سوراخ تخلیه آب یخچال | 3 روش جلوگیری از گرفتگی لوله تخلیه

سوراخ تخلیه آب یخچال

سوراخ تخلیه آب یخچال

تا حالا براتون سوال شده که چرا یخچالتون برفک نمیزنه؟ شاید فکر کنید یخچال ها برفک نمیزنند یا برفک میزنند ولی آب میشن؟ دقت کردین که روی دیواره یخچال گاهی رطوبت هست و از خودتون پرسیدین که این رطوبت کجا میره؟

یا شاید براتون اتفاق افتاده باشه که زیر جا میوه ای یخچال آب جمع شده یا در زیر پایین ترین کشوی فریزر حجم قابل توجهی یخ مشاهده کنید. براتون سوال شده که اینها از کجا اومدن؟

یا تا حالا با دقت به داخل یخچال نگاه کردید و دیدید که یه سوراخی مثل ناودون یا لوله پشت یخچال فریزرتون هست؟ تا حالا از خودتون پرسیدین این سوراخ برای چیه؟

خب بله یخچال فریزرها یخ میزنن ولی یخشون آب و از یخچال خارج میشه و اگه براتون سوال شده که اون سوراخ یا لوله برای چیه باید بدونید که دقیقا برای هدایت کردن این رطوبت به خارج از یخچاله.

این مقاله از فیکسی رو به این موضوع اختصاص دادیم. بررسی خواهیم کرد که لوله تخلیه یا فاضلاب یخچال چیه, گرفتگی این لوله چه ایراداتی در یخچال ایجاد میکنه و در این صورت چطور باید گرفتگی رو برطرف کرد.

فیکسی

نمایندگی مجاز خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 با در اختیار داشتن تکنسین‌های متخصص و با تجربه اقدام به نصب, سرویس و تعمیر انواع یخچال و فریزر می‌نماید. جهت ثبت درخواست تنها کافیست فرم درخواست را تکمیل نموده یا با ما تماس بگیرید.

سوراخ تخلیه آب یخچال به چه دردی می‌خورد؟

برای اینکه با لوله تخلیه یا لوله فاضلاب آشنا بشیم اول باید بدونیم سیستم برفک زدایی یا یخ زدایی در یخچال فریزر چطور کار میکنه.
اگه یادتون باشه، در یخچال فریزرهای قدیمی, فریزر در واقع صفحه ای کوچیک در قسمت بالایی یخچال بود که همیشه پر از یخ و برفک بود.
اینجا پیشرفت تکنولوژی به کمک ما اومد و راه حلی برای این مشکل در اختیارمون گذاشت. الان دیگه نیازی به برفک زدایی به صورت دستی نیست و این کار به صورت اتوماتیک انجام میشه. یخچال فریزهایی که به صورت اتوماتیک برفک زدایی میکنن به اصطلاح بدون برفک یا “no frost” نامیده میشن.

اما یخچال بدون برفک چطور کار میکنه؟

آیا یخچال اصلا برفک نمیزنه یا برفک میزنه ولی آب میشه؟ خب باید بدونید که یخچال فریزر نوفراست شما هم برفک میزنه اما عملیات برفک زدایی در فواصل زمانی نسبتا کوتاه اتفاق میافته و از انباشته شدن برفک و تبدیل شدن اون به یخ جلوگیری میشه.
در یخچال فریزرهای مختلف چند روش برفک زدایی وجود داره که به اختصار در زیر بهشون میپردازیم.

برای تعمیر یخچال در منزل کلیک کنید.

یخچال فریزرهای دارای برد

در یخچال فریزرهای دارای برد, سیستم برفک زدایی توسط برد کنترل میشه. در مدار برقی برفک زدایی یک کلید حرارتی یا سنسور دما و یک هیتر المنت وجود داره. وظیفه کلید حرارتی و یا سنسور دما اینه که زمانی که دما پایین تر از حد مجاز باشه به برد اطلاع داده و برد به المنت دستور روشن شدن و شروع به کار رو میده. زمانی هم که دما به محدوده مجاز برگرده, المنت از مدار خارج میشه.
این کار در مدت زمان کارکرد یخچال بارها و بارها تکرار میشه و یخ ها و برفک های موجود رو آب میکنه.

یخچال فریزرهای دارای ترموستات

در این یخچال فریزرها هم مثل یخچال فریزرهای بردی, عملیات برفک زدایی توسط المنت انجام میشه. با این تفاوت که دما رو ترموستات تشخیص میده و به جای برد, این تایمره که فرمان شروع کار المنت رو صادر میکنه.

برای تعمیرات یخچال ال جی با ما در تماس باشید.

آب حاصل از برفک زدایی یخچال کجا میره؟

حالا که با نحوه برفک زدایی یخچال فریزرها آشنا شدید حتما براتون سوال شده که حالا آب حاصل از برفک زدایی یخچال کجا میره؟
باید بدونید که محصول فرآیند برفک زدایی, آب حاصل از ذوب شدن برفک هاست که توسط یک لوله از یخچال فریزر خارج میشه.
در برخی یخچال فریزرها این لوله در پشت یخچال قابل مشاهده ست و در برخی دیگه این لوله درون بدنه یخچال فریزر به کار رفته و شما تنها قادر به دیدن انتهای این لوله که از زیر دستگاه خارج شده هستید. نام این لوله, لوله تخلیه, لوله فاضلاب یا لوله درین (Drain) هست.
برفک ذوب شده داخل یک لبه که یک سوراخ روی اون تعبیه شده میریزه و از لوله تخلیه سرازیر میشه و در نهایت وارد سینی کف یخچال فریزر میشه. سینی یخچال فریزر که ظرفی فلزی با روکشی زد زنگ یا یه ظرف پلاستیکیه در زیر یخچال فریزر و بالای کندانسور قرار داره.
حرارت موتور و یا کندانسور این آب رو بخار کرده و عملا برفک دستگاه شما ناپدید میشه.

برای تعمیرات یخچال دوو با ما در تماس باشید.

علائم گرفتگی لوله تخلیه یا سوراخ تخلیه آب یخچال

در صورت گرفتگی یا یخ زدگی لوله تخلیه یخچال, برفک ذوب شده به سینی تخلیه منتقل نمیشه و آب حاصل از چرخه برفک زدایی در کف یخچال, که معمولا جامیوه ای قرار داره, جمع میشه. این آب حتی ممکنه کف فریزر انباشته بشه و یخ بزنه به طوری که حتی پایین ترین قفسه فریزر در یخ گیر بیوفته.
البته جمع شدن آب در زیر یخچال یا فریزر میتونه دلایل مختلفی داشته باشه که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

 • رطوبت بالای محیطی که یخچال فریزر در اون قرار داره
 • معیوب بودن لاستیک دور درب و بسته نشدن کامل درب یخچال
 •  خرابی هیتر یا المنت
 • خرابی فیلتر آب
 • نشتی لوله های تصفیه
 • پارگی یا نشتی لوله های یخچال

تشخیص گرفتگی سوراخ تخلیه آب یخچال

البته تشخیص دقیق مشکلات یخچال فریزر فقط توسط تکنسین متخصص و مراجعه و بررسی دستگاه امکان پذیره اما اگه یخچالتون دمای مناسبی داره و به درستی کار میکنه ولی زیر جا میوه ای آب جمع شده احتمال اینکه لوله تخلیه یخچالتون گرفته باشه زیاده.
در این شرایط میتونید خودتون لوله تخلیه رو تمیز و صبر کنید. اگه مشکل حل شد که جمع شدن آب در یخچال مربوط به گرفتگی لوله تخلیه بوده اما اگه همچنان مشکل وجود داشت میتونید از یه متخصص کمک بگیرید.

دلایل گرفتگی لوله تخلیه آب در یخچال

به دلایل مختلفی ممکنه با گرفتگی لوله تخلیه مواجه بشید. اما شایع ترین دلایل به ترتیب زیرند:

 1. گیر کردن باقیمانده غذاها
 2.  یخ زدگی
 3. انباشته شدن جرم و کثیفی

برطرف کردن گرفتگی سوراخ تخلیه آب در یخچال

برای تمیز کردن سوراخ تخلیه آب یخچال و برطرف کردن گرفتگی, بسته به دلیل گرفتگی, میتونید از روش های مختلفی استفاده کنید:

 • اگه گرفتگی سطحی و ناشی از گیر کردن غذا نباشه:

یه قاشق غذاخوری جوش شیرین رو با آب داغ ترکیب و داخل لوله بریزید. اگه آب به مسیر خودش تا کف یخچال ادامه داد و به داخل سینه تخلیه ریخت, یعنی راه لوله تخلیه باز شده و نیازی به ادامه کار نیست.

 •  اگه گرفتگی بر اثر گیر کردن غذا باشه:

اگه با انجام روش بالا همچنان گرفتگی وجود داشت از یه لوله یا سیم مثل میل بافتنی یا سیخ چوبی استفاده کنید و به آرومی اون رو وارد لوله کرده و گرفتگی رو برطرف کنید.
سپس مخلوط آب داغ و جوش شیرین رو توی لوله بریزید تا راه لوله کاملا باز بشه.

نحوه جلوگیری از گرفتگی لوله تخلیه یا سوراخ تخلیه آب یخچال

 •  سعی کنید یخچال فریزر رو تمیز نگه دارید تا مواد غذایی وارد لوله نشن
 •  برای جلوگیری از ایجاد جرم سعی کنید مواد غذایی رو با درب بسته در یخچال قرار بدید
 •  گاهی به مرور زمان لبه لوله تخلیه زرد میشه, اون رو مرتب تمیز کنید

جمع بندی 

در این مقاله با سوراخ تخلیه آب یخچال, کاربرد, گرفتگی و رفع گرفتگی اون آشنا شدیم. اما اگه باز هم سوالی براتون باقی مونده پایین همین مقاله بپرسید تا متخصصین فیکسی راهنماییتون کنن.
اگر هم یخچالتون برفک میزنه یا مشکلی در دستگاه مشاهده میکنید و برای رفع اون نیاز به راهنمایی یا مراجعه تکنسین دارید, متخصصین با تجربه فیکسی برای کمک رسانی حاضرند. فقط کافیه با ما تماس بگیرید یا درخواستتون رو به صورت آنلاین تو چند ثانیه ثبت کنید تا مشکل رو برطرف کنیم.

1 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حامد

سلام سوراخ تخلیه آب یخچال الکترواستیل کجاست؟

عرفان دزفولی زاده

سلام حامد عزیز،
محل قرارگیری سوراخ تخلیه آب یخچال در مدل های مختلف متفاوته ولی معمولا این سوراخ در قسمت پایینی کابین یخچال و زیر اواپراتور قرار داره.

مجتبی

سلام خروجی اب یخچال تقریبا هر روز یخ میزنه اشکال کار کجاست؟

عرفان دزفولی زاده

سلام وقت بخیر
دو حالت وجود داره یا نیاز به المنت کمکی دارد یا از خروجی لوله درین هوا و رطوبت کشیده می شود

زهرا

ببخشید سینی رو چطور میتونیم دربیاریم و تمیز کنیم؟

عرفان دزفولی زاده

سلام
سینی درین رو در اغلب دستگاه ها نمیشه خارج کرد و نیازی هم به این کار نیست.