در دنیای پر سرعت امروز، یخساز یخچال به عنوان یکی از ابتکارات مهم، زندگی بسیاری از ما را به خصوص در فصول گرم سال، راحت تر کرده است به نحوی که برخی از ما به قدری به آن عادت کرده ایم که نبود یا خرابی آن، ما را با مشکل مواجه می کند.

یخساز یخچال فریزر ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • مکانیکی
 • اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک

مدل های مکانیکی یخچال، در واقع مخزن و محل نگهداری یخ بوده و باید توسط کاربر پر و خالی شوند. این مدل ها بسیار ساده بوده و به غیر از شکسته شدن مخزن یخ، می توان گفت مشکلات دیگری ندارند.

اما مدل های اتوماتیک یخچال، آب را به صورت اتوماتیک ذخیره و به قالب های مختلف یخ تبدیل می کنند. البته خارج کردن یخ در مدل های اتوماتیک می تواند به صورت دستی یا در یخچال فریزر های پیشرفته تر، به صورت اتوماتیک انجام شود.

موضوع مورد بررسی در این مقاله، انواع یخساز های اتوماتیک یا مدل هایی است که فرآیند تولید یخ را به صورت اتوماتیک انجام می دهند.

در این مقاله به بررسی جامع و کامل این قطعه می پردازیم تا همه چیز را در مورد این تکنولوژی در یخچال فریزر ها بدانیم. ابتدا طرز کار و قطعات آن را شرح داده و سپس به بررسی تمامی تنظیمات مانند خاموش/ روشن کردن یخساز یخچال می پردازیم.

پس از بررسی کامل و آشنایی با این قطعه از یخچال، مشکلات رایج، قیمت و تعمیر آن را شرح خواهیم داد.

قطعات یخساز یخچال

آشنایی با قطعات این قطعه مهم به شما به درک این قطعه از یخچال کمک می کند، لذا این قسمت از مقاله را به این موضوع اختصاص داده ایم.

 • موتور

موتور یخساز در اغلب مدل ها، باعث چرخش گیربکس و متعاقبا، قالب شده و منجر به بیرون آمدن یخ ها و ریختن آن ها درون محفظه یخ می شود.

 • گیربکس (چرخ دهنده ها)

گیربکس قطعه ای ست برای به چرخش درآوردن قالب و در نتیجه بیرون ریختن یخ های تشکیل شده از آن.

 • قالب

قالب در واقع محل شکل گیری یخ بوده و قطعه ایست که آب برای قالب گیری در آن می ریزد.

 • سنسور

سنسور قطعه ای ست که دمای آب موجود در قالب را بررسی داده و تشخیص می دهد چه زمانی یخ تولید شده است.

 • المنت (در برخی مدل ها)

در برخی از مدل ها در زیر قالب، المنت قرار می گیرد تا با ایجاد گرمایی اندک، یخ ها را از قالب جدا کند. البته این قطعه در تمام مدل ها وجود ندارد.

 • بازوی کنترل

بازوی کنترل قطعه ایست که تشخیص می دهد یخ به اندازه کافی در مخزن وجود دارد و فرآیند ساخت یخ باید متوقف شود. همچنین این قطعه وقتی یخ در محفظه نگهداری یخ کمتر از مقدار معینی باشد، تشخیص داده و عملیات ساخت یخ شروع می شود.

 • دکمه ریست (در برخی مدل ها)

در برخی از مدل های یخچال که ریست یخساز توسط دکمه ای روی خود آن انجام می شود، دکمه ای برو روی بدنه آن تعبیه شده که با فشردن و نگه داشتن آن به مدت 3 دقیقه می توانید آن را ریست کنید.

 • شانه (در برخی مدل ها)

برخی از مدل ها با چرخیدن قالب و برخی دیگر با استفاده از یک شانه، یخ های به وجود آمده را در محفظه یخ می ریزند. شانه در برخی مدل ها به کار رفته و یخ های ایجاد شده را از قالب جدا کرده و به سمت مخزن یخ هدایت می کند.

 • دکمه on/off (در برخی مدل ها)

در مدل هایی که خاموش و روشن کردن یخساز از روی بدنه آن انجام می شود این دکمه به کار می رود و در مدل های دیگر باید روشن یا خاموش کردن را از طریق دکمه های روی نمایشگر انجام دهید.

طرز کار یخساز یخچال

همانطور که گفته شد، این قطعه می تواند مکانیکی یا اتوماتیک باشد. مدل های مکانیکی بسیار ساده بوده و می توان گفت تنها قالب یخ هستند. اما مدل های نیمه یا تمام اتوماتیک، پیچیدگی هایی دارند که درک کارکرد آن ها را دشوار می کند.

در تمامی برندهای یخچال مانند دیپوینت، هیمالیا، اسنوا، الکترواستیل، دوو، ال جی، سامسونگ، هیتاچی و … در صورتی که مجهز به یخساز اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک باشند، طرز کار این قطعه مشابه بوده و تفاوت فاحشی بین برندهای مختلف وجود ندارد.

در این قسمت از مقاله به بررسی طرز کار مدل های نیمه اتوماتیک و کاملا اتوماتیک یخچال فریزر می پردازیم.

1.تزریق آب:

نخستین گام در تولید یخ، تزریق آب به داخل یخچال است. در مدل های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک، آب به صورت خودکار وارد یخچال می شود و نیازی به دخالت کاربر نیست.

آب شهری پس از عبور از فیلتر آب در صورت وجود، وارد شیر برقی شده و از شیر برقی به محل تشکیل یخ می ریزد.

همچنین یخساز یخچال فریزر ها دارای سیستم‌ تنظیم دما هستند که مطمئن شوند دمای محیط یخچال فریزر مناسب تشکیل و نگهداری یخ باشد. این سیستم ها با استفاده از ترموستات یا سنسور های حرارتی کنترل می شوند.

2.تصفیه آب:

برخی از یخچال فریزر ها دارای فیلترهای تصفیه آب هستند که در مرحله اولیه قبل از ورود آب به یخچال به کار رفته و با حذف ذرات معلق و مواد جامد از آب، کیفیت یخ تولید شده را بهبود می بخشند.

3.تشکیل یخ:

وقتی دمای محفظه یخساز به دمای مورد نظر برای یخ سازی رسید، آب وارد آن می شود و در داخل مخزن مورد نظر جمع شده و با کاهش دما و از دست دادن گرمای خود به یخ تبدیل می شود.

4.حرکت یخ به محفظه یخ:

در این مرحله سنسور هایی وجود دارد که تشخیص می دهند که آب به قدر کافی گرمای خود را از دست داده و به یخ تبدیل شده است.

پس از تشخیص تشکیل یخ توسط سنسور، یخ ها از سطح تشکیل شده به ظرف یا مخزن یخ حرکت می کنند و مجددا سیکل یخ سازی تکرار می شود تا یخ به میزان مورد نیاز تامین شود.

انتقال یخ به مخزن یخ در یخچال فریزر های مختلف به روش های مختلفی انجام می شود. همچنین برخی از مدل ها دارای المنت هستند تا یخ را از محل تشکیل آن جدا کرده و برخی دیگر مانند برخی از یخساز های سامسونگ، خروج یخ را به وسیله چرخش انجام داده و نیازی به المنت ندارند.

ظرف ها یا مخزن های یخ، معمولاً در یخچال قرار گرفته و می توانید یخ های تشکیل شده را به کمک دیسپنسر از آن خارج کنید.

4.بازوی کنترل:

در یخساز یخچال ها، بازویی وجود دارد که مقدار یخ جمع شده در مخزن یا محفظه یخ را تشخیص می دهد. با پر شدن محفظه یخ، این بازو حرکت کرده و عملیات یخ سازی را متوقف می کند.

با برداشت یخ و خالی شدن محفظه، بازوی کنترل مجددا حرکت کرده و عملیات یخ سازی مجددا آغاز می شود تا محفظه را پر کند.

اگر می خواهید بدانید بازوی کنترل کجاست؟ باید در قسمت پایینی به دنبال آن باشید.

5.تخلیه یخ:

در این مرحله، پس از انتخاب نوع یخ و فشردن دیسپنسر یخچال، یخ مورد نظر را از مخزن خارج و وارد لیوان کاربر می کند.

در اغلب مدل ها، تنها یک مدل یخ، که همان یخ قالبی ست، تولید می شود و آن دسته از یخچال هایی که یخ های خرد شده یا اصطلاحا  Crushed نیز تولید می کنند، عملیات خرد کردن یخ های قالبی را در مرحله بعد انجام می دهند.

راه اندازی یخساز یخچال

راه اندازی یخساز یخچال در مدل ها و برند های مختلف مانند ال جی، بوش، دوو، الکترواستیل، سامسونگ، هیمالیا و … همچنین در مدل های ساید و معمولی تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و شما با آگاهی از نحوه راه اندازی یخچال می توانید تمامی مدل ها را راه اندازی کنید.

نحوه راه اندازی برای کسانی که یخچال خود را به تازگی خریداری کرده اند با کسانی که به دلایل مختلف مانند تعمیر یخساز آن را جدا کرده و قصد نصب مجدد آن را دارند، متفاوت است.

اما راه اندازی این قطعه در چند مرحله به صورت زیر انجام می شود، که آگاهی از آن می تواند برای تمامی کاربران مفید باشد.

1.از آن جایی که نحوه قرار گیری این قطعه در مدل های مختلف متفاوت می باشد، ابتدا یخساز و محل قرار گیری آن یخچال را به دقت بررسی کنید تا کاملا از نحوه اتصال آن ها مطمئن شوید.

2.از یخساز یخچال یک سوکت بیرون آمده که باید آن را به یخچال متصل نمایید. بسته به نوع آن ابتدا سوکت را وصل کرده سپس آن را در جای جود قرار دهید.

3.در اغلب مدل ها، پس از نصب یخساز در جای خود، آب به راحتی وارد آن شده و نیازی به وصل کردن آب وجود ندارد.

4.پس از اتصال این قطعه و اطمینان از نصب صحیح، باید دکمه روشن شدن آن را فشار دهید. این دکمه در برخی از مدل ها به صورت کلید روشن و خاموش بوده و در برخی دیگر به صورت یک دکمه بر روی خود یخساز قرار دارد. در برخی مدل ها نیز، روشن کردن آن را باید از طریق نمایشگر یخچال انجام دهید.

نکته: اگر یخچال را به تازگی خریداری کرده اید، تنها کافیست مرحله 4 را انجام دهید.

نحوه بستن یخساز یخچال

این قطعه ممکن است با توجه به مدل یخچال، در داخل کابین فریزر یا بر روی در فریزر قرار گرفته باشد. بستن آن با توجه وجود خار ها و پیچ های مختلف، بهتر است با دقت و یا ترجیحا به وسیله یک فرد متخصص انجام شود تا آسیبی به قطعات آن نرسد.

اما اگر قصد دارید خودتان اقدام به بستن آن یخچال کنید، ابتدا یخساز و محل قرارگیری آن، که معمولا در داخل فریزر یا روی در فریزر قرار دارد را به دقت بررسی کرده و محل قرار گیری پیچ ها و خار ها را شناسایی کنید.

همچنین توجه داشته باشید که برای نصب باید تمام قطعات آن کاملا خشک باشد.

حال مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. ابتدا سوکت یخساز را وصل نمایید. دقت داشته باشید که سوکت و سیم آن مانع قرار گیری صحیح این قطعه در محل خود نباشد. اگر برای قرارگیری سوکت و سیم آن حفره ای در یخچال تعبیه شده است، آن ها را درون حفره قر ار دهید.
 2. سپس یخساز را در محل خود قرار دهید. برای این کار باید ابتدا برآمدگی های موجود روی آن را به خار های تعبیه شده روی بدنه یخچال وصل کنید.
 3. پس از جا انداختن خار ها، باید پیچ ها را ببندید.
 4. حال اگر دکمه روشن خاموش را روی بدنه آن مشاهده می کنید اقدام به روشن کردن آن نمایید و اگر این دکمه وجود ندارد، لازم نیست کاری انجام دهید و تنها با نصب آن شروع به کار خواهد کرد.

تنظیم یخساز یخچال

یخساز ها معمولا به صورت صفر و یکی کار می کنند و تنظیمات خاصی ندارند و تنها کافیست آن ها را نصب کنید تا پس از نصب روشن شده و شروع به کار کنند.

البته برخی از مدل های یخچال فریزر می توانند چند مدل یخ تولید کنند که باید توسط دکمه های موجود روی نمایشگر، انواع مدل یخ تولید شده، انتخاب شود.

برای تنظیم نوع یخ خروجی، باید بر روی نمایشگر به دنبال دکمه Ice Type باشید. با فشردن این دکمه، نوع یخ خروجی را میتوانید تغییر دهید.

نحوه خاموش کردن یخساز یخچال

برخی از افراد به دلیل صدای ایجاد شده بر اثر تولید یخ، تمایل دارند تنها در هنگام نیاز به یخ، یخساز یخچال را روشن کرده و در مواقعی که به یخ نیاز ندارند اقدام به خاموش کردن یا غیر فعال کردن آن نمایند.

البته یخساز ها در هنگام تولید یخ صدا تولید کرده و این گزینه می تواند بدون آسیب به یخچال، به ایجاد آرامش در منزل کمک کند و یک انتخاب شخصی ست.

خاموش و روشن کردن یخساز در مدل های مختلف به طرق مختلف انجام می شود.

1.خاموش کردن از روی بدنه آن

در برخی از مدل ها، مثلا در یخچال های جنرال الکتریک، از طریق دکمه موجود بر روی خود آن امکان پذیر است.

برای روشن یا خاموش کردن یخساز، کافیست اهرم را در جهت دلخواه حرکت دهید. البته در برخی دیگر از مدل ها، به جای اهرم، از یک دکمه استفاده می شود.

2.خاموش کردن از روی نمایشگر

خاموش کردن یخساز یخچال

در بسیاری از مدل های یخچال، روشن و خاموش کردن یخساز یخچال، از طریق دکمه های نمایشگر امکان پذیر است. بسیاری از مدل های یخچال سامسونگ و ساید سامسونگ از این دسته اند.

در این نوع از یخچال فریزر ها، بر روی نمایشگر دکمه Ice Maker Off / Ice Off / Ice Lock وجود دارد که با فشردن آن می توانید یخساز یخچال را خاموش کنید. اغلب فشردن مجدد این دکمه سبب روشن شدن آن و شروع مجدد تولید یخ خواهد شد.

در برخی مدل ها نیز به جای دکمه Ice off از دکمه Ice Type استفاده شده است که با فشردن این دکمه میتوانید نوع یخ یا خاموش و روشن شدن یخساز را انتخاب کنید.

ریست یخساز ساید و یخچال فریزر

پیش از بررسی روش ریست کردن یخساز یخچال یا ساید، توجه داشته باشید که ریست کردن یخساز یخچال با ریست کردن یخچال متفاوت است.

ریست کردن یخچال منجر به ریست کلی یخچال فریزر و برگشتن تمامی تنظیمات به تنظیمات کارخانه خواهد شد اما در رابطه با ریست یخساز یخچال، اینطور نیست.

مقاله پیشنهادی : ریست یخچال سامسونگ

ریست یخساز ساید یا یخچال فریزر، می تواند در برخی موارد، مشکلات عملکردی را از بین ببرد. پس در صورت مشاهده مشکل در آن، پیش از درخواست کارشناس، آن را ریست کنید.

البته ریست یخساز ساید ویرپول، بکو، سامسونگ، ال جی، دوو، اسنوا و دیگر برندها با یکدیگر تفاوت های اندکی دارند و برخی از آن ها را تنها می توان با جدا کردن، ریست کرد و بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق تر به دفترچه راهنمای یخچال فریزر خود مراجعه نمایید.

اما در حالت کلی می توان با انجام چند مرحله این قطعه را ریست کرد:

1.به سراغ یخساز یخچال خود بروید و از داخل یخچال، محفظه آن را پیدا کنید.

2.در مدل هایی که در یخساز آن ها، دکمه ریست تعبیه شده است، نوشته ای در دیواره این قطعه نوشته شده که روی آن نوشته شده Test Switch. اغلب این نوشته در جایی قرار دارد که به سادگی دیده شود.

3.این نوشته با فلش به سمتی اشاره می کند که دکمه ریست در آن قرار دارد. دکمه ریست را در امتداد فلش، پیدا کنید.

4.این دکمه را باید به مدت 3 ثانیه فشار دهید تا یخساز ساید یا یخچال فریزر شما ریست شود.

ریست یخساز یخچال

مشکلات رایج یخساز ساید و یخچال فریزر

در ادامه به برخی از مشکلات رایج می پردازیم و علت و روش رفع مشکل را شرح می دهیم:

1.علت کار نکردن یخساز یخچال

کار نکردن این قطعه می تواند به صورت روشن نشدن یا روشن شدن و کار نکردن آن بروز کند. در این شرایط، چند علت برای کار نکردن این قطعه وجود دارد که باید بررسی شوند. در ادامه به بررسی تمام موارد مرتبط با کار نکردن یخساز یخچال می پردازیم:

 • نرسیدن برق

اگر با روشن نشدن یخساز یخچال مواجه شده اید، ابتدا بررسی کنید که برق به آن برسد. اگر برق به یخچال نرسد، چراغ داخلی یخچال خاموش خواهد شد، لذا بررسی چراغ داخل یخچال می تواند به شما در تشخیص رسیدن برق به یخچال کمک کند.

اگر از رسیدن برق به آن اطمینان دارید، به سراغ گزینه بعدی بروید.

 • نرسیدن آب

مورد دومی که باید در صورت کار نکردن یخساز برسی شود، ورود آب به آن است. از قطع نبودن آب اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید لوله ها و اتصالات ورود آب به یخچال سالم بوده و آب بتواند به راحتی وارد این قطعه شود. اگر از ورود آب  اطمینان دارید، سراغ موارد بعدی این لیست بروید.

 • روشن نبودن

پس از بررسی ورود برق، لازم است از روشن بودن آن اطمینان حاصل کنید.

بررسی روشن یا خاموش بودن یخساز یخچال به دو روش مختلف، بسته به نوع یخچال، انجام می شود. ابتدا بر روی خود آن به دنبال یک دکمه باشید که در کنار آن کلمه ریست نوشته شده است.

اگر این دکمه را پیدا نکردید، باید روشن کردن را از روی نمایشگر انجام دهید. بر روی نمایشگر به دنبال دکمه های Ice off, Ice lock یا Ice maker off باشید و با فشردن آن ها یخساز را روشن کنید.

 • خرابی موتور یخساز

موتور وظیفه به حرکت درآوردن بازو و ریختن یخ در قالب یخ یخچال را برعهده دارد. خرابی موتور آن می تواند منجر به کار نکردن شود به نحوی که یخ ایجاد می شود اما موتور آن نمی تواند یخ های ایجاد شده را به سمت محفظه نگهداری یخ منتقل کند.

شما این مشکل را به صورت کار نکردن یخساز مشاهده خواهید کرد چرا که هیچ یخی در دسترس شما قرار نمی گیرد.

 • خرابی سنسور یخساز

این قطعه وظیفه تشخیص دمای آب وارد شده به قالب یخ را بر عهده داشته و در صورت خرابی منجر به عدم تشکیل یخ خواهد شد.

در واقع در این حالت آب بدون مشکل وارد یخچال می شود اما سنسور نمی تواند تشخیص دهد که چه زمانی آب در قالب یخ زده است. در این صورت یخی تولید نمی شود تا وارد محفظه یخ شود.

 • خرابی برد یخچال

همانطور که می دانید، برد یخچال مانند مغز آن، دستور انجام تمامی کار های  مربوط به یخچال را صادر می کند. در رابطه با یخساز نیز، خرابی یا ایرادات برد یخچال می تواند منجر به بروز مشکلات مختلف مانند کار نکردن آن شود.

2.علت چسبیدن یخ در یخساز

چسبیدن یخ به یخساز بسته به نوع و مدل آن می تواند به دو دلیل اتفاق بی افتد:

 • خرابی المنت

برخی از مدل ها دارای المنت هستند که در زیر قالب آن دارد. این المنت پس از تشخیص سنسور مبنی بر تشکل یخ روشن شده و یخ های ایجاد شده را از قالب جدا می کند. اگر این المنت خرابی شده باشد، یخ ها به قالب می چسبند.

البته همه مدل ها المنت ندارند و بسیاری از آن ها به گونه ای ساخته می شوند که بدون المنت، یخ ها به راحتی از قالب جدا می شوند. در این گونه مدل ها دلیل دیگری برای چسبیدن یخ در یخساز وجود دارد.

 • کثیف شدن قالب یخ

این مشکل در تمام مدل ها، چه دارای المنت و چه بدون المنت، می تواند علت چسبیدن یخ در یخساز باشد.

وقتی برای مدت طولانی از یخچال خود استفاده می کنید، آهک موجود در آب در قالب یخ جمع شده و لایه ای ضخیم به وجود می آورد که بین قالب و یخ های ایجاد شده قرار می گیرد. یخ به این آهک ها می چسبد و از قالب جدا نمی شود.

هرچند استفاده از فیلتر یخچال تا حدود بسیار زیادی از ورود آهک به یخچال جلوگیری می کند، اما به هر حال بعد از استفاده طولانی، این اتفاق می افتد و برای رفع آن باید قالب را تعویض کنید.

اگر می خواهید درباره فیلتر آب یخچال و زمان مناسب تعویض آن بیشتر بدانید، ما در مقاله فیلتر یخچال به بررسی جامع همه موارد مرتبط با فیلتر یخچال پرداخته ایم.

3.علت خارج نشدن یخ از یخساز

علت خارج نشدن یخ می تواند چسبیدن یخ به قالب باشد که در بالا به شرح کامل آن پرداختیم. دلایل دیگر بروز این مشکل عبارتند از:

 • خرابی سنسور یخساز

سنسور قطعه ای ست که تشخیص می دهد یخ تشکیل شده و زمان خالی شدن یخ فرا رسیده است. در صورت خرابی سنسور، تشخیص ایجاد یخ با مشکل مواجه شده و یخ پس از تشکیل شدن خارج نمی شود.

خرابی سنسور، همچنین ممکن است باعث عدم تشکیل یخ شود.

 • شکستگی قالب یخ

به خصوص در مدل هایی که یخ های ایجاد شده با چرخش قالب از آن خارج شده و به درون محفظه می ریزند، شکستگی قالب می تواند منجر به خارج نشدن یخ شود.

اگر قالب شکسته باشد، باید آن را با یک قالب جدید جایگزین کرد.

 • خرابی موتور یخساز

موتور وظیفه چرخش اهرم ها و قالب را بر عهده داشته و سبب جدا شدن یخ از قالب و ریختن آن به محفظه نگهداری یخ یخچال می شود. اگر موتور آن خراب باشد، یخ ایجاد می شود اما نمی تواند وارد محفظه نگهداری یخ شود.

 • مقدار کم یا زیاد آب

میزان آب وارد شده از قبل توسط سازنده مشخص شده و برد الکترونیکی وظیفه دارد میزان آب وارد شده را بررسی و در صورت لزوم دستور ورود و خروج آب را صادر کند.

اگر آب بیشتر یا کمتر از مقدار مناسب وارد یخساز شود، باعث گیر کردن اهرم آن شده و منجر به خارج نشدن یخ می شود.

 • خرابی برد یخچال

آخرین موردی که باید در هنگام خارج نشدن یخ از یخساز بررسی شود، مشکلات برد یخچال است.

برد یخچال وظیفه دستور به اهرم ها جهت خارج شدن یخ را بر عهده دارد و خرابی یا مشکل در آن، خارج شدن یخ را با مشکل مواجه می کند.

 • خرابی پدال

البته خرابی پدال آب منجر به خارج نشدن یخ نمی شود و تنها باعث می شود کاربر، به یخ های موجود در محفظه ی یخ دسترسی نداشته و نتوانند از آن استفاده کنند. در این صورت کاربران باید به صورت مستقیم بدون استفاده از پدال، اقدام به برداشت یخ از محفظه ذخیره سازی یخ نمایند.

4.چرا یخساز یخ نمی سازد؟

اگر متوجه شدید که یخساز یخچال شما یخ نمی سازد، یکی از دلایلی که در ادامه شرح می دهیم می تواند دلیل این مشکل باشد.

البته توجه داشته باشید که علت یخ نساختن با کار نکردن و خارج نشدن یخ از آن متفاوت بوده و در این حالت، مشکل، ساخته نشدن یخ است نه کار نکردن یا خارج نشدن یخ از آن.

 • مشکل در ورود آب به یخساز

طبیعی ست اگر آب وارد یخساز  نشود یخ ایجاد نخواهد شد به همین دلیلی اولین چیزی که باید در هنگام مواجهه با مشکل ساخته نشدن یخ، بررسی کنید، ورود آب است.

مطمئن شوید که آب قطع نشده و ورود آب بدون مشکل انجام می شود.

 • خرابی بازو

بازو وظیفه دارد وقتی محفظه از یخ پر شد، فرآیند ساخت یخ را متوقف کند. این پدال یک بازوی مکانیکی ست که با پر شدن محفظه یخ، جا به جا شده و عملیات ساخت یخ را متوقف می کند.

خرابی این پدال منجر می شود وقتی محفظه خالی باشد نیز، محفظه نگهداری یخ خالی بودن محفظه را تشخیص نداده و اقدام به ساخت یخ نکند.

 • مشکلات سیم کشی و برد یخچال

برد مانند مغز یخچال، وظیفه کنترل تمامی عملکرد های یخچال از جمله یخساز را بر عهده دارد. خرابی این قطعه یا مشکل در سیم کشی آن، منجر به اختلال در عملکرد آن خواهد شد.

5.علت صدای یخساز یخچال

علت صدای یخساز یخچال ساید یا یخچال فریزر تفاوتی با یکدیگر ندارند و باید منشا آن را در قطعات این قطعه جست و جو کرد.

البته توجه داشته باشید که تمامی یخساز ها، در هنگام تولید و خارج کردن یخ و حتی در هنگام ریختن یخ به درون قالب، صدایی تولید می کنند که ناشی از عملکرد طبیعی آن بوده و نشانه وجود مشکل نیست. اما اگر سر و صدایی نامعمول می شنوید باید علت آن را بررسی کنید.

در ادامه به دلایل صدای یخساز یخچال، به صورت نامعمول و غیر عادی اشاره می کنیم.

 • خرابی گیربکس یا موتور یخساز

شکستگی چرخ دنده های گیربکس موتور می تواند منشا ایجاد صدا باشد. در این صورت باید گیربکس موتور آن را تعویض کرد.

 • شکستگی قالب یخ

شکستگی قالب نیز با ایجاد سر و صدای زیاد هنگام چرخیدن و خارج کردن یخ از قالب می تواند علت صدای یخساز یخچال باشد. در صورت شکستگی قالب باید آن را تعویض کرد تا صدای ناشی از شکستگی قالب برطرف شود.

خرابی یخساز یخچال

خرابی این قطعه می تواند به صورت مشکلاتی که در بالا توضیح داده شد، اتفاق بی افتد که پیامد همه آن ها، عدم امکان استفاده کاربر از یخ است.

خرابی یخساز به خصوص در فصول گرم سال، می تواند برای کاربران یخچال فریزر آزاردهنده باشد و باید به سرعت برطرف شود.

خرابی این قطعه ممکن است به دلیل عوامل متعددی از جمله خرابی در مکانیسم تولید یخ، نشتی آب، کمبود برق یا حتی خرابی در سیستم الکترونیکی مانند برد باشد.

این مشکلات می توانند باعث توقف تولید یخ یا تولید یخ با کیفیت ناپایدار شوند. در صورتی که یخساز دچار مشکل شود، تعمیر و یا تعویض قطعات معیوب توسط تعمیرکاران متخصص پیشنهاد می شود تا عملکرد یخچال به حالت نرمال بازگردد و مصرف کننده از تمامی امکانات یخچال بهره‌ مند شود.

علت خرابی یخساز یخچال

خرابی این قطعه اغلب به دلیل استهلاک و خرابی قطعات آن اتفاق می افتد و ارتباطی به کاربر ندارد.

همانطور که می دانید قطعات یخچال مصرفی هستند و بعد از مدتی با اتمام عمر، خراب می شوند و نیاز به تعویض پیدا خواهند کرد. البته به غیر از مشکلات برد یخچال که ممکن است به دلیل نوسانات برق و دلایلی به غیر از استهلاک اتفاق بی افتد، خرابی دیگر قطعات یخساز یخچال، به دلیل استفاده طولانی از آن و اتمام عمر قطعات آن است.

تمامی قطعات و همچنین خود یخساز به صورت کامل، امکان تعویض دارد و در صورت خرابی، به راحتی می توان با تعویض یا تعویض قطعات مشکل را برطرف کرده و از عملکرد مطلوب آن بهره مند شد.

قیمت یخساز یخچال

قیمت یخساز یخچال متغیر و بسته به مدل یخچال و ویژگی ‌های مختلف آن ها متفاوت است. مدل ‌ها با امکانات اضافی مانند قابلیت تولید یخ با سرعت بالا، سیستم‌ های تصفیه آب، و دیگر ویژگی ‌های هوشمندانه ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند.

برای دریافت قیمت دقیق و به‌ روز، توصیه می ‌شود به فروشگاه‌ های معتبر و فروشگاه ‌های اینترنتی لوازم خانگی مراجعه کنید و از جدیدترین مدل ‌ها و پیشنهادات بهره‌مند شوید.

لازم به ذکر است که در اکثر موارد، این قطعات قابل تعمیر هستند و نیازی به خرید آن نیست. در صورتی که این قطعه از یخچال دچار مشکلات فنی شود، تعمیرکاران متخصص می ‌توانند قطعات معیوب را تعمیر و یا تعویض کنند.

پس اگر یخساز یخچال شما خراب شده است، پیش از اقدام برای تعویض و خرید، از یک متخصص مشاوره بگیرید.

تعمیر یخساز یخچال

تعمیر یخساز یخچال امکان پذیر و موثر است اگر این دستگاه دچار مشکلات فنی شود و در اغلب موارد می تواند جایگزین خرید این قطعه شود.

درخواست خدمات تعمیر از تکنسین‌ ها و مراکز متخصص تعمیرات لوازم خانگی کلیدی است تا هزینه تعمیرات و هزینه های اضافی ناشی از عدم تخصص تکنسین به کاربران تحمیل نشود.

مشکلات متداول یخساز یخچال شامل نقص در مکانیسم تولید یخ، نشتی آب، یا خرابی در قسمت ‌های الکتریکی می ‌شود که در اغلب موارد قابل تعمیر بوده و به آسانی عملکرد آن را بازیابی می کند.

تعمیرکاران با تجربه می‌ توانند با بررسی دقیق و استفاده از ابزارهای تخصصی، عیوب یخساز را به سرعت و دقت بالا تشخیص دهند و پس از تعیین علت، قطعات معیوب را تعمیر یا تعویض کنند.

همچنین، تعمیر یخساز یخچال می‌ تواند از هزینه ‌های خرید آن جلوگیری کرده و عمر مفید دستگاه را افزایش دهد. بهتر است تا مشکلات تخصصی را به دست تعمیرکاران متخصص بسپارید تا با دقت و کارایی مشکلات را رفع کنند و دستگاه یخچال شما را به حالت عملکردی بهتر باز گردانند.

نتیجه گیری

در این مقاله از فیکسی به بررسی جامع و کامل یخساز یخچال پرداخته و تلاش کردیم تمام موارد مربوط به این قطعه مهم و کاربردی از یخچال را برای افزایش آگاهی شما عزیزان شرح دهیم.

در این مقاله آموختیم که قطعات آن چیست و چگونه کار می کند همچین مشکلات رایج آن مانند خارج نشدن یخ را بررسی کردیم و با دلایل آن ها آشنا شدیم.

سپس آموختیم که خرابی این قطعه قابل تعمیر بوده و نیازی به خرید آن در هنگام خرابی آن نیست.

اگر همچنان سوالی در ذهن شما وجود دارد که بدون پاسخ مانده، می توانید در زیر همین مقاله بپرسید تا کارشناسان فیکسی در سریع ترین زمان ممکن به آن ها پاسخ دهند.

همچنین اگر یخساز یخچال شما با هرگونه مشکل مواجه شده است می توانید از طریق ثبت درخواست آنلاین یا تماس با ما، از خدمات مشاوره و اعزام کارشناس جهت تعمیر، از خدمات ما بهره مند شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *