مشکلات یخچال فریزر ها، اغلب به موارد خاصی محدود می شود که در بیشتر موارد با اطلاع از آن ها و روش های پیشگیری و رفع می توانید آن ها را برطرف کرده یا از وقوع آن ها جلوگیری کنید.

یخچال فریزر ها از لوازم خانگی بسیار حیاتی در منازل بوده و جزو معدود لوازم خانگی ست که به صورت شبانه روزی روشن و مشغول به کار است. این دستگاه های حیاتی که برای نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، گاهی اوقات ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شوند که می تواند به عدم توانایی در سرد کردن یا حتی فساد مواد غذایی منجر شود.

از این رو، شناخت مشکلات رایجی که ممکن است در یخچال ها و فریزرها رخ دهد، امری بسیار حیاتی است تا بتوان به موقع اقدامات لازم را برای رفع این مشکلات انجام داد.

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

در این مقاله از فیکسی، به بررسی عمیق مشکلات پر تکراری که ممکن است در عملکرد یخچال ها و فریزر ها رخ دهد، می پردازیم و راهکارهایی را برای پیشگیری و همچنین حل و فصل مشکلات یخچال ارائه خواهیم داد.

مشکلات یخچال

همانطور که گفته شد مشکلات یخچال به موارد رایج و پر تکراری محدود می شود که با آگاهی از آن ها و علت به وجود آمدن هر یک، از وقوع آن ها پیشگیری کرده و با آگاهی از طریقه رفع هر کدام در هنگام بروز، اقدامات لازم را انجام داد.

البته توجه داشته باشید که در اغلب مواقع، تشخیص و رفع مشکلات یخچال فریزر نیاز به تخصص و تجربه دارد و کاربران عادی نمی توانند مشکل را با دقت و صحت تشخیص داده و رفع کنند. اما آگاهی از مشکلات یخچال می تواند به کاربران در رفع مشکلات جزئی و سطحی کمک کند.

برای راحتی بیشتر شما عزیزان جدول زیر به صورت خلاصه ای از مشکلات یخچال، علل و طریقه رفع آن ها تهیه شده است. اما برای شرح هر مشکل به هر یک از مشکلات مراجعه کنید.

مشکل یخچال
علت مشکل
طریقه رفع مشکل
یخچال روشن نمی شود
مشکلات برق رسانی
بررسی پریز برق یا محافظ – بررسی سیم اصلی برق یخچال – بررسی برد یخچال
چراغ روشن است اما یخچال کار نمی کند
مشکلات برد یا ترموستات
بررسی خرابی برد یا ترموستات
لامپ یخچال روشن نمی شود
سوختگی لامپ یا مشکل در برق رسانی
اطمینان از برق رسانی به لامپ – تعویض لامپ معیوب
صفحه نمایش یخچال روشن نمی شود
خرابی نمایشگر – مشکلات سیم کشی
یخچال را ریست کنید در صورت رفع نشدن مشکل از یک متخصص کمک بگیرید
دکمه های نمایشگر کار نمی کند
خرابی نمایشگر – مشکلات برد – مشکلات سیم کشی
یخچال را ریست کنید در صورت رفع نشدن مشکل از یک متخصص کمک بگیرید
صدای زیاد یخچال
شکستگی پایه های موتور – مشکلات برفک زدایی – خرابی موتور
منشا صدا را پیدا کنید. موتور را به کمک دست ثابت کنید اگر مشکل برطرف نشد از یک متخصص کمک بگیرید.
بوی نامطبوع یخچال
فساد مواد غذایی – بوی نشت گاز
اگر بوی نامطبوع به همراه کم شدن سرمای یخچال است از یک متخصص کمک بگیرید در غیر این صورت یخچال را تمیز کنید.
آب دادن یخچال
ترک خوردگی یا جدا شدن شیلنگ های آب – مشکلات برفک زدایی
منشا آب را پیدا کنید. شیلنگ ها را بررسی و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کنید. اگر منشا آب داخل یخچال است از یک متخصص کمک بگیرید.
کار نکردن فن یخچال
خرابی فن – مشکلات سیم کشی و برد
یخچال را ریست کنید و در صورت عدم رفع مشکل از یک متخصص کمک بگیرید.
برق داشتن بدنه یخچال
اتصالات سیم ها و قطعات الکترونیکی به بدنه – خرابی کمپرسور یخچال
اگر برق خفیف است یخچال را به ارت وصل کنید در غیر این صورت برای بررسی موتور یخچال از یک متخصص کمک بگیرید.
خرابی لاستیک دور در یخچال
فرسودگی یا کثیفی لاستیک یخچال
لاستیک را تعمیر یا در صورت لزوم تعویض کنید.
داغ شدن موتور یخچال
کارکرد یکسره موتور – عدم تهویه مناسب هوا
فن موتور را بررسی کنید. اگر موتور یکسره کار می کند از یک متخصص کمک بگیرید.
داغ شدن بدنه یخچال
خرابی فن کندانسور
از کارکرد فن کندانسور یا فن پشت یخچال اطمینان حاصل کنید.
چشمک زدن درجه یخچال
گرم شدن یخچال
یخچال را ریست کنید. در صورت عدم رفع مشکل از یک متخصص کمک بگیرید.
سرد نکردن یخچال
مشکلات گازی – مشکلات برفک زدایی – مشکلات موتور
از یک متخصص کمک بگیرید.
برفک زدن یخچال
مشکلات سیستم برفک زدایی
از یک متخصص کمک بگیرید
برفک زدن مواد غذایی در فریزر
تنظیمات نامناسب دما – ورود رطوبت به فریزر
از درجه دمای فریزر و سالم بودن لاستیک دور در فریزر اطمینان حاصل کنید.
یخ زدن مواد غذایی در یخچال
تنظیمات نادرست دما – مشکلات سنسور یا برد
اگر دما به درستی تنظیم شده است از یک متخصص کمک بگیرید.
شل شدن مواد غذایی در فریزر
تنظیم نادرست دما – مشکلات سیستم سرماسازی -مشکلات سیستم برفک زدایی
از یک متخصص کمک بگیرید
یکسره کار کردن یخچال
مشکلات گازی – مشکلات سنسور یا برد
از یک متخصص کمک بگیرید
فریزر خنک اما یخچال گرم است
خرابی فن یا دمپر – مشکلات برفک زدایی
از یک متخصص کمک بگیرید
علائم نمایشگر یخچال
کارکرد عادی یخچال – مشکلات عملکردی
یخچال را ریست کنید اگر مشکل برطرف نشد از یک متخصص کمک بگیرید

در ادامه به بررسی مشکلات رایج یخچال، علت و طریقه رفع هر کدام می پردازیم:

مشکلات یخچال

1. روشن نشدن یخچال

اجازه دهید بررسی مشکلات یخچال را با روشن نشدن یخچال شروع کنیم. وقتی یخچال روشن نمی شود به این معنی ست که هیچ برقی وارد یخچال نشده و موتور، نمایشگر و چراغ های داخل یخچال خاموش است.

روشن نشدن یخچال اگر به این صورت اتفاق بی افتد احتمالا برق به هر دلیلی به یخچال شما نمی رسد. این مشکل معمولا بعد از جابجایی یخچال یا شستشوی یخچال اتفاق می افتد. همچنین بعد از قطع و وصل شدن برق نیز ممکن است با روشن نشدن یخچال مواجه شوید.

دلیل این مشکل در اغلب موارد نرسیدن برق به یخچال و مشکل در سیم برق اصلی یخچال است. به خصوص اگر بعد از جابجایی یخچال با این مشکل مواجه شدید به احتمال زیاد سیم برق اصلی از جای خود خارج شده و از محل اتصال آن به یخچال قطعی دارد.

همچنین در صورت بروز این مشکل، از سالم بودن محافظ برق یخچال و ورود برق به یخچال اطمینان حاصل کنید.

اگر یخچال بعد از قطعی برق روشن نمی شود، احتمال وجود مشکل در برد اصلی بالاست.

توجه داشته باشید اگر یخچال روشن می شود و چراغ آن روشن است اما یخچال کار نمی کند دلایل دیگری برای مشکل وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند

در هنگام بروز این مشکل، یخچال روشن می شود و برق به آن می رسد و چراغ داخل یخچال نیز روشن می شود اما موتور یخچال کار نمی کند.

در این صورت احتمال مشکلات برقی وجود نداشته و مشکل می تواند ناشی از مشکلات موتور یا رله استارت موتور باشد.

اگر با مشکل روشن نشدن یخچال مواجه هستید برای آشنایی بیشتر با این مشکل، پیشنهاد می کنیم مقاله 7 علت روشن نشدن یخچال| بعد از شستن و جابجایی و قطعی برق را مطالعه کنید.

2. خاموش شدن صفحه نمایش یخچال

خاموش شدن صفحه نمایش یخچال می‌تواند یکی از مشکلات یخچال باشد که ممکن است در یخچال فریزرهای مدرن رخ دهد. این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی برگردد، از جمله قطع موقتی برق، مشکل در مدارهای الکتریکی صفحه نمایش یا مشکلات برد الکترونیکی یخچال.

اگر صفحه نمایش یخچال خاموش شده باشد، ممکن است عملکرد و کنترل یخچال مختل شود و اطلاعات مهمی مانند درجه یخچال و وضعیت دستگاه به کاربر نشان داده نشود.

البته این مشکل بر روی کارکرد یخچال اثری ندارد اما برای رفع این مشکل، ابتدا باید مطمئن شوید که برق به درستی به دستگاه متصل است و همچنین سیم کشی‌ها و اتصالات الکتریکی را بررسی کنید. اگر این اقدامات مشکل را حل نکرد، بهتر است با تکنسین متخصص تماس بگیرید تا عیب‌یابی دقیق انجام شود.

3. کار نکردن دکمه های نمایشگر یخچال

کار نکردن دکمه های نمایشگر یخچال ار مشکلاتی ست که ارتباطی با کارکرد و سرماسازی یخچال ندارد اما به دلیل عدم امکان کنترل دما و دیگر قسمت های یخچال فریزر می تواند آزار دهنده باشد.

کار نکردن دکمه های اتفاق نمایشگر یخچال اغلب به علت قطع شدن ارتباط بین نمایشگر و برد یخچال اتفاق می افتد البته ممکن است خرابی برد یخچال یا خود نمایشگر نیز دلیل بروز این مشکل از مشکلات یخچال باشد.

4. روشن نشدن لامپ یخچال

در میان مشکلات یخچال ها، یکی از مواردی که ممکن است با آن مواجه شویم، روشن نشدن لامپ یخچال است.

لامپ یخچال علاوه بر ارائه نور لازم برای دیدن محتویات داخل یخچال، به عنوان یک نشانگر عملکرد درست یخچال نیز عمل می کند. به طوری که اگر لامپ یخچال روشن نشود، می تواند به مشکلات متعددی اشاره داشته باشد.

این مشکل ممکن است از قطع برق، خرابی در مدار برقی یا قطعات الکترونیکی مرتبط با لامپ، و یا خرابی در خود لامپ ناشی شود. برای رفع این مشکل، نیاز است تا ابتدا علت دقیق مشکل شناسایی شود و سپس با تعمیر یا تعویض قطعات معیوب، لامپ یخچال به درستی روشن شود و عملکرد یخچال به حالت عادی بازگردانده شود.

اگر لامپ یخچال شما روشن نمی شود و یا قصد تعویض لامپ یخچال خود را دارید، مقاله 5 دلیل روشن نشدن لامپ یخچال و علت سوختن لامپ یخچال می تواند به شما کمک کند.

روشن نشدن لامپ یخچال

5. علت صدای یخچال

یکی از مشکلات رایج یخچال صدای یخچال است. صدای یخچال می تواند از انواع مختلفی باشد، از جمله صدای بوق، صدای پاشش، صدای گیر کردن فن در یخ یا صدای تیک تیک از بیرون یخچال که همگی علاوه بر احساس ناخوشایند، ممکن است نشان دهنده مشکلات عملکردی یخچال فریزر یا خرابی قطعات مختلف باشند.

هرچند برخی از صداهای یخچال از کارکرد طبیعی آن ناشی می شود اما بسیاری از صداها، نشان دهنده وجود مشکل در یخچال فریزر هستند. در نتیجه شناسایی علت صدای یخچال و برطرف کردن آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

ابتدا باید منشا صدای یخچال شناسایی شود. این که صدای یخچال از خارج از آن شنیده می شود یا داخل آن در تشخیص مشکل اهمیت دارد. پس از تشخیص باید مشکل برطرف یا قطعه معیوب تعویض شود تا عملکرد یخچال به حالت عادی بازگردد.

مقاله پیشنهادی: علت صدای یخچال

6. بوی بد یخچال

بوی بد یخچال یکی از مشکلات یخچال است که ممکن است در محیط‌های آشپزخانه به وجود آید و برای کاربران ناخوشایند باشد. این بو معمولاً از تجمع باکتری‌ها، قارچ‌ها یا مواد غذایی فاسد شده درون یخچال ناشی می شود هرچند می تواند نشانه نشت گاز یخچال باشد.

همچنین استفاده نکردن از یخچال و خاموش بودن یخچال به مدت طولانی نیز می تواند علت بوی بد یخچال باشد.

اگر بوی بد یخچال به علت فساد مواد غذایی یا ریختن مایعات درون یخچال و قسمت های مختلف آن باشد اتفاق افتاده باشد، تمیز کردن یخچال با استفاده از مواد مناسب می تواند به رفع بوی بد یخچال کمک کند.

علاوه بر این، خرابی در سیستم خنک کننده یا نقص های عملکردی و همچنین تنظیم دما نیز می‌تواند به افزایش بوی بد یخچال منجر شود.

برای رفع این مشکل، ابتدا باید یخچال کاملاً تمیز شده و مواد غذایی فاسد درون آن دور ریخته شود. سپس، تنظیمات دمایی یخچال باید بررسی شود و اطمینان حاصل شود که دما به درستی تنظیم شده است.

در صورت لزوم، قطعات خراب یا ناقص باید تعمیر یا تعویض شوند و اقداماتی برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و قارچ‌ها باید انجام شود. با این اقدامات، بوی بد یخچال می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد و محیطی بهتر و سالم‌تر برای نگهداری مواد غذایی فراهم شود.

اگر بوی بد یخچال شما به علت خاموش بودن یخچال به مدت طولانی ست نیز نگران نباشید، با روشن کردن یخچال و شروع به کار آن بعد از چند روز، بوی بد یخچال برطرف خواهد شد.

برای آشنایی با روش های از بین بردن بوی بد یخچال توصیه می کنیم مقاله 6 روش از بین بردن بوی بد یخچال و روش‌هایی برای خوشبو کردن آن را مطالعه کنید.

7. علت آب دادن یخچال

آب دادن یخچال می‌تواند یکی از مشکلات آزاردهنده یخچال باشد که در برخی موارد نشان دهنده مشکلات جدی بوده و نیاز به رسیدگی فوری دارد.

علت آب دادن یخچال می‌تواند بیرون از یخچال یا داخل آن باشد و هر کدام دلایل و راه‌حل‌های خاص خود را دارند. اگر آب از بیرون یخچال سرازیر می‌شود، احتمالاً لوله‌ها و شیلنگ‌های آب دچار ترک شده یا از محل اصلی خود جدا شده‌اند. این مشکل می‌تواند منجر به سرازیر شدن آب در محیط پیرامون یخچال به خصوص از زیر یخچال شود.

اگر آب از داخل یخچال سرازیر می‌شود، این ممکن است به خاطر مشکلات در سیستم برفک زدایی باشد که باعث بسته شدن مسیر خروج آب شده و در نتیجه آب از کف یخچال سرازیر می‌شود.

برای رفع مشکل آب دادن یخچال، لازم است ابتدا علت آب دادن یخچال تشخیص داده شود. سپس با تعمیر یا تعویض لوله‌ها، شیلنگ‌ها یا انجام تعمیرات لازم در سیستم برفک زدایی، مشکل حل شود تا عملکرد یخچال به حالت عادی بازگردد.

مقاله پیشنهادی: 8 علت آب دادن یخچال | دلایل اصلی نشتی آب از یخچال

8. کار نکردن فن یخچال

کار نکردن فن‌ یخچال می‌تواند یکی از مشکلات یخچال باشد که به عملکرد و کارایی یخچال آسیب می‌زند و مشکلاتی مانند سرد نکردن یخچال به مقدار کافی را به دنبال دارد.

یخچال ها عموماً دارای دو نوع فن هستند: فن داخلی و فن خارجی. فن داخلی معمولاً در بخش فریزر یا کف یخچال قرار دارد و برای چرخش هوا و تبادل سرما در داخل یخچال استفاده می‌شود و کارکرد آن سرمای یکنواختی را برای یخچال و فریزر به همراه دارد.

اگر فن داخلی یخچال کار نکند، می‌تواند منجر به افزایش دما درون یخچال یا فریزر، کاهش کارایی خنک کننده و دمای غیر یکنواخت در یخچال شود.

از طرف دیگر، فن خارجی معمولاً در پشت یخچال و در اطراف کندانسور یخچال قرار دارد و برای افزایش انتقال حرارت و خنک کردن کندانسور و کمپرسور استفاده می‌شود. اگر فن خارجی کار نکند، می‌تواند باعث افزایش دمای محیط اطراف یخچال و افزایش بار بر روی سیستم خنک کننده شود که ممکن است به کاهش کارایی یخچال و افزایش مصرف انرژی منجر شده و گرم شدن یخچال به مقدار کم را به همراه داشته باشد.

بنابراین، کار نکردن هر یک از این دو فن می‌تواند به شدت بر کارکرد یخچال تأثیرگذار باشد و نیاز به تعمیرات فوری دارد تا عملکرد یخچال به حالت عادی بازگردد.

مقاله تکمیلی: اگر فن یخچال کار نکند ؟ 6 علت کار نکردن فن داخل یخچال چیست؟

9. برق داشتن بدنه یخچال

برق داشتن بدنه یخچال یکی از مشکلات یخچال است که می‌تواند یک مشکل جدی باشد که نیاز به توجه فوری دارد یا مشکلی جزئی باشد که قابل رفع نیست.

اگر برق موجود در بدنه یخچال ضعیف باشد، به “برق دزدی” معروف است که ممکن است ایمنی کاربر را تهدید کند هر چند در بسیاری موارد این برق به قدری خفیف است که خطری برای کاربر ندارد. این وضعیت نشان می‌دهد که بدنه یخچال با سیم‌کشی برقی یا قطعات داخلی آن تماس برقی دارد.

اگر با برق داشتن خفیف بدنه یخچال مواجه شدید، می‌توانید با استفاده از یک سیم برای اتصال یخچال به ارت ساختمان استفاده کرده و این مشکل را برطرف کنید. با اتصال یک طرف سیم ارت به بدنه یخچال و دیگری را به یک نقطه زمینی، می‌توانید جریان الکتریکی را از بدنه یخچال به زمین منتقل کنید و در نتیجه برق خفیف بدنه یخچال را از بین ببرید.

در صورتی که سیم ارت در دسترس نباشد، می‌توانید با پوشیدن دمپایی پلاستیکی یا فرش غیرهادی زیر یخچال، از برق دادن بدنه آن جلوگیری کنید چرا که این مشکل عموما قابل رفع نیست.

اما اگر متوجه شوید که برق بدنه یخچال شدید است، این ممکن است نشانه مشکلات جدی‌تر در یخچال باشد که نیاز به بررسی و تعمیر فوری دارد. در این صورت، بهتر است به یک تکنسین متخصص مراجعه کنید تا مشکلات برقی و ایمنی را برطرف کند.

مقاله پیشنهادی: 7 علت برق داشتن بدنه یخچال | سیم ارت یخچال را به کجا وصل کنیم

10. خرابی نوار دور در یخچال

لاستیک دور درب یخچال یکی از عناصر مهم در حفظ انرژی و حفظ مواد غذایی در داخل یخچال است. نوار درب یخچال به عنوان یک مانع در اطراف درب های یخچال نصب می‌شود تا جلوی نفوذ هوا و ورود هوای خارجی به داخل یخچال را بگیرد و همچنین مانع خروج هوای سرد از یخچال شود.

لاستیک دور در همچنین با وجود آهنرباهای موجود در آن، باعث بسته شدن درب یخچال در هنگام رها کردن آن و باز نماندن درب یخچال ناشی از سهل انگاری می شود.

خرابی لاستیک دور در یخچال می تواند به صورت پاره شدن، نچسبیدن لاستیک به در یخچال یا خشک شدن لاستیک صورت بگیرد که در هر صورت نیاز است که مشکل را با تعمیر یا تعویض لاستیک برطرف نمایید.

برای حفظ نوار درب یخچال و افزایش عمر مفید آن‌، می‌توانید بدون استفاده از مواد شیمیایی قوی برای تمیز کردن آن‌ها، از آب و مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید. همچنین، باید مرتباً بررسی کنید که آیا لاستیک ها ترک خورده یا فرسوده شده‌اند و در صورت لزوم، آن‌ها را تعویض کنید تا عملکرد بهینه یخچال حفظ شود.

11. داغ شدن موتور یخچال

داغ شدن موتور یخچال یکی از مشکلات یخچال فریزر است که اسباب نگرانی کاربران را فراهم میکند. البته توجه داشته باشید که کارکرد موتور با تولید گرما همراه است و اگر کمپرسور یخچال شما مقداری گرم است مشکلی وجود ندارد و کاملا طبیعی ست.

اما اگر موتور یخچال شما به اندازه‌ای داغ شده باشد که دست را بسوزاند، ممکن است نشانه مشکلات جدی در یخچال باشد که باید به آنها توجه شود. در زیر به برخی از دلایل ممکن برای داغ شدن موتور یخچال اشاره شده است:

  • خرابی فن پشت یا فن کندانسور: فن کندانسور برای جلوگیری از گرمایش موتور و خروج گرما از دستگاه وجود دارد. اگر فن پشت یخچال از کار افتاده باشد، موتور بیش از حد داغ می‌شود.
  • کارکرد بیش از حد کمپسور به دلیل وجود مشکل سرماسازی: اگر یخچال به علت مشکل در سیستم سرماسازی، گازی یا برفک زدایی برای ایجاد سرما مجبور به کار بیش از حد باشد، موتور بیش از اندازه داغ خواهد شد.
  • نقص در کمپرسور: هر نقصی در عملکرد کمپرسور می‌تواند باعث داغ شدن غیر معمول موتور یخچال شود.

دلایل دیگری نیز ممکن است منجر به داغ شدن بیش از حد موتور یخچال شما شوند که در مقاله 12 علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟ پیشگیری از داغ کردن موتور یخچال به شرح و آموزش آن ها پرداخته ایم.

در هر صورت، داغ شدن موتور یخچال به حدی که می‌تواند دست را بسوزاند نشانه‌ای از مشکل جدی است و نیاز به تعمیرات فوری دارد. در صورت مشاهده چنین وضعیتی، توصیه می‌شود از یک متخصص کمک گرفته تا مشکل را تشخیص داده و رفع کند.

12. داغ شدن بدنه یخچال

داغ شدن بدنه یخچال از مشکلات یخچال  است که معمولا با گرم شدن خود یخچال همراه است و نشان دهنده وجود مشکل در کارکرد فن کندانسور یا فن پشت یخچال فریزر است.

فن پشت یا فن کندانسور در پشت یخچال و در کنار کندانسور قرار می گیرد تا حرارت ناشی از فرآیند سرماسازی را به بیرون منتقل کرده و از گرم شدن کندانسور و کمپرسور جلوگیری کند.

خرابی این فن علاوه بر کاهش سرماسازی یخچال و فریزر، گرم شدن بدنه خارجی یخچال یا تیغه بین یخچال و فریزر در یخچال فریزر های ساید بای ساید را به دنبال دارد.

13. چشمک زدن درجه یخچال

چشمک زدن درجه یخچال یکی از مشکلات یخچال است که شاید به نظر اهمیت زیادی نداشته باشد اما می تواند نشانه وجود مشکلات مهمی در یخچال فریزر باشد.

چشمک زدن درجه یخچال در اغلب برندهای ایرانی و خارجی یخچال فریزر مانند سامسونگ، ال جی، جنرال الکتریک، اسنوا و … به یک دلیل اتفاق می افتد: نوسانات غیر طبیعی دما

یعنی اگر یخچال یا فریزر به صورت ناگهانی سرمای خود را از دست بدهد درجه یخچال شروع به چشمک زدن می کند تا به کاربر هشدار دهد که دمای یخچال یا فریزر مطلوب نیست تا اقدامات لازم انجام شود.

البته گرم شدن یخچال فریزر می تواند ناشی از قرار دادن حجم زیادی مواد غذایی با دمای اتاق یا قرار دادن غذای گرم درون یخچال باشد که در این صورت جای نگرانی نیست و بعد از مدتی چشمک زدن یخچال متوقف خواهد شد. (البته توصیه می کنیم مواد غذایی با حجم زیاد یا گرم را درون یخچال قرار ندهید)

اما در غیر این صورت ممکن است سیستم سرماسازی یا برفک زدایی دچار مشکل شده باشد و باید از یک متخصص برای تشخیص و رفع مشکل کمک بگیرید.

اگر می خواهید بیشتر درباره چشمک زدن درجه یخچال بدانید مقاله علت چشمک زدن درجه یخچال برای شماست.

14. سرد نکردن یخچال

سرد نکردن یخچال یکی از مشکلات رایج یخچال است که ممکن است در یخچال رخ دهد و موجب عدم عملکرد صحیح یخچال یا فریزر شود.

این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله کاهش یا ناکافی بودن میزان گاز مورد نیاز برای سیستم خنک‌کننده به دلیل نشتی گاز یا کیپی، یک یا چند قطعه خراب یا نقص عملکردی در کمپرسور یا قسمت‌های دیگر سیستم.

همچنین، بسته نبودن درب یخچال به علت سهل انگاری یا خرابی لاستیک دور درب یخچال می‌تواند باعث افت دما در داخل آن شده و عملکرد آن را مختل کند.

در هر صورت، عدم توانایی یخچال در سرد کردن مواد ذخیره شده در آن نه تنها به نقص در عملکرد دستگاه اشاره دارد بلکه ممکن است سبب اتلاف مواد غذایی شود. بهتر است در صورت مشاهده این مشکل، به یک تکنسین متخصص مراجعه کرده و عیب‌یابی و تعمیرات لازم را انجام دهید تا عملکرد صحیح یخچال بازیابی شود.

سرد نکردن یخچال

مقاله تکمیلی: 13 علت سرد نکردن یخچال و ساید + ارائه راهکار

15. برفک زدن یخچال

برفک زدن یخچال یکی از مشکلات شایع یخچال فریزر ها است که سبب از دست رفت سرمای یخچال و در موارد حادتر، کاهش فضای در دسترس را به دنبال خواهد داشت.

علت های اصلی برفک زدن یخچال معمولاً نادرستی تنظیمات دمای یخچال، بسته نبودن درب یخچال یا خرابی لاستیک دور در یا مشکل در سیستم برفک زدایی است. همچنین برفک زدن یخچال می‌تواند جریان هوای سرد درون یخچال را مختل کند، که باعث افزایش کارکرد موتور و مصرف انرژی بیشتر و کاهش عمر مفید یخچال می‌شود.

برای رفع این مشکل، باید برفک را از داخل یخچال و فریزر پاک کرده، تنظیمات دما را بررسی و اصلاح کرده و اطمینان حاصل کنید که درب‌های یخچال به درستی بسته شده‌اند. اگر این مشکلات وجود نداشت یعنی یخچال شما با نقص در سیستم برفک زدایی روبروست که باید توسط متخصص بررسی و رفع شود.

اگر میخواهید تمام دلایل برفک زدن یخچال و طریقه رفع مشکل را بدانید مقاله علت برفک زدن یخچال | برفک زدن یخچال بدون برفک و معمولی را مطالعه کنید.

16. برفک زدن مواد غذایی در فریزر

برفک زدن مواد غذایی در فریزر معمولاً به دلیل وجود رطوبت بیش از حد در داخل فریزر ایجاد می‌شود.

وقتی که رطوبت موجود در هوا به مواد غذایی تماس می‌یابد، می‌تواند به صورت یخ به دیواره‌های داخلی یخچال یا به خود مواد غذایی تبدیل شود، که باعث یخ زدن آنها می‌شود. علاوه بر این، در صورتی که درب یخچال به درستی بسته نشود، هوا و رطوبت از محیط خارجی وارد داخل یخچال شده و باعث یخ زدن مواد غذایی می‌شود.

برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید از کیفیت بسته بندی مواد غذایی اطمینان حاصل کنید، درب فریزر را به درستی ببندید و تنظیمات دما و رطوبت داخل فریزر را بر اساس نیازهای مواد غذایی و توصیه‌های تولید کننده یخچال تنظیم کنید.

همچنین از سالم بودن لاستیک دور در فریزر اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید تبادل دما و رطوبت بین فریزر و محیط خارجی اتفاق نمی افتد.

17. یخ زدن مواد غذایی در یخچال

یخ زدن مواد غذایی در یخچال معمولاً نشانگر مشکلاتی در دمای یخچال است، که ممکن است از عدم تنظیم صحیح دما، خرابی ترموستات یا مشکلات سنسور دمای یخچال ناشی شود.

اگر دمای یخچال به مقدار مناسب تنظیم نشده یا دمای آن به‌ طور ناپیوسته تغییر کند، ممکن است مواد غذایی داخل یخچال یخ بزنند. این مشکلات همچنین ممکن است ناشی از عدم کارکرد صحیح برد الکترونیکی باشند که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

18. شل شدن مواد غذایی در فریزر

شل شدن یا یخ نزدن مواد غذایی در فریزر به عنوان یکی از مشکلات یخچال، معمولاً به دلیل نادرست بودن تنظیمات دما، پر بودن بیش از اندازه فریزر یا مشکلات در سیستم سرماسازی اتفاق می افتد.

برای جلوگیری از این مشکل، مهم است که دمای فریزر به درستی تنظیم شده و مواد غذایی به درستی داخل فریزر قرار داده شوند و در صورت وجود بیش از اندازه مواد غذایی و عدم امکان گردن هوا در فریزر، حجم مواد غذایی در فریزر کاهش یابد.

اگر مشکلات فوق دلیل شل شدن مواد غذایی در فریزر نباشند باید سیستم سرماسازی شامل سیستم گازی و سیستم برفک زدایی مورد بررسی قرار گرفته شود.

19. یکسره کار کردن یخچال

اگر موتور یا کمپرسور یخچال به صورت مداوم و یکسره کار می کند اما یخچال و فریزر گرم است، این نشانه وجود مشکلات گازی در یخچال و فریزر است. مشکلات گازی می‌توانند ناشی از نشتی گاز خنک کننده، یا کیپی لول های سیستم گازی باشد که در هر صورت نیاز به شارژ گاز دارد.

از سوی دیگر، اگر یخچال یکسره کار می کند اما یخچال و فریزر بیش از حد سرد هستند، این ممکن است نشانه مشکل در تشخیص دما شامل مشکلات مربوط به سنسور دما یا برد یخچال باشد.

یکسره کار کردن موتور یخچال به مدت طولانی باعث استهلاک موتور و دیگر قطعات یخچال می شود و بهتر است هرچه سریعتر برطرف شود.

20. فریزر خنک اما یخچال گرم است

این مشکل از مشکلات یخچال که اغلب در یخچال فریزرهای دارای دمپر اتفاق می افتد به علت مشکل دمپر یا فن دمپر یخچال است. البته مشکلات برد نیز می تواند منجر به بروز این مشکل شود.

البته توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد، فریزر نیز به اندازه یخچال دمای خود را از دست داده، اما چون دمای فریزر بسیار پایین است، تفاوت چند درجه ای دمای فریزر برای کاربران قابل تشخیص نیست.

در هر صورت در صورت بروز این مشکل باید برای رفع مشکل اقدام کرده و از ک متخصص کمک بگیرید.

21. علائم نمایشگر یخچال

علائم نمایشگر یخچال ممکن است شامل ارور ها یا کد های خطا و یا بروز علائمی بر روی نمایشگر باشد که در واقع نشان دهنده و جود مشکل در یخچال فریزر را نشان می دهد.

هر کدام از این علائم، نشان دهنده مشکل خاصی در یخچال فریزر هستند البته برخی از آن ها نیز مانند علامت “برف” یا “لیوان یخ” نشانه وجود مشکل نیستند و تنها به کاربر اعلام می کنند که سیستم برفک زدایی یا یخساز در حال کار کردن است.

این علائم در اغلب یخچال فریزرها یکسان هستند اما ممکن است در برخی از برندها یا مدل ها تفاوت های اندکی داشته باشند. در هر صورت برای آگاهی از معنی دقیق علائم روی نمایشگر، بهتر است به دفترچه راهنمای یخچال فریزر خود رجوع کنید.

مشاوره تخصصی

از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید

نتیجه گیری

آیا تا به حال برای یخچال خود مشکلی داشته اید که در این مقاله به آن نپرداختیم؟ در زیر همین مقاله برایمان بنویسید تا آن را به لیست مشکلات یخچال اضافه کنیم.

از اینکه تا انتهای این مقاله از فیکسی با ما همراه بودید سپاسگزاریم. در صورتی که با هر یک از این مشکلات یخچال روبه‌رو شده اید یا سوالی دارید، خوشحال می‌شویم اگر در زیر همین مقاله سوال خود را مطرح کنید.

همچنین اگر نیاز به مشاوره تخصصی یا اعزام کارشناس دارید، با ما در تماس باشید تا از خدمات مشاوره و تعمیر یخچال در کرج و تهران بهره‌مند شوید. تیم ما آماده است تا به شما کمک کند و مشکلات یخچال خود را برطرف سازید.

5/5 - (2 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *