سوراخ تخلیه آب یخچال

تا حالا براتون سوال شده که چرا یخچالتون برفک نمیزنه؟ شاید فکر کنید یخچال ها برفک نمیزنند یا برفک میزنند ولی آب میشن؟ دقت کردین که روی دیواره یخچال گاهی رطوبت هست و از خودتون پرسیدین که این رطوبت کجا میره؟

یا شاید براتون اتفاق افتاده باشه که زیر جا میوه ای یخچال آب جمع شده یا در زیر پایین ترین کشوی فریزر حجم قابل توجهی یخ مشاهده کنید. براتون سوال شده که اینها از کجا اومدن؟

یا تا حالا با دقت به داخل یخچال نگاه کردید و دیدید که یه سوراخی مثل ناودون یا لوله پشت یخچال فریزرتون هست؟ تا حالا از خودتون پرسیدین این سوراخ برای چیه؟

خب بله یخچال فریزرها یخ میزنن ولی یخشون آب و از یخچال خارج میشه و اگه براتون سوال شده که اون سوراخ یا لوله برای چیه باید بدونید که دقیقا برای هدایت کردن این رطوبت به خارج از یخچاله.

این مقاله از فیکسی رو به این موضوع اختصاص دادیم. بررسی خواهیم کرد که لوله تخلیه یا فاضلاب یخچال چیه, گرفتگی این لوله چه ایراداتی در یخچال ایجاد میکنه و در این صورت چطور باید گرفتگی رو برطرف کرد.

فیکسی

نمایندگی مجاز خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 با در اختیار داشتن تکنسین‌های متخصص و با تجربه اقدام به نصب, سرویس و تعمیر انواع یخچال و فریزر می‌نماید. جهت ثبت درخواست تنها کافیست فرم درخواست را تکمیل نموده یا با ما تماس بگیرید.

سوراخ تخلیه آب یخچال به چه دردی می‌خورد؟

برای اینکه با لوله تخلیه یا لوله فاضلاب آشنا بشیم اول باید بدونیم سیستم برفک زدایی یا یخ زدایی در یخچال فریزر چطور کار میکنه.
اگه یادتون باشه، در یخچال فریزرهای قدیمی, فریزر در واقع صفحه ای کوچیک در قسمت بالایی یخچال بود که همیشه پر از یخ و برفک بود.
اینجا پیشرفت تکنولوژی به کمک ما اومد و راه حلی برای این مشکل در اختیارمون گذاشت. الان دیگه نیازی به برفک زدایی به صورت دستی نیست و این کار به صورت اتوماتیک انجام میشه. یخچال فریزهایی که به صورت اتوماتیک برفک زدایی میکنن به اصطلاح بدون برفک یا “no frost” نامیده میشن.

اما یخچال بدون برفک چطور کار میکنه؟

آیا یخچال اصلا برفک نمیزنه یا برفک میزنه ولی آب میشه؟ خب باید بدونید که یخچال فریزر نوفراست شما هم برفک میزنه اما عملیات برفک زدایی در فواصل زمانی نسبتا کوتاه اتفاق میافته و از انباشته شدن برفک و تبدیل شدن اون به یخ جلوگیری میشه.
در یخچال فریزرهای مختلف چند روش برفک زدایی وجود داره که به اختصار در زیر بهشون میپردازیم.

برای تعمیر یخچال در منزل کلیک کنید.

یخچال فریزرهای دارای برد

در یخچال فریزرهای دارای برد, سیستم برفک زدایی توسط برد کنترل میشه. در مدار برقی برفک زدایی یک کلید حرارتی یا سنسور دما و یک هیتر المنت وجود داره. وظیفه کلید حرارتی و یا سنسور دما اینه که زمانی که دما پایین تر از حد مجاز باشه به برد اطلاع داده و برد به المنت دستور روشن شدن و شروع به کار رو میده. زمانی هم که دما به محدوده مجاز برگرده, المنت از مدار خارج میشه.
این کار در مدت زمان کارکرد یخچال بارها و بارها تکرار میشه و یخ ها و برفک های موجود رو آب میکنه.

یخچال فریزرهای دارای ترموستات

در این یخچال فریزرها هم مثل یخچال فریزرهای بردی, عملیات برفک زدایی توسط المنت انجام میشه. با این تفاوت که دما رو ترموستات تشخیص میده و به جای برد, این تایمره که فرمان شروع کار المنت رو صادر میکنه.

برای تعمیرات یخچال ال جی با ما در تماس باشید.

آب حاصل از برفک زدایی یخچال کجا میره؟

حالا که با نحوه برفک زدایی یخچال فریزرها آشنا شدید حتما براتون سوال شده که حالا آب حاصل از برفک زدایی یخچال کجا میره؟
باید بدونید که محصول فرآیند برفک زدایی, آب حاصل از ذوب شدن برفک هاست که توسط یک لوله از یخچال فریزر خارج میشه.
در برخی یخچال فریزرها این لوله در پشت یخچال قابل مشاهده ست و در برخی دیگه این لوله درون بدنه یخچال فریزر به کار رفته و شما تنها قادر به دیدن انتهای این لوله که از زیر دستگاه خارج شده هستید. نام این لوله, لوله تخلیه, لوله فاضلاب یا لوله درین (Drain) هست.
برفک ذوب شده داخل یک لبه که یک سوراخ روی اون تعبیه شده میریزه و از لوله تخلیه سرازیر میشه و در نهایت وارد سینی کف یخچال فریزر میشه. سینی یخچال فریزر که ظرفی فلزی با روکشی زد زنگ یا یه ظرف پلاستیکیه در زیر یخچال فریزر و بالای کندانسور قرار داره.
حرارت موتور و یا کندانسور این آب رو بخار کرده و عملا برفک دستگاه شما ناپدید میشه.

برای تعمیرات یخچال دوو با ما در تماس باشید.

علائم گرفتگی لوله تخلیه یا سوراخ تخلیه آب یخچال

در صورت گرفتگی یا یخ زدگی لوله تخلیه یخچال, برفک ذوب شده به سینی تخلیه منتقل نمیشه و آب حاصل از چرخه برفک زدایی در کف یخچال, که معمولا جامیوه ای قرار داره, جمع میشه. این آب حتی ممکنه کف فریزر انباشته بشه و یخ بزنه به طوری که حتی پایین ترین قفسه فریزر در یخ گیر بیوفته.
البته جمع شدن آب در زیر یخچال یا فریزر میتونه دلایل مختلفی داشته باشه که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

 • رطوبت بالای محیطی که یخچال فریزر در اون قرار داره
 • معیوب بودن لاستیک دور درب و بسته نشدن کامل درب یخچال
 •  خرابی هیتر یا المنت
 • خرابی فیلتر آب
 • نشتی لوله های تصفیه
 • پارگی یا نشتی لوله های یخچال

تشخیص گرفتگی سوراخ تخلیه آب یخچال

البته تشخیص دقیق مشکلات یخچال فریزر فقط توسط تکنسین متخصص و مراجعه و بررسی دستگاه امکان پذیره اما اگه یخچالتون دمای مناسبی داره و به درستی کار میکنه ولی زیر جا میوه ای آب جمع شده احتمال اینکه لوله تخلیه یخچالتون گرفته باشه زیاده.
در این شرایط میتونید خودتون لوله تخلیه رو تمیز و صبر کنید. اگه مشکل حل شد که جمع شدن آب در یخچال مربوط به گرفتگی لوله تخلیه بوده اما اگه همچنان مشکل وجود داشت میتونید از یه متخصص کمک بگیرید.

دلایل گرفتگی لوله تخلیه آب در یخچال

به دلایل مختلفی ممکنه با گرفتگی لوله تخلیه مواجه بشید. اما شایع ترین دلایل به ترتیب زیرند:

 1. گیر کردن باقیمانده غذاها
 2.  یخ زدگی
 3. انباشته شدن جرم و کثیفی

برطرف کردن گرفتگی سوراخ تخلیه آب در یخچال

برای تمیز کردن سوراخ تخلیه آب یخچال و برطرف کردن گرفتگی, بسته به دلیل گرفتگی, میتونید از روش های مختلفی استفاده کنید:

 • اگه گرفتگی سطحی و ناشی از گیر کردن غذا نباشه:

یه قاشق غذاخوری جوش شیرین رو با آب داغ ترکیب و داخل لوله بریزید. اگه آب به مسیر خودش تا کف یخچال ادامه داد و به داخل سینه تخلیه ریخت, یعنی راه لوله تخلیه باز شده و نیازی به ادامه کار نیست.

 •  اگه گرفتگی بر اثر گیر کردن غذا باشه:

اگه با انجام روش بالا همچنان گرفتگی وجود داشت از یه لوله یا سیم مثل میل بافتنی یا سیخ چوبی استفاده کنید و به آرومی اون رو وارد لوله کرده و گرفتگی رو برطرف کنید.
سپس مخلوط آب داغ و جوش شیرین رو توی لوله بریزید تا راه لوله کاملا باز بشه.

نحوه جلوگیری از گرفتگی لوله تخلیه یا سوراخ تخلیه آب یخچال

 •  سعی کنید یخچال فریزر رو تمیز نگه دارید تا مواد غذایی وارد لوله نشن
 •  برای جلوگیری از ایجاد جرم سعی کنید مواد غذایی رو با درب بسته در یخچال قرار بدید
 •  گاهی به مرور زمان لبه لوله تخلیه زرد میشه, اون رو مرتب تمیز کنید

جمع بندی 

در این مقاله با سوراخ تخلیه آب یخچال, کاربرد, گرفتگی و رفع گرفتگی اون آشنا شدیم. اما اگه باز هم سوالی براتون باقی مونده پایین همین مقاله بپرسید تا متخصصین فیکسی راهنماییتون کنن.
اگر هم یخچالتون برفک میزنه یا مشکلی در دستگاه مشاهده میکنید و برای رفع اون نیاز به راهنمایی یا مراجعه تکنسین دارید, متخصصین با تجربه فیکسی برای کمک رسانی حاضرند. فقط کافیه با ما تماس بگیرید یا درخواستتون رو به صورت آنلاین تو چند ثانیه ثبت کنید تا مشکل رو برطرف کنیم.

4/5 - (7 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

30 پاسخ

 1. سلام یخچال ما هیتاچی نوفراست هست بعد از ۱۸سال کار الان برفک میزنه و خوب کار نمیکنه وقتی برفکهاشو تمیز میکنم دوروز خوبه و دوباره گرمی از یخچال شروع و بعد فریزر هم خوب کار نمیکنه لطف کنید بگید علتشو بگین

  1. سلام دوست عزیز؛
   یخچال شما دچار مشکل برفک زدایی هست و نمیتونه برفک ها رو به صورت خودکار آب کنه. مشکل سیستم برفک زدایی روی سرمایش یخچال هم همونطور که در دستگاه خودتون میبینید اثرگذاره. تمامی قطعات سیستم برفک زدایی باید بررسی بشن. اگر یخچالتون دیجیتاله مشکل میتونه از قطعات المنت، سنسور، ترمودیسک و ترموفیوز باشه و اگر دستگاهتون آنالوگه و ترموستات داره مشکل میتونه از ترموستات، تایمر، ترمودیسک و ترموفیوز یا المنت باشه.

 2. سلام یخچال فریزر اسنوا مدل به نظرم 820میگن داریم مرتبا لوله خروجی آب یخ می‌بنده و هربار بعد خلاصی دوباره یخ میزنه و آب درکف فریزر جمع میشه و یخ می‌بنده . ضمنا ما در شهرستان هستیم و جند تعمیر کار مراجعه کردیم متاسفانه علت و نمیدانند

 3. سلام.من یخچال پارس دارم وامروز میخواستم تمیزش کنم ظرف پلاستیکی پشت یخچال رو باز الان یه سوراخ کوچولو وسطش هس چیکارش کنم

  1. سلام دوست عزیز؛
   اگر از سوراخ ایجاد شده آب میاد با یک کارشناس برای مراجعه و رفع مشکل تماس بگیرید اگر مشکلی در کارکرد یخچال ایجاد نکرده و آبی هم ازش چکه نمیکنه مشکلی نداره و لازم نیست کاری کنید.

    1. سلام دوست عزیز؛
     این مورد بستگی به نوع و مدل یخچال فریزر شما داره و همچنین المنتی که استفاده شده.

 4. وقت بخیر.یخچال فریزربوش قدیمی بالاوپایین داریم.فریزرپایین قرارداره.سوراخ تخلیه یخچال مسدودشده آب جوش میریزم بازنشد..فکرنمیکنم چیزی داخلش گیرکرده باشه سیخ چوبی یاسوزن هم داخلش کردم امابازنشد.آیاراه حلی میتونیدبهم بدید؟ممنون‌میشم

  1. سلام
   به احتمال فراوان سوراخ درین هنوز توسط یخ مسدود شده است.فرآیند باز شدن درین یخچال زمان بر است.از شلنگ کولر استفاده کنید.اگر باز هم موفق نشدید بهتر است از یک متخصص برای رفع این عیب کمک بگیرید

 5. سلام من یخچال پارس دارم سوراخ تخلیه رو خواستم چک کنم لوله خودکار رفته توش و حتی معلوم نیست کجاست که من بتونم درش بیارم الان چکارکنم

 6. سلام ببخشید یه سوال داشتم بنده یه ساید مدل جی ۲۶ سامسونگ دارم داخلش بستنی میزارم چند روزی متوجه شدیم بستنی ها شله ولی بقیه وسایل فریز شده این مشکل چرا پیش اومده ؟؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   در دماهای زیر صفر درجه، تشخیص دقیق دما برای کاربر میسر نیست چون به نظر میاد همه چیز یخ زده و مشکلی وجود نداره. اما دمای استاندارد فریزر حدود 18- درجه است و مواد غذایی مثل گوشت و مرغ در دماهای بالاتر خراب میشن حتی اگر احساس کنید کاملا یخ زده هستند. اما کاربر تفاوت بین دمای 5- درجه و 20- درجه رو نمیتونه بدون دستگاه تشخیص بده. اتفاقا یکی از بهترین روش ها برای تشخیص دمای فریزر “بستنی” هست. آب شدن بستنی در فریزر به این معنیه که فریزر شما به اندازه کافی سرد نیست و مشکلی در سرماسازی فریزر وجود داره که باید بررسی بشه.

 7. سلام يخچال سايد ال جي مدل ٢٦٧ من ٣ روز از برق دراومده بوده
  گوشت ها آب شدن آب گوشت ها احتمالا تو لوله تخليه يا سيني گير كرده بو گرفته
  چجوري بايد لوله تخليه رو تميز كنم و كجا هستن اين لوله ها

  1. سلام دوست عزیز؛
   در بسیاری از مدل های یخچال فریزر، لوله تخلیه، پشت قاب داخلی یخچال قرار داره و بدون باز کردن اون، نمی تونید به سوراخ و لوله تخلیه دسترسی پیدا کنید. و البته به همین دلیل، مواد غذایی و اجسام خارجی نمی تونن وارد این لوله بشن. این بو ناشی از موندن طولانی مدت مواد غذایی روی سطح فریزر هست و برای از بین بردن اون، باید داخل فریزر رو با مواد خوشبو یا جوش شیرین و سرکه بشورید.

 8. سلام
  بیش از ده سال است ما از یخچال فریزر سامسونگ استفاده میکنیم و هیچ مشگلی پیش نیامده بود در این سه سال گذشته مجرای خروج آب چندین بار گفته و دچار یخ زدگی شده که با خاموش کردن یخچال و اب گرم توانستیم باز کنیم. بخصوص زمانی که مسافرت میریم و برمیگردیم میبینیم لوله تخلیه گرفته و اب از زیر یخچال جاری شده است . ولی سوال اینجاست چرا اخیرا تعداد این گرفتگی ها زیاد شده و سال های اول این مشکل را نداشتیم.
  علت در چه میتواند باشد که رفع کنیم تا فاصله زمانی این یخ زدگی زیاد شود یا اتفاق نیافتد؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   این مشکل بستگی به مدل یخچال شما داره و اینکه آیا المنت کف داره یا نه (وظیفه المنت کف، آب کردن یخ سوراخ، لوله و سینی تخلیه هست). اگر المنت کف داشته باشه، احتمال خرابی یا معیوب شدن اون المنت وجود داره و باید تعویض بشه. همچنین در بعضی از مدل های یخچال سامسونگ، که المنت کف ندارند هم، بعد از چندین سال کارکرد یخچال، نیاز هست که یک المنت تعبیه بشه تا این مشکل رو برطرف کنه.

 9. سلام و عرض خسته نباشید
  لوله درین در یخچال فریزر بالا پاییت الکترواستیل کجاست زیر قاب یخچال تو قسمت بالا یا زیر قاب فریزر تو قسمت پایین؟
  هر ۲۴ ساعت یبار آب کف یخچال جمع میشه

  1. سلام و عرض احترام
   در یخچال فریزر هایی که سیستم خنک کننده تنها در فریزر قرار دارد سینی و سوراخ درین در همان قسمت فریزر است.اما اگر در یخچال فریزر دو سیستم خنک کننده، هم در یخچال و هم در فریزر قرار داشته باشد، هر دو خنک کننده و یا اواپراتور ها در قسمت یخچال و فریزر قرار دارند.

 10. سلام خسته نباشید یه هفته یخچالم آب نمیره ازش هفته آیی سه بار تمیز میکنم یخچال
  مواد غذایی هم دربسته هستن
  از چی می‌تونه باشه
  چجوری رفع مشکل کنم
  آب کف یخچال جم میشه
  جنرال تک یخچال

  1. سلام دوست عزیز؛
   احتمالا مشکل شما به دلیل گرفتگی لوله تخلیه یا درین یخچال شما اتفاق افتاده است. اگر با تمیز کردن مشکل رفع نشده، احتمالا مشکلی در سیستم برفک زدایی، به خصوص المنت یخچال شما وجود داره. البته در برخی از مدل های یخچال فریزر، نیاز به استفاده از المنت کمکی برای آب کردن برفک های اضافی وجود دارد.

  2. سلام و وقتتون بخیر. قبل از هر چیزی تشکر میکنم که واقعا با حوصله جواب سوال ها رو دادید و خوندم و استفاده کردم.
   یه مشکلی که یخچال سامسونگ من داره تقریبا بقیه هم همین مشکل را داشتند ، اینه که هر ماه یک بار آب از سقف یخچال(بالاش فریزره) می‌ریزه. هر بار که باز میکنم انتهای فریزر رو میبینم اواپراتور پر از برفک شده و کف سینی درین هم یخ بسته. مشکل اینه که لوله درین یخ میبنده و به مرور جلوی خروجی آب رو میگیره. سوالی که برای من پیش میاد اینه که اگر عمل دیفراست درست انجام نمیشه چرا تا یک ماه مشکلی پیش نمیاد؟ البته اخیرا یک ماه شده ، قبلاً هر چهار یا پنج ماه اتفاق می‌افتاد. هیتر سالمه ، ترموفیوز عوض شده ، سنسور هیتر عوض شده.
   احتمالی که خودم میدم ، یا برد درست دستور نمیده که سر وقت دیفراست انجام بشه_ یا از انتهای لوله درین هوا می‌کشه و به مرور به یخ تبدیل میشه (چون کل لوله بخ می‌بنده) _ یا هیتر جای مناسب قرار نگرفته (چون وقتی یخ می‌بنده تنها ۵ سانتی متر از هیتر داخل یخ هست ، بقیه هیتر بیرون از یخ قرار داره.
   واقعا ممنون میشم راهنمایی کنید.
   الان دوباره یخچال از برق کشیدم و با هیتر خودش مستقیم به برق یخش رو دارم آب می کنم.

   1. سلام دوست عزیز؛
    تشکر بابت ارسال نظر مثبت شما.
    احتمالا یخچال شما مشکل برفک زدایی نداره و مشکل، یخ زدن لوله درین هست که باید با استفاده از یک المنت کمکی برطرف بشه. (بعضی از یخچال فریزرهای سامسونگ نیاز به المنت کمکی دارن تا این مشکل در اون ها برطرف بشه)
    همچنین برای برطرف شدن مشکل به صورت اساسی علاوه بر المنت کمکی، باید یخچال رو یک روز با درب باز از برق بکشید و با کمی زاویه به دیوار پشت تکیه دهید تا تمامی یخ های داخل دریچه های هوا بعد از آب شدن تخلیه شوند تا دوباره یخ نزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *