشکل را برایتان رفع کند.

 6. سلام خسته نباشید فریزر من میشل هستش .وقتی درب فریزر باز و بسته میشه موتور کار نمیکنه و دمای آن که منفی ۸ رانشان میده به بالا حرکت میکنه و به منفی ۱۵ میرسه و بعد چند دقیقه شروع به کار میکنه و دمای آن بجای در بالا ثابت بمونه شروع میکنه پایین اومدن و دوباره به منفی ۸ میرسه لطفا من را راهنمایی کنید علت چیه؟ کدوم قطعه خرابه با تشکر

 7. سلام یخچال فریزر هیمالیا دارم دمای یخچالش خوبه ولی قسمت پایین که فریزر هست دماش نمیاد پایین و روی منفی پنج و شش چشمک میزنه و مدام میره رو حالت برفک زدایی علتش چی میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز؛
   بسته به مدل یخچال فریزر شما، احتمال وجود مشکل در سیستم برفک زدایی وجود داره. سنسور، ترمودیسک، ترموفیوز، المنت و برد در صورت وجود باید بررسی شوند.

 8. سلام وقت و وقت بخیر
  ما ساید بای ساید سامسونگ مدل Rosso alf داریم چند روز پیش برق رفت و بعد از اومدن برق ارور 5E روی نمایشگر ظاهر شد به نظر شما مشکل میتونه از سنسور دیفراست باشه؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   این ارور در هنگام قطع و وصل برق نمایش داده می شه. اگر مشکلی وجود نداشته باشه با ریست کردن برطرف میشه. اگر برطرف نشد و احساس می کنید سرمای یخچال یا فریزر کاهش پیدا کرده، احتمال خرابی سنسور وجود داره.

   1. ممنون از پاسخگوییتون ولی توی این ۶ ۷ سال که سایدو داریم خیلی برق رفته و همچین اروری مشاهده نمیشد
    الان هم ریست میکنیم از برق میکشیم دوباره میزنیم همون ارور میاد رو صفحه
    در ضمن موتور هم خیلی داغ میکنه و صداش زیاد شده احتمالا مشکل از همون سنسور دیفراسته
    بازم ممنون از شما 🙏

 9. سلام یخچال ما سامسونگ بالا وپایین است چند روزی است فریز یخ نمیزند ووقتی ودشاخه برق را میزنین منفی۳۵ میباشد فن فریزر سالم است قبلا دوشاخه را میزدیم دمای محیط را نشان میداد لطفا راهنمایی کنید یخچال عادی است

  1. سلام
   اگر دستگاه دمای فریزر را به صورت غیر واقعی و منفی 35 درجه نشان می دهد و سرمای فریزر کافی نیست احتمال دارد سنسور سیم کشی سنسور محیطی و یا برد دستگاه دچار ایراد شده باشد.

 10. سلام،یخچال فریزر ایران شرق دارم بالا یخچال و پایین فریزر ،فریزرش خوبه ولی یخچال گرمه چندبار بریدمش تعمیرکار چنتا سنسور عوض میکنه دوسه هفته اول خوبه ولی بعدش همان اش و همان کاسه خداییش خسته شدیم بس که پول تعمیر دادم الانم خرابه

  1. سلام
   اگر بعد از هربار سرویس و تعمیر بعد از 2 هفته با مشکل مجدد رو به رو می شوید دو احتمال وجود دارد:
   1.گرفتگی درین و یا تخلیه اواپراتور در قسمت فریزر
   2.عدم برفک زدایی اواپراتور
   در صورت نیاز به توضیحات بیشتر از طریق تماس تلفنی می توانید مشاوره بگیرید.

 11. سلام و عرض ادب
  وقت بخیر و خسته نباشید
  خیلی ممنون از راهنمایی هاتون، خدا قوت
  استاد ی سوال از خدمتتون داشتم، مال یه یخچال ساید میدیا مدل HC657WENSS داریم، ی چند روزی هستش که خطای EE رامیدهد، در دفترچه راهنما و توضیحات نوشته بود که خطای مدار سنسور یخ ساز هستش، آیا راهکاری داره که خودم بتونم انجام بدهم یا حتما باید با متخصصان تماس داشته باشم، از وقتی که این صدا را سنیدم و این ارور را دیدم، یخچال را خاموش کردم، آیا باید خاموش باشد یا میتوان استفاده کرد؟ و سوال دیگر اگز روشن باشد احتمال دارد به نقاط دیگر ساید آسیب بزند یا خیر؟
  ممنون و مچکرم

  1. سلام
   تشکر بابت محبتتون
   در مورد سوالی که داشتید می توان گقت مشکل از یخساز و یا مدار سیم کشی یخساز می باشد.روشن ماندن در این حالت اگر به خود یخساز مشکل وارد نکند به بقبه قطعات دستگاه آسیبی نمیرسد.در مورد نحوه برطرف کردن مشکل هم اگر تجربه فنی مرتبط با تعمیر لولزم خانگی و یا علم به الکترونیک ندارید پیشنهاد می شود از کازشناسان متخصص در این زمینه کمک بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر هم می توانید به صورت تلفنی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

   1. سلام وقت بخیر
    فریزر الکترو استیل مدل esaf24 برق که قطع میشه و زود وصل میشه ارور F0 میده و البته دمایی که تنظیم شده مفی ۱۸ هست ولی وقتی زود وصل میشه دما روی منفی ۲۳ هست اما زمانی که دیر وصل میشه و دما مثلاً میاد روی منفی ۱ یا ۲ دیگه ارور f0 نمیده
    و همچنین مدام در حال کاره انگار که قطع نمیشه و از منفی ۱۸ که تنظیم شده بالاتر میره
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    1. سلام وقت بخیر
     ارور f0 مربوط به بروز مشکل در فن اواپراتور و یا فن داخلی دستگاه می باشد.ممکن است قطع و وصل سریع برق باعث تداخل در عملکرد الکترونیکی یخچال شما شود.توصیه می شود برای یخچال حتما از یک محافظ استفاده کنید و اگر یخچال یکسره کار می کند و این ارور را نمایش می دهد از نیروی متخصص در زمینه تعمیرات لولزم خانگی کمک بگیرید.درخواست خود را یا به صورت آنلاین از طریف سایت و یا با تماس تلفنی ثبت کنید تا نزدیک ترین کارشناسان ما به شما در این زمینه کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *