سنسور یخچال از قطعات مهم در تمامی یخچال فریزر ها ست که خرابی آن منجر به اتفاقات مختلفی در یخچال فریزر خواهد شد. به دلیل اهمیت این قطعه از یخچال، این مقاله از فیکسی را به بررسی آن اختصاص داده ایم.

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

در دنیای پر از فناوری امروز، لوازم خانگی نقش بسزایی در راحتی زندگی ما ایفا می‌کنند و یکی از این ابزارهای بسیار مهم، یخچال‌ فریزرها هستند. یخچال‌ها به عنوان قلب آشپزخانه، نه تنها برای نگهداری بهینه انواع مواد غذایی و ماندگاری آنها از اهمیت بالایی برخوردارند، بلکه امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، به واحدی هوشمند و پیشرفته تبدیل شده‌اند.

یکی از اجزای اساسی در این تحول، سنسورهای یخچال می‌باشند. سنسورها با توانایی اندازه‌گیری دما، رطوبت و سایر پارامترهای محیطی، یخچال را به یک دستگاه هوشمند تبدیل کرده‌اند که به صورت هوشمندانه نظارت بر نگهداری و ایمنی مواد غذایی را به عهده دارند. این سنسورها با استفاده از تکنولوژی‌های نوین، می‌توانند به کاربران اطلاعات دقیقی از وضعیت یخچال ارائه دهند و حتی بتوانند با هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء به طور اتوماتیک تنظیمات بهینه را انجام دهند.

در یخچال فریزرهای قدیمی اکثر قطعات مکانیکی بوده و الکترونیک و فناوری امروزه سهم کمی در کارکرد کلی دستگاه داشته است. اما با پیشرفت تکنولوژی، شرکت های تولید کننده با بهره گیری از آن، تولیدات مدرن تری را در اختیار مصرف کنندگان قرار داده اند.
در این مقاله به سنسور یخچال فریزر که در دستگاه های امروزی کاربرد بسیار دارد و به صورت مستقیم با الکترونیک در ارتباط است می پردازیم، همچنین انواع سنسور های به کار رفته در یخچال فریزر و طرز کار آن ها را شرح خواهیم داد.

قطعات یخچال

یخچال ‌ها به خصوص یخچال فریزر های جدید، از دستگاه‌های پیچیده و متشکل از تعداد زیادی قطعه تشکیل شده‌اند که هر کدام وظایف خاصی بر عهده دارند. این قطعات مختلف با همکاری و هماهنگی به یک عملکرد سازگار می‌رسند.

از جمله قطعات مهم یخچال می‌توان به کمپرسور (موتور)، سنسور های دما، سیستم سرمایشی، فن خنک‌کننده، سیستم خنک‌کننده، درب و سیستم روشنایی اشاره کرد.

هر یک از این قطعات با وظایف خاص خود، به عملکرد کلی یخچال کمک می‌کنند. اگر می خواهید با قطعات یخچال و وظیفه هرکدام آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله قطعات یخچال را مطالعه نمایید.

از مهم ترین و جدیدترین قطعات استفاده شده در یخچال فریزرهای امروزی، انواع سنسور ها هستند که با کارکرد خود، دمای دقیق و یکنواختی را برای یخچال و فریزر فراهم می کنند.

سنسور چیست؟

سنسور که با نام “حسگر” نیز شناخته می شود قطعه ای الکترونیکی ست که همانطور که از نام آن پیداست وظیفه حس کردن چیزی را بر عهده دارد.

اما سنسور های به کار رفته در یخچال فریزر ها، اغلب سنسور یا حسگر دما هستند و در واقع به این دلیل استفاده می شوند تا دمای محیط مورد نظر را بررسی کرده و تشخیص دهند تا یخچال فریزر بتواند با اطلاع از دمای محیط یا بخش مورد نظر، اقدام مقتضی را انجام دهد.

سنسور های دما در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شوند:  PTC و NTC

 1. PTC خلاصه شده Positive Temperature coefficient میباشد. یک حسگر PTC در راستای افزایش دما مقاومت بیشتری نشان می دهد.
 2.  NTC خلاصه شده Negative Temperature coefficient می باشد. حسگر NTC با افزایش دما مقاومت کمتری نشان می دهد.

سنسورهای به کار رفته در یخچال فریزرها از نوع NTC هستند. هدف استفاده از سنسور در یخچال فریزر تشخیص دما و رطوبت و رساندن پیام به برد دستگاه جهت انجام عملیات مورد نیاز است.
انواع مختلف سنسور یخچال وظایف مختلف و مشخصی دارند که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

مشاوره تخصصی

از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید

سنسور یخچال چیست؟ 

سنسور یخچال فریزر ها، در قسمت های مختلفی از قبیل یخساز به کار رفته و جزئی از قسمت های مختلفی از قبیل سیستم برفک زدایی می باشد که به سنسور دیفراست یا برفک زدایی معروف است.

هر کدام از این سنسور ها، وظایف متفاوتی بر عهده داشته و برای اهداف متفاوتی در یخچال فریزر استفاده می شوند. به علت تفاوت در این سنسور ها، در ادامه این مقاله به شرح سنسور های مختلف به کار رفته در یخچال فریزر پرداخته ایم.

انواع سنسور یخچال

همانطور که گفته شد در قسمت های مختلف یخچال فریزر های امروزی مانند سیستم برفک زدایی یا یخساز، از سنسور یخچال استفاده می شود. هر کدام از این سنسور ها وظایف متفاوتی بر عهده داشته و در صورت خرابی علائم متفاوتی خواهند داشت. انواع سنسور به کار رفته در قسمت های مختلف یخچال فریزر عبارتند از:

 • سنسور محیطی یخچال یا فریزر
 • سنسور دیفراست
 • سنسور یخساز
 • سنسور فن یخچال
 • سنسور محفظه جادویی
 • سنسور در یخچال

البته با توجه به مدل یخچال شما ممکن است برخی از این سنسور ها در یخچال شما وجود نداشته باشند. همچنین اگر یخچال شما قدیمی ست و دارای ترموستات است، احتمالا هیچ یک از این سنسور ها در آن وجود ندارد.

در ادامه به بررسی مفصل انواع سنسور های به کار رفته در یخچال می پردازیم. برای راحت تر بودن بررسی اجمالی هر یک، جدول زیر را تهیه کرده ایم تا به درک کارکرد و وظیفه هر یک از سنسورهای یخچال به شما کمک کند.

نوع سنسور
وظایف
علائم خرابی
سنسور محیطی یخچال
تشخیص دمای یخچال
نوسانات دمایی یخچال – نمایش نادرست دمای یخچال – گرم/سرد شدن بیش از حد یخچال
سنسور محیطی فریزر
تشخیص دمای فریزر
نوسانات دمایی فریزر – نمایش نادرست دمای فریزر – گرم/سرد شدن بیش از حد فریزر
سنسور دیفراست
تشخیص دمای اواپراتور برای شروع یا توقف فرآیند برفک زدایی
عدم برفک زدایی – افرایش دمای یخچال و فریزر
سنسور یخساز
تشخیص تشکیل یخ در قالب یخساز
عدم تولید یخ – کارکرد نادرست یخساز
سنسور فن یخچال
تنظیم دور فن
نوسانات دما
سنسور محفظه جادویی
تشخیص دمای محفظه جادویی
تنظیم نادرست دمای محفظه جادویی
سنسور درب یخچال
تشخیص باز یا بسته بودن درب یخچال
بوق زدن یخچال – نوسانات دمای یخچال فریزر – گرم/سرد شدن بیش از اندازه یخچال فریزر

حسگر محیطی یخچال و سنسور محیطی فریزر

احتمالا اگر یخچال یا فریزر شما با کاهش سرما مواجه شده باشد و به دنبال علت آن بوده باشید، یکی از قطعاتی که با احتمال خرابی آن رو به رو شده اید، حسگر یا سنسور محیطی یخچال یا سنسور محیطی فریزر است.

اگر یخچال یا فریزر شما با کاهش سرما مواجه شده و به دنبال علت آن هستید مقاله سرد نکردن یخچال می تواند به شما در یافتن مشکل کمک کند.

اما این سنسور ها چه وظیفه ای بر عهده دارند؟

این سنسورها وظیفه دارند دمای داخل کابین در قسمت یخچال و یا دمای کابین در قسمت فریزر را تشخیص داده و در اختیار برد قرار دهند تا برد دستور روشن یا خاموش شدن موتور و کل سیستم سرماسازی را صادر کند.

در یخچال فریزر های قدیمی که برد الکترونیکی ندارند، این کار توسط ترموستات انجام می شد و این ترموستات بود که تشخیص می داد چه زمانی باید موتور روشن شده و سرما ایجاد شود و چه زمانی عملیات سرماسازی متوقف شود. اما در یخچال فریزر های جدیدتر که دارای برد الکترونیکی هستند، از سنسور دما، برای انجام این وظیفه استفاده می شود.

این عملکرد به یخچال امکان می دهد دمای کابین یخچال یا فریزر را در دمای تنظیم شده نگه داشته و از نوسانات دمایی جلوگیری کند.
برای مثال اگر یخچال فریزر گرم باشد sensor، دمای محیط را تشخیص داده و برد، فرمان شروع به کار موتور یخچال فریزر را صادر می کند و همینطور در زمانی که سرما بیش از مقدار تنظیم شده باشد، به برد اطلاع می دهد و برد فرمان قطع کار موتور را صادر کرده و عملیات سرماسازی متوقف می شود.

سنسور یخچال چیست؟

حسگر دیفراست چیست و چه وظیفه ای دارد؟

دیفراست یه معنی ضد برفک است و در یخچال فریزر تحت عنوان “برفک زدایی” مورد استفاده قرار می گیرد. یخچال فریزر های جدید دارای سیستم برفک زدایی یا دیفراست هستند و می توانند برفک های به وجود آمده را بدون دخالت کاربر از بین ببرند.

سیستم برفک زدایی در یخچال فریزرها بسته به نوع آن ها از قطعات بسیاری تشکیل شده که یکی از آن ها “سنسور دیفراست” است.

سنسور دیفراست بر روی اواپراتور قرار می گیرد تا دمای آن را مشتقیما اندازه گیری کرده و در صورت سرد شدن بیش از حد، برد الکترونیکی را با خبر کرده تا سیستم برفک زدایی شروع به کار کند.

شروع به کار سیستم برفک زدایی ینز با توجه به نوع یخچال می تواند روشن شدن المنت یا خامش کردن کمپرسور باشد.

خرابی این سنسور می تواند موجب اختلال در سیستم برفک زدایی یخچال شما شده و مشکلاتی مانند برفک زدن و کاهش سرمای یخچال یا فریزر را به دنبال داشته باشد.

حسگر یخساز چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در برخی مدل های یخساز، سنسور یا حسگر دمایی وجود دارد و به قالب یخساز متصل است. این سنسور دمای آب موجود در قالب را بررسی کرده و تشخیص می دهد یخ در قالب ها شکل گرفته و زمان تخلیه یخ فرا رسیده است.

البته خرابی این سنسور ارتباطی به کاهش سرما یا سرد نکردن یخچال شما ندارد و خرابی این سنسور تنها عملکرد یخساز را با مشکل مواجه خواهد کرد.

پس اگر یخچال شما با کاهش سرما مواجه شده است، در سنسور یخساز به دنبال علت آن نباشید اما اگر یخساز شما با مشکلاتی مانند ساخته نشدن یخ مواجه شده است، یکی از علت های آن می تواند خرابی sensor یخساز باشد.

سنسور فن چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در برخی برندها و مدل های پیشرفته‌تر، فن اواپراتور یخچال فریزر، دارای sensor می باشد تا با تشخیص دمای نزدیک فن دور چرخش فن را توسط برد تغییر دهد.

سنسور محفظه جادویی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

دربعضی مدل یخچال ها محفظه ایزوله نسبت به بقیه فضای کابین وجود دارد تا دمای کشو یا قسمتی از یخچال فریزر متفاوت از دیگر قسمت ها باشد. در این قسمت هم سنسوری وجود دارد تا دمای این کشو را تشخیص دهد.

سنسور درب چیست و چه وظیفه ای دارد؟

سنسور درب معمولا در محفظه لولای درب یخچال فریزرها یا ساید بای ساید ها وجود دارد و این قسمت، بیرون از فضای داخلی یخچال فریزر قرار دارد. وظیفه این حسگر تشخیص دمای محیط اطراف یخچال فریزر است تا دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد.

علائم خراب شدن حسگر

خرابی هر یک از سنسور های یخچال با علائم و نشانه هایی همراه است که با آگاهی از آن ها می توانید در هنگام بروز مشکل آن را تشخیص داده و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید.

به همین علت، این قسمت از مقاله را به بررسی علائم خرابی سنسور یخچال اختصاص داده ایم.

اگر سنسور یخچال خراب باشد چه میشود ؟

این سوالیست که بسیار با آن مواجه میشویم. اینکه چه اتفاقی با خرابی سنسور برای یخچال میافتد به این بستگی دارد که کدام یک از سنسورهای یخچال خراب شده باشد.

در یخچال فریزرها، سنسورهایی که میتوانند عملکرد یخچال را با مشکل مواجه کنند سنسورهای محیطی و دیفراست هستند.

خرابی سنسور محیطی: خرابی این سنسور عملکرد کمپرسور را تحت تاثیر قرار میدهد. به این معنی که باعث میشود کمپرسور به موقع شروع به کار نکند یا دست از کار نکشد.

در این شرایط یخچال فریزر یا بیش از اندازه گرم و یا بیش از اندازه سرد میشود.

خرابی سنسور دیفراست: وظیفه سنسور دیفراست اعلام کردن دمای اواپراتور به بورد و متعاقبا روشن شدن المنت است. که در نتیجه این عملکرد سیستم برفک زدایی فعال شده و برفک های موجود را آب میکند.

خرابی این سنسور باعث تداخل در عملکرد سیستم برفک زدایی و برفک زدن یخچال و در نهایت گرم شدن یخچال خواهد شد.

1. علائم خراب شدن سنسور محیطی یخچال فریزر

در صورتی که سنسور محیطی یخچال فریزر معیوب باشد میتواند در میزان کارکرد یخچال تاثیر بگذارد. یا موتور یخچال بیش از اندازه کار میکند یا کمتر از حالت معمولی. البته ممکن است تاثیر دیگری روی دمای تنظیم شده شما بگذارد. یعنی دمای تنظیم شده با دمای وقعی کابین مغایرت داشته باشد.

2. علائم خراب شدن سنسور دیفراست

از شایع ترین علائم خراب شدن سنسور دیفراست می توان به یخزدگی روی اواپراتور اشاره داشت. یعنی sensor دیفراست نمیتواند در زمان مشخص و درست پیام قطع مدار المنت هیتر را بدهد و نتیجه آن عملکرد ضعیف المنت و ایجاد برفک و یخ روی سطح اواپراتور می باشد.

3. علائم خراب شدن حسگر یخساز

طبیعتا خراب شدن حسگر یخساز عملکرد یخساز را مختل می کند و در نتیجه یخساز به درستی عمل نمیکند.

4. علائم خراب شدن حسگر فن

توجه داشته باشید معدود برندهایی هستند که فن آن ها دارای سنسور یخچال می باشد. اما در صورتی که حسگر فن خراب شود دور متغیر فن مختل میشود و دمای تنظیم شده دستگاه متغیر شده و ثابت نمی ماند.

5. علائم خراب شدن سنسور محفظه جادویی

در ساید بای سایدهایی که دارای محفظه جادویی هستند معمولا خرابی sensor این محفظه باعث بروز ارور روی صفحه نمایشگر میشود. البته مختل شدن عملکرد محفظه جادویی را به دنبال دارد و دمایی که برای آن کشو تنظیم می کنید با دمایی که در واقعیت وجود دارد مطابقت ندارد.

علت خراب شدن سنسور در یخچال فریزر

همانطور که میدانید سنسور یخچال یک قطعه الکترونیکی است. یخچال فریزر را میتوان پر استفاده ترین لوازم خانگی دانست زیرا همیشه به برق وصل است و تمامی قطعات الکترونیکی طول عمر خاصی دارند. از آنجایی که برق همیشه در یخچال جریان دارد طبیعتا قطعات الکترونیکی مستهلک شده و روزی می رسد که سنسورها هم به پایان طول عمر خود می رسند.

تست سنسور دمای یخچال

توجه داشته باشید تست کردن سنسور دمای یخچال یک کار اخصصی بوده و برای تست این قطعه به مولتی متر نیاز داریم.

 1. ابتدا دو سیم متصل به سنسور را به پایه های مولتی متر وصل کرده و مولتی متر را در حالت اندازه گیری اهم قرار میدهیم
 2. عدد نمایش داده شده توسط اهم متر در دمای اتاق (25 درجه) باید عددی باشد که توسط شرکت سازنده آن مشخص شده است.
 3. حال سنسور را با دست خود گرم کرده و مقاومت آن را اندازه میگیریم، مقاومت آن باید کم شود و سنسور را درون یک لیوان آب و یخ قرار میدهیم باید مقدار مقاومت نمایش داده شده توسط اهم متر بیشتر شده باشد.
 4. در این صورت سنسور سالم است.

نحوه تست سنسور در یخچال

 • ابتدا باید بدانید واحد اندازه گیری سنسور در یخچال فریزرها کیلو اهم است. همینطور باید بدانید که هر برند، حسگرهایی با اندازه های مشخص در جای به خصوص خود را دارد. با علم اینکه مقاومت آن چه میزان است میتوانید توسط یک اهم متر، مقاومت این قطعه را اندازه گیری کنید. توجه داشته باشید که هر sensor باید در دمای ۲۵ درجه اندازه گیری شود و عدد نشان داده شده را با مقدار اعلام شده از طرف شرکت تولید شده مقایسه کنید. اگر اهم اندازه گیری شده با عدد اعلام شده توسط تولید کننده مطابقت داشته باشد تا اینجای کار حسگر سالم می باشد.
 •  حال سنسور یخچال را در دستتان بگیرید تا حرارت دستانتان به آن انتقال پیدا کند. اگر مقاومت نشان داده شده رو به کاهش بود از نشانه های دیگر سالم بودن حسگر است.
 •  سپس سنسور را در قالب یخ فرو کنید و اندازه گیری کنید. اهم اندازه گیری شده می بایست تغییر کرده و افزایش پیدا کند.
  زمانی که هر سه حالت گفته شده را انجام داده و واکنش سنسور یخچال درست بود پس sensor سالم است.

نحوه تعویض حسگرها

کافیست بدانید که از چه سنسوری با چه مقدار اهمی می بایست استفاده کنید. ترجیحا از sensor فابریکی دستگاه خود استفاده کنید تا نیازی به تعویض سوکت ورودی نداشته باشید. در غیر این صورت باید دو سیم سنسور را به دو سر سیم سوکت sensor وصل کنید و آن را در جای خود قرار دهید.

سنسور یخچال سامسونگ

سنسورهای یخچال سامسونگ نقش مهمی در حفظ کیفیت و ایمنی مواد غذایی دارند. این سنسورها با استفاده از فناوری پیشرفته، دمای داخل یخچال و فریزر را به طور مداوم کنترل می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که غذاها در شرایط ایده‌آل نگهداری می‌شوند.

سنسور های به کار رفته در یخچال فریزر های سامسونگ انواع مختلفی از قبیل سنسور در یخچال، سنسور دیفراست و سنسور دما را شامل می شود که در مقاله سنسور یخچال سامسونگ به بررسی آن ها علائم خرابی و نحوه تعویض هر یک پرداخته ایم.

جمع بندی

عیب یابی و تعمیر یخچال فریزرها کاری تخصصی است و دستکاری کردن در سیستم کاری آنها موجب صدمه بیشتر به دستگاهتان خواهد شد. اگر تخصص کافی جهت عیب یابی و تعمیر یخچال فریزرتان را ندارید بهتر است از فردی متخصص و ماهر کمک بگیرید تا از صدمات جانی و مالی جلوگیری شود.
باعث خرسندی تیم فیکسی می باشد اگر سوالات مرتبط خود در این زمینه را در پایان همین مقاله مطرح کنید تا با پاسخ دادن به آن ها به شما عزیزان کمک کرده باشیم.

4.1/5 - (27 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

47 پاسخ

 1. بنده تعمیرکار این رشته هستم چرا دربعض بیشتر اوقات به رقم اسیب دیدن سنسور کد خطای مربوط به ان درصفحه نمایشگر نشان داده نمیشود

 2. سلام
  من هم سرویسکار سامسونگ هستم سوالی داشتم
  ایا در فریزرهای قدیمی ویرپول هم سنسور دیفراست داریم؟

    1. سلام دوست عزیز؛
     نوسانات دمای نمایش داده شده بر روی نمایشگر یخچال جنرال می تواند ناشی از مشکلات سنسور یا برد باشد.

    2. سلام استاد گرامی
     فریزر ویرپول قدیمی دارم وهر دو الی سه ماه بعلت یخ زده گی رادیاتور داخل فریزر موادغذایی ازطبقات بالا شروع به گرم شدن میشودو موتور فریزر مدام کارمیکند ، بناچار بمدت۲۴ ساعت خاموش میکنیم وپس ازیخ زدایی روشن میکنیم علت چیست تشکر

     1. سلام دوست عزیز؛
      اگر فریزر شما سیستم برفک زدایی ندارد راهکار، رفع برفک به صورت دستی دقیقا مطابق با کاری ست که انجام می دهید. البته افزایش دمای تنظیمی فریزر می تواند به برفک زدن کمتر کمک کند. اما اگر فریزر شما از ابتدا دارای سیستم برفک زدایی بوده و به تازگی با مشکل برفک زدن مواجه شده اید، احتمال خرابی سیستم برفک زدایی وجود دارد. با توجه به مدل فریزر شما، سیستم برفک زدایی ممکن است شامل تایمر یا برد الکترونیکی باشد.

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا لوله درین یا تخلیه یخچال شما دچار گرفتگی شده. هرچند ممکنه گرفتگی به علت گیر کردن اجسام خارجی مثل تکه های غذا باشه ولی اغلب به دلیل یخ زدگی اتفاق میوفته. احتمال داره سیستم برفک زدایی به درستی کار نکنه یا در صورت وجود المنت کف خراب شده باشه. احتمال داره که سیستم برفک زدایی مشکل نداشته باشه و فقط نیاز باشه المنت کمکی اضافه بشه. با کشیدن دستگاه از برق و صبر تا آب شدن برفک های احتمالی میتونید این مشکل رو موقتا برطرف کنید.اما برای برطرف شدن دائمی مشکل باید از یک متخصص برای عیب یابی کمک بگیرید.

   1. سلام وقت بخیر یخچال امرسال مدل nrf2260dدست دوم خریدم مدام بوق میزنه انگار در یخچال بازه و وقتی درب بسته چراغ یخچال روشنه وقتی باز میکنه چراغ خاموش میشه مشکل از چیه ؟

 3. سلام وقت بخیر یخچالمون دو در رنزو که H2به جای یخساز فعال شده الان من باید دقیقا چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز؛
   این ارور مربوط به سنسور اواپراتور دستگاه شماست. مهمترین علامت خرابی سنسور، گرم شدن یخچال هست. یخچال رو ریست کنید یا به مدت 10 دقیقه از برق بکشید. اگر ارور همچنان وجود داشت و یخچال هم سرمای خود را از دست داده از یک متخصص برای عیب یابی حضوری کمک بگیرید.

 4. با درود فراوان شما بهترین هستید ممنون از راهنمایی ها و عیب یابی بی نقصتان
  بهترین هارا برایتان آرزو مندم
  برای تعمیرات یخچال، فقط فیکسی رو پیشنهاد میکنم.

 5. سلام و خسته نباشید بابت مطالبتون
  یخچال من ساید کنووده کمپرسور یخچال تازه تعمیر شده حس میکنم لیش از اندازه کار میکنه مثلا 3 یا 4 ساعت کار میکنه بعد 20 دقیقه خاموش عدد روی صفحه نمایش مربوط به یخچال خود به خود تغییر میکنه از 2 تا 8 و گاهی لایت بخش آب سرد کن خود به خود روشن میشه لطفا راهنماییم کنید.
  سپاس

  1. سلام
   با توجه به تعویض کمپرسور باید توجه داشته باشید که کمپرسور جدید با نمونه قبلی خود از لحاظ توان برودتی مغایرت نداشته باشد.همچنین مقدار گاز وارد شده به سیکل می بایست به اندازه استاندارد نوشته شده بر روی برچسب اطلاعات یخچال باشد.همچنین در مورد روشن شدن لایت در قسمت دیسپنسر نیاز به مراجعه متخصص است تا با عیب یابی دقیق مشکل را برایتان رفع کند.

 6. سلام خسته نباشید فریزر من میشل هستش .وقتی درب فریزر باز و بسته میشه موتور کار نمیکنه و دمای آن که منفی ۸ رانشان میده به بالا حرکت میکنه و به منفی ۱۵ میرسه و بعد چند دقیقه شروع به کار میکنه و دمای آن بجای در بالا ثابت بمونه شروع میکنه پایین اومدن و دوباره به منفی ۸ میرسه لطفا من را راهنمایی کنید علت چیه؟ کدوم قطعه خرابه با تشکر

 7. سلام یخچال فریزر هیمالیا دارم دمای یخچالش خوبه ولی قسمت پایین که فریزر هست دماش نمیاد پایین و روی منفی پنج و شش چشمک میزنه و مدام میره رو حالت برفک زدایی علتش چی میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز؛
   بسته به مدل یخچال فریزر شما، احتمال وجود مشکل در سیستم برفک زدایی وجود داره. سنسور، ترمودیسک، ترموفیوز، المنت و برد در صورت وجود باید بررسی شوند.

 8. سلام وقت و وقت بخیر
  ما ساید بای ساید سامسونگ مدل Rosso alf داریم چند روز پیش برق رفت و بعد از اومدن برق ارور 5E روی نمایشگر ظاهر شد به نظر شما مشکل میتونه از سنسور دیفراست باشه؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   این ارور در هنگام قطع و وصل برق نمایش داده می شه. اگر مشکلی وجود نداشته باشه با ریست کردن برطرف میشه. اگر برطرف نشد و احساس می کنید سرمای یخچال یا فریزر کاهش پیدا کرده، احتمال خرابی سنسور وجود داره.

   1. ممنون از پاسخگوییتون ولی توی این ۶ ۷ سال که سایدو داریم خیلی برق رفته و همچین اروری مشاهده نمیشد
    الان هم ریست میکنیم از برق میکشیم دوباره میزنیم همون ارور میاد رو صفحه
    در ضمن موتور هم خیلی داغ میکنه و صداش زیاد شده احتمالا مشکل از همون سنسور دیفراسته
    بازم ممنون از شما 🙏

 9. سلام یخچال ما سامسونگ بالا وپایین است چند روزی است فریز یخ نمیزند ووقتی ودشاخه برق را میزنین منفی۳۵ میباشد فن فریزر سالم است قبلا دوشاخه را میزدیم دمای محیط را نشان میداد لطفا راهنمایی کنید یخچال عادی است

  1. سلام
   اگر دستگاه دمای فریزر را به صورت غیر واقعی و منفی 35 درجه نشان می دهد و سرمای فریزر کافی نیست احتمال دارد سنسور سیم کشی سنسور محیطی و یا برد دستگاه دچار ایراد شده باشد.

 10. سلام،یخچال فریزر ایران شرق دارم بالا یخچال و پایین فریزر ،فریزرش خوبه ولی یخچال گرمه چندبار بریدمش تعمیرکار چنتا سنسور عوض میکنه دوسه هفته اول خوبه ولی بعدش همان اش و همان کاسه خداییش خسته شدیم بس که پول تعمیر دادم الانم خرابه

  1. سلام
   اگر بعد از هربار سرویس و تعمیر بعد از 2 هفته با مشکل مجدد رو به رو می شوید دو احتمال وجود دارد:
   1.گرفتگی درین و یا تخلیه اواپراتور در قسمت فریزر
   2.عدم برفک زدایی اواپراتور
   در صورت نیاز به توضیحات بیشتر از طریق تماس تلفنی می توانید مشاوره بگیرید.

   1. سلام خسته نباشید
    من ساید ال جی مدل door in door دارم از دیشب قسمت فریزر منجمد نمی کنه خنک هست ولی به انجماد نمیرسه تقریبا مواد غذایی از انجماد در آمده الان وسایل و خالی کردم و چند ساعتی از برق کشیدم به نظرتون مشکل از کجاست??

    1. سلام
     اگر در قسمت فریزر در این مدل دستگاه که اشاره کردید مشکل وجود دارد چندین احتمال وجود دارد که برای بررسی دقیق نیاز به حضور کارشناس می باشد.
     احتمال مشکل در سیستم گازی، خرابی سیستم برفک زدایی و عدم کارکرد فن در قسمت فریزر. برای مشاوره و یا در خواست اعزام کارشناس با شماره تلفن شرکت تماس بگیرید.

 11. سلام و عرض ادب
  وقت بخیر و خسته نباشید
  خیلی ممنون از راهنمایی هاتون، خدا قوت
  استاد ی سوال از خدمتتون داشتم، مال یه یخچال ساید میدیا مدل HC657WENSS داریم، ی چند روزی هستش که خطای EE رامیدهد، در دفترچه راهنما و توضیحات نوشته بود که خطای مدار سنسور یخ ساز هستش، آیا راهکاری داره که خودم بتونم انجام بدهم یا حتما باید با متخصصان تماس داشته باشم، از وقتی که این صدا را سنیدم و این ارور را دیدم، یخچال را خاموش کردم، آیا باید خاموش باشد یا میتوان استفاده کرد؟ و سوال دیگر اگز روشن باشد احتمال دارد به نقاط دیگر ساید آسیب بزند یا خیر؟
  ممنون و مچکرم

  1. سلام
   تشکر بابت محبتتون
   در مورد سوالی که داشتید می توان گقت مشکل از یخساز و یا مدار سیم کشی یخساز می باشد.روشن ماندن در این حالت اگر به خود یخساز مشکل وارد نکند به بقبه قطعات دستگاه آسیبی نمیرسد.در مورد نحوه برطرف کردن مشکل هم اگر تجربه فنی مرتبط با تعمیر لولزم خانگی و یا علم به الکترونیک ندارید پیشنهاد می شود از کازشناسان متخصص در این زمینه کمک بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر هم می توانید به صورت تلفنی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

   1. سلام وقت بخیر
    فریزر الکترو استیل مدل esaf24 برق که قطع میشه و زود وصل میشه ارور F0 میده و البته دمایی که تنظیم شده مفی ۱۸ هست ولی وقتی زود وصل میشه دما روی منفی ۲۳ هست اما زمانی که دیر وصل میشه و دما مثلاً میاد روی منفی ۱ یا ۲ دیگه ارور f0 نمیده
    و همچنین مدام در حال کاره انگار که قطع نمیشه و از منفی ۱۸ که تنظیم شده بالاتر میره
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    1. سلام وقت بخیر
     ارور f0 مربوط به بروز مشکل در فن اواپراتور و یا فن داخلی دستگاه می باشد.ممکن است قطع و وصل سریع برق باعث تداخل در عملکرد الکترونیکی یخچال شما شود.توصیه می شود برای یخچال حتما از یک محافظ استفاده کنید و اگر یخچال یکسره کار می کند و این ارور را نمایش می دهد از نیروی متخصص در زمینه تعمیرات لولزم خانگی کمک بگیرید.درخواست خود را یا به صورت آنلاین از طریف سایت و یا با تماس تلفنی ثبت کنید تا نزدیک ترین کارشناسان ما به شما در این زمینه کمک کنند.

 12. سلام یخچال دو قلو هیمالیا دارم،یخچال مدتی هستش که دماش بالا میره مثلا ۱۷ درجه متغیر هستش،ایراد از کجاش میتونه باشه مچکر

  1. سلام
   اگر در یخچال دما بالا می رود چند عامل می تواند نقش داشته باشد:
   1. موتور یخچال کار نمی کند تا سرما ایجاد کند: در این صورت مشکل می تواند از موتور، رله اورلود موتور، سنسور یا ترموستات، برد یا تایمر باشد.
   2. موتور کار میکند: در این حالت دستگاه یا نیاز به شارژ گاز دارد و یا مشکل از فن و یا سیستم برفک زدایی می باشد.

 13. سلام وقت بخیر بزرگواران ، یخچال تک پارس مدل PRH17631EW/W ، خطای EF میزنه ، خطا مربوط به سنسور دیفراست میشه ؟؟ محل دقیق نصب سنسور کجاست ؟؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   بله ارور EF یخچال پارس مربوط به سنسور اواپراتور می باشد. سنسور اواپراتور بر روی اواپراتور یا در مدل هایی که تریزون دارند روی تریزون قرار میگیره. برای دسترسی به سنسور باید قاب داخلی یخچال را باز کنید. البته پیشنهاد می کنیم اگر تخصص ندارید از یک متخصص کمک بگیرید.

 14. سلام برد یخچال فریزر مدل تکنوسان را تعمیر کردیم الان که دوباره نصب کردیم نمایشگر به جای نمایش دما خطای بالاE1وپایین دمای فریزر هست E2 میده چه مشکلی هست ممنون

  1. سلام دوست عزیز؛
   برای پاسخ دقیق و صحیح به این سوال نیاز به اطلاعات بیشتری داریم. احتمال مشکل در سیستم سرماسازی یا گازی وجود داره. احتمال داره که برد هم به درستی تعمیر نشده یا مشکل از ابتدا برد نبوده باشه.

 15. سلام
  من تعمیرکار هستم ایا با درست جا نرفتن سوکت فن چهار سیم امکان دارد فن کار کند ولی سرما را درست تقسیم نکند .بخاطر سنسور فن

  1. سلام دوست عزیز؛
   بله این احتمال وجود دارد. وقتی سیم فیدبک فن به برد وصل نباشد یا اگر فن دارای سنسور باشد احتمال بروز این مشکل وجود دارد.

 16. سلام فریزر پارس ۱۷۰۰ دارم یکسره کار میکنه و دما رو به گرم شدن هست یکبار قبلا همینطوری شده بود دوسه روز از برق کشیدم بعد دوسه روز تا الان کار کرده حدودا یکماه ونیم الان بازهم یکسره کار میکنه به نظرتون مشکلش چی میتونه باشه .ممنون از راهنماییتون 🙏🙏🙏

  1. سلام دوست عزیز؛
   اینکه با کشیدن یخچال از برق مشکل حل شده می تونه نشانه مشکل در سیستم برفک زدایی باشه. در غیر این صورت احتمال مشکل گازی در یخچال وجود دارد.

 17. درود بر شما یخچال امرسان دو قلو داریم که مدتی هست با اینکه درجه سرمای یخچال را بالا میبریم تا بیشتر سرد بشه اما سرمای مطلوبی نداره
  اما فریزر کار خودش رو انجام میده
  فقط یخچال سرمای قابل قبولی نداره لطف می کنید در موردش توضیح بدید؟ در ضمن ارور هم نمده تا حداقل بشه بیشتر به اشکال نزدیک شد.
  متشکرم از لطف شما

  1. سلام دوست عزیز؛
   در یخچال فریزرهای دوقلو یخچال و فریزر به صورت جداگانه کار می کنند در نتیجه مشکلات آن ها روی هم تاثیر ندارد. اما اینکه یخچال شما سرمای کافی ندارد می تواند دلایل بسیاری داشته باشد. مشکل در سیستم برفک زدایی (ترمودیسک ترموفیوز، المنت، سنسور، برد)، مشکلات گازی و ایرادات موتور می تواند کاهش سرما را به همراه داشته باشد.
   برای دریافت مشاوره دقیق تر نیاز به اطلاعات بیشتری از کارکرد یخچال فریزر شما داریم. از طریق تماس با بخش مشاوره تخصصی می توانید با پاسخ به سوالات متخصص درباره کارکرد یخچال، مشاوره دقیق تر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *