سرد نکردن یخچال از مشکلات بسیار شایع و شاید بتوان گفت رایج ترین مشکل یخچال فریزر ها ست.

یخچال یکی از اختراعات بزرگ در حوزه فناوری و صنعت مواد غذایی است که به طور گسترده در زندگی روزمره ما نقش مهمی ایفا می‌کند. این وسیله از دهه‌ها قبل به عنوان یکی از ابزارهای اساسی در نگهداری و حفظ مواد غذایی استفاده می‌شود. اما گاهی اوقات ممکن است با مشکل سرد نشدن یخچال مواجه شویم که می‌تواند برایمان اضطراب و نگرانی ایجاد کند.

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

در این مقاله از فیکسی، به علت‌ها و عوامل ممکنی که می‌توانند باعث عدم سرد شدن یخچال شوند، پرداخته خواهد شد. از مسائل فنی و مکانیکی تا مشکلات مرتبط با نگهداری و عملکرد، همه جوانب مرتبط با این مشکل مورد بررسی قرار خواهند گرفت. همچنین، راه‌حل‌ها و تدابیری که می‌توان در مواجهه با این مشکل به کار برد، مورد بحث و ارزیابی قرار خواهند گرفت.

هدف اصلی این مقاله، بررسی و شناسایی علل احتمالی که موجب ناتوانی یخچال در حفظ دمای مناسب می‌شوند، است. این اطلاعات به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا اگر با چنین مشکلی مواجه شوند، بتوانند برای رفع آن اقدامات مناسبی را انجام دهند و از دسترسی به مواد غذایی ایمن و کیفیت‌بالا بهره‌مند شوند.

از آنجایی که یخچال یکی از ابزارهای بسیار ارزشمند در زندگی روزمره است، بررسی دقیق و تحلیلی از علل سرد نکردن آن، اهمیت ویژه‌ای دارد. در این راستا، امیدواریم که این مقاله به مخاطبان محترم نه تنها درک بهتری از مکانیزم عملکرد یخچال بخشیده، بلکه نقشی مؤثر در افزایش اطلاعات عمومی در حوزه بهداشت و سلامتی و نگهداری مواد غذایی داشته باشد.

علت خنک نکردن یخچال فریزر

به صورت کلی می توان گفت دو دسته علت برای سرد نکردن یخچال وجود دارد:

 • دلایل عمومی سرد نکردن یخچال که به دلیل عدم آشنایی با کارکرد یخچال و عوامل اثرگذار بر روی دمای یخچال فریزر، اتفاق می افتندو و با افزایش آگاهی و رعایت چند نکته ساده به راحتی قابل برطرف کردن هستند. این عوامل نیازی به حضور کارشناس ندارند و هر کاربری با اطلاعات محدود می تواند آنها را برطرف کند.
 • دسته دوم دلایل سرد نکردن یخچال، دلایل فنی هستند که نشانه وجود مشکل اساسی در یخچال و خرابی قطعات آن می باشند. برای برطرف کردن این عوامل نیاز به حضور کارشناس و رفع مشکل با تعمیر یا تعویض قطعات، پس از عیب یابی دقیق است. اغلب دلایل سرد نکردن یخچال، دلایل فنی بوده و نیاز به تخصص و مهارت دارند.

با توجه به اینکه دلایل عمومی نیاز به حضور کارشناس ندارند و خود می توانید آن ها را برطرف کنید، ابتدا به بررسی دلایل عمومی سرد نکردن یخچال پرداخته و سپس به بررسی دلایل فنی سرد نکردن یخچال می پردازیم:

مشاوره تخصصی

از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید

دلایل عمومی سرد نکردن یخچال فریزر

دلایل عمومی سرد نکردن یخچال مواردی هستند که به دلیل نا آگاهی یا اشتباه کاربر اتفاق می افتند و با افزایش آگاهی قابل برطرف شدن هستند و نیاز به حضور کارشناس ندارند.

پس قبل از تماس با کارشناس و درخواست مراجعه متخصص، از نبود مشکلات عمومی اطمینان حاصل کنید.

سرد نکردن یخچال

  1. تنظیم نبودن درجه یخچال

تنظیم درجه یخچال از موارد بسیار مهمی ست که گاهی فراموش می شود و می تواند علت سرد نکردن یخچال باشد.

دمای یخچال در تابستان و زمستان متفاوت است و باید با توجه به دمای محیط تنظیم شود. در مرحله اول و پیش از بررسی موارد دیگر، مطمئن شوید دمای یخچال را به درستی و مناسب فصل و دمای هوای محیط بیرون تنظیم کرده باشید.

در رابطه با تنظیم دمای یخچال در فصول مختلف، مقاله ای نوشته ایم که میتواند به شما در تنظیم دمای یخچال در فصول مختلف کمک کند. پس قبل از مطالعه موارد دیگر سرد نکردن یخچال، مقاله تنظیم درجه یخچال در زمستان و تابستان را مطالعه کنید تا مطمئن شوید دمای یخچال فریزر را متناسب با فصل تنظیم کرده اید.

  2. قرار دادن بیش از اندازه مواد غذایی درون یخچال

شایعترین دلیل عمومی سرد نکردن یخچال، پر کردن بیش از اندازه یخچال از مواد غذایی ست.

یکی از مهمترین دلایلی که باعث ایجاد سرمای یکنواخت در یخچال می شود، گردش هوا به وسیله فن های یخچال است. به همین دلیل برای یخچال فریزرها ظرفیت تعیین شده و نباید بیشتر از ظرفیت یخچال، درون آن مواد غذایی قرار دهیم تا هوا بتواند آزادانه درون یخچال و بین مواد غذایی بچرخد.

همچنین پر کردن بیش از اندازه مواد غذایی ممکن است مسیر فن را مسدود کند. اگر جلوی فن یخچال مسدود شود، هوای خنک وارد یخچال نمی شود و یخچال خنک نمی کند.

  3. قرار دادن حجم بالایی از مواد غذایی در مدت زمان کوتاه

اگر به تازگی حجم زیادی از مواد غذایی را درون یخچال قرار داده اید، بسیار طبیعی ست که دمای یخچال بالا رفته و نتواند به سرعت مواد غذایی و محفظه یخچال را به دمای مطلوب برساند. چرا که سرما مانند گرما نیست که به سرعت منتقل شود، بلکه سرما در واقع نبود گرماست!

در نتیجه، گرفتن گرمای مواد غذایی برای یخچال در حجم بالا و سرد کردن آن ها، زمان بر می باشد. پس در صورت قرار دادن حجم بالایی از مواد غذایی به صورت ناگهانی درون یخچال، چند ساعت صبر کنید و به یخچال زمان بدهید تا بتواند عملیات خنک کنندگی را انجام دهد.

  4. خرابی لاستیک دور در یخچال

لاستیک دور دریخچال به این دلیل وجود دارد که محیط یخچال ایزوله شده و یخچال بتواند با کار کمتری محیط محدودی را خنک کند. اگر لاستیک دور در یخچال خراب باشد، یخچال با فضای بسته مواجه نیست بلکه مجبور است فضایی را خنک کند که دائما در حال گرم شدن است.

شل شدگی، خوب نچسبیدن یا پارگی لاستیک دور در یخچال علاوه بر استهلاک موتور و قطعات تاثیر زیادی بر سرد کردن یخچال دارد. اگر از سلامت لاستیک دور در خود اطمینان ندارید، ما در مقاله همه چیز درباره لاستیک دور در یخچال، نحوه تست لاستیک را شرح داده ایم.

پیشنهاد می کنیم پیش از بررسی موارد بیشتر، به خصوص اگر یخچال فریزر شما قدیمی ست، ابتدا لاستیک دور در یخچال را تست کنید.

  5. کثیفی کویل های کندانسور

کندانسور در یخچال فریزرها به دو صورت طراحی شده و در یخچال های مختلف، مدل های متفاوتی به کار میرود:

 • کندانسور هوایی ایستاده: حتما دیده اید که در پشت یخچال فریزرهای قدیمی، شبکه ای از لوله های تو در تو وجود دارد. این لوله ها کندانسور یخچال هستند و مدل ایستاده آنها در یخچال فریزرهای قدیمی تر به کار می رود.
 • کندانسور هوایی پاکتی (فن دار): در یخچال فریزرهای مدرن تر دیگر اثری از لوله های تو در تو در پشت یخچال نیست و کندانسور یخچال به صورت پاکتی درآمده و در کنار موتور یا کمپرسور قرار گرفته است.

کندانسورهای قدیمی به دلیل ایجاد ظاهر ریباتر، جای خود را به کندانسورهای جدید داده اند که دیگر از پشت یخچال قابل مشاهده نیستند.

اما ایرادی که این کندانسورها دارند، این است که گرد و غبار را جذب کرده و در اطراف خود انباشته می کنند. در این مدل ها اگر کندانسور مرتب تمیز نشود باعث کاهش کارایی و کاهش سرمای یخچال می شوند.

پس مهم است که هر چند ماه یکبار، کندانسور را با جاروبرقی تمیز کنید و گرد و غبار را از روی آن بزدایید.

ما در مقاله نحوه تمیز کردن کندانسور، طریقه صحیح تمیز کردن کندانسور های پاکتی را شرح داده ایم.

دلایل فنی و تخصصی سرد نکردن یخچال فریزر

در ادامه به دلایلی از سرد نکردن یخچال می پردازیم که تخصصی بوده و برای برطرف کردن نیاز به حضور کارشناس متخصص دارند. البته این مقاله به شما کمک می کند با آگاهی بیشتری اقدام به تعمیر یخچال خود نمائید اما برای عیب یابی دقیق نیاز به حضور کارشناس وجود دارد.

  6. خرابی فن کندانسور

در یخچال فریزرهای مدرن تر که کندانسور های پاکتی دارند، چون انتقال حرارت به علت پاکتی بودن کندانسور سخت تر انجام می شود از یک فن در کنار کندانسور استفاده می شود تا آن را خنک کند.

اگر فن کندانسور خراب شده باشد یخچال گرم نمی شود اما سرمای آن کاهش می یابد و یخچال نمیتواند دمای یخچال را به دمای مطلوب برساند.

در این صورت بدنه خارجی یخچال یا تیغه بین یخچال و فریزر در یخچال فریزرهای ساید بای ساید، گرم تر از حالت معمول می شود.

پس اگر احساس می کنید بدنه یخچال گرم تر از حالت همیشگی ست احتمال خرابی فن کندانسور وجود دارد.

  7. خرابی ترموستات یا سنسور محیطی

یخچال فریزرهای قدیمی تر که بورد الکترونیکی و سنسور محیطی ندارند و به اصطلاح “ترموستاتی” هستند، از ترموستات برای سنجش و تنظیم دما استفاده می کنند.

اگر ترموستات معیوب باشد، دما را به درستی تشخیص نداده یا نمیتواند دستور روشن و خاموش شدن موتور را به موقع صادر کند. در این صورت یا یخچال فریزر گرم می شود یا بسیار سردتر از حالت معمول شده و همه چیز در یخچال یخ می زند.

در یخچال فریزرهای جدیدتر، به جای ترموستات از سنسور استفاده  می شود. سنسور محیطی، دمای محیط یخچال را تشخیص داده و در صورت عبور از میزان مطلوب، به برد الکترونیکی یخچال اطلاع می دهد که دما به اندازه مجاز نیست. برد نیز پس از آن دستور روشن یا خاموش شدن موتور را صادر کرده تا دما را به مقدار مطلوب برساند.

خرابی هر یک از این دو قطعه در یخچال فریزرهای قدیمی و مدرن تر، میتواند موجب گرم شدن یا سرد نکردن یخچال فریزر شود.

اگر علاقه مندید در مورد ترموستات یا سنسور یخچال و علائم و نشانه های خرابی آن ها بیشتر بدانید، مقاله های همه چیز درباره ترموستات یخچال و همه چیز درباره سنسور یخچال می توانند به شما کمک کنند.

خرابی ترموستات علت سرد نکردن یخچال

  8. مشکل در سیستم برفک زدایی

سیستم برفک زدایی یخچال چندین قطعه دارد که خرابی هر یک از آنها می تواند بر سرمایش یخچال اثر گذاشته و موجب خنک نکردن یخچال فریزر شود.

مشکل برفک زدایی یخچال به صورت برفک زدن قسمت های مختلف یخچال بروز پیدا می کند البته باید بدانید که همیشه برفک های یخچال برای کاربر قابل مشاهده نیستند و زمان های بسیاری اتفاق می افتد که کاربر برفکی نمی بیند اما اگر قاب داخلی یخچال فریزر را باز کنید متوجه مقدار بسیار زیاد برفک خواهید شد.

البته کاربران نمیتوانند قاب داخلی یخچال را باز کنند پس خرابی سیستم برفک زدایی را می توانند با علائم آن شناسایی کنند. که مهمترین این علامت ها، خنک نکردن یخچال فریزر است.

قطعات سیستم برفک زدایی عبارتند از:

 • ترموفیوز یا ترمودیسک
 • المنت
 • سنسور دیفراست
 • سیم کشی و برد

خرابی هر یک از این قطعات، کارکرد سیستم برفک زدایی را با مختل کرده و باعث می شود یخچال شما خوب سرد نشود.

برای مطالعه بیشتر در مورد برفک زدن یخچال می توانید مقاله 8 علت برفک زدن یخچال را مطالعه نمائید.

  9. خرابی فن اواپراتور

درون یخچال فریزر یک فن وجود دارد که هوای سرد ایجاد شده توسط اواپراتور را در یخچال پخش می کند. این فن علاوه بر کمک به سرد کردن یخچال، بتعث ایجاد سرمای یکنواخت در محیط یخچال می شود.

اگر سرمای یکنواخت در یخچال احساس نمی کنید یا میخواهید علت گرم شدن قسمت بالای یخچال فریزر را بدانید در حالی که قسمت پایینی یخچال خنک است، یکی از دلایل آن میتواند خرابی فن اواپراتور باشد.

  10. خرابی دمپر هوا

البته همه یخچال فریزرها دمپر هوا ندارند اما برخی از مدل های یخچال فریزر و ساید بای ساید برند های مختلف، برای هدایت سرمای تولید شده در فریزر به یخچال، از دمپر استفاده می کنند.

در این گونه مدل های یخچال فریزر، قسمت یخچال به صورت جداگانه قطعات سرماساز نداشته و سرمای خود را از فریزر تامین می کند.

دمپر هوا قطعه ایست که شبیه به دریچه کولر است و با دستوری که از برد یخچال می گیرد باز و بسته شده و سرمای تولید شده در فریزر را به یخچال هدایت یا از نفوذ بیشتر سرما به درون یخچال جلوگیری می کند.

اگر دمپر هوا معیوب باشد دو حالت ممکن است رخ دهد:

 • دمپر هوا همیشه باز است و سرمای فریزر دائما به یخچال منتقل می شود. در این صورت همه چیز در یخچال یخ می زند و در واقع یخچال به فریزر تبدیل می شود.
 • دمپر هوا همیشه بسته است و باز نمی شود. در این صورت یخچال هیچ منبعی برای ایجاد سرما نخواهد داشت و شما این مشکل را به صورت سرد نکردن یخچال فریزر احساس خواهید کرد.

در هر دو صورت نیاز است که کارشناس متخصص یخچال فریزر را بررسی کرده و به تست دمپر یخچال بپردازد.

  11. خرابی برد یخچال فریزر

برد که همان مغز یخچال فریزر است در صورت خرابی، دستورات را به درستی اجرا نخواهد کرد و یکی از علائم آن می تواند خنک نکردن یخچال باشد.

البته بهتر است بدانید که در اغلب موارد، برد های یخچال فریزر و ساید بای ساید ها قابل تعمیر هستند و نیازی به تعویض برد نیست و وقتی صحبت از خرابی برد می شود به این معنی ست که یکی از قطعات برد سوخته است و باید تعویض شود.

البته در موارد بسیار محدودی نیز برد قابل تعمیر نیست یا تعمیر آن صرفه اقتصادی ندارد. در این موارد باید برد را تعویض کنید.

ما در مقاله تعمیر برد یخچال همه چیز را درباره برد یخچال و نحوه تعمیر آن نوشته ایم.

  12. مشکلات گازی

گاز مبرد اصلی ترین عضو سیستم سرماسازی یخچال فریزر است و مشکلات گازی یعنی نشتی یا کیپی گاز یخچال می تواند بر میزان سرمادهی یخچال تاثیر گذاشته و علت سرد نکردن یخچال باشد.

به صورت کلی دو دسته مشکلات گازی برای یخچال فریزر به وجود می آید:

 1. نشتی گاز: که در این حالت در لوله های سرماسازی یخچال، نشتی به وجود آمده و گاز به مرور زمان خالی میشود. البته ممکن است این نشتی به قدری کم باشد که ماه ها زمان ببرد تا کل گاز یخچال خالی شود اما تا خالی شدن کامل گاز یخچال، یخچال در سرد کردن دچار مشکل می شود و باعث خنک نکردن یخچال می شود.
 2. کیپی لوله های گاز: کیپی لوله های یخچال که عموما در لوله مویی اتفاق می افتد، به این معنی ست که روغن موتور وارد لوله های یخچال شده و مسیر رفت و آمد گاز را مسدود می کند. البته ممکن است لوله ها به طول کامل بسته نشوند و تنها قسمتی از آن بسته شود. در این صورت یخچال کاملا گرم نمیشود اما یخچال خوب خنک نمی کند.

اغلب مشتریان وقتی برای یخچال فریزر یا ساید بای ساید مشکل گازی به وجود می آید، مشکل را به این صورت بیان می کنند که ” انگار یخچال زور یا قوت ندارد” این گفته دقیقا درست است چرا که مشکلات گازی ممکن است تنها سرما را کاهش دهند و باعث گرم شدن کامل یخچال فریزر نشوند.

اگر به وجود مشکلات گازی در یخچال فریزر یا ساید بای ساید خود مشکوکید، پیشنهاد می کنیم مقاله نشانه های تمام شدن گاز یخچال را بخوانید.

  13. خرابی کمپرسور یا رله کمپرسور

خرابی کمپرسور آخرین علت و نامتداول ترین علت سرد نکردن یخچال فریزر است.

کمپرسور یخچال که وظیفه بسیار مهم به حرکت درآوردن گاز مبرد در سیکل گازی را برعهده دارد، یکی از گران قیمت ترین قطعات یخچال فریزر است. البته خرابی این قطعه اغلب با گرم شدن یخچال فریزر و ساید بای ساید همراه است و در غالب موارد، خنک نکردن یخچال را منجر نمی شود. اما پس از بررسی تمامی موارد فوق کارشناسان در مرحله نهایی، کمپرسور و رله کمپرسور را بررسی می کنند.

رله استارت نیز قطعه ای ست که وظیفه روشن کردن موتور را بر عهده دارد. خرابی این قطعه به روشن نشدن موتور در نتیجه گرم شدن یخچال فریزر یا ساید بای ساید منجر خواهد شد.

از علائم خرابی موتور ایجاد صداهای غیر عادی یا تیک تیک توسط موتور، که از پشت یخچال شنیده میشود و روشن نشدن کمپرسور و قطع صدای ناشی از کار کردن کمپرسور است.

اگر شک دارید که موتور یخچال معیوب باشد، مقاله علائم سوختن موتور یخچال می تواند برای اطمینان از سالم بودن موتور به شما کمک کند.

تا به اینجای این مقاله از فیکسی، علت سرد نکردن یخچال را بررسی کردیم و مواردی را بیان کردیم که بهتر است پیش از کمک گرفتن از یک متخصص جهت تعمیر یخچال، آن ها را بررسی و در صورت لزوم برطرف کنید.

چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر خنک است؟

چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر خنک است؟

علت این مشکل در یخچال فریزر های مختلف اعم از ساید، دو قلو، فریزر بالا و فریزر پایین متفاوت است چرا که اساسا مدل های مختلف یخچال، به برای سرد کردن، از سیستم های متفاوتی استفاده می کنند.

لذا در ادامه به بررسی این سوال در انواع مختلف یخچال فریزر پرداخته ایم:

یخچال فریزر های معمولی (فریزر پایین یا فریزر بالا)

در یخچال فریزر های معمولی، سرد نکردن یخچال در حالی که فریزر سرمای کافی دارد، اغلب به علت خرابی فن و دریچه دمپر (در صورت وجود) اتفاق می افتد.

البته این در حالتی ست که مطمئن باشید فریزر دمای کافی دارد اما تشخیص دمای مطلوب در فریزر برای کاربران ممکن نیست و برای این کار باید حتما از قرار دادن یک بستنی در فریزر کمک بگیرید.

اگر با قرار دادن بستنی در فریزر متوجه شدید که فریزر نیز دمای خود را از دست داده و بستنی پس از چند ساعت شل شده است، به قسمت ابتدایی مقاله رجوع کنید تا دلایل سرد نکردن یخچال فریزر را بدانید.

یخچال فریزر های ساید

یخچال فریزر های ساید کارکردی متفاوت با یخچال فریزر های معمولی دارند و بسته به اینکه تک اواپراتور یا دو اواپراتور باشند دلایل سرد نکردن متفاوتی دارند.

اگر یخچال ساید شما تک اواپراتور است، خرابی فن یا دمپر هوا ممکن است دلیل سرد نکردن یخچال در صورت سرد بودن فریزر باشد.

اما اگر یخچال ساید شما دارای دو اواپراتور جداگانه برای یخچال و فریزر است، علت این مشکل را باید در سیستم برفک زدایی قسمت یخچال جست و جو کنید.

یخچال فریزر های دو قلو

در یخچال فریزر های دو قلو، غالبا از دو کمپرسور و دو سیستم سرماسازی جداگانه استفاده می شود و در واقع می توان گفت دو یخچال در کنار یکدیگر قرار گرفته و ارتباطی با یکدیگر ندارند.

در یخچال فریزر های دو قلو اگر سرمای یخچال کم شود، ارتباطی به سرمای فریزر ندارد چرا که این دو جدا از یکدیگر کار می کنند.

در این صورت باید دلیل سرد نکردن یخچال را به صورت مستقل بررسی کنیم که آن ها را در ابتدای همین مقاله شرح داده و در اینجا تنها به نام بردن آن ها بسنده می کنیم:

 • تنظیم نبودن درجه یخچال
 • قرار دادن بیش از اندازه مواد غذایی در یخچال
 • خرابی لاستیک دور در یخچال
 • کثیف بودن کویل های کندانسور (در مدل های پاکتی)
 • خرابی فن کندانسور یا فن اواپراتور
 • خرابی سنسور یا ترموستات
 • مشکل در سیستم برفک زدایی
 • خرابی برد الکترونیکی
 • مشکلات گازی
 • مشکلات کمپرسور و رله آن

خنک نکردن یخچال بعد از جابجایی

برای بررسی علت خنک نکردن یخچال بعد از جابجایی نکاتی وجود دارد که باید آن ها را بدانید:

در حالت کلی برای اطمینان از عدم آسیب به یخچال فریزر پس از جابجایی، باید یخچال فریزر را به مدت حداقل 8 ساعت ، به صورت ساکن قرار داده و سپس روشن نمایید.

چرا که در هنگام جابجایی یخچال و خارج شدن آن از حالت عمودی، روغن موجود در موتور حرکت کرده و وارد سیکل گازی یخچال می شود. وقتی بلافاصله پس از جابجایی، یخچال را به برق متصل می نمایید، روغن وارد شده به سیکل گازی، فرصت برگشت به موتور را پیدا نمی کند و گاز مبرد با وجود روغن، در سیکل گازی به گردش در می آید.

در این صورت، بسته به مقدار روغن، کل سیکل یا قسمتی از آن مسدود شده و عملیات سرماسازی یخچال با مشکل مواجه می شود.

اما اگر این مورد را رعایت کرده اما همچنان با مشکل خنک نکردن یخچال پس از جابجایی مواجه هستید به نکته ای که در ادامه به شرح آن می پردازیم توجه کنید.

همانطور که می دانید، سرما در واقع نبود گرما ست و با گرما تفاوت اساسی دارد. شاید تصور می کنید که یخچال فریزر شما باید پس از روشن شدن بلافاصله سرد شده و سرما نیز مانند گرما باید با قدرت و سرعت زیادی، محفظه مورد نظر شما را خنک کند.

اما این تصور درست نیست و سرما برای انتقال در محیط مورد نظر، به زمان نسبتا زیادی نیاز دارد. مخصوصا وقتی محفظه مورد نظر شما، یخچال فریزر پس از جابجایی و گرم شدن کامل آن است.

زمان استاندارد و توصیه شده برای ایجاد سرمای کامل در یخچال و فریزر پس از جابجایی، بین 6 تا 12 ساعت است اما روند سرماسازی کامل یخچال و فریزر می تواند تا 24 ساعت نیز طول بکشد و قبل از این زمان نیازی به نگرانی نیست.

اگر احساس می کنید پس از جابجایی، یخچال فریزر شما خنک نمی شود، قبل از درخواست کارشناس، حداقل 12 ساعت صبر کرده و به یخچال فریزر فرصت دهید. توجه داشته باشید که در این زمان، موتور یخچال به صورت یکسره کار خواهد کرد.

اما اگر از روشن کردن یخچال 24 ساعت گذشته و احساس می کنید سرمای یخچال فریزر کافی نیست، احتمالا مشکلی در یخچال شما وجود داشته که نیاز به بررسی تخصصی دارد.

دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر

علت گرم شدن قسمت بالای یخچال فریزر میتواند موارد متفاوتی باشد که عیب یابی دقیق آن نیازمند حضور کارشناس و عیب یابی حضوری یخچال فریزر است.

علاوه بر این، علت سرد نکردن قسمت بالای یخچال به نوع یخچال شما، مثلا اینکه یخچال ساید بای ساید است یا بالا پایین، و برند یخچال نیز بستگی دارد.

اما میتوان گفت وقتی تنها قسمت بالای یخچال گرم و قسمت پایین آن خنک است مشکلی در سرماسازی وجود نداشته و مشکل در پخش کردن سرمای تولید شده است. البته احتمال این وجود دارد که سرمای تولید شده به اندازه کافی نیست تا بتواند تمام فضای یخچال را خنک کند.

می توان مواردی را نام برد که ممکن است دلیل سرد نشدن قسمت بالای یخچال باشد:

 1. خرابی فن اواپراتور
 2. خرابی دمپر هوا
 3. مشکلات گازی
 4. خرابی سنسور یا ترموستات

علت سرد نکردن یخچال سامسونگ

البته که تفاوت زیادی در علت سرد نکردن یخچال سامسونگ با دیگر برندها وجود ندارد اما برخی از دلایل در یخچال فریزرها یا ساید بای ساید سامسونگ شایع ترند.

خرابی سیستم برفک زدایی، خرابی فن و دمپر هوا از شایع ترین علل سرد نکردن یخچال سامسونگ هستند که در مقاله 17 علت سرد نکردن یخچال سامسونگ به آن ها پرداخته ایم.

اگر برای مشاوره یا اعزام کارشناس در رابطه با سرد نکردن یخچال سامسونگ یا علت سرد نشدن یخچال ساید سامسونگ خود نیاز به کمک دارید می توانید با مرکز تعمیر یخچال سامسونگ در ارتباط باشید.

علت سرد نکردن یخچال ال جی

بنا بر نظر برخی کارشناسان، ال جی برندی ست که کمترین میزان خرابی قطعات در بین برندهای مختلف یخچال فریزر را داراست. اما به هر حال این برند با دوام نیز ممکن است به دلیل استفاده طولانی و استهلاک و اتمام طول عمر قطعات، با مشکل مواجه شود.

شایع ترین دلیل سرد نشدن یخچال ال جی مربوط به موارد زیر است:

 1. مشکل در سیستم برفک زدایی
 2. خرابی فن اواپراتور
 3. خرابی برد یخچال ال جی

اگر با سرد نشدن یخچال ال جی مواجه شدید بهتر است قبل از بررسی موارد فنی و تخصصی و کمک گرفتن از متخصص، موارد عمومی را بررسی کنید:

 • بهتر است در درجه اول برای چک کردن علت خنک نشدن یخچال ال جی تنظیمات دما را در نظر بگیرید و مطمئن شوید دما روی دمای مناسب فصل تنظیم شده است.
 • حتما از چرخش هوا در محصول مطمئن شوید و بررسی کنید مواد غذایی جلوی فن را مسدود نکرده باشند.
 • میزان حجم غذای وارد شده در یخچال را بررسی کنید. اگر مواد غذایی زیادی را به یکباره در یخچال قرار داده اید، اندکی صبر کنید.

در نهایت اگر برای مشاوره و راهنمایی بیشتر  و یا مراجعه کارشناس نیاز به کمک دارید، مرکز تعمیرات یخچال ال جی می تواند به شما کمک کند.

سرد نکردن یخچال ال جی

علت سرد نکردن یخچال دوو

علت سرد نشدن یخچال یا ساید دوو مشابه با دلایل دیگر یخچال فریزرهاست و تفاوت چندانی با آنها ندارد.

در صورت مواجهه با سرد نشدن یخچال دوو، ابتدا دلایل عمومی را بررسی کرده و مطمئن شوید تمام مواردی را که میتوانستید خود بررسی کنید را بررسی کرده باشید.

اگر هیچ کدام از موارد عمومی گفته شده علت سرد نکردن یخچال شما نبود، برای بررسی حضوری کارشناس با مرکز خدمات دوو در ارتباط باشید.

علت سرد نکردن یخچال اسنوا

یخچال فریزر های اسنوا و دوو به دلیل یکسان بودن تولید کننده آن ها، شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند. در خصوص علت سرد نکردن یخچال اسنوا نیز می توان گفت دلایل این مشکل با علت سرد نکردن یخچال دوو یکسان است.

البته می توان گفت تمامی یخچال فریزر ها اگر از تکنولوژی ها و سیستم های یکسانی بهره ببرند، دلایل مشابهی در هنگام سرد نکردن یخچال خواهند داشت.

دلایلی که منجر به سرد نکردن یخچال اسنوا می شوند عبارتند از:

 • تنظیم نبودن دمای یخچال اسنوا
 • قرار دادن مواد غذایی بیش از ظرفیت یخچال فریزر
 •  معیوب بودن لاستیک دور در یخچال
 • مشکلات در سیستم برفک زدایی
 • خرابی دمپر یا فن
 • خرابی برد الکترونیکی
 • مشکل در کمپرسور یخچال

البته تمامی دلایل گفته شده را قبلا به تفصیل شرح داده ایم.

جمع بندی

در این مقاله از فیکسی، عوامل مختلفی که می‌توانند باعث کاهش کارایی یخچال و سرد نشدن یخچال شوند، بررسی شدند. این عوامل ممکن است شامل مسائل فنی مانند خرابی سیستم خنک‌کننده، مشکلات گازی، مشکلات برد و کمپرسور و همچنین نادرستی تنظیم دمای داخلی یخچال باشند.

با ارسال نظرات خود در زیر همین پست ما را در ارائه خدمات بهتر یاری نمائید و اگر سوالی دارید نیز می توانید در ادامه همین مقاله بپرسید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند. شاید سوال شما، سوال بسیاری از کاربران دیگر نیز باشد.

اگر نیاز به مشاوره تخصصی توسط کارشناسان و یا مراجعه تکنسین دارید، می توانید میتوانید با مرکز تعمیر یخچال فریزر در ارتباط باشید.

5/5 - (5 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

14 پاسخ

 1. سلام دوست عزیز من همه چیز هایی که گفتید و بررسی کردم مشکلم حل نشد چطوری میتونم ازتون کمک بگیرم؟ بازم خنک نمیکنه یخچالم

  1. سلام. روزتون بخیر.
   اگه با وجود بررسی های انجام شده مشکل همچنان وجود داره احتمالا یخچال فریزرتون نیاز به مراجعه و عیب یابی تکنسین متخصص داره. میتونید با تماس با ما از تکنسین متخصص مشاوره تلفنی بگیرید. متخصصین فیکسی مشکل رو در صورت امکان به صورت تلفنی رفع می کنند و اگر رفع مشکل نیاز به مراجعه و یا تعمیر و تعویض قطعه داشته باشه, برای مراجعه باهاتون هماهنگ می کنند.
   برای ثبت سفارش میتونید با ما تماس بگیرید یا فرم ثبت سفارش آنلاین رو توی چند ثانیه پر کرده و برامون ارسال کنید.
   ما در خدمتتون هستیم.

  1. سلام, وقت بخیر
   قسمت آبسردکن یخچال دارای یه محفظه ای در داخل یخچاله که آب رو تو خودش جمع میکنه. این محفظه به این خاطر داخل یخچال قرار داره که آب رو سرد کنه. اگه آب آبسردکنتون سرد نیست به این معنیه که یخچال تون سرمای کافی نداره.
   برای عیب یابی بالا رفتن دمای یخچال هم بهتره از متخصص کمک بگیرید.
   در خدمتتون هستیم.

  1. سلام دوست عزیز
   وقتی یخچال فریزر رو جابجا میکنید روغن موجود در موتور وارد لوله های یخچال شده و جای گاز یخچال رو میگیره. به همین علت حتما باید جابجایی اصولی انجام بشه و حتما تا 7 8 ساعت بعد از جابجایی یخچال خاموش بمونه. با رعایت این نکات اگه باز هم یخچالتون خنک نمیکنه باید از یه کارشناس کمک بگیرید. ممکنه تو جابجایی بر اثر ضربه لوله ها دچار شکستگی شده باشن و نیاز به شارژ گاز باشه.
   اگه نیاز به راهنمایی بیشتر دارید درخواستتون رو آنلاین ثبت کنید یا با ما تماس بگیرید تا مشاورین فیکسی به صورت تلفنی راهنماییتون کنند.

  1. سلام، روز بخیر
   دلایل سرد نکردن یخچال اسنوا هم دقیقا مشابه یخچال فریزرهای دیگه می باشد و میتونه دلایل مختلفی مثل خرابی موتور، رله اورلود، سیستم دیفراست، سنسور و برد و … داشته باشه که باید توسط متخصص بررسی و عیب یابی بشه.

  1. سلام وقت بخیر
   علل مختلفی می تواند وجود داشته باشد که شامل موارد زیر است
   معیوب بودن رله اورلود و یا موتور
   خالی شدن گاز
   ایراد در سیستم دیفراست
   معیوب بودن فن اواپراتور و یا فن کندانسور

  1. سلام. این مورد میتونه دلایل زیادی داشته باشه که به نوع یخچالتون بستگی داره. برای مشاوره تلفنی در این زمینه میتونید با شماره های شرکت تماس بگیرید تا مشاوران ما ارهنماییتون کنند. 02191300069 و 02691300600

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *