تعمیر برد ماشین لباسشویی، یکی از چالش‌برانگیزترین و در عین حال حیاتی‌ترین بخش‌های نگهداری از این دستگاه ضروری در خانه است. برد الکترونیکی، قلب تپنده ماشین لباسشویی، کنترل‌کننده تمامی عملیات‌های آن از شستشو گرفته تا خشک‌کن است.

زمانی که این برد دچار مشکل شود، عملکرد کلی دستگاه تحت تأثیر قرار می‌گیرد که می تواند با نشانه های مختلف، مانند ارور های نمایش داده شده بر روی نمایشگر، خرابی برد را به اطلاع کاربران برساند.

با توجه به اهمیت بسیار زیاد برد الکترونیکی در ماشین های لباسشویی، خرابی آن می تواند نشانه های مختلفی مانند آبگیری نکردن، عدم تخلیه آب، عدم شستشو یا حتی روشن نشدن ماشین لباسشویی را به دنبال داشته باشد.

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

در این مقاله، به بررسی نحوه تشخیص خرابی‌های برد و روش‌های مختلف تعمیر برد ماشین لباسشویی خواهیم پرداخت، تا به شما در حل سریع‌تر و موثرتر مشکلات ماشین لباسشویی‌تان کمک کنیم.

برد ماشین لباسشویی

برد ماشین لباسشویی، که گاهی به آن برد الکترونیکی یا برد کنترل نیز گفته می‌شود، یک قطعه کلیدی در عملکرد ماشین لباسشویی است. این برد شامل مدارها و اجزای الکترونیکی است که وظایف مختلف دستگاه را کنترل می‌کنند. در ادامه به برخی از وظایف مهم برد ماشین لباسشویی اشاره می‌کنیم:

کنترل عملیات: برد ماشین لباسشویی، مسئول کنترل تمامی فرایندهای ماشین لباسشویی است، از جمله شروع و پایان چرخه‌های شستشو، تنظیم سرعت چرخش دیگ، کنترل دمای آب و مدیریت تایمرها و سنسورها.

پردازشگر اصلی: مانند مغز در بدن انسان، برد الکترونیکی به عنوان مرکز فرماندهی عمل می‌کند، دستورات را پردازش و به سایر قطعات دستور می‌دهد تا عملیات مورد نظر انجام شود.

تشخیص خطاها: برد همچنین به تشخیص و گزارش خطاها کمک می‌کند. بسیاری از ماشین‌های لباسشویی مدرن دارای سیستم‌های خطایاب هستند که می‌توانند مشکلات را شناسایی و کد‌های خطا را نمایش دهند تا کاربر یا تکنسین بتواند مشکل را به راحتی تشخیص دهد.

ارتباط با سایر قطعات: برد به طور مستقیم با سایر قطعات ماشین لباسشویی، مانند موتور، پمپ، گرمکن آب و دریچه‌های ورودی آب ارتباط برقرار می‌کند.

به دلیل اینکه برد ماشین لباسشویی نقش مهمی در عملکرد دستگاه دارد، زمانی که دچار مشکل می‌شود، ممکن است ماشین لباسشویی کاملاً از کار بیفتد یا به درستی کار نکند. تعویض یا تعمیر برد ماشین لباسشویی، باید توسط فردی با تخصص و دانش کافی در زمینه الکترونیک و ماشین‌های لباسشویی انجام شود.

خرابی برد ماشین لباسشویی

خرابی برد ماشین لباسشویی یکی از مشکلات رایج در این دستگاه‌های خانگی است که می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. عواملی مانند نوسانات برق، رطوبت بیش از حد و فرسودگی قطعات الکترونیکی می‌توانند باعث خرابی برد شوند.

در این مواقع، نشانه‌هایی مانند قطع شدن ناگهانی دستگاه، عمل نکردن دکمه‌ها یا نمایش پیام‌های خطا می‌توانند از این مشکل خبر دهند.

تعمیر برد ماشین لباسشویی اغلب نیازمند دانش فنی و ابزارهای مخصوص است. در برخی موارد، تعویض قطعات خراب یا بازسازی کامل برد لازم است. در برخی موارد نیز با توجه به عدم امکان تعمیر برد ماشین لباسشویی یا هزینه زیاد تعمیر آن نسبت به تعویض، تعویض برد ماشین لباسشویی پیشنهاد می شود.

تعمیر برد ماشین لباسشویی توسط مهندسین الکترونیک انجام می شود تا از بروز مشکلات بیشتر و خطرات احتمالی جلوگیری شود.

مشاوره تخصصی

از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید

علائم خرابی برد ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد تشخیص دقیق خرابی برد ماشین لباسشویی نیازمند مراجعه حضوری و بررسی دقیق و عیب یابی حضوری کارشناس تعمیر ماشین لباسشویی است و خرابی قطعات متفاوت ممکن است نشانه های یکسانی داشته باشند.

اما در بسیاری از موارد میتوان خرابی برد را تشخیص و برای تعمیر آن اقدام کرد. با توجه به اینکه برد ماشین لباسشویی عملکردی مانند مغز در انسان دارد، پس میتوان حدس زد هرگاه دستورات به درستی اجرا نشوند احتمال وجود خرابی برد لباسشویی وجود دارد.

در زیر به نشانه ها و علائم خرابی برد ماشین لباسشویی پرداخته ایم:

1.بوی سوختگی از ماشین لباسشویی

میتوان گفت نگران کننده ترین نشانه در لوازم الکترونیکی بوی سوختگی از آنهاست. این بو یکی از نشانه های سوختگی قطعات برد است هرچند این بو میتواند ناشی از سوختگی قطعات دیگر مانند موتور و یا بر اثر اصطکاک ناشی از کار طولانی مدت ماشین لباسشویی باشد اما در اغلب موارد، بوی سوختگی نشانه مشکل جدی در لباسشویی ست و نشان می دهد احتمالا نیاز به تعمیر برد ماشین لباسشویی شما وجود دارد.

در این صورت، لباسشویی را از برق بکشید و از یک کارشناس برای تشخیص و رفع مشکل کمک بگیرید.

2.روشن نشدن ماشین لباسشویی

البته روشن نشدن ماشین لباسشویی اغلب به دلیل مشکل در برق رسانی به لباسشویی ست اما این احتمال وجود دارد که به دلیل خرابی برد باشد. اگر از رسیدن برق به ماشین لباسشویی اطمینان دارید، باید برای تعمیر برد ماشین لباسشویی و رفع مشکل اقدام نمایید.

3.کار نکردن ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی روشن می شود اما شروع به کار نمی کند احتمالا برد ماشین لباسشویی که باید دستور شروع به کار را صادر کند دچار مشکل شده است. البته این مشکل میتواند به دلیل خرابی قفل در لباسشویی یا مشکلات فیلتر لباسشویی نیز اتفاق بی افتد.

در صورت بروز این مشکل بهتر است برای تشخیص و رفع مشکل از یک متخصص کمک بگیرید.

4.آبکشی نکردن ماشین لباسشویی

این مشکل اغلب به دلیل خرابی برد ماشین لباسشویی اتفاق می افتد. هرچند خرابی هیدروستات، پمپ تخلیه و … نیز میتواند علت این مشکل باشد که بررسی و عیب یابی دقیق آن به تخصص نیاز دارد.

5.انجام نشدن مرحله خشک کن

این مشکل در اغلب موارد به دلیل خرابی برد است اما میتواند دلایل دیگری مانند عدم تخلیه صحیح آب یا گرفتگی فیلتر نیز داشته باشد.

6.انجام نشدن صحیح برنامه های شستشو

اگر ماشین لباسشویی شما برنامه های شستو را به درستی انجام نمی دهد یا مدت زمان، دور خشک کن یا دمای آب با مقدار تنظیم شده توسط شما برابر نیست، احتمالا نیاز به تعمیر برد ماشین لباسشویی دارید.

تعمیر برد ماشین لباسشویی یا تعویض؟

چالشی که همواره در هنگام خرابی برد ماشین لباسشویی برای مشتریان به وجود میاید انتخاب بین تعمیر برد ماشین لباسشویی و یا تعویض آن است.

در مرحله اول بهتر است با برد و قطعات آن به صورت کلی آشنا شوید:

برد الکترونیکی در هر دستگاهی شامل یک صفحه عموما سبز رنگ با روکش رزین است که شامل سیم کشی مسی بوده و قطعات برد مانند خازن، ترانزیستور، مقاومت، منبع تغذیه، آی سی و … بر روی آن قرار می گیرند.

مهمترین قطعات برد لباسشویی، منبع تغذیه و آی سی برد است که برنامه ریزی شده و برای هر ماشین لباسشویی منحصر به فرد است.

خرابی برد اگر ناشی از شکستن صفحه آن نباشد مربوط به خرابی یکی از قطعات سوار شده بر روی صفحه است که در اغلب موارد این قطعات قابل تعویض بوده و نیازی به تعویض کل برد لباسشویی نیست.

البته مواردی نیز وجود دارد که تعویض قطعه به دلایل مختلفی امکان پذیر نیست:

  • اگر خرابی در آی سی برد باشد احتمال عدم امکان تعویض آن وجود دارد. چرا که آی سی قطعه ای از برد لباسشویی ست که برنامه ریزی می شود و برای هر ماشین لباسشویی منحصر به فرد است و در اغلب موارد به صورت جداگانه توسط تولید کننده عرضه نمی شود و امکان تهیه آن وجود ندارد.
  • به غیر از آی سی برد لباسشویی، ممکن است به دلیل قدیمی بودن و تولید نشدن طولانی مدت ماشین لباسشویی قطعات برد آن تولید نشده و موجود نباشد که در این صورت امکان تعمیر برد ماشین لباسشویی وجود ندارد.
  • مقدار آسیب به برد ماشین لباسشویی به قدری زیاد باشد که نیاز به تعویض قطعات مختلف و صرف هزینه زیاد بوده و از نظر اقتصادی تعویض برد به صورت کامل به صرفه تر باشد.

تعمیر برد ماشین لباسشویی چگونه انجام می شود؟  

تعمیر برد لباسشویی

در لوازم الکترونیکی بسیاری از خرابی ها با نشانه های یکسان میتوانند دلایل متفاوتی داشته باشند و کارشناس پس از مراجعه و بررسی تمامی قطعات میتواند از خرابی برد ماشین لباسشویی اطمینان حاصل نماید.

بهتر است بدانید تعمیر برد ماشین لباسشویی یک کار بسیار تخصصی بوده و تنها از عهده مهندسین الکترونیک برمیاید.

در واقع متخصص ماشین لباسشویی توانایی تعمیر برد ماشین لباسشویی شما را ندارد و تنها میتواند با تست این قطعه و دیگر قطعات از خرابی آن اطمینان حاصل نماید.

متخصص پس از مراجعه و تشخیص خرابی برد لباسشویی، آن را باز کرده و برای تعمیر به مرکز تعمیر برد ماشین لباسشویی ارسال می نماید. در این مرحله متخصصین الکترونیک، برد را بررسی کرده و قطعه خراب شده برد را در صورت امکان تعمیر میکنند.

پس از تعمیر برد، متخصص یا تکنسین تعمیر ماشین لباسشویی، برد را تحویل گرفته و برای نصب آن اقدام می نماید.

هزینه تعمیر برد ماشین لباسشویی

هزینه تعمیر برد ماشین لباسشویی می‌تواند متغیر باشد و بستگی به چندین عامل دارد، از جمله نوع خرابی، مدل دستگاه، و قیمت قطعاتی که نیاز به تعویض دارند.

همانطور که گفتیم تعمیر برد ماشین لباسشویی توسط تکنسین برد که مهندس الکترونیک است انجام می شود، در نتیجه تکنسین مراجعه کننده به منزل شما جهت تعمیر ماشین لباسشویی قادر به ارائه یک برآورد دقیق قیمت برای تعمیر برد لباسشویی نخواهند بود.

نکات افزایش طول عمر برد ماشین لباسشویی

مراقبت از برد ماشین لباسشویی برای افزایش طول عمر و کارایی دستگاه بسیار مهم است. در اینجا چند نکته کلیدی برای مراقبت از برد ماشین لباسشویی آورده شده است:

جلوگیری از نوسانات برق: نوسانات برق شایع ترین دلیل خرابی برد ماشین لباسشویی ست. استفاده از یک محافظ برق مناسب یا استابیلایزر، می‌تواند از برد دستگاه در برابر نوسانات و اختلالات برقی محافظت کند. نوسانات شدید برق می‌توانند به قطعات الکترونیکی داخلی آسیب برسانند.

حفظ تمیزی و خشکی محیط: اطمینان حاصل کنید که محیط اطراف ماشین لباسشویی خشک و تمیز نگه داشته شود. رطوبت و گرد و غبار می‌توانند به مرور زمان به قطعات الکترونیکی آسیب برسانند.

بررسی مداوم سیم‌کشی‌ها و اتصالات: بررسی اتصالات و سیم‌کشی‌های دستگاه برای اطمینان از عدم وجود آسیب یا ساییدگی مهم است. سیم‌های آسیب دیده یا شل می‌توانند باعث اختلال در عملکرد برد شوند.

اجتناب از بارگذاری بیش از حد دستگاه: بارگذاری بیش از حد لباسشویی می‌تواند فشار زیادی به موتور و سایر قطعات بگذارد که به نوبه خود می‌تواند بر برد الکترونیکی فشار آورد.

استفاده منظم و مطابق با دستورالعمل‌ها: استفاده صحیح و مطابق با دستورالعمل‌های سازنده از ماشین لباسشویی به حفظ عملکرد صحیح برد لباسشویی کمک می‌کند.

انجام سرویس‌های دوره‌ای: انجام بررسی‌های دوره‌ای و سرویس توسط یک تکنسین مجاز می‌تواند به شناسایی و رفع مشکلات احتمالی قبل از تبدیل شدن به مسائل جدی‌تر کمک کند.

با رعایت این نکات، می‌توانید از عمر طولانی‌تر و عملکرد بهتر برد ماشین لباسشویی خود اطمینان حاصل کنید.

مرکز تخصصی تعمیر برد ماشین لباسشویی

“فیکسی” به عنوان یک مرکز تخصصی تعمیر برد ماشین لباسشویی، با بهره‌گیری از تکنسین‌های مجرب و استفاده از تجهیزات پیشرفته، خدمات تعمیر و بازسازی بردهای الکترونیکی ماشین‌های لباسشویی را ارائه می‌دهد.

در این مرکز، هر نوع مشکلی از قبیل خرابی‌های ناشی از نوسانات برقی، آسیب‌دیدگی قطعات و اختلالات نرم‌افزاری برد لباسشویی با دقت بررسی و تعمیر می‌شود.

فیکسی با ارائه خدمات مشاوره‌ای قبل از تعمیر و گارانتی خدمات پس از تعمیر، تضمین می‌کند که مشتریان با خیالی آسوده از کیفیت کار بهره‌مند شوند. این مرکز با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای صنعتی و با هدف ارائه راهکارهای مقرون‌به‌صرفه و دوام‌بخش به دستگاه‌های شما، تعهد خود را به ارائه بهترین خدمات تعمیر برد ماشین لباسشویی اعلام می‌دارد.

برای تعمیر ماشین لباسشویی و یا استعلام هزینه تعمیر برد لباسشویی و یا عیب یابی و مشاوره تلفنی، از طریق ثبت درخواست آنلاین و یا تماس با شعب کرج و تهران، با ما در ارتباط باشید.

4.7/5 - (6 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *