اینورتر یخچال چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

بدون شک تا بحال کلمه اینورتر را در زمینه لوازم برقی خانگی مانند یخچال شنیده اید. یخچال فریزر نیز مانند دیگر لوازم برقی خانگی دارای این قطعه است. در این مقاله از فیکسی به بررسی اینورتر یخچال و کاربرد آن در یخچال فریزر می‌پردازیم. قبل از بررسی اینورتر با انواع کمپرسور یخچال آشنا می‌شویم تا بدانیم اینورتر در کدام مدل از یخچال فریزرها کاربرد دارد.

موتور یخچال

موتور یخچال، به عنوان قلب اصلی این دستگاه خانگی، نقش بسیار مهمی در عملکرد و کارایی یخچال دارد. موتور یا کمپرسور یخچال با تولید فشار و دوران فن ها، هوا را به داخل یخچال می‌کشد و بر اثر انتقال حرارت باعث خنک شدن فضای داخلی می‌شود.

عملکرد صحیح موتور یخچال، بهینه‌سازی مصرف انرژی و حفظ سردرستی مواد درون یخچال را تضمین می‌کند. برای حفظ عملکرد بهینه و طول عمر موتور، نگهداری و تعمیرات دوره‌ای ضروری است. به طور کلی، موتور یخچال عنصری بسیار حیاتی است که نیاز به مراقبت و توجه دارد تا عملکرد بهینه دستگاه یخچال را تضمین کند.

برای آشنایی بیشتر با موتور یخچال و انواع و برندهای مختلف و بهترین آن ها پیشنهاد می کنیم مقاله موتور یخچال – هرآنچه باید قبل از خرید بدانید را مطالعه کنید.

کمپرسورهای اینورتری چیست؟

دو نوع کمپرسور در یخچال وجود دارد:

 1.  کمپرسور های معمولی با دور ثابت
 2. کمپرسورهای اینورتر با دور متغیر

کمپرسورهای معمولی با دور ثابت

کنترل کننده دما در یخچال فریزرهای قدیمی ترموستات است و در یخچال فریزر های جدید و امروزی این وظیفه بر عهده سنسورهای قرار گرفته در داخل کابین است.
زمانی که یخچال فریزر احتیاج به سرد شدن داشته باشد موتور کار می کند و زمانی که سرما به بیش از اندازه مجاز رسید موتور خاموش میشود یا اصطلاحا اتومات می کند. کمپرسورهای ساده زمانی که شروع به کار میکنند جریان نسبتا بالایی در هر بار روشن شدن از برق ساختمان میگیرند و در زمان کار همیشه با حداکثر توان کار می کنند تا دما به میزان تعیین شده برسد و دوباره این عملیات خاموش و روشن شدن تکرار میشود.در طول روز چندین بار این چرخه ادامه پیدا میکند و در نتیجه مصرف برق نسبتا بالایی با توجه به نوع موتور دارند.

کمپرسورهای اینورتر با دور متغیر

کمپرسورهای اینورتر با توجه به ساختاری که دارند با دور متغیر کار می کنند و بسته به دما و رطوبت محیط و همچنین دمای تنظیم شده دور موتور تغییر کرده و فقط یک بار روشن و خاموش می شود، یعنی عملا موتور اینورتر خاموش نمی‌شود تا زمانی که یخچال را از برق بکشید.
در نتیجه چون با دور کم یا متوسط و یا دور بالا (توان حداکثر) کار کرده و اضافه خاموش و روشن نمی شود مصرف برق کمتر، صدای کمتر و طول عمر بیشتری دارند.

اینورتر به چه معناست؟

به معنای مبدل، برای کنترل سرعت چرخش یک موتور در یخچال فریزر می باشد. در واقع اینورتر قسمتی از برد الکتریکی است که می تواند به صورت برد جداگانه یا همراه برد اصلی در یک برد جایگذاری شده باشد.
در کمپرسورهای اینورتر میزان برودت یا سرما با کم یا زیاد شدن دور کمپرسور که فرمان آن از طریق برد اصلی و برد اینورتر داده می شود تنظیم می شود.

ساختار کمپرسورهای اینورتر

در ساختار داخلی کمپرسورهای اینورتر سیم پیچ استارت و رانینگ وجود ندارد و طراحی آن به صورت ستاره ۳ فاز موازی سربندی می شود.

طرز کار کمپرسور اینورتر

موتورهای اینورتر برای کاهش مصرف برق و افزایش راندمان خاموش نمیشوند بلکه بسته به دمای مورد نیاز با دورهای متفاوت کار میکنند.

دمای مورد نیاز توسط سنسور تشخیص داده شده و به بورد اینورتر انتقال میدهد. در ادامه فرمان میزان دور موتور اینورتر توسط بورد اینورتر با تغییر فرکانس صادر میشود.

اگر نیاز به تولید سرمای بیشتری باشد موتور اینورتر با توان و دور بیشتر کار کرده واگر نیاز به سرمای کمتر باشد دور موتور کاهش میابد.

مزایای استفاده از اینورترها چیست؟

 • کاهش انرژی مصرفی
 •  کاهش هزینه برق
 •  کاهش جریان راه اندازی و در نتیجه طولانی شدن عمر موتور
 •  امکان تغییر سرعت موتور
 •  امکان تغییر جهت حرکت موتور
 •  داشتن حفاظت در برابر اضافه بار
 •  امکان کار موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است
 •  امکان کنترل از راه دور و …

همه و همه از مزایای استفاده از موتورهای اینورتری است.

معایب استفاده از موتور اینورتر چیست؟

البته که استفاده از موتورهای اینورتر مزایای بسیاری دارد اما معایبی نیز وجود دارد که در ادامه به آنها میپردازیم:

 • خرابی بورد اینورتر: از آنجایی که موتور های معمولی بورد اینورتر ندارند پس این قطعه خراب نمیشود. هزینه تعمیر و یا تعویض بورد اینورتر میتواند بالا باشد که این خود میتواند از معایب این مدل یخچال فریزرها به حساب بیاید.
 • دشواری تست موتور اینورتر: تست کردن موتور اینورتر نیاز به تخصص زیاد دارد و هر تکنسینی نمیتواند این کمپرسورها را تست کند. به همین دلیل بسیاری از متخصصان از تست آن صرفنظر کرده و خرابی آن را نتیجه میگیرند. البته متخصصان فیکسی برای تست این قطعه مهم آموزش دیده و میتوانند به راحتی انواع کمپرسورها را تست کنند.
 • قیمت بالای موتور اینورتر: کمپرسورهای اینورتر بسته به مدل یخچال فریزر، بین 3 تا 8 برابر کمپرسورهای معمولی قیمت دارند. در بسیاری از مواقع به علت قیمت بالای کمپرسور اینورتر، تکنسین ها پیشنهاد تغییر موتور اینورتر به معمولی را مطرح میکنند که مورد استقبال مشتریان واقع میشود. در این صورت بورد اینورتر حذف شده و موتور معمولی جایگزین میشود.

در یخچال های اینورتر چند برد الکترونیکی وجود دارد؟ اینورتر یخچال چیست؟

در یخچال فریزرهای اینورتری دو برد الکترونیکی وجود دارد:

 •  برد اصلی که در بالا یخچال یا پشت آن قرار دارد و وظیفه کنترل کل سیستم یخچال را دارد.
 •  برد اینورتر که به کمپرسور چسبیده یا در کنار کمپرسور با فاصله قرار دارد و یا با برد اصلی ادغام شده و وظیفه کنترل کمپرسور را دارد.

تفاوت کمپرسورهای معمولی و اینورتری

اختلاف فقط در سیم پیچ آنها است که در موتورهای معمولی دو سیم پیچ رانینگ و استارت وجود دارد ولی در اینورتر دارای سه سیم پیچ با اهم های یکسان است.
با پیشرفت تکنولوژی کمپرسورهای اینورتری جدید دارای سیم پیچ با کیفیت تر و هسته آن از مواد با کیفیت تری ساخته شده اند.

نحوه تست کمپرسور یخچال اینورتر

کمپرسورهای اینورتری به مانند کمپرسورهای معمولی تست نمی شوند و در صورت انجام این کار احتمال خرابی موتور بالاست.
راه حل این است که یک درایو یا راه انداز تک فاز به سه فاز اینورتری خریداری کرده و یا ابتدا از سلامت برد اینورتر اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که این تست بسیار تخصصی و حساس است و حتی بسیاری از تکنسین ها توانایی تست موتور اینورتر را ندارند.

در صورت نداشتن تخصص از تکنسین متخصص برای انجام این کار کمک بگیرید. تکنسین های فیکسی دوره های آموزشی تست کمپرسور اینورتر را گذرانده و میتوانند به راحتی هر موتوری را تست کنند.

نحوه تست برد اینورتر

سوکت های متصل به کمپرسور را جدا کرده و با تست ولت متر می توانیم متوجه شویم، بدین صورت که یخچال را روشن می کنیم و اهم متر باید بین یک تا هشت ولت به صورت مقدار ثابت بین پایه های کمپرسور در سوکت نشان دهد.
به صورت کلی پیشرفت تکنولوژی و در نتیجه پیشرفت انواع کمپرسور باعث بهبود مصرف انرژی بالا رفتن کیفیت کار یخچال فریزرها و موارد دیگر شده و در این سال ها میتوان داشتن موتور اینورتر را برای یخچال فریزرها لازم دانست.

سخن پایانی

امیدواریم مطالعه مقاله اینورتر یخچال چیست به افزایش آگاهی شما در این زمینه کمک کرده باشد‌ باعث خوشحالی ماست تا سوالات مربوط به خود را در پایان این مقاله با ما در میان بگذارید و با جواب دادن به آنها در کمترین زمان، به شما همراهان همیشگی کمک کرده باشیم.
در صورتی که نیاز به مشاوره و یا اعزام کارشناس دارید، میتوانید با ما تماس گرفته و یا درخواست خود را به صورت آنلاین در چند ثانیه ثبت کنید.

3.2/5 - (17 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *