ریست یخچال سامسونگ نخستین عملی ست که کاربران یخچال فریزرهای سامسونگ در مواجهه با مشکلات و یا کد های ارور یخچال سامسونگ ، اقدام به انجام آن می کنند.

ریست یخچال در حالت کلی باعث می شود که تمامی تنظیمات به حالت اولیه یا به اصطلاح “کارخانه” برگشته و همچنین اگر خطایی در کارکرد برد یخچال به وجود آمده است بر طرف شود.

وقتی کاربران با ارور یخچال سامسونگ مواجه می شوند و یا مشکلاتی در کارکرد و سرما دهی یخچال، مانند نوسانات دما یا دمای نامناسب یخچال و فریزر، احساس می کنند، تصور می کنند که حتما با خاموش و روشن کردن یخچال یا ریست یخچال سامسونگ، می توان مشکل را برطرف کرد. هر چند در بسیاری از موارد ریست یخچال سامسونگ اثرگذار بوده و سبب برطرف شدن مشکل خواهد شد، در بسیاری از مواقع، ریست یخچال نمی تواند مشکل را برطرف کند چرا که احتمال وجود ایراد و خرابی در قطعات یخچال وجود دارد که رفع مشکل، تنها با تعمیر یا تعویض قطعه امکان پذیر است.

ما این مقاله از فیکسی را به ریست یخچال سامسونگ اختصاص داده ایم و در آن به بررسی روش های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری ریست یخچال فریزر سامسونگ می پردازیم. همچنین برای مدل های مختلف یخچال سامسونگ، اعم از ساید سامسونگ، دوقلو، یخچال فریزر معمولی، فریزر تک و یخچال سامسونگ قدیمی، به تفکیک نحوه ریست یخچال سامسونگ را آموزش خواهیم داد.

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

چه زمانی باید یخچال سامسونگ را ریست کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم، ریست کردن یخچال سامسونگ باعث می شود که یخچال فریزر به تنظیمات اولیه برگشته و اگر خطایی در برد یا کارکرد یخچال وجود دارد از بین برود. در نتیجه اگر مشکلی در قطعات، مانند خرابی آن ها وجود داشته باشد، نمی توان با ریست  کردن یخچال، آن را برطرف کرد و در این صورت یخچال سامسونگ شما نیاز به تعمیر خواهد داشت.

اما در صورت بروز مشکل برای یخچال فریزر سامسونگ بهتر است ابتدا یخچال را ریست کنید تا پیش از درخواست کارشناس برای مراجعه حضوری، مطمئن شوید مشکلی جدی در یخچال وجود داشته و نیاز به حضور کارشناس برای رفع مشکل وجود دارد.

پس در صورت بروز مواردی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، بهتر است ابتدا، پیش از هر چیز، اقدام به ریست یخچال سامسونگ نمایید.

چه زمانی باید یخچال سامسونگ را ریست کنیم؟

   1. وجود ارور بر روی نمایشگر یخچال سامسونگ

اولین چیزی که در هنگام بروز ارور یخچال سامسونگ به ذهن کاربران خطور می کند، ریست کردن یخچال است.

البته در اغلب موارد، وجود ارور بر روی نمایشگر یخچال سامسونگ نشان دهنده وجود مشکل در کارکرد یا قطعات یخچال است که باید توسط متخصص بررسی شود، اما مواردی هم وجود دارد که ارور یخچال سامسونگ به دلایل جدی رخ نداده و خطای برد یا نمایشگر سبب بروز خطا شده است. در این صورت، ارور یخچال، تنها با ریست کردن یخچال سامسونگ برطرف می شوند. پس اگر بر روی نمایشگر اروری مشاهده می کنید، پیش از هر اقدامی، ابتدا یخچال را ریست کنید.

توجه کنید اگر به خاطر ارور یخچال قصد دارید یخچال را ریست کنید، طبق گفته سامسونگ، بهتر از قبل از ریست کردن یخچال، از ارور نمایش داده شده عکس بگیرید تا در صورت بروز مشکل و عدم نمایش مجدد ارور، تکنسین یا مشاور بتواند مشکل را به راحتی تشخیص دهد.

ما در مقاله ارور یخچال سامسونگ به بررسی تمامی ارورهای انواع یخچال فریزر های سامسونگ و روش برطرف کردن آن ها پرداخته ایم. همچنین بیان کرده ایم که کدام ارور ها با ریست یخچال سامسونگ برطرف شده و کدام یک نشانه مشکل جدی در یخچال هستند و نیاز به حضور کارشناس دارند.

   2. چشمک زدن صفحه نمایش یخچال

در بسیاری از مواقع، چشمک زدن نمایشگر سامسونگ یا چشمک زدن یکی از چراغ های نمایشگر، به دلیل وجود خطا های نا شناخته برد رخ می دهد که با ریست کردن برطرف می شود. البته در بسیاری از موارد چشمک زدن نمایشگر به دلیل مشکلات نمایشگر و برد است که نیاز به حضور کارشناس دارد، اما بهتر است قبل از اقدام برای مراجعه کارشناس، یخچال سامسونگ خود را ریست کنید.

   3. چشمک زدن درجه یخچال سامسونگ

علت چشمک زدن درجه یخچال سامسونگ می تواند گرم بودن یخچال و بالا رفتن دمای یخچال یا فریزر باشد.

اگر در یخچال یا فریزر را به مدت طولانی باز نگه داشته اید یا مواد غذایی بسیاری را به صورت ناگهانی درون یخچال قرار داده اید، احتمال بالا رفتن دما وجود دارد و درجه یخچال تا رسیدن دما به دمای مطلوب چشمک خواهد زد.

همچنین مشکلات سرما سازی یخچال که باعث افزایش دمای یخچال یا فریزر سامسونگ می شوند نیز ممکن است علت چشمک زدن یخچال سامسونگ باشند که در این صورت باید از یک متخصص کمک بگیرید.

اما اگر احساس می کنید دمای یخچال و فریزر مطلوب است اما درجه یخچال چشمک می زند، ممکن است بتوانید این مشکل را با ریست کردن یخچال برطرف کنید.

   4. نمایش دمای غیر واقعی بر روی نمایشگر

اگر احساس می کنید دمایی که بر روی نمایشگر یخچال نشان داده می شود با دمای واقعی یخچال اختلاف زیادی دارد، مثلا خیلی بیشتر از دمای واقعی یا خیلی پایین تر از دمای واقعی یخچال است، این احتمال وجود دارد که خطای برد، علت این مشکل باشد.

در این صورت بهتر است برای اطمینان، ابتدا یخچال را ریست کنید. احتمالا این مشکل پس از ریست یخچال سامسونگ برطرف خواهد شد.

البته اگر احساس می کنید دمای نشان داده شده واقعی ست و یخچال بسیار گرم یا بسیار سرد تر حالت طبیعی ست، احتمالا مشکلی در کارکرد یخچال وجود دارد که با ریست کردن یخچال برطرف نخواهد شد.

   5. روشن شدن یخچال پس از قطع برق

اغلب پس از قطع برق یخچال و روشن شدن آن، اروری بر روی نمایشگر ظاهر می شود که با ریست کردن می توان آن را برطرف کرد.

این ارور نشان دهنده این است که برق یخچال سامسونگ قطع و مجددا وصل شده است و نشان دهنده مشکل در یخچال نیست. در این صورت ریست یخچال سامسونگ می تواند مشکل را برطرف کند.

   6. حالت فروشگاهی یا دمو Demo یخچال

برخی مواقع پس از خرید یخچال یک ارور بر روی نمایشگر ظاهر می شود که نشان دهنده حالت فروشگاهی یخچال است. البته این ارور توسط نصاب یخچال برطرف می شود اما در صورتی که این ارور را مشاهده می کنید، می توانید با ریست یخچال آن را برطرف کنید.

ریست یخچال سامسونگ

در پادکست زیر، روش ریست یخچال سامسونگ را، برای کسانی که وقت خواندن متن ندارند یا با گوش کردن محتوای صوتی راحت ترند، به صورت خلاصه آموزش داده ایم.

اگر دکمه های گفته شده در پادکست زیر در یخچال سامسونگ شما وجود ندارد، پیشنهاد می کنیم از طریق فهرست، متقیما به قسمت مربوط به یخچال فریزر خود در مقاله رفته و روش مناسب یخچال فریزر خود را بیابید. در قسمت های مختلف مربوط به مدل های مختلف یخچال فریزر های سمسونگ، به آموزش مفصل ریست هر نوع یخچال سامسونگ پرداخته ایم.

 

با توجه به اینکه ریست یخچال سامسونگ به نوع نمایشگر و نوع یخچال بستگی دارد، در ادامه به آموزش روش ریست یخچال سامسونگ می پردازیم و نحوه ریست کردن یخچال سامسونگ را برای تمامی مدل ها، اعم از یخچال فریزر، فریزر، ساید، دو قلو و یخچال قدیمی سامسونگ شرح خواهیم داد.

توجه داشته باشید پس از ریست کردن یخچال سامسونگ ممکن است نیاز باشد تنظیمات دمای یخچال را مجددا انجام داده و دمای یخچال یا فریزر را بر روی دمای مطلوب خود تنظیم کنید.

برای تنظیم دمای یخچال و اطلاع از دمای مناسب یخچال در فصول مختلف، میتوانید مقاله تنظیم درجه یخچال در فصول مختلف را مطالعه کنید.

قبل از آموزش ریست کردن یخچال با استفاده از دکمه های نمایشگر اجازه دهید روشی را آموزش دهیم که در صورت خرابی دکمه های نمایشگر یا از کار افتادن نمایشگر می توانید به وسیله آن یخچال سامسونگ خود را ریست کنید.

ریست کردن یخچال سامسونگ به وسیله کشیدن یخچال از برق

اگر به هر دلیلی نمی توانید با استفاده از دکمه های نمایشگر، یخچال سامسونگ خود را ریست کنید، کشیدن یخچال از برق برای مدت 10 دقیقه، ریست یخچال سامسونگ را انجام می دهد.

برخی تصور می کنند که این روش امن نیست و ممکن است به یخچال آسیب برساند، اما این طور نیست و سایت رسمی سامسونگ این روش را تایید کرده و خاموش کردن یخچال را اولین روش ریست یخچال سامسونگ معرفی می کند.

ریست یخچال فریزر سامسونگ

برای این کار یخچال را به مدت 10 دقیقه از برق بکشید و مجددا به برق وصل کرده و روشن کنید. با این کار کل سیستم یخچال ریست شده و به تنظیمات اولیه باز می گردد.

ریست یخچال فریزر سامسونگ

با توجه به مدل یخچال فریزر سامسونگ شما و مدل نمایشگر آن، 2 دکمه ای که باید فشار داده شوند متفاوت هستند. اما مراحل زیر باید به ترتیب طی شوند تا ریست یخچال سامسونگ به درستی انجام شود.

 1. توجه داشته باشید که دو دکمه باید همزمان فشرده شوند. اگر هر دو دکمه همزمان فشرده شوند، صدایی ایجاد نمی شود. پس اگر صدایی شبیه به “بیپ” شنیدید، یعنی دکمه ها را همزمان فشار نداده اید و باید دکمه ها را رها کرده و مجددا امتحان کنید.
 2. فشار دادن دکمه ها را به قدری ادامه دهید که نمایشگر به حالت چشمک زدن در آمده و 2 الی 3 بار چشمک بزند.
 3. پس از تقریبا 10 الی 30 ثانیه یخچال ریست شده و تنظیمات به حالت اولیه باز می گردد.

اما دو دکمه ای که باید فشرده شوند کدامند؟

همانطور که گفته شد، دکمه های ریست یخچال سامسونگ در مدل های مختلف یخچال سامسونگ متفاوتند که عبارتند از:

 • فشردن همزمان دکمه های “Freezer و Fridge
 • فشردن همزمان دکمه های Power Freezeو Lighting
 • فشردن همزمان دکمه های Power Freeze و Power cool
 • فشردن همزمان دکمه های Freezer Temp.و Fridge Temp.

ریست یخچال سامسونگ ساید

 

برای ریست یخچال سامسونگ ساید، باید دکمه energy saver و lighting را بمدت 10 ثانیه نگه دارید. پس از آن تمامی چراغ های نمایشگر روشن شده و اگر پس از چند ثانیه به صورت خودکار خاموش شدند یعنی ریست دستگاه با موفقیت انجام شده است.

دقت کنید که فشردن این دو دکمه باید همزمان صورت بگیرد. در صورت فشردن همزمان دکمه ها، صدایی نخواهید شنید.  اگر پس از فشردن دکمه ها، صدای “بیپ” از یخچال شنیدید، یعنی دکمه ها را به صورت همزمان فشار نداده اید. در این صورت دکمه ها را رها کرده و مجددا امتحان کنید.

در دستگاه هایی که دکمه energy saver و lighting ندارند برای ریست کردن ساید بای ساید باید دکمه های Power Cool وPower Freez را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید. در این مورد هم پس از نگه داشتن دکمه های مورد نظر تمامی چراغ ها 2 الی 3 بار روشن و سپس خاموش می ‌شوند و پس از آن یخچال شما سامسونگ شما ریست می شود.

ممکن است در برخی از مدل ها، دکمه ریست یخچال ساید سامسونگ متفاوت از چیزی که بیان کردیم باشد. در صورتی که دکمه های گفته شده در بالا را در نمایشگر یخچال ساید سامسونگ خود پیدا نکردید، به دنبال دکمه های زیر باشید تا با فشردن همزمان آن دو، ریست یخچال ساید بای ساید سامسونگ خود را انجام دهید.

 • دکمه های “Freezer و Fridge
 • دکمه های Power Freezeو Lighting
 • دکمه های Freezer Temp.و Fridge Temp.

اگر دستگاه شما پس از روشن شدن تمامی چراغ ها و سپس خاموش شدن چراغ ها به حالت اولیه بازگشت و دمای یخچال و فریزر را به درستی نشان داد ارور به وجود آمده به علت نوسان برق یا اختلال در برد بوده و انجام ریست دستگاه کافی بوده است. اما اگر بعد از ریست کردن یخچال فریزر باز هم همان حروف انگلیسی یا خطوط ال ای دی به نمایش درآمد باید یعنی مشکل جدی ست و باید برای رفع عیب دستگاه خود از تکنسین متخصص کمک بخواهید.

ریست یخچال سامسونگ دو قلو

نحوه ریست کردن یخچال دوقلو سامسونگ نیز تفاوتی با دیگر مدل های یخچال سامسونگ ندارد. برای ریست یخچال سامسونگ دو قلو نیز می توانید از دو روش استفاده کنید:

 1. یخچال را به مدت 10 دقیقه از برق جدا کنید و مجددا به برق وصل کرده و روشن کنید که در بالا به صورت کامل مراحل انجام این کار را شرح داده ایم.
 2. با استفاده از دکمه های ریست یخچال سامسونگ این کار را انجام دهید که در مدل های مختلف یخچال سامسونگ دو قلو، متفاوت است.

دکمه های ریست یخچال سامسونگ دوقلو از چند حالت خارج نیستند و باید ببینید کدام دو سری از دکمه های زیر در نمایشگر یخچال سامسونگ دوقلو شما وجود دارد و از آن مورد پیروی کنید. برای ریست یخچال سامسونگ دوقلو مراحل زیر را طی کنید:

 • دکمه های “Freezer و Fridgeرا به صورت همزمان فشار داده و 10 الی 30 ثانیه نگه دارید. اگر دکمه ها را همزمان فشار داده باشید در ابتدای فشردن دکمه ها، نباید صدایی از آن ها بشنوید. اگر صدایی شنیدید احتمالا دکمه ها را همزمان فشار نداده اید. آن ها را رها کرده و دوباره امتحان کنید. در طول فشردن این دکمه ها نمایشگر چند بار روشن و خاموش شده و سپس یخچال دوقلو سامسونگ شما ریست خواهد شد.

اگر دو دکمه “Freezer و Fridgeرا بر روی نمایشگر یخچال خود پیدا نکردید، به دنبال جفت دکمه های زیر باشید:

 • Power Freezeو Lighting
 • Power Freeze و Power cool
 • Freezer Temp.و Fridge Temp.

اگر هیچ کدام از دکمه های گفته شده را در نمایشگر یخچال سامسونگ دوقلو خود نمیبینید می بایست دو کلید power freeze و cool select turbo  را بمدت 10 ثانیه همزمان نگه دارید تا ریست یخچال سامسونگ دوقلو انجام شود.

ریست کردن یخچال سامسونگ قدیمی

یخچال فریزرهای سامسونگ قدیمی به دو دسته تقسیم می شوند. 1. آن هایی که نمایشگر دارند و 2. آن هایی که نمایشگر ندارند.

برای ریست کردن یخچال سامسونگ قدیمی که نمایشگر دارد باید از روش های گفته شده در بالا، در قسمت ریست یخچال فریزر سامسونگ استفاده کنید. اما اگر یخچال فریزر سامسونگ قدیمی شما نمایشگر ندارد، تنها راه برای ریست کردن آن، کشیدن یخچال از برق به مدت 10 دقیقه و روشن کردن مجدد آن است.

ریست فریزر سامسونگ

اگر فریزر تک سامسونگ دارید یا در یخچال فریزر دوقلو ی سامسونگ خود می خواهید تنها قسمت فریزر را ریست کنید، دو راه برای ریست فریزر سامسونگ وجود دارد.

اگر فریزر سامسونگ شما دارای نمایشگر است، از روش های گفته شده در بالا، در قسمت ریست یخچال فریزر سامسونگ استفاده کنید.

اگر فریزر سامسونگ شما بدون نمایشگر است، چاره ای جز از برق کشیدن آن به مدت 10 دقیقه و روشن کردن مجدد آن نخواهید داشت.

در بالا، به صورت کامل، روش ریست یخچال فریزر سامسونگ به روش کشیدن آن از برق، شرح داده شده است.

ریست یخچال سامسونگ مدل RF323TEDBSR

ریست یخچال سامسونگ فرنچ دور

یخچال فریزر های فرنچ دور و چهار در سامسونگ با حروف RF شروع شده و در ادامه نام آن ها از اعداد برای نشان دادن دقیق مدل این یخچال فریزر ها استفاده می شود.

نمایشگر های اغلب مدل های یخچال فرنچ دور و چهار درب، شبیه به هم بوده و دکمه های یکسانی دارند اما نمایشگر برخی از مدل های یخچال سامسونگ با دیگر مدل ها متفاوت بوده و دکمه ها و امکانات متفاوتی را برای کاربر فراهم می کنند.

مدل RF323TEDBSR از یخچال فریزر هایی ست که نمایشگر متفاوتی از دیگر مدل ها داشته و برای ریست کردن آن باید از فشردن دکمه های متفاوتی استفاده کنید. در ادامه نحوه ریست یخچال سامسونگ مدل RF323TEDBSR را آموزش می دهیم:

 1. دکمه های Energy Saver و Lighting را بر روی نمایشگر یخچال بیابید.
 2. انگشتان شصت خود را بر روی این دکمه ها قرار داده و به صورت همزمان فشار دهید. توجه داشته باشید اگر فشردن دکمه ها به صورت همزمان باشد، نباید هیچ صدایی از نمایشگر یخچال بشنوید. اگر صدایی شنیدید، یا تغییراتی در نمایشگر احساس کردید، دکمه ها را رها کرده و مجددا امتحان کنید.
 3. اگر این کار را به درستی انجام داده باشید، نمایشگر بعد از چند ثانیه به حالت چشمک زن در خواهد آمد.
 4. حدود 20 ثانیه دکمه ها را نگه دارید و بعد از ریست شدن رها کنید.
 5. حال یخچال سامسونگ شما ریست شده است.

جمع بندی

در این مقاله از فیکسی، به ریست یخچال سامسونگ پرداختیم و آموزش دادیم که ریست یخچال فریزر سامسونگ می ‌تواند برای رفع برخی از مشکلات عملکردی آن مفید باشد. در این مقاله به روش ‌های مختلف ریست یخچال‌ سامسونگ ساید، دوقلو، قدیمی و معمولی پرداختیم. از ریست نرم ‌افزاری تا ریست سخت ‌افزاری، به شما راهنمایی‌ های مفصل ارائه دادیم تا بهترین روش ریست برای مدل خاص یخچال سامسونگ خود را انتخاب کنید.

با این حال، اگر مشکل یخچال فریزر تان  با وجود انجام ریست حل نشد یا به مشاوره بیشتر یا مراجعه حضوری کارشناس نیاز دارید، پیشنهاد می‌ شود با نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ تماس بگیرید.

همچنین اگر سوالی دارید که در این مقاله پاسخ داده نشد، می توانید آن را در زیر همین مقاله بپرسید تا کارشناسان فیکسی در اسرع وقت به سوال شما پاسخ داده و مشکل شما را رفع کنند.

4.6/5 - (7 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

6 پاسخ