ترموستات یخچال یک کلید حرارتی ست که در یخچال فریزر های قدیمی تر و آن دسته از یخچال فریزر هایی که برد الکتریکی ندارند مورد استفاده  قرار می گیرد.

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

ترموستات یخچال، یک قطعه الکترومکانیکی ست که در داخل یخچال فریزر قرار داشته و دارای درجه بندی ست. این درجه ها ممکن است از صفر تا 5 یا تا 10 باشند و به وسیله آن ها می توان میزان سرمای یخچال و فریزر را تنظیم کرد.

میتوان گفت ترموستات یخچال یکی از مهمترین قطعات یخچال فریزرهای قدیمی ست. چرا که یخچال فریزرهای قدیمی، قطعات بسیار زیادی ندارند و وظیفه تنظیم دمای دلخواه و جلوگیری از نوسانات دما، خاموش و روشن شدن کمپرسور و اتومات کردن آن در اینگونه از یخچال فریزر ها بر عهده ترموستات یخچال است.

در نتیجه خرابی ترموستات یخچال، می تواند تمامی عملکرد یخچال را تحت تاثیر قرار داده و سرماسازی آن را با مشکل مواجه کند.

با توجه به اهمیت این قطعه در یخچال فریزرها و اثر مشتقیم خرابی آن بر عملکرد یخچال فریزر، این مقاله از فیکسی را به این قطعه مهم از یخچال فریزراختصاص داده ایم.

ترموستات یخچال

همانطور که گفتیم، ترموستات یخچال یک کلید حرارتی ست که در یخچال فریزر های قدیمی به کار می رود و در داخل محفظه یخچال فریزر قرار گرفته است.

البته یخچال فریزر های جدیدتر، که دارای برد الکترونیکی هستند ترموستات ندارند و در واقع می توان گفت ترموستات یخچال، کارکرد برد الکترونیکی در یخچال فریزر های امروزی را بر عهده داشته و میزان سرمای تولید شده و روشن و خاموش شدن موتور را کنترل می کند.

اگر سیستم سردکننده به طور پیوسته کار کند، بیش از اندازه و تا بی نهایت سرما تولید می کند. در نتیجه برای کنترل میزان سرمای تولید شده توسط کمپرسور و نیز کاهش مصرف انرژی، کمپرسور پس از ایجاد سرمای لازم، خاموش شود.

ترموستات یخچال دو وظیفه بر عهده دارد:

 1. کنترل دما
 2. استراحت دادن به کمپرسور و محافظت از آن

 

ترموستات یخچال

ترموستات یخچال همان ولوم دایره ای شکل درون یخچال فریزر شماست که بر روی آن اعدادی نوشته شده است.

این اعداد نشان دهنده سرمای تولید شده توسط کمپرسور بوده و با تنظیم آن ها روی اعداد دلخواه می توانید این میزان سرما را کنترل کنید.

اعداد نوشته شده بر روی ترموستات، نشان دهنده میزان سرمای تولید شده توسط ترموستات با استفاده از روشن و خاموش شدن کمپرسور یخچال هستند.

برای آگاهی از نحوه تنظیم ترموستات یخچال، پیشنهاد می کنیم مقاله تنظیم ترموستات یخچال را مطالعه کنید.

ساختمان ترموستات یخچال

ترموستات از چند قسمت تشکیل شده که عبارتند از:

 1. فانوسک یا دیافراگم که از یک سمت ثابت و از سمت دیگر می تواند حرکت جزیی به جلو یا عقب داشته باشد.
 2. لوله مویی حساس به دما که ممکن است در انتهای آن یک بالب حساس به دما داشته باشد و داخل آن محتوی سیالی که می تواند از جنس سیال درون سیستم باشد.
 3. مجموعه فنر و اهرم های داخل جعبه ترموستات
 4. ترمینال برق
 5. مجموعه پلاتین های ثابت و متحرک داخل ترموستات
 6. پیچ چرخشی تنظیم برودت (تنظیم دامنه)
 7. پیچ تنظیم تفاضل
 8. پوسته خارجی و اتصالات آن

ترموستات یخچال چگونه کار می‌کند؟

ترموستات یخچال همانطور که گفته شد یک قطعه الکترومکانیکی است که در بخش مکانیکی شامل لوله مویی بوده که داخل آن ماده سیال حساس به سرما وجود دارد. انتهای این لوله مویی بر روی قسمت سرد کننده قرار میگیرد و با سرد شدن صفحه سرد کننده ماده سیال در لوله مویی واکنش نشان داده و منبسط می شود.

انتهای این لوله موی به ترموستات وصل بوده و داخل جعبه ترموستات به یک پلاتین متصل است. با انبساط این ماده در لوله مویی، به پلاتین داخل جعبه ترموستات فشار وارد شده و مدار الکترونیکی را قطع می کند.

لازم است بدانید از لحاظ الکترونیکی، ترموستات، در مسیر برق ورودی کمپرسور قرار داشته و مانند یک کلید، کارکرد کمپرسور را کنترل می کند.

بعد از خاموش شدن کمپرسور یخچال، سرمای صفحه سردکننده (اواپراتور) کمتر شده و به تبع آن، مایع سیال درون لوله مویی منقبض می شود.

با برداشته شدن فشار از روی پلاتین داخل جعبه ترموستات ناشی از انقباض مایع سیال درون لوله مویی، مسیر برق ورودی به کمپرسور مجددا وصل شده و کمپرسور شروع به کار و سرماسازی می کند.

این فرایند بارها و بارها تکرار شده و موجب تنظیم و ثابت ماندن دمای داخلی یخچال یا فریزر می گردد.

انواع ترموستات یخچال

تمامی ترموستات‌ها یک وظیفه را در یخچال فریزر بر عهده دارند و آن ثابت نگه داشتن دمای یخچال به وسیله قطع و وصل کردن جریان برق کمپرسور است. ولی ترموستات‌های یخچال انواع مختلفی داشته و این عمل را به روش‌های مختلفی انجام می‌دهند.

انواع ترموستات یخچال از نظر دامنه حرارتی (دما) :

 1. ترموستات های بالای صفر درجه
 2. ترموستات های زیر صفر درجه
 3. ترموستات ها زیر صفر و بالای صفر درجه (قابل تنظیم)

انواع ترموستات یخچال از نظر تعداد فیش :

 1. ترموستات 2 فیش
 2. ترموستات مرکب 3 فیش

انواع ترموستات یخچال از لحاظ قرار گرفتن لوله مویی یا بالب آن :

 1. ترموسات جداری
 2. ترموستات محیطی

موتور یخچال چندوقت یکبار باید اتومات کند؟

کمپرسور یخچال خانگی باید چند ساعت کار و چند ساعت استراحت کند؟ این سوال بسیاری از کاربرانی ست که با کارکرد بیش از اندازه کمپرسور یخچال خود مواجه شده اند و ساعت هاست که یخچال اتومات نکرده است.

زمان کار یخچال خانگی بستگی به محیط قرار گیری یخچال از نظر گرما و رطوبت دارد.

اما به صورت متوسط ساعت کار کمپرسور بین 8 تا 14 ساعت در شبانه روز می باشد.

علت کار بیش از حد موتور در یخچال های دارای ترموستات

همانطور که گفته شد، ترموستات یخچال وظیفه قطع و وصل کردن جریان برق و در نتیجه روشن و خاموش کردن ترموستات یخچال را برعهده دارد.

مشکلات ترموستات سبب می شود کمپرسور یخچال یکسره کار کرده و یا برق وصل نشده و کمپرسور روشن نشود که در این صورت با گرم شدن یخچال مواجه خواهید شد.

به صورت کلی در صورت سالم بودن ترموستات یخچال، عوامل زیر می تواند مدت کارکرد کمپرسور یخچال را افزایش دهد:

 1. قرار گرفتن یخچال در محیط گرم و نامناسب
 2. پر بودن بیش از اندازه و قرار دادن مواد غذایی گرم در کابین یخچال
 3. خرابی لاستیک دور درب یخچال و نفوذ هوای گرم به داخل کابین یخچال

تنظیم ترموستات یخچال

دمای مناسب یخچال فریزر و تنظیم درجه یخچال از موضوعاتی هستند که در یخچال فریزر های دارای ترموستات، به ترموستات یخچال مربوطند. تنظیم درجه دمای ترموستات روی دمای مناسب در فصول مختلف, نه تنها سبب افزایش طول عمر مواد غذایی و کاهش مصرف برق شده, بلکه سبب کاهش استهلاک کمپرسور و افزایش طول عمر آن نیز می‌گردد.

برای آشنایی با دمای مناسب یخچال در فصول مختلف پیشنهاد می کنیم مقاله تنظیم درجه یخچال فریزر را مطالعه کنید.

بهترین دما برای یخچال 37 درجه فارنهایت و برای فریزر 0 درجه فارنهایت یا بین 5 تا 7 درجه سانتی‌گراد برای یخچال و منفی 18 تا منفی 20 درجه سانتی‌گراد برای فریزر می‌باشد.

اما تنظیم دمای یخچال بر روی این اعداد تنها برای یخچال‌های دارای نمایشگر دیجیتال امکان‌پذیر است و برای یخچال‌های بدون نمایشگر و دارای درجه تنظیم مکانیکی (ترموستات)، باید از بین اعداد 1 تا 5 یا در برخی از مدل ها 1 تا 10، یکی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید در این نوع یخچال فریزرها, عدد بزرگتر به معنی کار بیشتر کمپرسور، سرمای بیشتر و دمای پایینتر برای یخچال فریزر شماست.

همچنین با انتخای اعداد کوچکترین، یخچال و فریزر شما دمای بالاتر و سرمای کمتری ایجاد خواهد کرد.

توجه داشته باشید که بسیاری از یخچال فریزر های قدیمی که دارای ترموستات هستند با بالا بردن اعداد ترموستات، برفک می زنند. پس اگر با برفک زدن یخچال ترموستاتی خود مواجه شدید، ولوم ترموستات را روی اعداد کوچکتر تنظیم کنید.

اگر همچنان برای تنظیم درجه یخچال سوالاتی در ذهن دارید، ما در مقاله تنظیم ترموستات یخچال به راهنمایی گام به گام تنظیم ترموستات یخچال پرداخته و به سوالات شما پاسخ داده ایم.

مشکلات رایج ترموستات یخچال

رایج‌ترین مشکلات ترموستات یخچال و راه حل‌های مقابله با آن‌ها به شکل زیر می باشد.

1.ترموستات کار نمی‌کند

اگر به نظر می‌رسد که ترموستات یخچال کار نمی‌کند، ابتدا اطمینان حاصل کنید که یخچال به برق وصل است و فیوزها سالم هستند. اگر مشکل ادامه داشت، ممکن است نیاز به تعویض ترموستات باشد.

2.دما به درستی تنظیم نمی‌شود

اگر ترموستات تنظیمات دمایی را حفظ نمی‌کند، ممکن است به دلیل ایراد در سنسور دما یا مدارات الکترونیکی باشد. در این حالت، تعمیر یا تعویض ترموستات توصیه می‌شود.

3.یخچال بیش از حد سرد یا گرم است

این مشکل می‌تواند نشان‌دهنده ایراد در ترموستات باشد. تعمیر یا تنظیم مجدد ترموستات ممکن است لازم باشد.

علائم خرابی ترموستات یخچال

همانطور که گفته شد در یخچال فریزر های ترموستاتی، ترموستات نقش قابل توجهی در کارکرد یخچال فریزر ایفا می کند که خرابی آن می تواند منجر به مشکلات قابل ملاحظه ای در یخچال فریزر شود.

مشاوره تخصصی

از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید

خرابی ترموستات یخچال علاوه بر تاثیر بر عملکرد یخچال و خرابی مواد غذایی، مصرف برق و استهلاک دستگاه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. پس بهتر است علائم خرابی ترموستات را بدانیم تا در در صورت بروز مشکل سریعا آن را برطرف کنیم.

 1. بالا رفتن دمای یخچال فریزر

یکی از دلایل گرم شدن یخچال فریزر، خرابی ترموستات یخچال است. اگر متوجه شدید که یخچال به اندازه کافی سرد نیست و با تنظیم درجه دما بر روی دمای پایینتر نیز این مشکل همچنان وجود دارد، باید به خرابی ترموستات شک کنید. در واقع در این حالت ترموستات، که باید با بالا رفتن دمای یخچال، دستور روشن شدن کمپرسور را صادر کند، با مشکل مواجه شده و این کار را انجام نمی‌دهد.

البته این مشکل می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که باید توسط کارشناس بررسی شوند.

 1. یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

اگر متوجه یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال خود شدید ابتدا دمای یخچال را کمی بالا برده و چند ساعت صبر کنید. اگر این مشکل همچنان وجود داشت علت آن می‌تواند خرابی ترموستات باشد. در این حالت، ترموستات باید با رسیدن یخچال به دمای مورد دستور قطع برق کمپرسور و خاموشی آن را صادر کند که این کار را انجام نمی‌دهد.

 1. ثابت نبودن دمای یخچال

وظیفه ترموستات ثابت نگه داشتن دمای یخچال است. اگر متوجه شدید که دمای یخچال تغییرات محسوسی دارد و ثابت نیست احتمالا ترموستات یخچال خراب شده است.

در این حالت مواد غذایی با بالا رفتن دمای یخچال فاسد و با پایین آمدن بیش از حد دما یخ می‌زنند.

 1. یخچال تمام مدت کار می‌کند

از مهمترین نشانه‌های خرابی ترموستات یخچال، اتومات نکردن یخچال است. ترموستات یخچال وظیفه دارد با رسیدن یخچال به دمای مطلوب، دستور خاموشی کمپرسور را صادر کند. در صورت خرابی ترموستات یخچال این کار انجام نشده و کمپرسور تمام وقت کار می‌کند.

البته باید بدانید اگر یخچال کاملا گرم بوده و به تازگی آن را روشن کرده اید، کار کردن دائم کمپرسور تا حدود 8 تا 12 ساعت طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

 1. کار نکردن کمپرسور با وجود روشن بودن لامپ یخچال

اگر یخچال فریزر برق دارد و چراغ‌ها و نمایشگر آن روشن بوده ولی کمپرسور کار نمی‌کند و یخچال گرم است می‌تواند به معنای خرابی ترموستات یخچال شما باشد.

برای تست کار کردن کمپرسور میتونید با دست بدنه آن را لمس کنید, اگر کمپرسور سرد باشد یعنی کار نمی‌کند. کمپرسسور یخچال‌ها اغلب در پشت و قسمت پایینی یخچال قرار دارند.

علائم سوختن ترموستات یخچال چیست؟

مسئولیت تنظیم دما، کارکرد و عدم کارکرد موتور به ترموستات واگذار شده است.

یکی از خرابی هایی که ممکن است برای ترموستات یخچال رخ دهد، سوختن ترموستات است. در صورت سوختن ترموستات موتور دستگاه شما وارد مدار نمیشه و پروسه سرما سازی متوقف میشود. سوختن ترموستات یخچال علائمی دارد که عبارتند از:

 1. اتصالی دستگاه مثلا برق داشتن بدنه یخچال یا پریدن فیوز با روشن کردن یخچال
 2. روشن نشدن موتور

تست خرابی ترموستات یخچال

تست دستی ترموستات

برای تست خرابی ترموستات کافیست محل قرارگیری ترموستات را باز کرده دو سیم ورودی و خروجی ترموستات که به موتور میرسد را بهم متصل کنیم.سپس یخچال فریزر را به برق می زنیم.اگر موتور روشن شد ترموستات خراب است و اگر روشن شد سالم است.

تست توسط اهم متر

این تست را با هم متر هم میتوان انجام داد.دو سر اهم متر را به پایه های ورودی و خروجی وصل میکنیم.اگر در حالت وصل ترموستات بیزر چک داد و زمانی که ترموستات را قطع کردیم بیزر چک قطع شد ترموستات سالم است.

تست دقیق تر ترموستات یخچال

نمیتوان به روش هایی که قبل تر گفته شد بسنده کرد.بهتر است سیم ها را به محل قرارگیری خود وصل کنیم.سپس بالب ترموستات را در دست بگیریم تا حرارت دست به آن انتقال یابد.در این حالت موتور باید شروع بکار کند.بعد از انجام اینکار ترموستات را روی حالت کم قرار می دهیم و بالب آن را در محلولی از آب و یخ که چند دقیقه است فراهم کردیم قرار می دهیم اگر موتور خاموش شد یعنی ترموستات سالم است.

محافظت از ترموستات یخچال

با رعایت نکات زیر می‌توانید طول عمر ترموستات را افزایش دهید:

 • از باز و بسته کردن بی مورد درب یخچال خودداری کنید

هر بار که درب یخچال را باز می‌کنید تعادل دمایی یخچال به هم ریخته و کمپرسور مجبور می‌شود برای ایجاد دمای مطلوب شروع به کار کند. هر چه بیشتر این تعادل را به هم بزنید, ترموستات و کمپرسور مجبور به کار بیشتر در نتیجه استهلاک بیشتر خواهند بود.

 • از قرار دادن غذای گرم در یخچال بپرهیزید

برای قرار دادن مواد غذایی در یخچال, ابتدا اجازه دهید سرد شوند سپس آن‌ها را درون یخچال قرار دهید. با این کار به افزایش طول عمر ترموستات و کمپرسور کمک می‌کنید.

 • یخچال را در محیطی با دمای متعادل قرار دهید

همانطور که گفته شد دمای محیط روی دمای یخچال تاثیر می‌گذارد. پس برای بهبود عملکرد یخچال, آن را در محیط‌های گرم مثل نزدیک اجاق گاز یا در معرض آفتاب قرار ندهید تا ترموستات و کمپرسور مجبور به کار بیش از اندازه برای تنظیم دما نباشند.

 • دمای یخچال را با توجه به فصل تنظیم کنید

در فصول گرم دمای یخچال را کمی پایین بیاورید ولی در فصول سرد نیازی به قرار دادن دمای یخچال روی دماهای خیلی پایین نیست.

با قرار دادن دمای یخچال روی دمای مناسب از کار کردن بیش از اندازه ترموستات یخچال و کمپرسور جلوگیری کنید.

 • یخچال را بیش از اندازه پر نکنید

پر کردن بیش از حد یخچال باعث می‌شود گردش هوای سرد در یخچال و بین مواد غذایی به درستی انجام نشده و کارایی یخچال کم شود. اگر یخچالتان پر از مواد غذاییست, پس از اینکه احساس کردید دمای یخچال بالاست و مواد غذایی به درستی سرد نمی‌شوند, به جای پایین آوردن دمای یخچال, کمی یخچال را خلوت کنید.

جمع بندی

یخچال فریزرها سه نوع مکانیکی، الکترونیکی و نیمه مکانیکی هستند. تنظیم دما در یخچال فریزرهای مکانیکی و نیمه مکانیکی با استفاده از ترموستات و این عمل در یخچال فریزرهای الکترونیکی که برد الکترونیکی دارند، بر عهده برد یخچال فریزر است.

همانطور که گفته شد ترموستات یخچال در مدل های ترموستاتی، یکی از مهم ترین قطعات یخچال فریزر بوده و خرابی آن می تواند در کارکرد یخچال فریزر شمکلات جدی به وجود آورد.

البته با توجه به اینکه مشکلات مختلف در یخچال فریزر می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشند، پیشنهاد می‌کنیم برای عیب یابی دقیق یخچال فریزر از متخصصین مربوطه کمک بگیرید.

برای ارائه مشاوره و مراجعه کارشناس متخصص می توانید از طریق درخواست تعمیر یخچال در کرج یا تهران اقدام نمایید.

همچنین اگر همچنان سوالی دارید که در مقاله به پاسخ آن نرسیدید، می توانید در زیر همین مقاله بپرسید تا کارشناسان فیکسی به شما پاسخ دهند.

4.3/5 - (16 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

31 پاسخ

  1. سلام عباس عزیز
   بله, ما برای هرگونه عیب یابی یخچال فریزر تکنسین مربوط به برند یخچال فریزرتون رو اعزام میکنیم. قبل از اعزام هم کارشناس مربوطه بهتون مشاوره تلفنی میده تا مطمئن بشه مشکلتون تلفنی حل نمیشه و نیاز به مراجعه تکنسین داره.
   فقط کافیه فرم درخواست رو پر کنید یا با ما تماس بگیرید.

  1. سلام فرشید عزیز. روز بخیر
   ابتدا باید محل قرار گیری ترموستات رو پیدا کنید. در یخچال شما احتمالا یا روی سقف یخچال یا روی بدنه داخلی و قسمت بالای یخچال قرار گرفته. پیچ های نگهدارنده محفظه رو باز کرده و ترموستات رو از جاش خارج کنید. قبل از اینکار باید مدل ترموستات یخچال فریزرتون رو دقیقا بدونید و تهیه کنید. سپس ترموستات جدید رو جایگزین کنید. اگر ابزار یا تجربه کافی ندارید پیشنهاد می کنیم از یک متخصص کمک بگیرید.
   میتونید از متخصصین فیسکی مشاوره رایگان تلفنی هم بگیرید تنها کافیه باهامون تماس بگیرید.

  1. سلام وقت بخیر
   در این صورت یا یخچال بیش از اندازه کار میکنه و مثل فریزر همه چیز یخ میزنه یا اصلا سرد نمیکنه و مثل کمد میشه! ترموستات یخچال وظیفه ثابت نگه داشتن دما روی دمای مورد نظر رو داره و قطعه ای نیست که بشه خرابیش رو نادیده گرفت.
   باز هم سوالی بود در خدمتتون هستیم.

  1. سلام فرزاد عزیز
   علائم خرابی ترموستات 1.قطع نکردن و کار دائم کمپرسور که منجر به برفک میشه و 2.قطع بودن و عدم کارکرد موتور. برای تستش هم دو سر مولتی متر رو به دو سر ورودی و خروجی ترموستات وصل کنید بعد ترموستات رو روی درجه صفر قرار بدید. بیزر چک مولتی متر باید قطع و موتور خاموش بشه. در این صورت ترموستات سالمه.

 1. سلام.من ترموستات یخچال رو تعویض کردم.همه چی اوکی شده جز اینکه به نظرم زود به زود ترموستات عمل میکنه و به نظرم یخچالی زیادی خاموش روشن میشه. این اتفاق عادیه؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   روشن و خاموش شدن یخچال به دمایی که انتخاب کردید و همچنین دمای محیط خارجی یخچال بستگی داره. اگر دمای یخچال مطلوبه احتمالا مشکلی وجود نداره. اما اگر دمای یخچال نوسان داره یا مناسب نیست احتمال داره ترموستات کیفیت خوبی نداشته یا با یخچال شما سازگار نباشه.

   1. سلام
    من ساید دوو دارم حدود ۱۱ ساله
    یخچال یهو خاموش میشه
    وقتی دوشاخه برق در میارم مجدد به پریز میزنم مجدد کار میکنه
    زمان کار کردنشم متفاوته بعضی اوقات چند روز گاهی اوقات چند ساعت کار میکنه
    بجز قسمت نمایشگر
    خواستم راهنمایی کنین

    1. سلام
     اگر یخچال بعد از مدتی به صورت کامل خاموش می شود و با قطع و وصل کردن برق دوباره کار می کند به احتمال فراوان قسمت مدار تغذیه برد اصلی یخچالتان دارای مشکل است و نیاز به تعمیر دارد.

 2. سلام یخچال فریزرم مدل دیورا هستش قسمت فریزر همیشه یخ و برفک زده‌س ولی قسمت یخچال تقریبا گرمه و مواد غذایی رو بخوبی سرد نمیکنه و بعضی موقع حتی مواد غذایی خراب میشن بنظر شما مشکل از کجاست ؟

  1. سلام
   با توجه به نوع سیستم خنک کننده یخچال فریزر تا عوامل مختفی می تواند دلیل ای اتفاق باشد.
   احتمال دارد ایراد در سیکل گازی باشد و نیاز به فرآیند شارژ گاز باشد و یا ایراد در سیستم الکترونیکی باشد
   برای راهنمایی بیشتر می توانید با شماره شرکت به صورت تلفنی ازتباط برقرار کنید و یا در درخواست خود را در سایت بگذارید.

 3. سلام
  ببخشید
  من یک یخچال کلویناتور امریکایی دارم که مدتی وقت است صدای روشن شدن کمپرسور میده ولی تند قطع میشه دوباره صدای تیک تیک میده یک بار که از برق بکشم دوباره وصل کنم برای مدتی وقت کار میکنه . بنظرتون عیب از چی است؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   اگر موتور روشن می شود و پس از مدتی صدای تیک تیک میدهد و کار نمیکند مشکل یا در کمپرسور است یا رله اورلود کمپرسور.شاید بتوان با اضافه کردن یک خازن دائم کار آمپر مصرفی آن را برای مدتی پایین آورد تا بتواند کار کند.برای مشاوره دقیق تر می توانید با شماره تلفن فیکسی تماس بگیرید تا بصورت کامل تر به شما توصیح داده شود.

 4. با سلام
  یخچال فریزر فیلور دارم که یخجال ان سرد نمیشود و برفک راه ورودی جریان هوا از فریزر به یخچال را گرفته با تمیز کردن مجددا راه گرفته شد یک بار تعمیر کار در شهرستان امد و گفت ترموستات خراب است ولی چون 3 سوکت بود قطعه را نداشت ایا مشکل از ترموستات است و ترموستات مناسب را از کجا تهیه کنم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر دیچه انتقال هوا توسط برفک گرفته میشه باید ترموستات و سیستم برفک زدایی را چک کنید.برای خرید ترموستات هم میتونید از فروشگاه های آنلاین اقدام به خرید کنید

 5. سلام.یخچال من سونیا هستش.دو طبقه .پایین فریزر و بالا معمولی..متاسفانه یخچال بطور مداوم کار میکنه و برق شدید ۲۲۰ ولت در بدنه یخچال وجود داره….زمانی که ترموستات رو کم و زیاد میکنم بعضی وقتا قطع میشه….در زمن رله سر موتور یخچال هم ظاهرا خراب شده بود که با نو عوض کردم…از اون موقع دیگه برق بدنش قطع شده…میترسم دوباره درجه ترموستات رو کم و زیاد کنم و برق بدنه بیاد….ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام دوست عزیز؛
   برق داشتن بدنه یخچال شما به علت نشت جریان الکتریکی از یکی از قطعات هست که به نظر میرسه از رله بوده که با تعویضش مشکل حل شده. این موضوع ارتباطی به تغییر درجه ترموستات نداره. اگر موتور یکسره کار می کنه و یا مشکل گازی در یخچال وجود داره یا خود ترموستات معیوب شده و باید عوض بشه.

 6. سلام. من ترموستات یخچال عوض کردم. اما بنظرم همچنان یخچال یکسره کار میکنه. علتش چی میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز؛
   اگر یخچال فریزر یکسره کار کنه و مشکلی در بقیه قطعات وجود نداشته باشه، شما بی نهایت سرما خواهید داشت به طوری که یخچال پر از یخ و برفک می شه و درب فریزر از شدت برفک و یخ باز نخواهد شد. اگر اینطوره مشکل از ترموستاته. اما اگر با وجود کارکرد یکسره موتور، یخچال سرمای مناسبی تولید می کنه احتمال مشکلات دیگه مثل مشکلات گازی وجود داره.

 7. پارسال تعمیرکار اومد ترموستات یخچالم رو عوض کرد،فرداش گفتم دیواره یخچالم یخ زده گفت اشکال نداره تا چن روز پیش که دیدم جا میوه ای (یخچال)حجم زیادی یخ گرفته،دستگاه رو خاموش کردیم بعد از پاک کردن زدیم برق یخچال کار نکرد،خودم رفتم عین ترموستات رو خریدم نصب کردم ،میبینم باز یخ میکنه و خاموش نمیکنه،درجه رو میزنم رو صفر بازم ترموستات یکسره کار میکنه،ممکنه سیم اشتباه نفر قبلی وصل کرده باشه؟یا ترموستات مال دستگاه نیس؟ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   اگر درجه ترموستات رو روی صفر هم میگذارید اما یخچال خاموش نمی شود می توان گفت که یا ترموستات خراب است یا در وصل کردن سیم کشی مرتیط روی ترموستات اشتباهی رخ داده است.

 8. سلام ما یخچال دو قلوی سینور داریم در فریزرش یکم باز مونده بود یخ زده بود داخلش خاموشش کردیم یخش آب شد دوباره روشنش کردیم درست شد
  چند جا نوشته بودن حواستون باشه یکسره کار نکنه
  از کجا بفهمیم یکسره کار میکنه یا نه؟ اگه یخ نزنه یعنی مشکلی نداره؟ تا چند ساعت بعد باید چک کنیم یخ نزده باشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   منظور از یکسره کار کردن یعنی موتور یخچال به صورت دائم کار می کند و استراحت نمی کند.معمولا وقتی یخچال را خاموش می کنید و سپس آن رابعد از مدت طولانی به برق می زنید تا زمانی که دمای دستگاه به دمای استاندارد نرسد،یکسره کار می کند و معمولا زمان آن تا 24 ساعت می باشد.اگر بعد از این زمان تا 48 ساعت متوجه این شدید که یخچال تا به حال اتومات نکرده، بهتر است دقیق تر به نحوه کار آن پرداخته و آن را زیر نظر بگیرید.در صورتی که متوجه شدید که قطعا یکسره کار می کند بهتر است از یک متخصص تعمیر یخچال بخواهید تا یخچالتان را عیب یابی کند.

 9. سلام خسته نباشید
  من فریزرم وقتی درجه رو زیاد میکنیم اصلاً دما پایین نمیاد و سرد نمیکنه و اتومات نمیکنه بکوب کار میکنه وقتی درجه رو میاریم پایین دما از منفی 5 درجه پایین تر نمیاد ولی اتومات میکنه چند نفر هم آوردیم هربار یه چیزی میگن لطفاً راهنمایی کنید

  1. سلام
   برای پاسخ به سوال شما تنها می توان احتمالات را در نظر گرفت و برای بررسی دقیق نیاز به باردید دستگاه توسط کارشناس متخصص می باشد.
   احتمالات می تواند به بروز مشکل در سیستم گازی (عدم کمپرس توسط موتور، نشتی و یا کیپی در سیستم گازی)، عدم کارکرد صحیح سیستم دیفراست، فن داخلی و یا فن کندانسور، عدم عملکرد صحیح سیستم الکترونیکی مثل سنسور، سیم کشی و برد یخچال مربوط باشد.

 10. درود بر شما
  یخچال فریزر سایوان دارم، یه مدتی یه سره کار میکرد تا زمان قطع شدن با تایمر دیفراست و بعضی وقتها هم بعد از اون دیگه روشن نمیشد، ترموستات و فن بالا(بخاطر سر و صدا) عوض کردم خوب شد، ۴۰ دقیقه کار ۸ دقیقه استراحت میکرد، الان چند وقتی هست که زیاد کار میکنه، اما اگر درب بالا برای حدود ۱۰ ثانیه باز موند و فن از کار افتاد ترموستات قطع میکنه در غیر اینصورت دائم کار میکنه، سرماش هم عادیه، قسمت بالا یخ هم نمیزنه

  1. سلام دوست عزیز؛
   8 دقیقه استراحت برای یخچال فریزر عادی نیست و ممکنه در طولانی مدت به موتور فشار بیاد. وقتی درب یخچال باز میشه هم منطقی نیست که یخچال فریزر متوقف بشه، بلکه با گرم شدن داخل یخچال، موتور باید شروع به کار کنه.
   متاسفانه با اطلاعات ارائه شده بیشتر از این نمیتونیم اظهار نظر کنیم.
   برای راهنمایی دقیق تر با بخش مشاوره تماس بگیرید تا با ارائه اطلاعات بیشتر امکان ارائه مشاوره فراهم باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *