آیا می‌دانستید که تعمیر آبسردکن از خدماتی با میزان تقاضای بالا به‌ویژه در مناطق گرمسیر و خشک است؟

هم چنین در مراکزی با تردد جمعیت و موارد استفاده زیاد از این وسیله، اغلب نیاز به سرویس و تعمیرات از خدمات معمول به‌شمار می‌آید. از طرفی نمونه‌های مدرن و پیشرفته این محصولات، نه‌تنها برای تهیه آب سرد، بلکه مهیا کردن آب داغ نیز مورد استفاده هستند. به این ترتیب، مشکلات این محصولات می‌تواند به هر دو مورد سرد یا گرم نکردن آب و یا موارد مختلف دیگر مربوط باشد.
بررسی تخصصی مشکلات معمول و خاص در این وسیله و تعمیر آبسردکن نیاز به تخصص ویژه داشته و نمی‌تواند و نباید توسط افراد غیرحرفه‌ای انجام گیرد. از طرفی برخی مشکلات با راهنمایی نمایندگی تعمیرات یخچال مجاز قابل حل بوده و چندان دشواری خاصی ایجاد نمی‌کنند.
با شناخت اصولی نسبت به این دستگاه و کاربری آن می‌توان در تشخیص بین انواع مشکلات و تعمیرات جزئی و کلی آبسردکن موفق عمل کرد.
در این مطلب ضمن بررسی موضوع تعمیر آبسردکن می‌خوانیم:

 1.  استفاده صحیح از آبسردکن
 2. از مشکلات معمول در آبسردکن بیشتر بدانیم!

برای تعمیر آبسرکن در کرج و تهران، شمارتو ثبت کن ? 

تعمیر آبسردکن و آنچه باید درباره آن بدانیم!

نکات مهمی که باید درباره این دستگاه بدانید:

 • برای مثال محل قرار گرفتن آبسردکن بر روی زمین و موقعیت آن نسبت به سطحی که بر روی آن قرار داده می‌شود باید کاملا تراز و مستحکم باشد.
 • هم‌چنین انتخاب محل سایه و خنک برای این منظور اهمیت زیادی دارد. تابش اشعه آفتاب یا مجاورت این وسیله با منبع تولید گرما نظیر وسایل گرمایشی و شومینه، بسیار نامناسب بوده و تاثیر منفی بر بازده کاری و طول عمر مفید آبسردکن دارد.

اما در هر شکل پس از مدتی استفاده اغلب نیاز به سرویس یا انجام تعمیر آبسردکن به شکل موردی طبیعی است.
در مورد آبسردکن‌‌هایی که در دسترس بوده و استفاده عمومی دارند، مانند آبسردکن‌های ادارات و مدارس، این مشکلات اغلب بیشتر رخ می‌دهد. به‌همین دلیل نیز نمایندگی‌های مجاز تعمیر آبسردکن در سراسر کشور فعال بوده و به کار خدمات‌رسانی در این زمینه مشغولند.
در ادامه مطلب به مشکلات معمول در آبسردکن‌ها می‌پردازیم.

۷ مشکل رایج در آبسردکن!

انتخاب نوع باکیفیت وسیله برقی سرمایشی نظیر آبسردکن هنگام خرید، مورد بسیار مهمی است. اگر نمونه‌ای متناسب با الزامات کاربردی و تعداد کاربران تهیه کرده و به اعتبار برند سازنده آن نیز توجه کافی داشته باشیم، احتمال خرابی و نیاز به تعمیر آبسردکن تاحد ممکن کم می‌شود.
با این وجود، به‌دلایل مختلف امکان دارد نیاز به تعمیر برای این وسیله پیدا شود.
برخی از معمول‌ترین مشکلات در این مورد عبارتند از:

1- وجود مشکل در روشن شدن آبسردکن

در برخی موارد دکمه روشن و خاموش دستگاه عمل نکرده و برای کاربران مشکل جدی ایجاد می‌کند. پس از چک کلیدهای پشت دستگاه و اطمینان از برقراری اتصال برق به دستگاه، دلایل دیگری نظیر عملکرد ترموستات و ضعیف نبودن برق شهری نیز باید در این مورد بررسی شوند. ولتاژهای زیر ۲۰۰ برای روشن کردن آبسردکن کفایت نمی‌کند. بالانس و تنظیم نبودن جای قرارگرفتن آبسردکن هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

2- سرد یا گرم نکردن آب

مشکلاتی مانند جمع شدن آلودگی روی کویل‌های اپراتور، خرابی برد کنترل و عدم تنظیمات لازم در ترموستات باعث ایجاد اشکال در پروسه سرد یا گرم کردن آب در دستگاه شده و نیاز به تعمیر آبسردکن ایجاد می‌شود.

3- وجود سر و صدا در آبسردکن یا بوق زدن ممتد

وجود صدایی شبیه به صدای یخچال در آبسردکن طبیعی بوده و به عملکرد موتور مربوط است. بوق زدن در این دستگاه اغلب به گیر کردن آرمیچر موتور خنک کننده کندانسور مربوط می‌شود. صداهای غیرطبیعی هم در این دستگاه بیشتر به شل بودن پیچ‌ها در بخش‌های مختلف مربوط و به‌راحتی قابل تعمیر و رگلاژ است.

4- وجود رایحه نامطبوع و جرم در آب

این مورد اغلب به تخلیه نشدن به‌موقع مخزن آبسردکن مربوط می‌شود. راکد ماندن آب در این مخزن به ایجاد کپک و قارچ و بوگرفتن آب درون آن منجر می‌شود.
این مورد با ایجاد مشکلاتی برای سلامتی همراه است و می‌تواند موجب مسمومیت یا بروز مشکلات روده‌ای شود. تجمع جرم نیز در طولانی مدت به سنگین و بدطعم شدن آب موجود در آبسردکن منجر شده و احتمال بروز سنگ‌های کلیوی را زیاد می‌کند. لازم است مخزن آبسردکن مرتبا تخلیه و تمیز شود.
در این مورد با راهنمایی سرویس‌کار یا مطالعه دفترچه اهنما، شخصا نسبت به رفع مشکل اقدام کرده یا از تعمیرکار کمک بگیرید.

5- نیاز به تعویض فیلترها

فیلترهای مصرفی در آبسردکن جرم و مواد آلاینده را از آب جدا کرده و آب گوارا را جهت خنک کردن آماده می‌کند. تعویض دیرهنگام این فیلترها با گرفتگی شیر آبسردکن یا چکه کردن آن همراه بوده و در ادامه مشکلاتی نظیر بو گرفتن و تعفن اب را نیز به همراه می‌آورد.

6- چکه و نشتی آب از آبسردکن

بسته نشدن کامل دریچه عقب آبسردکن باعث سرریز شدن آب و ایجاد خیسی در محل قرار گرفتن آن می‌شود. در این حالت سینی تخلیه بیش از ظرفیت آب نگه داشته و لبریز می‌شود.
وجود اشکال در شیرهای ورودی و خروجی یا شکستگی در آنها نیز از دیگر مواردی است که با نشت آب همراه شده و مشکلات جدی برای کاربران ایجاد می‌کند. تعمیر آبسردکن در این حالت زمان چندانی از شما نمی‌گیرد، اما از اتلاف و هدر رفت آب و ایجاد بی‌نظمی و مشکلات رطوبت در محیط جلوگیری می‌کند.

7- یخ زدگی دستگاه

تنظیم دمای آبسردکن توسط ترموستات انجام می‌گیرد. با مختل شدن عملکرد ترموستات، امکان یخ‌زدگی لوله های خروجی و قطع آب و مشکلات ثانیه در این زمینه زیاد است. در این مورد نیاز به حضور تعمیرکار برای تنظیم مجدد یا تعمیر آبسردکن در بخش ترموستات وجود دارد.

علت آب دادن آبسردکن یخچال

اگر با مرطوب شدن زیر آبسردکن یخچال خود مواجه شده اید احتمالا فکر میکنید که مشکلی برای قسمت آبسردکن یخچال فریزر به وجود آمده است.

اما باید بدانید در اغلب مواقع اینطور نیست! محفظه زیر آبسردکن دقیقا به همین منظور طراحی شده که آب اضافی که پس از استفاده از آبسردکن میریزد، وارد این محفظه شود.

پس اگر میبینید زیر آبسردکن همیشه خیس است جای نگرانی نیست. البته بهتر است در محفظه یک دستمال یا ابر قرار دهید تا نم موجود باعث پوسیدگی آبسردکن نشود.

اما اگر آبسردکن یخچال دائما چکه میکند و آب میدهد نشانه وجود مشکل در آن بوده و باید برای تعمیر آن اقدام نمایید.

دلایل آب دادن آبسردکن یخچال

 1. خرابی پدال آبسردکن: خرابی پدال آبسردکن یعنی فنر پدال به درستی عمل نمیکند و پدال را کاملا به سمت عقب نمیکشد. در این صورت باید پدال آبسردکن تعویض شود.
 2. جرم گرفتن خروجی آب آبسردکن: بر اثر استفاده طولانی از آبسردکن و نبود فیلتر مسیر خروجی آبسردکن توسط چرم و آهک بسته میشود و میتواند یبب چکه کردن آب شود. در محفظه آبسردکن سرکه بریزید تا جذم ها از بین برود.

سخن پایانی…

استفاده از آبسردکن برای در دسترس داشتن آب پاکیزه و گوارا و البته خنک در همه ساعات روز، ایده‌ای پرطرفدار بین افرادی است که به سلامتی جسمی اهمیت زیادی می‌دهند. اما پس از مدت‌ها استفاده از این وسیله مفید، نیاز به تعمیر آبسردکن یا سرویس و یا تعمیر بخش‌هایی از آن نظیر فیلترها کاملا طبیعی به‌نظر می‌رسد.

برخی از معمول‌ترین مشکلات در این زمین را می‌توان با کمک تعمیرکاران مستقر در نمایندگی‌های عرضه خدمات این محصولات به‌راحتی حل نمود.
آگاهی نسبت به این موارد کمک می‌کند تا مشکلات این وسیله در کمترین زمان رفع و آب سرد و گرم لازم همواره در دسترس باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

4 پاسخ

  1. سلام حمید عزیز،
   هزینه تعمیر آبسردکن بستگی به مشکل دستگاه داره و بدون دونستن مدل، برند، مشکل ایجاد شده و قطعات مورد نیاز نمیشه قیمت ارائه داد. برای اطلاع از هزینه خدمات با ما تماس بگیرید تا مشاورین فیکسی با اطلاعات بیشتری از دستگاهتون، بتونن هزینه تعمیرات رو اعلام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *