یخچال‌ها بخش جدایی ناپذیر از آشپزخانه‌ها هستند و سنسورهای آنها نقش کلیدی در کارکرد بهینه یخچال و حفظ کیفیت و ایمنی مواد غذایی دارند.

صحت مطالب این نوشته توسط تکنسین متخصص تایید شده است.

سامسونگ، به عنوان یکی از پیشروان صنعت لوازم خانگی، با استفاده از فناوری‌های نوآورانه در سنسورهای یخچال‌های خود، استانداردهای جدیدی را تعریف کرده است. این مقاله به بررسی انواع سنسورهای مورد استفاده در یخچال‌های سامسونگ می‌پردازد، روش‌های عیب یابی رایج برای شناسایی مشکلات احتمالی را معرفی می‌کند و نحوه تعویض این قطعات حیاتی را آموزش می‌دهد.

از شناسایی دلایل اصلی نقص‌های سنسور گرفته تا دستورالعمل‌های گام به گام برای تعویض آنها، این راهنما شما را در فهم بهتر و مدیریت بهینه یخچال سامسونگ خود یاری می‌رساند.

سنسور یخچال

یخچال‌ ها بیش از صرفاً دستگاه‌ های سرمایشی برای نگهداری مواد غذایی هستند؛ آن ها با استفاده از فناوری های روز دنیا، امکانات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می دهند. در قلب این فناوری ها، سنسور های یخچال قرار دارند که وظایف متعدد و حیاتی را بر عهده دارند.

سنسور های یخچال یا حسگر ها، قطعات الکترونیکی هستند که نه تنها برای تنظیم دما و رطوبت داخل یخچال بلکه برای اطمینان از کارآیی و صرفه ‌جویی در مصرف انرژی نیز حیاتی هستند.

سنسور های مختلفی در قسمت های مختلف یخچال و فریزر قرار گرفته است که هر کدام وظیفه سنجش دمای قسمت خاصی از یخچال فریزر را برعهده داشته تا بتوانند پس از تشخیص اقدامات مورد نیاز را انجام دهند.

برای آشنایی بیشتر با سنسور یخچال به صورت کلی، پیشنهاد می کنیم مقاله سنسور یخچال را مطالعه نمایید.

سنسور یخچال سامسونگ

با توجه به تکنولوژی های به کار رفته در یخچال فریزر های سامسونگ، سنسور های مختلفی نیز در یخچال فریزر های سامسونگ به کار رفته که هر کدام وظایف خاصی بر عهده دارند. بسته به نوع و مدل یخچال فریزر سامسونگ، ممکن است برخی از این سنسور ها در آن به کار رفته باشند.

همانطور که اشاره کردیم، سنسور ها در واقع حسگر های الکترونیکی هستند که با تشخیص دمای قسمتی که در آن قرار گرفته اند، به بهبود فرآیند سرماسازی یا عملکرد های مختلف یخچال فریزر کمک می کنند.

البته برخی از انواع سنسور یخچال سامسونگ نیز در یخچال فریزر های سامسونگ به کار می روند که وظیفه تشخیص دما را بر عهده ندارند.

مشاوره تخصصی

از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید

انواع سنسور یخچال سامسونگ

در یخچال فریزر های سامسونگ، جهت بهبود کارایی و دقت در عملکرد یخچال، سنسور های مختلفی برای تشخیص دمای قسمت های مختلف یخچال به کار رفته است. هر یک از این سنسور ها، وظیفه خاصی بر عهده داشته و در صورت خرابی، علائم مخصوص به خود را دارد.

در ادامه این مقاله از فیکسی، به بررسی سنسور های مختلف به کار رفته در یخچال فریزر های سامسونگ می پردازیم.

سنسور درب یخچال سامسونگ

البته این سنسور از انواع سنسور یخچال سامسونگ، یک حسگر دما نیست و برای تشخیص دما در یخچال فریزر های سامسونگ به کار نرفته است.

در گذشته و در یخچال فریزر های قدیمی تر، از یک دکمه یا سوئیچ برای تشخیص باز یا بسته بودن در یخچال استفاده می شد.

اما در یخچال فریزر های جدیدتر، از یک حسگر مغناطیسی برای تشخیص باز بودن در یخچال استفاده می شود.

این سنسور علاوه بر زیبایی به علت دیده نشدن، کارایی بیشتر و دقت بالاتر داشته و نسبت به مدل های قدیمی تر، دوام بیشتری نیز دارد.

سنسور دمای یخچال سامسونگ

سنسور دما یا سنسور محیطی یخچال سامسونگ، از مهم ترین و اصلی ترین سنسور های به کار رفته در یخچال فریزرها ست که وظیفه تشخیص دمای محیطی یخچال و دستور به سیستم سرماسازی، جهت شروع یا توقف کار را بر عهده دارد.

سنسور محیطی یخچال سامسونگ نیز، در بدنه داخلی یخچال و اغلب در قسمت بالایی بدنه قرار می گیرد تا تشخیص دهد دمای داخلی یخچال چقدر است. با تشخیص دمای محیط و اعلام آن به برد اصلی یخچال، دستور شروع فرآیند سرماسازی در صورت بالا بودن دما و توقف سرماسازی در صورت پایین تر بودن دمای یخچال یا فریزر از دمای مطلوب، صادر می شود.

سنسور محیطی یخچال با این کار، دمای یکنواختی را برای یخچال فراهم کرده و نوسانات دمایی را به حداقل می رساند.

همچنین، از آن جایی که دمای نمایش داده شده بر روی نمایشگر یخچال، دمای محیط یخچال است، این سنسور یخچال سامسونگ، وظیفه دارد دمای تشخیص داده شده را به برد یخچال اعلام کرده تا برد الکترونیکی دمای یخچال را بر روی نمایشگر یخچال نشان دهد.

سنسور دمای فریزر سامسونگ

سنسور های محیطی یا دمای یخچال فریزر همانطور که گفته شد، وظیفه تشخیص دمای محیط را بر عهده دارند تا در صورت مغایرت با دمای تنظیم شده و مطلوب، دستور شروع به کار سیستم سرماسازی را صادر کنند.

سنسور محیطی فریزر نیز مانند سنسور محیطی یخچال سامسونگ، با قرار گرفتن درون بدنه فریزر، تشخیص می دهد که دمای محیط فریزر چقدر است و آن را به برد یخچال فریزر انتقال می دهد.

برد اصلی با تشخیص نیاز به روشن شدن سیستم سرماسازی یا خاموش شدن آن، دستورات لازم را جهت تنظیم دمای مطلوب فریزر فراهم می کند.

همچنین این سنسور با تشخیص دمای محیط فریزر، باعث نمایش دمای فریزر بر روی نمایشگر یخچال فریزر می شود.

سنسور محیط بیرونی یخچال سامسونگ

سنسور هایی که به آن ها اشاره کردیم، سنسور هایی بودند که دمای محیط داخلی یخچال فریزر را تشخیص می دادند اما در یخچال فریزر های جدیدتر، به دلیل افزایش کارایی و بهبود فرآیند سرماسازی یخچال فریزر، سنسوری بر روی درب یخچال فریزر سامسونگ قرار می گیرد که سنسور محیط خارجی یخچال نام دارد.

این سنسور وظیفه تشخیص دمای بیرون و محیط خارجی یخچال فریزر را بر عهده داشته تا بتواند در صورت گرم شدن بیش از اندازه، هشدار های لازم را به کاربر اعلام کند.

سنسور دیفراست یخچال سامسونگ

دیفراست (Defrost)  به معنی ضد برفک بوده و در یخچال فریزر ها، به سیستم برفک زدایی اشاره دارد.

سیستم برفک زدایی یخچال فریزرها، از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند که یکی از مهم ترین آن ها “سنسور دیفراست” یا “سنسور برفک زدایی” است.

سنسور دیفراست یک حسگر دما ست که با قرار گرفتن بر روی اواپراتور تشخیص می دهد چه زمانی برفک ایجاد شده و نیاز است سیستم برفک زدایی شروع به کار کند. بسته به مدل و نوع یخچال فریزر سامسونگ شما، ممکن است اواپراتور تنها در فریزر یا در یخچال و فریزر وجود داشته باشد و این موضوع تعداد سنسور های دیفراست یخچال شما را مشخص می کند.

معمولا بر روی هر اواپراتور، یک سنسور دیفراست نصب می شود تا با تشخیص سریع دمای اواپراتور، عملیات برفک زدایی به سرعت شروع یا متوقف شود.

مثلا در یخچال فریزرهای ساید یا دو قلو سامسونگ و همچنین در برخی از مدل های بالا پایین، دو اواپراتور به ار رفته که به این معنی ست که دو سنسور دیفراست نیز در یخچال به کار رفته است.

از طرفی برخی از مدل های یخچال سامسونگ یک اواپراتور و یک سنسور دیفراست یا سنسور برفک زدایی دارند.

همانطور که می دانید یخچال فریزر های بدون برفک، در واقع یخچال فریزر هایی هستند که به صورت اتوماتیک، برفک های تولید شده را آب می کنند و یخچال بدون برفک به این معنی نیست که یخچال برفک نمی زند.

سنسور برفک زدایی یا دیفراست یخچال سامسونگ، با تشخیص پایین رفتن بیش از حد دما، چه در یخچال و چه در فریزر، مشخص می کند که برفک شکل گرفته و نیاز است سیستم برفک زدایی برای آب کردن آن ها، وارد عمل شود.

سیستم برفک زدایی با روشن کردن المنت و توقف سیستم سرماسازی، برفک ها را آب می کند.

سنسور یخساز یخچال سامسونگ

بسیاری از یخچال فریزرهای سامسونگ دارای یخساز هستند و سنسور یخساز نیز یکی از قطعات اصلی یخساز یخچال محسوب می شود.

سنسور یخساز یخچال وظیفه تشخیص دمای آب موجود در قالب یخساز را بر عهده داشته تا تشخیص دهد چه زمانی یخ تشکیل شده و نیاز است یخ از قالب یخساز جدا شود و به درون محفظه یخ بریزد.

سنسور یخساز یخچال بر روی سرماسازی یا عملکرد یخچال فریزر اثری نداشته و تنها بر فرآبند یخسازی یخچال اثرگذار است.

سنسور cool select zone یا کشوی سرمای انتخابی یخچال سامسونگ

در برخی از مدل های یخچال سامسونگ، یک کشو در قسمت یخچال قرار گرفته است که به کاربر این امکان را فراهم می کند تا بتواند محفظه ای با دمای دلخواه داشته باشد.

این کشو طوری طراحی شده که ایزوله باشد و تبادل دمایی با قسمت های داخلی یخچال نداشته باشد و کاربر می تواند دمای این قسمت از یخچال فریزر را با توجه به نیاز خود بین 9- تا 7+ قرار دهد.

سنسور دمایی در این کشو تعبیه شده تا بتواند دمای کشو را تشخیص داده و پس از تشخیص، با باز و بسته کردن دریچه دمپر، دمای این کشو را در دمای دلخواه نگه دارد.

خرابی سنسور یخچال سامسونگ

خرابی سنسور یخچال سامسونگ

همانند دیگر قطعات یخچال فریزر، سنسور های یخچال فریزر نیز دچار خرابی شده که می تواند ناشی از استهلاک و اتمام عمر سنسور یخچال سامسونگ باشد.

همانطور که گفته شد در مدل های مختلف یخچال فریزر سامسونگ، انواع مختلفی از سنسور به کار رفته که خرابی هر کدام از آن ها می تواند علائم و نشانه های مخصوص به خود را داشته باشد.

برای سهولت و سرعت دریافت اطلاعات در رابطه با خرابی سنسور یخچال سامسونگ، در جدول زیر به انواع سنسور یخچال سامسونگ اشاره کرده و علائم خرابی هر یک را بیان کرده ایم.

برای دریافت اطلاعات جامع تر در رابطه با علائم خرابی انواع سنسور های یخچال، به علائم خرابی هر یک از انواع سنسور یخچال سامسونگ که در ادامه به شرح آن ها پرداخته ایم، مراجعه نمایید.

علائم خرابی سنسور یخچال سامسونگ

با توجه به سنسور های مختلف به کار رفته در یخچال فریزرهای سامسونگ، خرابی هر یک از این سنسور ها، نشانه های مخصوص به خود را دارد.

در ادامه به بررسی علائم خرابی هر یک از این سنسور ها می پردازیم:

علائم خرابی سنسور درب یخچال سامسونگ:

خرابی این سنسور یخچال سامسونگ، منجر به عدم تشخیص بسته شدن در توسط یخچال شده و منجر به بوق زدن یخچال، حتی اگر در بسته باشد، می شود.

همچنین برخی از قطعه های سیستم سرماسازی یخچال نیز، پس از بسته شدن در، شروع به کار می کنند. در نتیجه اگر یخچال تشخیص ندهد که درب یخچال بسته شده است، این قطعات شروع به کار نکرده و گرم شدن یخچال فریزر سامسونگ شما را به همراه خواهند داشت.

علائم خرابی سنسور دمای یخچال سامسونگ:

با توجه به اهمیت بالای این سنسور در فرآیند سرماسازی یخچال فریزر و با توجه به توضیحات ارائه شده درباره این سنسور یخچال سامسونگ، حتما می توانید حدس بزنید که خرابی سنسور محیطی یخچال سامسونگ، سبب نوسانات دمایی یخچال شده و در این صورت یخچال شما قادر نخواهد بود دما را روی دمای مطلوب تنظیم کرده و نگه دارد.

همچنین در صورت خرابی این سنسور منجر به بروز اشکالاتی در نمایش دمای یخچال بر روی نمایشگر خواهد شد. هرچند این مشکل می تواند به دلایل دیگری از جمله خرابی برد نیز اتفاق بی افتد، اما یکی از نشانه های خرابی سنسور محیطی یخچال سامسونگ، نمایش غیر صحیح دما، بر روی نمایشگر یخچال است.

علائم خرابی سنسور دمای فریزر سامسونگ:

هرگونه اختلال در عملکرد و خرابی این سنسور یخچال سامسونگ، در فرآیند سرماسازی فریزر اختلال ایجاد شده و باعث می شود فریزر نتواند دما را بر روی دمای مطلوب و تنظیم شده، ثابت نگه دارد.

همچنین تشخیص نادرست دما، سبب نمایش دمای نادرست بر روی نمایشگر یخچال فریزر خواهد شد.

علائم خرابی سنسور دیفراست یا برفک زدایی یخچال سامسونگ:

با توجه به اینکه این سنسور یخچال سامسونگ، بخشی از سیستم برفک زدایی یخچال فریزر است، خرابی آن در سیستم برفک زدایی اختلال ایجاد کرده و موجب برفک زدن یخچال فریزر خواهد شد.

برفک زدن یخچال نیز بر روی سرماسازی یخچال اثر گذاشته و در نهایت گرم شدن یخچال را در پی خواهد داشت.

علائم خرابی سنسور یخساز یخچال سامسونگ:

با توجه به اینکه سنسور یخساز یخچال وظیفه تشخیص دمای آب درون قالب یخ و تشکیل یخ را برعهده دارد، خرابی آن منجر به تشخیص نادرست دمای آب موجود در قالب یخساز شده و فرآیند یخسازی را با اختلال مواجه می کند.

در این صورت یخچال شما یخ نمی سازد یا یخ های تولید شده را خالی نخواهد کرد.

علائم خرابی سنسور کشوی سرمای انتخابی یخچال سامسونگ:

با توجه به توضیحات ارائه شده در رابطه با کشوی سرمای انتخابی یخچال سامسونگ، روشن است که خرابی این سنسور باعث اختلال در سرمادهی این قسمت از یخچال فریزر سامسونگ شده و باعث می شود یخچال نتواند دمای کشو را در سطح دمای تنظیم شده حفظ کند.

اهم سنسور یخچال سامسونگ

سنسور ها در واقع مقاومت هستند در نتیجه یک عدد مشخص برای مقاومت خود یا اصطلاحا اهم دارند که به صورت یک عدد بر روی آن ها حک شده است.

البته مدل های مختلف یخچال فریزر سامسونگ دارای سنسور های مختلف یا مقاومت ها یا اهم های مختلف هستند و برای تشخیص اهم سنسور ها باید به اعداد حک شده بر روی آن ها مراجعه کنید، اما میتوان گفت اغلب سنسور های یخچال سامسونگ دارای اهم 5 هستند.

تعویض سنسور یخچال سامسونگ

در این بخش از مقاله سنسور یخچال سامسونگ، قصد داریم به آموزش نحوه تعویض سنسور یخچال سامسونگ بپردازیم.

برای تعویض سنسور یخچال سامسونگ، ابتدا باید مشخص کنید که قصد تعویض کدام یک از سنسور های یخچال را دارید. سپس با اطلاع از محل قرارگیری آن، اقدام به تعویض آن نمایید.

پس قبل از هر چیز، اجازه دهید به این پرسش پاسخ دهیم که سنسور یخچال سامسونگ کجاست؟

سنسور یخچال سامسونگ کجاست؟  

همانطور که گفته شد سنسور های مختلفی در یخچال فریزر های سامسونگ به کار رفته است که هر کدام وظیفه خاصی بر عهده داشته و با توجه به این وظیفه در قسمت خاصی از یخچال فریزر قرار گرفته است.

در ادامه به بررسی محل قرار گیری هر یک از انواع سنسور یخچال سامسونگ می پردازیم:

  • سنسور درب یخچال: سنسور درب یخچال سامسونگ در قسمت بالایی در یخچال یا فریزر و در داخل قاب لولای درب قرار گرفته است. با بررسی لولای دری یخچال حتما این قطعه را پیدا خواهید کرد.
  • سنسور دمای یخچال: این سنسور دمای یخچال با توجه به مدل یخچال متفاوت است و نمی توان جای مشخصی را برای آن در نظر گرفت. در برخی از مدل ها این سنسور بر روی دمپر، در برخی دیگر در داخل قاب روبرویی یا کناری و در برخی دیگر بر روی بدنه قرار گرفته است.
  • سنسور دمای فریزر: سنسور دمای فریزر نیز مانند سنسور دمای یخچال ممکن است در قسمت های مختلف فریزر قرار گرفته باشد.
  • سنسور محیط بیرونی یخچال فریزر: این سنسور درون قاب لولای درب یخچال قرار گرفته است و برای دسترسی به آن باید قاب درب یخچال را باز کنید.
  • سنسور دیفراست یخچال فریزر: این سنسور بر روی اواپراتور یخچال یا فریزر قرار می گیرد. همانطور که گفته شد اگر یخچال شما دو اواپراتور دارد دارای دو سنسور مجزا برای یخچال و فریزر است و اگر یک اواپراتور دارد باید قاب اواپراتور را برای پیدا کردن سنسور دیفراست باز کنید.
  • سنسور یخساز یخچال: این سنسور در داخل یخساز قرار گرفته است و می توانید آن را در نزدیکی قالب یخ پیدا کنید.
  • سنسور منطقه سرمای دلخواه: این سنسور در داخل کشوی سرمای دلخواه قرار گرفته و با باز کردن کشو، می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

حال که متوجه شدید باید سنسور های مختلف را در کدام قسمت یخچال فریزر پیدا کنید می توانید اقدام به تعویض سنسور نمایید.

قبل از اقدام به تعویض، سنسور را تهیه کنید و در اختیار داشته باشید. سپس سیم های سنسور های قدیمی را جدا کرده و سنسور جدید را جایگزین آن کنید.

قیمت سنسور یخچال سامسونگ

برای تهیه سنسور یخچال سامسونگ باید به فروشندگان قطعات یدکی یخچال فریزر مراجعه کنید. می توانید سنسور یخچال سامسونگ را نیز به صورت آنلاین تهیه کنید.

قیمت سنسور یخچال سامسونگ می تواند بسته به کیفیت آن متفاوت باشد البته با توجه به اینکه در 99 درصد مواقع، اهم سنسور یخچال سامسونگ 5 است، سنسور های به کار رفته در قسمت های مختلف یخچال فریزر های سامسونگ مشابه است، تنها کافیست به دنبال سنسور 5 اهم سامسونگ برای تمامی قسمت های یخچال فریزر سامسونگ خود باشید و تنها کیفیت آن را انتخاب کنید.

جمع بندی

در این مقاله از فیکسی به بررسی انواع سنسور یخچال سامسونگ پرداختیم و خرابی هر یک از این سنسور ها به همراه علائم خرابی آن ها را شرح دادیم. در نهایت نیز به آموزش تعویض سنسور یخچال سامسونگ و محل قرار گیری هر سنسور پرداختیم.

تعویض سنسور یخچال سامسونگ کار دشواری نیست و اگر کمی با کار با ابزار آشنایی داشته باشید می توانید به سادگی آن را انجام دهید. اما توجه داشته باشید که پیدا کردن ایراد یخچال و عیب یابی آن مهم تر از تعویض قطعات است و پیشنهاد می کنیم اگر از خرابی سنسور یخچال سامسونگ خود اطمینان ندارید از یک متخصص مشورت بگیرید.

توجه داشته باشید که عیب یابی یخچال مهم ترین قسمت تعمیر یخچال فریزر است پس اگر به مشورت با متخصص نیاز دارید از طریق تماس با ما از مشاوره تخصصی بهره مند شوید.

در نهایت اگر مشکل رفع نشد و نیاز به کارشناس دارید، مرکز تخصصی تعمیر یخچال سامسونگ در کرج و تهران آماده ارائه خدمات فوری به شماست.

5/5 - (1 امتیاز)

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *