علت سرد نکردن یخچال فریزر | 10 دلیل که به راحتی حل می‌شود

علت سرد نکردن یخچال و فریزر

تا به حال برای شما هم پیش آمده به دلیل سرد نکردن یخچال 😫 مواد غذایی داخل آن خراب شود و بوی بد همه جا را بردارد و یا مواد غذایی که در فریزر است یخ نزنند و خراب شوند؟ حتما شما هم در این اینجور مواقع عصبی و کلافه می‎‌شوید!!!

فرض کنید یک تابستان داغ از بیرون به خانه برگشتید و به امید باز کردن یخچال و خوردن یک آبمیوه خنک به سراغ آن می‌روید!!!!!😡😡😡 چه حسی به شما دست می‌دهد؟ آن لحظه حاضرید یخچال را به بیرون از خانه پرتاب کنید.

اما نگران نباشید 😊 ما در این مطلب کاربردی به شما خواهیم گفت که دلیل اصلی خنک نکردن یخچال چیست و چگونه این مشکل را حل کنیم.

یک نکته بسیار مهم در عدم سرمایش یخچال این است که اگر ین روال ادامه پیدا کند بعد از مدتی کل این وسیله برقی را خراب خواهد کرد. 

بهتر است در ابتدای مقاله به سراع دلایل اصلی این اتفاق برویم و بعد از آن نحوه برطرف کردن آن برویم.

فیکسی

نمایندگی مجاز خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 با در اختیار داشتن تکنسین‌های متخصص و با تجربه اقدام به نصب, سرویس و تعمیر انواع یخچال و فریزر می‌نماید. جهت ثبت درخواست تنها کافیست فرم درخواست را تکمیل نموده یا با ما تماس بگیرید.

اصلی ترین دلایل خنک نکردن یخچال فریزر چیست؟

شاید بتوان گفت یازده دلیل اصلی وجود دارد. در زیر هر مشکل را برای شما توضیح داده و راه حل تعمیر آن هم در انتهای مقاله موجود است.

1- مهمترین دلیل ترموستات کنترل‌ کننده دما خراب شده

ترموستات کنترل کننده دما، ولتاژ لازم را به کمپرسور، موتور فن تبخیرکننده، و موتور فن چگالنده به جریان می‌اندازد. اگر این وسیله بسیار مهم برای کنترل دما به خوبی کار نکند، یخچال جریان برق دریافت نمی‌کند و سرد نمی‌شود. 

2- درجه یخچال تنظیم نیست؟

گاهی اوقات یک مورد بسیار ساده را فراموش خواهیم کرد. درجه داخل یخچال را یادمان می‌رود که تنظیم کنیم. اگر از مدل های قدیمی استفاده می کنید، تنظیم دما به کمک ترموستات های ولومی انجام می‌شود و با درجه ای که روی ان وجود دارد به راحتی می‌توانید درجه آن را زیاد تر کنید و در مدل های جدیدتر، به کمک کلیدها و صفحه دیجیتال لمسی این کار انجام می شود. بر طبق آنچه بهتر است که در فصول سرد و گرم از سالدر مورد تنظیم بودن دما یا درجه یخچال خود مطمئن شوید.

به این دلیل که تنظیم کردن درجه می‌تواند کمک بسیار زیادی در جلوگیری از هدر رفتن انرژی و مصرف بیهوده یخچال ها شود. در اینصورت هزینه برق مصرفی شما کاهش پیدا کرده و لوازم برقی عمر بیشتری خواهند کرد.

3- بیش از ظرفیت یخچال درون آن مود غذایی قرار داده اید؟ 🥵

گاهی اوقات علت خنک نشدن یخچال تعداد زیاد موادی است که داخل آن قرار می‌گیرد. زمانی که شما مواد زیادی داخل یخچال قرار می‌دهید، فشار مصرفی که به یخچال وارد می‌شود بیش از حد توان آن دستگاه است. قرار دادن تعداد زیاد مواد غذایی باعث جلوگیری از گردش هوای داخل ان می‌شود و فشار زیادی را به ترموستات وارد کرده و یا با مواد قرار داده شده جلوی عبور هوای خنک را گرفته اید.

 

4- درب یخچال را درسته بسته اید؟ یا درب آن به خوبی بسته می‌شود؟

درب این وسله مهم برقی را به خوبی نبسته اید و انتظار دمای مناسب دارید؟ گاهی اوقات درب یخچال باز مانده و هوای گرم و مرطوب خانه به داخل آن نفوذ می‌کند و محصولات داخل آن خنک نمی‌شود. به این دو نکته دقت کنید:

  • حتما از بسته شدن درب مطمئن شوید. برای اطمینان بیشتر به لامپ درون دستگاه دقت کنید و ببینید که هنگام بسته شدن خاموش می‌شود؟
  • لاستیک دور درب را به خوبی چک کنید و ببینید که به درستی در جایی که باید قرار بگیرد می‌گیرد. سوراخی و یا پارگی این لاستیک موجب عبور هوای گرم می‌شود.

5- کمبود گاز مبرد ؟ 🤔

یکی از مهمترین علت های سرد نکردن یخچال و گرم بودن آن کمبود گاز مبرد در سیکل سرمایشی است. در صورتی که نشت گاز سبب کاهش آن در سیکل یخچال شده باشد، می تواند اثراتی همچون سرد نشدن یخچال، داغ شدن کمپرسور و غیره را مشاهده کرد. در این مواقع احتیاج به شارژ گاز یخچال توسط تکنسین متخصص است.

6- کویل‌های کندانسور مشکل دارد!!

در واقع کندانسور وظیفه خنک کردن گاز در یخچال را به عهده دارد. به این صورت که گازی که توسط آن با فشار تولید شده را با کاهش دما به مایع تبدیل می‌کند.

این هوا در همان لوله‌های کویل پشت یخچال جریان دارند. بعد از مدتی از کار کردن دستگاه احتمالا گرد و خاک این لوله‌ها را مسدود می‌کند. همین گرد و غبارها باعث می شود عملیات خنک سازی یخچال درست انجام نشود. پس برای حل این مشکل کافی‌ است که کویل‌های کندانسور یخچال فریزرتان را چند وقت یکبار تمیز کنید.

7- نشتی سیستم درز‌بندی داره؟

ممکن است دلیل خنک نکردن یخچال، این باشد که درز‌بندی سیستم دچار نشتی در یکی از قفسه‌ها  اتفاق افتاده باشد. به خوبی دقت کنید که اگر تنها قفسه بالایی فریزر سرد است این اتفاق می‌افتد. اگر سیستم درز‌بندی نشتی کرده باشد، به احتمال زیاد مجبور به تعویض فریزر خواهید شد. متاسفانه 😣 تعمیرات سیستم درز‌بندی معمولا هزینه‌بر است.

اگر علت سرد نشدن یخچال این موارد باشد نگران نباشید، فیکسی می‌تواند مشکلات سرد نکردن یخچال شما را در کمترین زمان ممکن با کارشناسان حرفه ای خود به راحتی کند. 

8- رله استارت

رله استارت یکی از وسایلی است که وظیفه تامین برق کمپرسور را دارند.

اگر این قطعه معیوب شده باشد، گاهی اوقات و یا به کل کمپرسور کار نخواهد کرد. اگر کمپرسور کار نکند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

فریزر سرد نخواهد شد.

9- برفک زیاد شده؟

برفک زدن یخچال ها یکی دیگر از دلایل خنک نکردن این محصول است. اما چگونه؟

فن اواپراتور وظیفه جابجایی سرما توسط اواپراتور(همان برفک یخچال) را دارد. حالا اگر این فن مشکل داشته باشد چه؟
هوای سرد در دستگاه به خوبی جابجا نشده. بنابراین ممکن است با خنک نکردن یخچال مواجه شوید.

 

10- مطمئن شود مشکل از خازن نیست

یخچال ها با همین قطعه یعنی خازن روشن می‌شوند. این قطعه به کمپرسور قدرت می‌دهد تا کار خود را شروع کند. پس اگر خازن کار نکند، کمپرسور هم روشن نمی‌شود.

کمپرسور که روشن نشود عملا یخچال هم کار نکرده و خنک هم نمی‌شود. 😫

11- دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر ممکن است خرابی دمپر باشد

این قطعه هوای خنک جا به جا شده بین فریزر و یخچال را کنترل می کند.

از طریق این دریچه در داخل یخچال، هوای خنک و سرد در قسمت فریزر به بخش یخچال منتقل شده و آن را خنک می کند.

اگر این قطعه هوا باز نشود، در حالی که دمای بخش فریزر ثابت است، دمای قسمت یخچال تحت تاثیر قرار گرفته و گرم می‌شود.

 

علت سرد نکردن یخچال سامسونگ

یکی از مسائل مهمی که در دلیل خنک نکردن یخچال این برند دخیل است فشار بر روی کمپرسور محصول است و با گذر زمان کم کم به کمپرسور یخچال فریزر فشار وارد می شود و همچنین ممکن است موتور یخچال نیز یکسره شود که این اصلا خوشایند نخواهد بود.

اما هیچ تفاوتی بین سامسونگ و دیگر یخچالها نیست و تمامی مشکلاتی که دربالا گفته شد می‌تواند برای سامسونگ هم اتفاق بیوفتد.

برای تعمیر یخچال سامسونگ کلیک کنید.

 

علت سرد نکردن یخچال دوو

یکی از مشکلات شایع در سرد نکردن یخچال دوو این است که خنک کنندگی لازم را ندارد و یا این وسیله برقی را به اندازه ای که باید سرد نمی کند. در مراحل اول بهتر است میزان کارکرد محصول خود را بررسی کنید و ببینید چند وقت پیش این محصول را سرویس کرده اید و یا چه مدتی است که از آن استفاده می‌کنید. اگر مدت زمان زیادی است که این محصول را دارید که مشکلات بالا را بررسی کرده و اگر این محصول را تازه خریداری کرده اید باید با نمایندگی و یا تعمیرکاران این زمینه تماس بگیرید.

برای تعمیرات یخچال دوو کلیک کنید.

علت سرد نکردن یخچال ال جی

معمولا کمتر دیده می‌شود که این محصول خرابی زیادی را تجربه کند.

  1. بهتر است در درجه اول برای چک کردن علت خنک نشدن یخچال تنظیمات دما را در نظر بگیرید.
  2. حتما از چرخش هوا در محصول مطمئن شوید.
  3. میزان حجم غذای وارد شده در یخچال را بررسی کنید.

برای تعمیر یخچال ال جی کلیک کنید.

و در نهایت اگر مشکلاتی که در بالا بیان شد را بررسی کرده و مشکلتان حل نشد می‌توانید با تعمیرکاران حرفه ای مجموعه فیکسی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرزانه

سلام دوست عزیز من همه چیز هایی که گفتید و بررسی کردم مشکلم حل نشد چطوری میتونم ازتون کمک بگیرم؟ بازم خنک نمیکنه یخچالم

فاطمه نیازی

علت سرد نکردن آبسردکن یخچال چیه ؟

طاهره عربی

سلام ببخشید علت خنک نکردن یخچال بعد از جابجایی چیه ؟

طاهره سرابی

علت سرد نکردن یخچال اسنوا چیه

عرفان دزفولی زاده

سلام، روز بخیر
دلایل سرد نکردن یخچال اسنوا هم دقیقا مشابه یخچال فریزرهای دیگه می باشد و میتونه دلایل مختلفی مثل خرابی موتور، رله اورلود، سیستم دیفراست، سنسور و برد و … داشته باشه که باید توسط متخصص بررسی و عیب یابی بشه.

نگین فرهادی

سلام خسته نباشید علت گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر چی میتونه باشه

عرفان دزفولی زاده

سلام متشکرم
در این حالت نسبت به مدل یخچال فریزر دو دلیل میتواند داشته باشد
1.بسته شدن دریچه دمپر یا حود دمپر
2.یخ زدگی اواپراتور یخچال

آمنه

علت سرد نکردن یخچال اسنوا چیه

عرفان دزفولی زاده

سلام وقت بخیر
علل مختلفی می تواند وجود داشته باشد که شامل موارد زیر است
معیوب بودن رله اورلود و یا موتور
خالی شدن گاز
ایراد در سیستم دیفراست
معیوب بودن فن اواپراتور و یا فن کندانسور

فرید بزرگی

علت سرد نشدن قسمت بالای یخچال امرسان چیه؟