علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی | چرا دور تند ماشین لباسشویی کار نمیکنه ؟

دور تند ماشین لباسشویی در واقع همان خشک کن لباسشویی است. این مرحله از شست و شوی ماشین لباسشویی که آخرین مرحله در روند شست و شوی البسه است، نسبت به برنامه‌ای که برای ماشین لباسشویی تعریف ‌کرده‌اید با سرعت های مختلفی انجام شده تا لباس ها را خشک کند.

نکته: توجه داشته باشید که سرعت چرخش و برنامه ماشین لباسشویی را با توجه به جنس پارچه انتخاب کنید. سرعت های بالای چرخش و خشک‌کن لباس ها را چروک و ممکن است به پارچه های حساس آسیب وارد کند. قبل از استفاده از ماشین لباسشویی دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود را برای اطلاع از این موارد به دقت بررسی کنید.

یکی از ایرادات شایع در زمینه لباسشویی کار نکردن دور سریع ماشین لباسشویی یا همان خشک کن ماشین لباسشویی است.

در این مقاله از فیکسی (علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی) به علل بروز این مشکل و نحوه رفع عیب آن را بررسی خواهیم کرد.

مراحل کار کردن ماشین لباسشویی سالم

  • در مرحله اول کار ماشین لباسشویی، آب وارد دستگاه شده و شستشو انجام میشود.

پس از انجام مراحل شست و شوی لباس، آب دستگاه تخلیه شده و مرحله آخر که خشک کردن البسه است، انجام میشود. در این مرحله آب البسه توسط چرخش سریع آبکش ماشین لباسشویی گرفته شده و از طریق پمپ تخلیه خارج میشود.
به بیان دقیق تر، دورتند موتور سبب میشود آبکش ماشین لباسشویی که لباس ها درون آن ریخته میشود، با سرعت بچرخد و از آنجا که بدنه آبکش دارای منافذ متعدد است، آب موجود در لباس‌ها بر اثر نیروی گریز از مرکز به خارج از آبکش و درون دیگ لباسشویی ریخته شود.
ورودی واتر پمپ نیز در همین قسمت قرار داشته و آب راه یافته به این دیگ را مکیده و به فاضلاب می ریزد. لازم به ذکر است در اکثر مدل ها و برندها برنامه خشک کن و دور سریع ماشین لباسشویی بطور جداگانه وجود دارد.

چرا دور تند ماشین لباسشویی کار نمیکند؟

در ادامه به بررسی دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی و قطعاتی ممکن است خرابی آنها علت این مشکل باشند، میپردازیم.

1. هیدروستات یا شلنگ رابط هیدروستات

هیدروستات یک قطعه الکترومکانیکی در ماشین لباسشویی و از قطعات مهم آن است. هیدروستات وظیفه دارد میزان آب موجود داخل دیگ و همچنین میزان آب ورودی به ماشین لباسشویی را اندازه گیری کند. خرابی این قطعه موجب میشود ماشین لباسشویی میزان آب را به درستی اندازه گیری نکرده و دور تند ماشین لباسشویی کار نکند.

تشخیص خرابی و عیب یابی هیدروستات

شلنگ هیدروستات را از روی هیدروستات جدا کنید. اگر پمپ شروع به تخلیه آب لباسشویی و در ادامه لباسشویی شروع به عمل خشک کردن با دور تند کرد، یعنی هیروستات دستگاه معیوب شده و باید تعویض شود.

مطالعه بیشتر: علت داغ شدن موتور یخچال

2. خازن راه انداز علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

برخی از ماشین های لباسشویی خازن راه انداز دارند و برخی به دلیل نوع خاص موتور این قطعه را ندارند. خازن راه انداز در ماشین‌های لباسشویی برای راه اندازی دورهای تند و کند مورد استفاده قرار میگیرد.
در لباسشویی های که موتور آن ها دارای خازن راه انداز می باشد امکان دارد معیوب بودن این قطعه باعث نچرخیدن موتور در دور تند باشد.

تشخیص خرابی و عیب یابی خازن راه انداز

هر خازن دارای یک ظرفیت است. کافیست ابتدا بار موجود در خازن را خالی کرده و سپس اقدام به اندازه گیری ظرفیت خازن کنید. اگر مقدار اندازه گیری شده ظرفیت خازن قابل قبول نبود اقدام به تعویض آن نمایید.

مطالعه بیشتر: فیکسی نمایندگی یخچال الکترواستیل

3. مسیر خروجی آب مسدود شده

تا زمانی که آب داخل لباسشویی تخلیه نشود دور تند لباسشویی آغاز به کار نمیکند. در صورت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد بسته شدن مسیر تخلیه لباسشویی است.

تشخیص خرابی و عیب یابی مسیر خروجی آب

ممکن است لوله تخلیه در پشت ماشین لباسشویی تا خورده باشد. ماشین لباسشویی را جلو کشیده و از این که لوله تخلیه تا نخورده باشد اطمینان حاصل کنید. اگر لوله تا نخورده و مسدود نشده بود به سراغ دریچه فاضلاب بروید و از باز بودن مسیر فاضلاب مطمئن شوید.

4. واترپمپ یا پمپ تخلیه لباسشویی علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

همان گونه که گفته شد تا آب داخل محفظه لباسشویی تخلیه نشود دستگاه شروع به ادامه کار جهت خشک کردن البسه نمیکند. وظیفه پمپ تخلیه لباسشویی مکیدن آب درون دیگ لباسشویی و انتقال آن به فاضلاب از طریق شلنگ تخلیه است. در صورت خرابی این قطعه آب موجود در لباسشویی تخلیه نشده و متعقبا عمل خشک کردن با دور تند شروع نمیشود.

فیکسی: نمایندگی یخچال امرسان

تشخیص خرابی و عیب یابی واترپمپ

درب پمپ تخلیه روی روکش تحتانی ماشین لباسشویی قرار گرفته است. آن را باز کنید. یک درب پیچی مشاهده میکنید که با چرخاندن آن مسیر تخلیه آب باز میشود.
توجه کنید که با باز کردن این قسمت تمامی آب موجود در لباسشویی از این راه خارج میشود. پس بهتر است این کار را در نزدیکی کفشور آشپزخانه انجام دهید.
بعد از تخلیه آب داخل لباسشویی درون محفظه پمپ را نگاه کنید که چیزی بین پره های آن قرار نگرفته باشد و مانع چرخش پروانه نشود. همینطور با وصل کردن پمپ تخلیه به برق ۲۲۰ولت (معمولا ۲۲۰ ولت) میتوان آن را تست کرد. در این صورت اگر پمپ با اتصال برق کار کند یعنی سالم است.

مطالعه بیشتر: علت داغ شدن ماشین لباسشویی

5. بورد ماشین لباسشویی دلیل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

این قطعه مغز ماشین لباسشویی شماست و تمامی فرمان های انجام کار قطعات الکترونیکی از طریق این قطعه صادر میشود. اگر تمامی موارد قبل را بررسی کردید و هیچ کدام مشکلی نداشتند، در مرحله آخر بورد ماشین لباسشویی می بایست توسط یک فرد متخصص بازدید و عیب یابی شود.

در آخر لازم به ذکر است که عیب یابی ماشین لباسشویی نیازمند تخصص و تجربه است و در صورت نداشتن تخصص ممکن است به دستگاه و یا به خود آسیب وارد کنید پس بهتر است برای رفع عیب ماشین لباسشویی و یا علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی خود، از یک متخصص کمک بگیرید.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده و به سوالات شما پاسخ داده باشد. اما اگر هنوز هم سوالی دارین میتوانید پایین همین مقاله بپرسید تا متخصصین فیکسی در اسرع وقت به سوالتان پاسخ دهند.
اگر نیاز به مشاوره تلفنی و یا اعزام کارشناس دارین نیز میتواند درخواست خود را در چند ثانیه به صورت آنلاین ثبت کرده و یا با ما تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *