علت صدای یخچال و رفع آن از دغدغه‌های عمومی و مهم افراد است. اگر انواع صدای یخچال را نشناسیم و برای رفع آن اقدام نکنیم باعث ایجاد مشکلات جدی برای یخچال می‌شود.

اگر یخچال شما صدای غیرعادی دارد و شما را نگران کرده، در این مطلب پاسخ خود را دریافت خواهید کرد. چون ما علت صدا دادن یخچال را بررسی می‌کنیم. این مسئله را باید در مورد انواع برندها بدانیم.

صدا دادن یخچال

در هر خانه‌ای حداقل یک یخچال برای نگهداری مواد غذایی وجود دارد. این دستگاه به صورت طبیعی صداهایی دارد. برخی مدل‌ها و برندها صدای کمتر و بعضی دیگر صدای بیشتری دارند. اما زمانی که این صدا از حالت طبیعی خارج می‌شود حتما باعث آزار افراد آن خانه می‌شود. همچنین در صورت نادیده گرفتن آن، احتمال ایجاد مشکلات بیشتر برای دستگاه وجود دارد.

مسئله‌ای که می‌تواند به ما کمک کند این است که بدانیم این صدا از کجای یخچال ایجاد میشود و دلیل آن چیست؟ وقتی دلایل آن را بدانیم، برای برطرف کردن آن نیز اقدام درستی خواهیم داشت.

در این مقاله انواع صداها و دلایل آن را بررسی می‌کنیم. البته عیب یابی یخچال فریزر کار متخصصان آن است اما برخی از ایرادات توسط شما در منزل قابل برطرف شدن است.

برای از بین بردن بوی بد یخچال کلیک کنید.

به طور کلی صداها را میتوان به صورت های مختلف مثل نوع صدا، مدت زمان ایجاد صدا و منشا صدا بررسی کرد.

بررسی صدای یخچال بر اساس منشا ایجاد صدا

 1. صدا از داخل یخچال میاید

اگر منشا ایجاد صدا داخل یخچال یا فریزر است به احتما بسیار زیاد صدای فن دستگاه است.

در این صورت دو حالت وجود دارد: 1.یا فن دستگاه معیوب شده و به درستی کار نمیکند (البته فن کامل خراب نشده و فقط معیوب شده است در نتیجه ممکن است تاثیری در سرمای تولید شده یخچال نداشته باشد) و 2. فن در یخ گیر کرده که مشکل از سیستم برفک زدایی دستگاه شماست. البته این مشکل میتواند فن را نیز خراب کرده باشد.

در این صورت باید از متخصص کمک بخواهید.

  2. صدا از پشت یخچال میاید

اگر صدای ایجاد شده را از پشت و خارج دستگاه میشنوید احتمالا صدای موتور است. در این صورت صدا مداوم نیست و فقط اغلب فقط وقتی صدا تشدید میشود که موتور شروع به کار میکند.

این صدا که بیشتر پس از جابجایی یخچال ایجاد میشود نشانه خرابی یا شکستن پایه های قرارگیری موتور یا کمپرسور یخچال است.

میتوانید از یک فیبر یا کارتن برای ثابت نگه داشتن موتور استفاده کنید.

 

اگر یخچال فریزر شما از روز اول خریداری آن صدا میدهد، احتمالا دستگاه مشکلی نداشته و فقط ساخت آن به نحوی ست که صدای ایجاد شده توسط دستگاه به بیرون منتقل میشود. این مشکل که میتواند بسیار آزاردهنده باشد به دلیل عایق بندی نامناسب لوله های یخچال در حین تولید است و متاسفانه قابل رفع نیست.

در ادامه به بررسی انواع صدای یخچال با توجه به نوع صدای ایجاد شده میپردازیم.

صدای وزوز یخچال

یکی از صداهای معمول و آزاردهنده که بسیاری از کاربران را شاکی می‌کند صدای وزوز است. برای رفع این صدا نکات زیر را چک کنید و در صورت وجود مشکل آن‌ها را رفع کنید.

 1. گاهی افراد برخی از وسایل و لوازم تزیینی را بالای یخچال قرار می‌دهند و یا اینکه اجسامی را روی یخچال می‌چسانند. این موارد می‌تواند باعث ایجاد سر و صدا شود. پس برای حل این مشکل آن‌ها را بردارید و از یخچال جدا کنید. اگر مشکل حل شد پس قطعا دلیل صداها این مورد بوده. در غیر این صورت مورد بعدی را چک کنید.
 2. حتما شنیدید که می‌گویند یخچال را تراز کنید. بعد از نصب یخچال یکی از مواردی که حتما باید چک شود تراز بودن یخچال در آن محیط است. یعنی با قسمتی که روی آن قرار گرفته است هم سطح باشد. حتی با گذر زمان نیز این مورد باید چک شود. پس مطمئن شوید که دستگاه شما تراز است.
 3. برخی از یخچال‌ها به صورت اتوماتیک عمل یخسازی را انجام می‌دهند. این نوع دستگاه‌ها هنگام عمل یخسازی ممکن است صدای وزوز داشته باشند. نکته مهمی که وجود دارد این است که هنگامی که جریان آب به یخچال وصل نیست یخساز را خاموش کنید تا از ایجاد مشکل جلوگیری کنید.
  حتی در صورت وصل بودن آب ممکن است باز هم صدای وزوز را بشنوید. این به علت پر شدن آب یخساز است. فشار زیاد آب نیز می‌تواند صدای بلندتری ایجاد کند.
 4. و اما در نهایت اگر صدای وزوز را از پایین یخچال و یا حتی پشت آن می‌شنوید، کمپرسور را چک کنید. ممکن است کمپرسور دچار مشکل و فرسودگی شده باشد.

علت صدای یخچال

در صورتی که هر کدام از موارد بالا را چک کردید و مشکل حل نشد، حتما موضوع را با یک متخصص و تکنسین مطرح کنید تا به شما کمک کند ایراد سریع‌تر برطرف شود.

صدای نویز یخچال

همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم برخی از صداها کاملا طبیعی است. در واقع هر وسیله‌ای که دارای موتور است سر و صداهایی ایجاد می‌کند. حتما موقع خاموش و روشن شدن موتور یخچال متوجه ایجادا صدا و یا حتی تغییر آن شدید. این همان صدای طبیعی دستگاه است.

حالا اگر این صدا دیگر ملایم و مانند همیشه نبود باید علت را بررسی کنید. ابتدا از تراز بودن دستگاه مطمئن شوید. آن را کمی جابجا کنید تا صدا قطع شود.

اگر مشکل حل نشد باید سراغ کمپرسور و فن آن برویم. اگر پره‌های فن دچار مشکل شود و یا گرد و غبار زیادی روی آن باشد باعث ایجاد سر و صدای نویز مانند می‌شود. از دیگر علل ایجاد صدا شل یا خراب شدن واشرهای فن است. در صورتی که فن قابل تعمیر بود آن را تعمیر کنید. در غیر این صورت باید تعویض شود.

در مرحله بعد یک متخصص باید اتصالات دستگاه را چک کند.

و اما مورد آخر این که موتور یخچال به خودی خود دچار لرزش می‌شود. معمولا موتور را روی لرزه گیرهایی نصب می‌کنند تا صدا کمتر شود. اگر این لرزه گیر دچار مشکل شود صدا نیز بیشتر خواهد شد.

علت صدای یخچال

صدای تق تق یخچال

این صدا شبیه صدای شکستن قلنج است. معمولا برای دستگاه‌های نوفراست یا بدون برفک اتفاق میفتد. هر چند وقت یک بار المنت دستگاه شروع به کار می‌کند تا برفک‌ها را آب کند. این عمل باعث ایجاد صدای تق تق می‌شود. این صدا طبیعی است اما اگر بیش از اندازه و با صدای بلندتر بود حتما با تکنسین در میان بگذارید.

 

صدای چکه آب یخچال

اگر با این صدا مواجه شدید نیازی به نگرانی نیست. چون یخ‌های ایجاد شده آب می‌شوند و درون سینی تخلیه آب ریخته می‌شوند. همین عمل باعث ایجاد صدایی شبیه چکه آب می‌شود.

 

صدای قل قل کردن یخچال

در این حالت صدایی شبیه جوشیدن آب را می‌شنوید. معمولا دلیل آن وجود روغن در کمپرسور است و این روغن وارد کنداسور و اواپراتور شده است. با جابجایی یخچال و تکان دادن آن، این اتفاق میفتد.

و اما این مشکل با تخلیه گاز، تمیزکاری آن برطرف می‌شود. در نهایت نیز دوباره مخزن گاز آن پر می‌شود. همه این کارها را کارشناس تعمیرات یخچال انجام می‌دهد.

 

علت صدای تیک تیک یخچال

 • اگر این صدا را هر چند وقت یک بار شنیدید و یخچال نیز به اندازه کافی خنک نبود، احتمالا دلیل آن کثیف شدن کویل کندانسور است. تمیز کردن آن معمولا باید سالی یک بار انجام شود.
 • دلیل دیگر صدای تیک تیک، ایراد در رله استارت است. در این حالت کمپرسور نیز روشن نمی‌شود و رله را باید عوض کرد.
 • تایمر یخ زدایی نیز اگر خراب شده باشد مدام صدای تیک تیک را می‌شنوید.
 • پس از بررسی تمام موارد گفته شده باید به سراغ کمپرسور دستگاه بروید. خرابیموتور یخچال در مواردی این صدا را ایجاد میکند.

علت صدا دادن درب یخچال

زمانی که درب یخچال صدا می‌دهد، می‌توان گفت نگران اتصالات داخلی دستگاه نباشید. چون ایراد از لولاهای درب است. در این لولاها برای اینکه صدا تولید نکنند و راحت باز و بسته شوند، از روان کننده‌ها استفاده می‌شود. حالا اگر این روان کننده‌ها از بین بروند و فرسوده شوند، درب یخچال سر و صدا ایجاد می‌کند.

راه حل این مورد روغن کاری لولاها و یا تعویض آن‌ها است.

 

علت صدای درب یخچال

علت صدای یخچال الکترواستیل

اگر از برند الکترو استیل استفاده میکنید و صداهای غیرعادی و بسیار زیاد می‌شوید، لطفا موارد زیر را چک کنید و یا با کارشناسان آن شرکت د رمیان بگذارید:

 • تراز بودن یخچال
 • فن موتور
 • اتصالات موتور به شاسی
 • در نهایت چک کردن موتور به صورت کلی

اما اگر یخچال شما به درستی کار میکند و دمای مطلوبی دارد اما از روز اول پس از نصب، صدای غیر معمول و آزاردهنده ای از آن میشنوید، باید بدانید این صدا مربوط به ساخت دستگاه بوده و نمیتوان آن را برطرف کرد.

متاسفانه برخی از مدل های الکترواستیل به دلیل عایق بندی نامناسب این مشکل را دارند.

علت صدای یخچال سامسونگ

و اما برند سامسونگ یکی از بی صداترین یخچال‌ها را تولید می‌کند و در صورت ایجاد صدا و برای رفع علت آن پیشنهاد می‌کند موارد زیر را حتما چک کنید:

 1. تراز بودن یخچال
 2. فن موتور اواپراتور
 3. کمپرسور
 4. فن موتور کندانسور
 5. شیر ورودی آب
 6. گرومت موتور فن اواپراتور

هنگام مطالعه این نکات، این مورد را نیز در نظر داشته باشید که بررسی برخی از این موارد از دست شما در منزل برمی‌آید. بقیه موارد باید توسط متخصصین چک شوند. به همین دلیل به صورت تیتروار آن‌ها را عنوان کردیم تا با تکنسین مربوطه مطرح کنید.

علت صدای زیاد یخچال اسنوا

شنیدن صدای بوق در یخچال اسنوا مهم است. این به معنای ایراد است. البته اگر به دلیل باز ماندن درب و تراز نبودن دستگاه نباشد. این صدا می‌تواند مربوط به پروانه‌ها و یا فن یخچال باشد.

گاهی نیز صدای زیاد مربوط به موتور و لرزه گیرها است. شاید ایرادی در آن‌ها ایجاد شده باشد. و اما در بدترین حالت و در آخرین مرحله ممکن است برد الکترونیکی خراب شده باشد.

به صورت کلی لازم به ذکر است که فرقی نمی‌کند ما بخواهیم علت صدای غیر طبیعی یخچال امرسان را پیدا کنیم و یا علت صدا یخچال هیمالیا و یا دیگر برندها، در هر صورت در همه موارد یک سری نکات مشترک است که باید از جانب ما چک شود. و در صورت حل نشدن مشکل، مابقی را به تکنسین بسپاریم.

 

علت صدای یخچال

علت صدای یخچال هیمالیا

شنیدن صداهای غیر عادی در یخچال فریزر های هیمالیا می تواند به چند علت باشد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صدای فن اواپراتور:

در این مورد صدای شنیده شده از داخل یخچال یا فریزر شنیده میشود و علت صدا به احتمال فراوان از فن اواپراتور است.به صورتی که یا فن به مشکل خورده و لرزش زیاد ایجاد می کند یا پروانه فن به جایی گیر می کند.

صدای فن کمپرسور یا کندانسور:

این صدا از پشت یخچال فریزر شنیده می شود.صدای این مورد همانند صدای فن اواپراتور می باشد فقط از پشت یخچال فریزر شنیده می شود.در این مورد هم یا لرزش فن زیاد شده یا پروانه فن به جایی گید می کند.

صدای چیک چیک از موتور:

این صدا مربوط به روغنی است که از سیکل به موتور باز میگردد.در صورت بروز این اتفاق به صورت مکرر نیاز است مدار گازی یخچال فریزر شست وشو داده شود و دوباره شارژ گاز انجام شود.

صدای تق تق از موتور:

این صدا هنگام اتومات کردن یخچال فریزر اتفاق می افتد و ناشی از لرزش موتور می باشد.درون موتور چهار فنر است که سیلندر و بقیه متلقات موتور روی این فنرها سوار است تا از لرزش موتور جلوگیری شود.در صورت بروز مشکل در هر کدام از این فنرها لرزش موتور زیاد شده و هنگام اتومات کردن صدای تق تق می دهد.

صدای فیس فیس از یخچال:

این صدا به خاطر پاشش گاز درون سیکل گازی دستگاه است.این صدا از نقطه اتصال لوله مویی و اواپراتور است که گاز از لوله مویی به درون اواپراتور پاشیده می شود. متاسفانه این صدا قابل رفع نیست و به ساخت دستگاه مربوط است.

عایق بندی نامناسب دلیل ایجاد این صداست که نمیتوان آنرا برطرف کرد!

جمع بندی

در این محتوا سعی داشتیم علت صدای یخچال را بررسی کنیم. در انواع برندها و مدل‌ها بدانیم این صدای غیرعادی چه دلیلی دارد و چگونه باید آن را حل کنیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شد. توانسته باشید مشکل دستگاه خود را حل کنید.

در صورت نیاز حتما با کارشناسان فیکسی از طریق بخش تماس با ما ارتباط برقرار کنید تا متخصصان ما در سریع‌ترین حالت ممکن برای رفع ایراد خود را به شما برسانند.

5/5 - (2 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

8 پاسخ

  1. سلام محمد عزیز
   در ابتدا باید مشخص بشه صدا از کجا میاد, از داخل کابین یخچال یا از بیرون و پشت یخچال. اگر صدا از داخل یخچال بیاد به احتمال زیاد به معنی خرابی فن و اگر از بیرون از کابین یخچال صدا میشنوید احتمالا موتور معیوب شده. این احتمالات وجود داره ولی بهتره از یک متخصص کمک بگیرید تا عیب دقیق دستگاه مشخص بشه.
   اگر نیاز به مشاوره تخصصی یا اعزام کارشناس دارید با ما تماس بگیرید یا فرم درخواست را پر کنید.

  1. سلام, وقت بخیر
   به احتمال خیلی زیاد آب حاصل از یخزدایی یخچال که توسط لوله درین از درون دستگاه خارج می شود و به سینی یخچال میریزه این صدا رو ایجاد می کنه. احتمالا دستگاهتون مشکلی نداره. ولی اگه این صدا جدیده و قبلا وجود نداشت بهتره که سرویس دوره ای یخچال فریزرتون توسط تکنسین انجام بشه.
   مورد دیگه ای بود در خدمتتون هستیم.

 1. سلام یه صدای غیر طبیعی یخچال امرسان ما داره میده نمیدونم چطوری بگم که صدا چجوریه. چیکار باید بکنم؟

  1. سلام, روزتون بخیر
   در این خصوص بهتره با ما تماس بگیرید تا متخصصی فیکسی به صورت تلفنی راهنماییتون کنن. اگه مشکل جدی باشه و نیاز به بررسی حضوری تکنسین داشته باشه برای عیب یابی حضوری باهاتون هماهنگ میشن.
   برای مشاوره رایگان با شماره 600 300 91 026 تماس بگیرید.

 2. من تازه یخچال برند هیمالیا خریدم. چرا یخچال هیمالیا صدا میده انقدر که شبا نمیشه خوابید اصلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *